Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

Wszystkich starych , nowych i przyszłych zapaleńców domów z bali.

od razu sorki jak na poczatku strzelę jakąś gafę :D

Zaczną tak nigdy nie mów nigdy . Już mieliśmy poukładane życie .Dzieci na wylocie .Dom stoi.

Wszystko pokończone tylko od czasu do czasu coś naprawić, odnowić , przystrzyc na ogrodzie .

W okresie letnim skok na mechanicznego rumaka i w długą a wilk pilnuje domu.

Żyć i nie umierać

A tutaj odp…..ło nam stare lata.

Trafił się kawałek ziemi za dobre pieniądze więc zamiast w banku to inwestycja w ziemię .

Ale po tygodniu znając mnie to się skończyło jak skończyło .I zapadła decyzja. Tym razem budujemy tylko już dla siebie , max 120mkw , parterówka , bez pokoi gościnnych ( bo już mamy dość ) , ewentualnie jeden pokoik dla już dwóch wnuczek .Miał być na pewno drewniany , ale trafiłem na bale .I koniec .Będzie z bali .Żonę podpuściłem i teraz już nie odkręcę.

Plan mam taki :

-wykonanie drogi dojazdowej ( jest nas 5-u sąsiadów i jakoś się zgadaliśmy ) do końca 2012

-wodociągi pomału ruszamy - może do końca marca będzie wykonane

-Enea już wnioski poskładane , ale teraz czekaj ponad rok

-dom parterowy , bez poddasza, 120-130 mkw+ garaż

-dwusoadowy ( najlepiej z katem dachu 25 stopni , w wz mam min 30 :bash: )

-jeden osobny duży garaż na pewno oddzielnie na moje królestwo

-wykonanie fundamentów jesień2013/wiosna2014

-stan surowy z pokryciem dachu do jesieni 2014

-prace porządkowe wokół domu

-zabezpieczenie otworów okiennych/drzwiowych na okres zimowy

-wstawienie stolarki marzec/maj 2015

-od czerwca dopieszczanie wnętrza

-ogrzewanie pompa ciepła

-rekuperacja

-kominek z rozprowadzeniem ciepła

-studnia głębinowa

-oczko wodne a nad nim sauna

Pozostaje mi :

-zdecydować się na bale okrągłe czy prostokątne ?

-wybrać wykonawcę ( mam 2-3 , ale po przestudiowaniu forum została mi ….sieczka w głowie )

-znależć projekt ( ze stukilkudziesięciu zostało 20 , ale i tak chyba skonczy sie na indywidualnym )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybor bali - kwestia gustu, ja wolalem prostokatne (płazy).

Wybor wykonawcy - pojezdzij po domach wykonanych przez tych wykonawcow, porozmawiaj z wlascicielami ale bez obecnosci wykonawcy :) W ten sposob nabedziesz sporej wiedzy. Zanim zaczniesz szukac wykonawcy wybierz jednak rodzaj bala, nie kazdy robi w okraglym i nie kazdy w prostokacie.

Polecam projekt indywidualny, ja i tak go zmienialem w ciagu roku po kilkanascie razy. Np. wytyczylem sobie go na dzialce tyczkami i juz calkiem inne koncepcje w glowie, bo na kartce wyglada to ladnie ale malo praktycznie. Sam tez zrobilem projekt 3d domu i to tez zmienilo moja wizje po jego umeblowaniu, polecam darmowy program sweethome, bardzo prosty a ma wiele mozliwosci: http://www.sweethome3d.com/pl/index.jsp

Znajomy wybral adaptacje, i tak ja sam przerobil ze musial robic jeszcze jeden projekt zeby dokumenty przeszly, wiec w sumie zaplacil wiecej niz ja za swoj indywidualny. Jak jestes z Malopolski to moge polecic na privie swojego architekta, ma chlopak dusze do tego typu domow. Ja jestem bardzo zadowolony z efektu jego pracy, choc w sumie nie jestem wymagajacy, aczkolwiek on twierdzi inaczej :D

Edytowane przez aglar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybor bali - kwestia gustu, ja wolalem prostokatne (płazy).

Wybor wykonawcy - pojezdzij po domach wykonanych przez tych wykonawcow, porozmawiaj z wlascicielami ale bez obecnosci wykonawcy :) W ten sposob nabedziesz sporej wiedzy. Zanim zaczniesz szukac wykonawcy wybierz jednak rodzaj bala, nie kazdy robi w okraglym i nie kazdy w prostokacie.

Polecam projekt indywidualny, ja i tak go zmienialem w ciagu roku po kilkanascie razy. Np. wytyczylem sobie go na dzialce tyczkami i juz calkiem inne koncepcje w glowie, bo na kartce wyglada to ladnie ale malo praktycznie. Sam tez zrobilem projekt 3d domu i to tez zmienilo moja wizje po jego umeblowaniu, polecam darmowy program sweethome, bardzo prosty a ma wiele mozliwosci: http://www.sweethome3d.com/pl/index.jsp

Znajomy wybral adaptacje, i tak ja sam przerobil ze musial robic jeszcze jeden projekt zeby dokumenty przeszly, wiec w sumie zaplacil wiecej niz ja za swoj indywidualny. Jak jestes z Malopolski to moge polecic na privie swojego architekta, ma chlopak dusze do tego typu domow. Ja jestem bardzo zadowolony z efektu jego pracy, choc w sumie nie jestem wymagajacy, aczkolwiek on twierdzi inaczej :D

 

dzieki . jestem zdecydowany na prostokatne ( bedą wycinane tak aby nie było rdzenia ).oj a wiedze domu w drewnie bedzie potrzebna.mam czas na nauke około 1,5 roku .jesli chodzi o projekt w chwili obecnej narazie szukam i wybieram z gotowych ( przesiew) .Jak zostanie ponizej 10 to uzgodniłem z żoną że wtedy siadamy i robimy burzę mózgów.A to co ustalimy zabieramy do jakiegoś biura i robimy napewno i ndywidualny.Dzieki za program ,napewno sie przyda ( kolejna nocka zarwana :D ) . A dom bedzie stał w zachodniopomorskim jakieś 300/400 metrów od Odry .Widok zaje .....fajny .DSCF3507.JPGDSCF3510.JPG. Mysle ze fotki wejdą . Ale jeśli ten twój architekt "ma duszę" do tych spraw to co szkodzi skorzystać z niego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki . jestem zdecydowany na prostokatne ( bedą wycinane tak aby nie było rdzenia ).oj a wiedze domu w drewnie bedzie potrzebna.mam czas na nauke około 1,5 roku .jesli chodzi o projekt w chwili obecnej narazie szukam i wybieram z gotowych ( przesiew) .Jak zostanie ponizej 10 to uzgodniłem z żoną że wtedy siadamy i robimy burzę mózgów.A to co ustalimy zabieramy do jakiegoś biura i robimy napewno i ndywidualny.Dzieki za program ,napewno sie przyda ( kolejna nocka zarwana :D ) . A dom bedzie stał w zachodniopomorskim jakieś 300/400 metrów od Odry .Widok zaje .....fajny .[ATTACH=CONFIG]146551[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]146552[/ATTACH]. Mysle ze fotki wejdą . Ale jeśli ten twój architekt "ma duszę" do tych spraw to co szkodzi skorzystać z niego ?

 

WItam

tez polecam prostokatne bale - praktyczne z wielu wzgledów a jaki sposób maszenia? - wełnionką? - mniemam tez ze na tym terenie nie ma gazu - bo chyba dzis jest to najtanszy sposob uzyskania ciepła - nie jestem ekspertem, ale mam sasiada z pompa ciepła i płaci dość duze rachunki za prąd... wieć ciepło może za darmo ale ttrzeba też liczyć te koszty

ja mam u siebie rekuperacje i jestem bardzo zadowolony wiec polecam pozdrawiam

jk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku wycinania rdzenia trzeba się liczyć z istotnym ograniczeniem grubości bala (płaza). A to przekłada się wspólczynniki przenikania ciepła.

Trudno nie zauważyć na podhalu tendencji do budowy pseudodomów z bala. Polega to na tym , że buduje się w gruncie rzeczy domy murowane, a kilkunastocentymetrowe płazy stanowią tylko okładzinę zewnętrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kingpiter: przy projekcie indywidualnym do architekta trzeba sie troche najezdzic, a z Wielkopolski do Malopolski blisko nie jest :)

Jak jestes przekonany, ze chcesz miec dom z drewna zacznij moze od zakupu samego drewna, dobrze jest wiedziec z czego Twoj dom bedzie budowany (jaka historie ma drewno) i niech sie juz sezonuje. Moje plazy po wycieciu rdzenia i oflisow maja 23 cm, ale ciezko takie drewno dostac, moje jest ze Slowacji. Ja nie bede ocieplal tych bali.

 

Mam jeszcze pare pytan do forumowiczow, ktorzy juz maja wybudowane domy.

 

1) Jaki schemat budowy stropu sie u Was sprawdzil?

Aby ograniczyc akustyke, moj architekt wymyslil slepa podloge, deskowanie i keramzyt. Wykonawcy polecaja podwojna osb i welne, bo to tak robia i tak wyjdzie taniej. Bylem pare dni temu w domu wyciszanym tylko welna, i skutek fatalny, belki stropowe przenosza halas, drzenia i skrzypienia, caly halas z poddasza przenosi sie na dol pomimo stosowania podkladow akustycznych na legarach.

 

2) Czy kominy systemowe to zdecydowanie lepsze rozwiazanie od murowanego z cegly + rura kwasowa?

Chodzi o to, ze systemowe potrzebuja jeszcze dodatkowej zabudowy a murowany juz nie oraz o to, ze jeden moj komin jest prosty a drugi ma delikatna zalamke ze wzgledu na miejsce na poddaszu, a slyszalem ze systemowe musza isc prosto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hai,

skacze jak pchła od pomysłu do pomysłu od myśli do mysli.z t\dojeżdżaniem do architekta masz racje ale mam dalej z zachodniopomorskiego :yes:( a nie z wielkopolski) .Budować bedziemy napewno ( ta chalupa juz dla nas dwojga bedzie za duża jak dzieci wyfruną ) .Napewno z drewna , nie murowany.

mam juz ilku namierzonych wykonawców ;

==>Władysław Sławomir Szturc z Wisły

 

==>Janusz W. Nędza- Śiaroś

 

==>http://www.logs.com.pl

 

Przy pierwszym podjechałem do Czaplinka i powidzmy widzialem wszystkie "flaki" w srodku jak budowali

jestem nastawiony pozytywnie do nich

Przy drugim tylko rozmowa telefoniczna i trudno mi ocenić

Przy trzecim mam podjechać po 15 listopada , no i są prawie u mnie.

( ale szukam dalej )

Gdzies wczesniej wspomniałem , iz przede mną najpierw zrobienie drogi jako takiej dojazdowej w szczerym polu ca.200 metrów :bash::bash::confused: enea, wodociagi , badanie geotechniczne i wybór projektu ( a może kogoś polecicie ze Szczecina ) .Uparłem sie przy pompie ciepła ale zaczynam wątpić,z drugiej strony młodszy juz nie bedę a i wygody sie przyda.

narazie walczę od strony lasu z ustawianiem siatki leśnej aby na wiosne obsadzic krzewami by w przyszłosci wrosły sie w siatkę .działka 3700mkw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat z Logsem budowałem swój dom. Mają sporo realizacji w wielkopolsce i na pomorzu, więc bez dalekich wyjazdów można obejrzeć budowane przez nich domy. Warto jednak przejechać się do firmy ( w okolice Międzyrzecza) żeby zobaczyć plac budowy, poznać technologię i ocenić czy to jest to. Edytowane przez marmur7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat z Logsem budowałem swój dom. Mają sporo realizacji w wielkopolsce i na pomorzu, więc bez dalekich wyjazdów można obejrzeć budowane przez nich domy. Warto jednak przejechać się do firmy ( w okolice Międzyrzecza) żeby zobaczyć plac budowy, poznać technologię i ocenić czy to jest to.

 

jestem z nimi umówiony po 15 listopada ..........:yes::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie wyscig z czasem i aura ale tymczasem jest niezle

nawet nie mam czasu stworzyc kolejnyego odcinka w dzienniku budowy

 

Leier powyzej kalenicy okladany klinkierem, dach odeskowany,

opapowany, laty i kontrlaty nabite, nastepny tydzien beda bite ; ) gonty

 

poniewaz 'Panskie oko konia tuczy' caly ubiegly tydzien

spedzilem na budowie, nastepny 'powtorka z rozrywki'

 

 

 

 

 

pozdrawiam

 

ps. serdeczne podziekowania dla maciej74 za sugestie i PM w sprawie oleju skalnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek uwielbiam Cie za takie akcje :)

 

Wkleje jeszcze raz moje pytanie, bo gdzies chyba umknely :)

 

1) Jaki schemat budowy stropu sie u Was sprawdzil?

Aby ograniczyc akustyke, moj architekt wymyslil slepa podloge, deskowanie i keramzyt. Wykonawcy polecaja podwojna osb i welne, bo to tak robia i tak wyjdzie taniej. Bylem pare dni temu w domu wyciszanym tylko welna, i skutek fatalny, belki stropowe przenosza halas, drzenia i skrzypienia, caly halas z poddasza przenosi sie na dol pomimo stosowania podkladow akustycznych na legarach.

 

2) Czy kominy systemowe to zdecydowanie lepsze rozwiazanie od murowanego z cegly + rura kwasowa?

Chodzi o to, ze systemowe potrzebuja jeszcze dodatkowej zabudowy a murowany juz nie oraz o to, ze jeden moj komin jest prosty a drugi ma delikatna zalamke ze wzgledu na miejsce na poddaszu, a slyszalem ze systemowe musza isc prosto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...