Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Początkowo też chcieliśmy szczytówkę z pełnych bali, ale wykonawca i architekt stanowczo nam odradzili. Bo podczas wysychania i osiadania drewna na bank pojawią się szpary. Ten argument do nas trafił i zrobiliśmy ścianę szczytową w szkielecie. Przy takim rozwiązaniu wystarczy folia przeciwwietrzna i sprawa załatwiona.

Moim zdaniem sprawa szczelności to kwestia podstawowa i w Twoim przypadku nie chodzi tu o nieprzewidywalną pracę drewna, tylko o rozwiązanie konstrukcyjne, na które wykonawca powinien dać gwarancję. A budynek masz jeszcze na gwarancji i możesz się domagać rozwiązania tego problemu przez wykonawcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Marmur nie bardzo wiem kto miałby dać nam gwarancję? Materiał + stawianie domu to jedna firma a pokrycie dachowe druga firma, ocieplenie dachu robilismy sami. Firma, która stawiała dom "odwaliła robotę" i sobie poszła a jak przyszło do rozliczenia to pokazalismy rzeczy do poprawki, które mieli poprawić i wtedy dostaną kase. Więcej ich nie widzieliśmy i telefonów też nie odbierali. są dziury w ścianach przez, które wieje bo pakuł pożałowali:bash:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fasola czy ja dobrze zrozumiałem że dom studnię stawiała inna firma a dach z krokwiami inna ?

jeśli tak to zawalili ci co stawiali dom bo oni powinni wiedzieć jak zabezpieczyć ściany szczytowe i ku temu pewnie przygotować to jakoś .

myślę że jeśli architekt projekt taki stworzył to ma wiedzę jak to ma być dobrze zrobione .

Tak czy siak problem leży w doszczelnieniu od zewnątrz morze jakąś maskownicę dać od zewnętrznej strony na styku ściany a deskowania dachu a przed przykręceniem uszczelnić pianką .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maciej dom + więźbę jedni a pokrycie dachu drudzy. Ja tylko dziekuję, że dachu nam nie robili (a mieli) ci od domu, więźbe poprawiali - prostowali ci od dachu taka krzywa była. A o architekcie lepiej nie rozmawiajmy bo mnie coś zaraz trafi. Finał jest taki, że z poprawkami zostaliśmy sami ot.

Zawiewa nam pod belkami stropowymi i to najlepiej byłoby uszczelnić od zewnątrz tylko nie bardzo wiem co tam wepchać???

IMG_5430.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciej tylko, że przy balach okrągłych taka maskownica będzie mało skuteczna. Trzeba byłoby uszczelniać każde zagłębienie osobno. Da się to zrobić, ale to robota dla tego co ojca i matkę.... czyli fuszera wykonawcy :evil:

 

Fasola - jesli uszczelnień wymaga więcej miejsc, możesz się zdecydować na woodchink. To taka specjalna, elastyczna masa stosowana do uszczelnień domów drewnianych. Nieraz pisano o tym na forum. Jeśli to tylko dwa miejsca do uszczelnienia, to spokojnie starczy preparowana wełna owcza. Stosują ją wykonawcy domów drewnianych i producenci okien dachowych.

Edytowane przez marmur7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też popekały płyty. po dwóch latach mieszkania poprawiliśmy (nie pamietam nazwy, ale jakis taki elastyczne coś, nie zwykłą szpachla) zrobione kilka mcy temu, nie widac nic nowego. Chałupa zdrowo siała, i też miałam dokrecone profile do komina, i zrobiłą się szpara, ale już wsztko połatane. Tapetę na GK nam odradzono,z e z w razie zmiany planów trudno będzie odklejac toto z płtyt GK ( płyta moze sie rozwarstwić przy odparowywaniu tapety). mamy ściany pomalowane farbą. Widać, ze już chałupa coraz mniej dynamicznie pracuje, nie strzela już jak kiedyś, nie siada, nie pękają płyty... Chyba dosychamy już na spokojnie :-) "klima" zlikwidowana jesienią (doszczelnianie bali) bardzo skutecznie zniwelowała mostki, w domku ciepło jak w uchu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marmur też myslałam o woodchink tylko tym to chyba trzebaby było robić cały dom bo jak tylko miejscowo to kiepsko by wyglądało:???: To nie tylko dwa miejsca niestety. Na całej tamtej ścianie wiało pod belkami ale widzę, że jak chata siadła to pod trzema belkami jest już ok. Tam gdzie wieje teraz to akurat pokój dzieci i chciałabym to pozatykać w miare możliwości.

Najgorzej jest w wykuszu bo tam nie ma takiego dociążenia od strony dachu a i belka pękła wzdłuż ta krótka podtrzymująca belkę stropową i teraz czuje jak mi po plecach wieje a, że dom na górce i zawsze wieje od wykuszu to też trzeba z tym coś szybko zrobić.

 

maciej cykne dzisiaj fotki to wstawie wieczorem. Woda nie leci tylko podwiewa. My nie deskowaliśmy dachu tylko delte max dawaliśmy jesli ma to jakieś znaczenie.

Edytowane przez Fasola30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fasola - jeśli szpary, przez które wieje są widoczne, to można upchać tam dobranego kolorystycznie woodchinka bez szkody dla estetyki. Zresztą można to zrobić również zwykłym uszczelniaczem dekarskim. Tylko trzeba odrobiny zręczności i cierpliwości. Wieje ci w tych miejscach, bo drewno się skurczyło a prawdopodobnie wykonawca nie dał dodatkowych uszczelek rozprężnych.

Zastanawiałem się natomiast jakbym rozwiązał kwestię Twojej przewiewnej ściany szczytowej - i chyba zrobiłbym tak jak doradzał Maciej, czyli listwę maskująca na styku dachu i ściany. Z tym jednak, że najpierw połatałbym to dokładnie właśnie woodchinkiem a listwa tylko zasłaniałaby efekty uszczelniania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej wełny, tzn o jakim współczynniku przenikania
panocku współczynniku przewodzenia ciepła lambda .. a nie przenikania .

Ważniejsze jest aby szczelnie zaizolować od pary wodnej ...

Najlepsze parametry przewodzenia ciepła ma wełna szklana poszperaj w necie ... nie będę nikogo reklamował.

15+5 przejdzie ważne aby była ciągła nie przerwana ściankami działowymi i łączyło się to z izolacją zewnętrzną .

 

Na całej tamtej ścianie wiało pod belkami ale widzę, że jak chata siadła to pod trzema belkami jest już ok.
bez foliowania od środka niestety dom drewniany jest jak sitko :( Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kingpiter - gdyby poczytać o właściwościach pianki na stronach producentów i wykonawców, to nie ma lepszego materiału izolacyjnego, ale jeśli poszpera się dokładniej w obowiązującej klasyfikacji ogniowej materiałów budowlanych, to zaczynają się schody ;) Edytowane przez marmur7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kingpiter - gdyby poczytać o właściwościach pianki na stronach producentów i wykonawców, to nie ma lepszego materiału izolacyjnego, ale jeśli poszpera się dokładniej w obowiązującej klasyfikacji ogniowej materiałów budowlanych, to zaczynają się schody ;)

 

ups,

wysłałem linka bez swojego komentarza.miałem awarie i od tamtej pory już mnie nie było.

zdaję sobię sprawę to niestety pianka przegrywa.

ja zastanawiam się nad wykorzystaniem płyt ze STEICO . jak na razie to czekam na:

-poprawę pogody aby w końcu skończyc droge dojazdową

-na ruchy z enei i wodociagów

-projekt sie robi

- i mysle iz te podstawowe punkty do końca roku bedą wykonane .

W międzyczasie wykonać ogrodzenie z trzech stron i obsadzenie od strony lasu .a......

w p[lanie jest ziemianka , sauna na zewnątrz wiata i domek taki mx.5x5.

plan w zeszycie zapisany zobaczymy ...................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam. Pytanie mam. Ponieważ być może będziemy próbować sprzedać nasz dom i budować kolejny, na działce z lasem, mam pytanie. Jaka minimalna odległość musi być pom. domem drewnianym a ścianą lasu? Bo po mieszkaniu w balowym domu wiem jedno - innego nie chcę. Mam nawet wstępnie upatrzoną firmę, ale to bardzo wstępnie. Balena będzie się długo sprzedawać, wg. słów agenta nieruchomości i wszelkie konkretne ustalenia na razie są dzieleniem skóry na niedźwiedziu. A powody długiej sprzedaży są dwa - dom jest z bala i działka jest wielka. Bal jest nadal traktowany nieufnie, wielkość działki cenę robi zaporową dla zwykłego zjadacza chleba.

Ale może ktoś się po prostu zakocha? Panna wszak urodziwa:)

 

Wycena domu dopiero po Świętach, więc wartości na razie nie znam. Jakby jednak kto był zainteresowany, to proszę o kontakt.

 

A powody naszej decyzji na blogu, dla ciekawych.

Były guru forum, nasz pan Z. niestety walnie się do tego przyczynił.

Ale oby do przodu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno się tej tzw "ściany lasu" mylić z faktycznym zadrzewieniem. Drzewa wyrosłe po wykonaniu ewidencji gruntów się nie liczą. Na podstawie mapki można w przybliżeniu określić gdzie ta linia lasu przebiega faktycznie, dokładnie okresli to geodeta. A w czym jest problem ?

Btw , widzę, że podpaliłaś się na sprzedaż - nie lepiej chwile odczekać ? Choćby do prawdziwej wiosny, gdy dołowanko mija ? ;)

 

Co do dziennika , od czasu ostatniego wpisu zmieniło się troche w środku, ale nie chcę zanudzać zdjęciami rur, kabli czy wylewek. A tak w ogóle, w związku z globalnym ociepleniem i nieprawdopodobnym marcowym upałem.. stary niedźwiedź mocno śpi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Zaczynam dopiero moją przygodę z budowaniem:) Więc pytań nasuwa się masa..tym bardziej, że zamierzam postawić drewniany używany dom z bali:)

Moja pani architekt ma zatem nie lada zadanie dopasować projekt do gotowego domu i obecnych standardów i niestety potęguje niepewności i pytania.

Chciałbym na ile się da nie integrować w konstrukcję i zachować oryginalny kształt. Dom ma ok 80m2 + poddasze do tej pory nieużytkowe. Pytanie( jedno z wielu) które mnie dręczy to ścianka kolankowa, która w oryginale ma 30 cm, kąt nachylenia dachu 40st. - wiem że to mało aczkolwiek może ktoś tak ma i da się z tym żyć?:) Zaznaczam że chciałbym aby poddasze zostało poddaszem(nie kolejnym piętrem- lubię skosy i chcę żeby były) przeznaczonym na sypialnie. czy ktoś ma może doświadczenie lub jakieś foty jak to wygląda?

Dzięki bardzo za pomoc lub jakieś sugestie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...