Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witojcie!

Pytanie pewnie powinienem zadać w dziale Forum "Fundamenty i piwnice", ale z racji tego, że buduję dom z bala, a konktretnie to "mazurską chatę", zwracam się z pytaniem do Szanownych Balowiczów>

Opis zagadnienia (jestem nastawiony pozytywnie do rzeczywistości [jeszcze ;) ] więc nie użyję słowa "problemu")

 

- buduję dom Przykop - projekt tutaj znany i dość popularny

- dom powstanie z bala ciosanego

- działka posiada dosyć duży spadek. Stąd decyzja o budowie podpiwniczenia.

- podpiwniczenie będzie pod całym domem. Jego funkcja będzie mieszkalno-użytkowa. Pomieszczenie (gabinet) mieszkalne, znajduje się od frontowej strony domu, tam tez okna będą spore jak na piwnicę (120x120)

- stąd też chcę porządnie zaizolować fundament, tak aby nie marznąc w zimie (gabinet będzie ogrzewany kozą, reszta domu kominkiem z DGP)

- w projekcie przewidziano izolację styropianem. Oczywiście dodatkowo idzie izolacja przeciwwilgociowa. Klasyka.

- bale staną oczywiście na części betonowej, więc w projekcie przewidziano kapinosy, które będą osłaniać warstwę izolacyjną od góry). Przez jakiś czas walczyłem z projektantem, aby tak wykonać izolację, aby schowała się pod balem. Jednak firma balowa, wybiła mi to z głowy. Bal ma stać porządnie na fundamencie betonowym, a nie opierać się o izolację. Udało mi się wywalczyć "cofnięcie" fundamentu o 3cm. Tyle bal będzie wystawał poza fundament, i taka grubość warstwy ocieppleniowej schowa się pod belką. Z kapinosami już się pochodziłem.

Dodam, że zakładałem alternatywny wariant: bez styropianu na zewnętrznej ścianie piwnicy, ale ocieplanie Uniporem od wewnątrz. Jednak szef ekipy murarskiej wybił mi to z głowy... Sufit będzie przemarzał, powiedział mi... o ja durny, faktycznie! Mostek cieplny jak ta lala! Koniec więc w wynalazkami. Robimy to po bożemu...

 

... i teraz opis prob..... zagadnienia :D

Dla zwiększenia "mazurskości" :-) mojej chaty, chcę obłożyć elewację piwnicy kamieniem łupanym.

Chciałbym, aby to wyglądało tak jak na zdjęciu pokazującym budowanie Pana Olszaka z Polski Drewnianej:

 

http://www.polskadrewniana.pl/wp-content/uploads/2013/01/Fundamenty-1.jpg

 

Rozmawiałem już z pewną firmą mazurską, która obkłada elewacje i fundamenty kamieniem łupanym. Dodaje to około 10cm grubości. Całość spoczywa na dodatkowo "dolanym" fundamencie który jest zakotwiony do fundamentu głównego.

Straszne kombinacje. Oczami wyobraźni widzę naruszoną izolację, kotwy wwiercające się w styropian i betonową izolowaną przed wilgocią ścianę...

Mógłbym zapytać się Pana Olszaka, jak on to u siebie zrobił, ale obawiam się że się na mnie pogniewał. Przedstawił mi swojego czasu kosztorys projektu, uzgodnień, i uzyskania pozwoleń na budowę za taką cenę, że usiadłem... Finalnie wszystko załatwił mi szczycieński architekt za 10% tych kosztów. Nie chcę wdawać się tutaj w szczegóły, powiem Wam tylko, że za te pieniądze zbuduję tą nieszczęsną piwnicę. Po prostu nie stać mnie na usługi Pana Olszaka,.

Tak czy inaczej, nie ma powodu, aby mi takich informacji udzielał.

I stąd moje pytanie do tych z Was, którzy mają balowe chatki podpiwniczone i obłożone kamieniem:

 

Izolacja cieplna musi być. Jednak jak dokleja się ten kamień do elewacji? Faktycznie tak, jak opisała mi "mazurska firma"?

A może lepić kamień na beton (nie zapominając o izolacji przeciwwilgociowej, i jednak kłaść ten bloczek Unipur od środka?

Pomóżcie!

A w załączniku zdjęcie mojej piwnicy ;-) Strop idzie w tym tygodniu.

 

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/1185520_1407547476133449_655683972_n.jpg

 

 

Witam. Są dwa sposoby. Albo zrobić większą ławę albo dolać "dodatkowy fundament". Lepszy jest z szerszą ławą.

Jeżeli ma Pan jakiekolwiek problemy z tym projektem oraz fundamentem zapraszam chociażby na oględziny budowy domu Przykop z całym podpiwniczeniem tutaj na Mazurach. Właśnie zabieramy się do realizacji fundamentów oraz ciesielki. Fundamenty a raczej ściany piwnicy będą okładane kamieniem i cegłą.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciej74

 

Mógłbyś napisać, jaki jest mn. więcej koszt całkowity przeniesienia domu z Linka poniżej? Piękna i wielka chałupa.

 

http://www.beskid-niski24.pl/nieruchomosci/dom_z_bali_do_przeniesienia_nr_4.htm

 

Chodzi mi o rozbiórkę i złożenie na innej działce. Do tego nowa więźba, jeśli ta by się okazała słaba, deskowanie i pokrycie czymś dachu, opcja raczej tańsza, choć gont drewniany byłby najładniejszy... Bez ceny okien, drzwi itd. Stan surowy otwarty.

Muszę się zacząć powoli orientować, jakie mamy możliwości, bo pojawiają się pierwsi oglądający nasz dom w celu ew.kupienia.

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah! Byłbym zapomniał! Post Katarzyny M. własnie mi o tym przypomniał...

Jeżdżąc w każdy piątek na budowę, mijam po drodze taka oto chatkę:

 

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/1003850_1396614407226756_301877494_n.jpg

 

Na chacie znajduje się tablica "Do sprzedania". Przypuszczam, że właściciel ma na myśli sprzedaż samej chaty.Nawet, jeżeli nawet chodzi tej osobie o sprzedaż całej nieruchomości (obok znajduje się przepiękna ceglana stodoła - link poniżej), to pewnie będzie też zainteresowany sprzedażą chaty do przeniesienia.

Chatkę sobie obadałem, i chociaż nie znam się na tym, wydaje mi się w przyzwoitym stanie. Miałbym jedynie zastrzeżenia co do bali z jednej strony budynku (węższy bok, od strony północnej).

 

Jeśli ktoś jest zainteresowany, proszę o PW, wykonam zbliżenie zdjęcia, tak aby można było odczytać numer telefonu.

Chata zlokalizowana jest na trasie Pułtusk - Szczytno, w pobliżu miejscowości Chorzele.

Zbliżenie na belki:

 

https://sphotos-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/969777_1396614530560077_559931219_n.jpg

 

Przecudna stodoła. Szkoda, że takich budynków nie da się przenosić :D

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/562622_1396614650560065_2097896780_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalowana, nie szukaj firmy z mocno konkurencyjnymi cenami. Ja taką znalazłam, zostałam okradziona i mieszkam na budowie, w jednym niewykończonym pomieszczeniu z rodziną i naszymi zwierzętami. Jesteśmy zmuszeni do sprzedaży tego domu, bo sami kończyć go będziemy latam.

O firmie z Twojego linka nic nie wiem, więc się nie wypowiem ale radzę - net net i jeszcze raz net. Wyszukiwanie opinii na forach itp. Kontaktowanie się ze wszystkimi, którzy mieli cokolwiek z firmą wspólnego. Myśmy tego nie zrobili niestety, a mogliśmy...

Ale przede wszystkim gratuluję wyboru technologii. Pomimo, że warunki mamy spartańskie to po pół roku mieszkania tutaj nie wyobrażam sobie ścian innych niż drewniane.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O firmie z Twojego linka nic nie wiem, więc się nie wypowiem ale radzę - net net i jeszcze raz net. Wyszukiwanie opinii na forach itp. Kontaktowanie się ze wszystkimi, którzy mieli cokolwiek z firmą wspólnego. Myśmy tego nie zrobili niestety, a mogliśmy...

Katarzyna mądrze pisze...

Sprawdź firmę z którą masz budować!!!

Porozmawiaj z ludźmi, którzy z nimi budowali!!!

Też wzięłam tanią firmę o której nikt nie słyszał i to był błąd, który skutkował źle wykonanym domem, masą poprawek, stratą czasu i blisko roczną nerwówką...

Powodzenia

 

 

 

Kasia, jak sprawy?

Napisz coś na priv.

Pzdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciej74

 

Mógłbyś napisać, jaki jest mn. więcej koszt całkowity przeniesienia domu z Linka poniżej? Piękna i wielka chałupa.

 

http://www.beskid-niski24.pl/nieruchomosci/dom_z_bali_do_przeniesienia_nr_4.htm

 

Chodzi mi o rozbiórkę i złożenie na innej działce. Do tego nowa więźba, jeśli ta by się okazała słaba, deskowanie i pokrycie czymś dachu, opcja raczej tańsza, choć gont drewniany byłby najładniejszy... Bez ceny okien, drzwi itd. Stan surowy otwarty.

Muszę się zacząć powoli orientować, jakie mamy możliwości, bo pojawiają się pierwsi oglądający nasz dom w celu ew.kupienia.

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

 

Jak ktoś przeniesie i złoży za 50 000 tyś to będzie bardzo tanio . Realna cena przy dachu dwuspadowym bez przybudówek ganków itp to tak 70 000 tyś postawienie kominów w cenie :) . Samego dachu jest około 300 m2 , 44 krokwie , 22 jętek , dochodzą płatwie stolce . Jak ma być poddasze zamieszkałe to trzeba belki stropowe zrobić .

przy długich budynkach jest więcej roboty ciężko jest wyprowadzić ściany i belki stropowe na równo więc jak ktoś ci zaproponuje 50 000 tyś to uważaj .

Edytowane przez maciej74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś przeniesie i złoży za 50 000 tyś to będzie bardzo tanio . Realna cena przy dachu dwuspadowym bez przybudówek ganków itp to tak 70 000 tyś postawienie kominów w cenie :) . Samego dachu jest około 300 m2 , 44 krokwie , 22 jętek , dochodzą płatwie stolce . Jak ma być poddasze zamieszkałe to trzeba belki stropowe zrobić .

przy długich budynkach jest więcej roboty ciężko jest wyprowadzić ściany i belki stropowe na równo więc jak ktoś ci zaproponuje 50 000 tyś to uważaj .

 

50 000 tys to bardzo tanio biorąc pod uwagę gabaryty tego domu. Z tego obiektu po przeniesieniu zostaną tylko ściany nośne jako element oryginalny. Ciekaw jestem podwalin? Dach jest czterospadowy więc konstrukcja musi być mocniejsza chociażby z racji nowego pokrycia, przepisów budowlanych ( obciążenia dachu śniegiem oraz wiatr) i ewentualnie poddasza użytkowego. Na pewno trzeba dać nowe oczopy, belki stropowe, stolce, płatwie posrednie i krokwie a więc nowy dach. Oczywiście końcówki krokwii można ozdobić wedle oryginalnego wzoru. W okna oraz drzwi trzeba dać nowe słupy, które będą stabilizować ściany nośne.

Przenosząc tak piekny architektonicznie dom z uwzględnieniem nowej konstrukcji j/w pisałem będziemy mieli pewność, że budynek postoi kolejny wiek.

Nie warto strzelać cenami, zanim nie zrobi się wizji lokalnej takiego obiektu z udziałem doświadczonego cieśli.

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciej74, dzięki za odpowiedź. Czyli z ubytkami, np. podwaliny, i z niespodziewanymi wydatkami trzeba liczyć ok. 100 tys. U nas jest ten problem, że musimy mieć pracownię, bo z tego żyjemy i na to niestety trzeba metrów na dole.

Ale już wiem więcej, niż mniej. Jeszcze raz dziękuję.

Moose, straciłam tamten tel. i nie mam do Ciebie nr więc jakby Ci się chciało to wyślij mi sms. Ostatnio zgłosiły się do mnie 2 osoby poszkodowane przez "firmę" pana Zbyszka. To wszystko bardzo smutne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlokalizowałam kilka dziur na wylot w narożnikach domu i chcę wepchać tam pakuły. Czy ktoś wie gdzie można kupić pakuły lniane nieczesane? Chce większą ilość to chyba najlepiej od producenta a takiego znaleźć nie mogę. Wujek Google kiepsko stoi z informacjami w tym temacie. Chyba, że polecicie coś innego do zapchania tych dziurów:) Czytałam o wełnie owczej ale ona chyba musi być czymś zaimpregnowana, prawda? Przyjaciółka oferuje mi 4 worki ze strzyżenia swojego przybytku ale to się chyba nie nadaje.

A z bieżących spraw mamy barierkę na ganku, dorobiliśmy się balkonu i 6 m3 drewna z lasu do pocięcia:D

i najlepsze przedwczoraj podczas ulewy ciekło nam ciurem w wykuszu a dokładnie na łączeniu dachu wykuszu ze ścianą szczytową:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak dobra dziura w dachu ;) Lepiej się jednak rozprawić z nią przed zimą :rolleyes:

Co do wełny owczej - rzeczywiście, ona jest specjalnie impregnowana. Możesz spróbować np tutaj : http://www.rsbudowa.com/photos/Cennik%20Isolena%20Of3.pdf

Wełnę owczą stosują też producenci okien dachowych. W tym przypadku ma ona postać pasów. Łatwo sie nimi uszczelnia wszelkie "wenylacje" między balami.

I tu adresik, cobyś nie musiała za dużo latać po necie ;)

http://oknadachowe.com/towar/warkocz-docieplajacy-xww

Pzdr.

Edytowane przez marmur7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fasola trzeba belki szczytowe podciąć tak jak podcina się komin . Blachę pryzy szczycie odkręcić wyrysować linię zrobić prowadnicę dla piły najazdowej i nadciąć belki .

Można to zrobić piłą łańcuchowa tylko wymaga to pewnej ręki.Nacięcie zrobić pod kontem w górę .trochę zabawy ale problem powinien byćrozwiązany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...