Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie no, jakby się bardzo wysilić to znajdzie się w necie firmę która zbuduje "dom z bali" o grubości 7 cm.

Jakiś czas temu prosiłem o wycenę domu, o podobnej wielkosci jak mój, a który spełniałby standardy domów pasywnych - wyszło 50% więcej niz wydałem na moją hacjendę :) Czyli na wyrównanie kosztów czekałbym jedynie 90 lat, przy założeniu, że drewno paliłbym bez opamiętania, a gość z domu pasywnego ogrzewałby się ciepłem swojej żonki, ani przez chwilę nie włączając rekuperatora :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale ja Ci się wcale nie dziwię iż trafiasz na takie wyceny.

Jedno okno dachowe jednej firmy ... o standardzie pasywnym 6,5 tyś zł. plus jakieś oklejone wynalazki i mamy ceny z kosmosu.

Jeśli masz bal 35 cm trzaśnięcie tego na 1/2 i wstawienie izolacji to kwestia tego

na pół .

węgły dobrze zrobić i tyle .. wełna, eps, liście ... sierść lisa, aregel ... pianka .. co tylko dusza zapragnie.

Zobacz jedne fakt... przyjdzie goguś kleić izolację ... nie ważne czy 2cm czy 10cm ... koszt

jego robota lekko 30 zł za 1m^2 plus inne materiały ... i wychodzi lekko koło 70zł za 10cm izolacji.

a gdzie podział się koszt samej izolacji tak piętnowany.

 

Przy balu rozciętym odpadają tynkowania itp .. jedynie dwie folie w środek .. paro i wiatro izolację.

Okna można zrobić samemu ... szyba tylko kupna tj zespolona ... chodzi o powłokę ...nisko emisyjną.

No i płytę fundamentową ... nie trzeba się już babrać z wylewkami itp ...

 

co zyskujemy? pozbycie się C.O .. pozbycie się kominów które za free nie są ... wstawiamy malusią PC powietrzną i tyle ..

dobrze przemyślany dom ... bez złowienia się na ... papierki

uważam iż wyjdzie nawet ciut taniej ... przez kominy których nie ma i jeszcze większą ascez. itp ..

ale to nie jest zadanie dla projektantów którzy coś słyszeli i chcą mieć to w ofercie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej mnie rozczula gdy w dyskusji o współczesnych domach z bali no tak ... bo drewno do takich domów jest w nano technologi ...i izoluje lepiej niż areogegl...

sorry ale jaka będzie różnica między balem 20cm z przed 30lat a tym teraz ? może przewodność cieplna się zmniejszyła ?

Dobre się z wami pisze ponieważ lubicie budować mocno subiektywne zadania odnośnie np różnic w drewnie ...

Nie mając o tym pojęcia ... cóż prócz szczelności na wiatr w takich domach ściany są takie same jak 500 lat temu.

drewno to drewno ...

 

Czy chalupy w Twoim skansenie maja 20 cm bale?

Roznica jest taka, ze kiedys ludziska nie byli tak wydelikaceni. Nie potrzebowali wiec domow, ktore maja przekroj bala 20 cm i wiecej. Nawet gorale mieszkali glownie w balu o przekroju 16 cm, a Mazurzy czy Lubelszczyzna, to jak tam bylo 14 cm to byl luksus. Ale jak sie zapalilo w piecu kaflowym to trzymal cieplo do rana. Dodatlowo spalo sie w grubej pierzynie, czesto w swetrach.

Co do szczelnosci, przeciez to jest jedna z najbardziej istotnych spraw. Dzisiejsza technika i wymagania klienta powoduja, ze duzo bardziej sie dba o szczelnosc domow drewnianych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to stihla - fajna maszynka, kupię ją, gdy będę musiał pociąć pobliski rezerwat dębowy na deski. Węgły mam zrobione bardzo dobrze. Nie przedziera się przez nie wiatr ani globalne ocieplenie. Płyta fundamentowa to sympatyczne rozwiązanie. Gdyby jednak chciało się ją wykonać ze zdroworozsądkową i bezpieczną wysokością dla domów drewnianych, sympatia do jej ceny maleje wraz z każdym centymetrem. Paro i wiatroizolację byłem zmuszony dać na ściany kolankowe i dach. Byłem tym przygnębiony, ale jakoś przeżyłem. Jednak na wsadzanie plastiku między bale sił by mi już nie starczyło :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No płyta fu .. to element psujący psychikę .. ponieważ leśny lud ( starzy inż bez chęci rozwoju) bez krytycznie stosują jedną zasadę ...

wymieniać grunt do głębokości przymarzania ... no tak bo głębokość przymarzania wzięła się z kosmosu.

Grunt traci ciepło w danym tempie i ma swoją przewodność cieplną i pojemność cieplną.

stąd te głębokości ... tylko że to jest ekwiwalent

lambda ił glina 1,5 W/mK = 1,2 m grubość ... = 1,2/1,5 =0,8 oporu cieplnego. m2K/W

to jest ... 32 mm styropianu ... jęzor z styro wgłąb i ciut w przód niczym płytka odbojowa ...

tak samo z wymianą gruntu ze względu na nośność ... zobaczcie na czym stoją ławy i jaka jest ich powierzchnia.

płyta ma gigantyczną powierzchnię.

Stąd bierze się ładunek złej opinii o płytach. Przez ograniczone horyzonty ... nie pytają why :)

 

Paro i wiatroizolację byłem zmuszony dać na ściany kolankowe i dach. Byłem tym przygnębiony, ale jakoś przeżyłem

 

Nie raz nie dwa widziałeś zaparowane szyby ... itp wełna nie stanowi żadnej bariery dla tej pary wodnej.

I stąd trzeba wełnę zabezpieczyć.

Lub trzymać w domu 20-30% wilgotności, czego nie polecam. W całej drodze na zewnątrz para wodna musi być w stanie gazowym

i niczym nie można jej blokować.

Co innego jest lite drewno ... gdzie ono sobie radzi z wzrostem wilgotności przez pochłonięcie jej ... bez żadnej szkody..

natomiast wełna nie zrobi tego ...

Ekofiber dał by sobie radę ... do 20% wagowo jest wstanie pochłonąć wody... bez straty na izolacyjności ... wełna tylko 0,3% całe nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie mają budować na 12,5 dyla który ma wysokosc 21 cm- wychodzi wiec ze do belek stropowych będzie około 2, 62m a przeciez dom jeszcze troche osiądzie i boje sie ze bedzie za nisko..:/

 

Naprawde nie musisz sie denerwowac .To jest wystarczajaca wysokosc a napewno dom nie osiadzie 10 cm . Spij spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawde nie musisz sie denerwowac .To jest wystarczajaca wysokosc a napewno dom nie osiadzie 10 cm . Spij spokojnie.

 

Osiadanie będzie mniejsze w przypadku drewna sezonowanego. Koleżanka nie uściśliła z jakiego drewna buduje. W przypadku drewna mokrego, a dotyczy to większości domów stawianych z bali okrągłych, osiadanie określa się procentowo - w zależności od szkoły jaką się wyznaje - od 4%-8% średnicy bala. Przyjmując wartość średnią 6% -dla bala 21 cm wynosi 1,26 cm. Czyli średnica pojedynczego bala może się skurczyć o 1,26 cm. Bali jest 12,5 - tak więc, dom może osiąść do 15,75 cm. W praktyce może być to mniej, w zależności od tego kiedy drewno było pozyskane i jak długo czekało budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie będzie bal prostokątny gr.12 cm- wiem, że dla niektórych to nie bal, ale u mnie na podlasiu akurat z takich się stawia i ociepla od środka wełną...drzewo zostało własnie kilka tyg temu ściete, bo mówią ze do scinania na domy to najlepszy okres...bedzie lezakowac sobie ponad pół roku, bo domek bedzie stawiany na przełomie sierpien-wrzesien...mysle ze tyle wystarczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie będzie bal prostokątny gr.12 cm- wiem, że dla niektórych to nie ba
to wynika tylko z istoty pojmowania świata.

taki jest obraz przed oczami pewnych osób i tego nie zmienisz.

To jak dla audio... fila ciepłe tony ... ty ich nie widzisz a one na wierno są .. wedle tego gogusia(audiofila).

 

mnie tam lata czy będziesz miał 12 czy 20 cz 40 ... ważne jest abyś przemyślał sprawę izolacji ... od środka.

Mnie ona nie przeszkadza tylko musisz wiedzieć z czym to się je .

Wypadało by ściany działowe odciąć od ścian zewnętrznych .. a co z sufitem ?

raz mostki termiczne .

dwa mostki dyfuzyjne ... gdzieś jakaś nieszczelność w paroizolacji i problem gotowy ...

wiem że uderzając ten temat jakiś czereśniak wyskoczy iż ściany muszą oddychać ... ta...

może jeszcze się rozmnażać przez pączkowanie .

Za ilość powietrza świeżego w domu odpowiada w 99,99999999% wentylacja.

Inaczej generujesz straty ...

 

Dziś jest wiedza i sposób aby uniknąć wstawiania smoka na wungiel ...

 

Jak widzę taki dom z izolacją od środka ? ciężko ... przez stropy ! przecinające izolację ... pół środek to wyjście z izolacją na strop, ale powstanie garb.

Musisz też wiedzieć iz... te 12cm to dość spora zaliczka w pojemności cieplnej .. pozbywasz się tego !

wiedz iż 12cm drewna to

dla betonu komórkowego grubego na 24 cm ... 1m^2 przegrody to 0,02133... kWh (0,8kJ/kg *400kg *0,24m / 3600)

dla 12cm drewna ...2,6kJ/kg * 550 kg * 0,12 /3600 =0,04766 i jest to więcej o 2,23! ściana musiała by mieć 53,6 cm !! z betonu komórkowego ...odmiany 400... tego się pozbywasz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...