Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czego doświadczyłem po zdjęciu tynku w swoim domku ... nie mieszka tam nikt ...

pod rozbiórkę idzie tak że ..

 

Jak widać...mamy różne doświadczenia...A jednak dalej glina używana jest do tynkowania domów drewnianych ( trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić ) i nie tylko....może akurat u ciebie było zrobione coś nie tak albo to nie była glina:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ostrożnie przyjmując iż drewno będzie stabilne przy 50% obciążeniu ... choć przez tydzień wytrzyma znacznie więcej.

Pełzanie drewna jest bardzo duże zależne też od gęstości słojów ...układu ... drewno jest silnie anizotropowe ... nawet przewodność cieplną ma różną, zależną czy wzdłuż, czy w poprzek włókien.

Stąd wszystkie meble robiłem z drewna klejonego i dźwigary i belki też takie będą ... chcę mieć pewność wymiarów.

 

Mój dom jest zbudowany z bali w poprzek mają po 40cm .. tyle że przycięte na bokach ... stare budownictwo 1938 rok

Widzę gdzie wspierał się nie całą powierzchnią .. w jednym węgle ... to drewno uległo zmiażdżeniu.

I bale ułożone są powierzchnią naturalną ku sobie .. tj jedne na drugim.

A ku powierzchni ściany bale są ścięte ... czyli każde pęknięcie ... jest jak by domykane przez obciążenie pionowe i nie rozchodzi się na boki ...

Są osiowe pęknięcia ... ale oś poprzeczna do pęknięcia leci w poziomie ...

 

A nie w pionie jak zapewne było w przypadku opisanym przez Ciebie.

 

Sam widzisz jak dużą wiedzę trzeba mieć na temat drewna, jego właściwości. A budowanie obiektów drewnianych? Ogromna sztuka. Dlatego często czyta się na forum jak to spartaczono jakąś robotę. Dzisiaj każdy idzie na łatwiznę....tartaki źle wycierają bale ( pośrednia przyczyna brak odpowiedniej wielkości drzewostanu ), nikt nie zadaje sobie trudu aby to drewno odpowiednio przygotować i obrobić..... po prostu jak drewno już jest to dawaj.

Dlatego niektórzy zaczynają uciekać do klejonek, bo niby nie pęknie, nie skręci się itd. Ok. Ale nie ma to nic wspólnego ze sztuką, jaką jest znajomość drewna i jego obróbki co według mnie jest podstawą aby dom drewniany miał tę duszę i tchnął prawdziwym rzemiosłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać...mamy różne doświadczenia...A jednak dalej glina używana jest do tynkowania domów drewnianych ( trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić ) i nie tylko....może akurat u ciebie było zrobione coś nie tak albo to nie była glina
Nie .. tylko taki dom nie ma wywietrzników itp .. ale dzięki mikro nieszczelnością ... rozrzedza się ilość pary wodnej w powietrzu. Ale są takie miejsca np jak za szafą, łóżkiem gdzie jest bardzo mały ruch powietrza ...a para wodna mknie bez przeszkód. Zimna przegroda i problem gotowy, dokąd dziadek gacił to nie było kłopotu.

Pod oknami problemu aż takiego nie było. Babka .. paliła sobie czasem gazem i dolewała oliwy do ognia.

Można z wykresu moliera odczytać kiedy i gdzie może być problem z wilgotnością. Jeśli jest 30% to powierzchnia musi być już mocno zimna, aby nastąpiło jakieś skraplanie. Nie mniej jednak przy 70% co się zdarza ...każdy błąd grozi grzybem.

Powierzchnia ściany musi być w tedy szczelna ... aby w zimne miejsca pary wodnej nie wprowadzać ... Warunek, na ścianie musi być ciepło .. dla 70% powierzchnia musi mieć koło 16 st ... każdy fragment.

 

A jeśli nie ma zabezpieczenia przed nadmiarem .. to para wodna wnika głębiej i trafi w końcu na miejsce gdzie jest te 16 st.

Stąd paroizolacja hamuje napływ tej pary wodnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel. Fajnie zobaczyć tą realizację. Domyślam się, że o ten mniejszy towarzysz Spychowa nad pewnym jeziorem? :-)

Widziałem to na "żywo" ale nie ukrywam, że Twoje zdjęcia mam zamiar "ukraść" jako inspiracje dla mojego gospodarczaka.

Czy same kute klamki i szyldy (dzisiaj oglądałem piękne drzwi na Waszej stronie FB) można zamówić w Waszej kuźni?

 

Tak, chociaż sam dom stawiała inna firma, my jedynie zrobiliśmy lifting w postaci nowych szczytów, barierek, okiennice, drzwi wejściowe, podłogi na tarasie i całe wnętrze. Drewutnia pokazywana w powyższych postach to już nasz projekt i realizacja. Na wiosnę pojawi się na tym siedlisku jeszcze piękna wiata do biesiadowania z grillem, kominkiem, wędzarnią i piecem do chleba, pizzy itp. Będzie co pokazywać.

 

Jeżeli chodzi o elementy kowalskie to owszem, można zamówić, ale trzeba będzie trochę poczekać na realizację.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danielu, po obejrzeniu zdjęć na FB jestem pod dużym wrażeniem. Po prostu nie ma do czego się przyczepić. Wszystko sprawia wrażenie solidności, takiej na pokolenia, którą się ceni i szanuje, bo zna się jej wartość. To nie budynek oblepiony styropianem, ale Dom. Mam nadzieję, że będę miał okazję obejrzeć to siedlisko nad Wisłą, bo to sąsiednia gmina, dosłownie 11 km ode mnie:-) Tu w okolicy jest jeszcze kilka domów "olęderskich", w większości ruiny. Samo nawiązanie do tego budownictwa uważam za trafione i udane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiedziałam, że jak napisze z jakiej grubości stawiam domek to będą komentarze..ale taka prawda, że koło mnie we wszystkich wsiach są domy drewniane, nie ma nigdzie domu z pełnego bala tylko własnie prostokatne..dodatkowo naprawdę nieliczne były ocieplane i co? ludzie żyli i nadal żyją w nich...taki jest urok tutejszego budownictwa...tym bardziej, że nie chce miec wszystkich scian w środku z drewna i taka opcja ocieplenia i wykonczenia jak się chce wnetrz jest dla mnie idealna...napewno wolę mieć 12bal i ocieplnieni niz murowanca

 

mam takie same odczucia jak Wojcieszek, aż strach ujawniać się, że dom jest z płazów i w dodatku ocieplony, ale prawda jest taka, że domy z okrągłych bali są tylko na południu naszego kraju i dziwnie wyglądałby taki dom np. na Pomorzu

J.Birycka - nasz dom jest bardziej "szajsowaty" niż będzie Twój, bo to tylko 10 cm płaz. W środku też nie wszędzie są drewniane ściany, bo wprowadza to trochę urozmaicenia we wnętrzach. Poza tym wydaje mi się, że mamy większy dom, niż standardowy z bali (kubatura ponad 800 metrów jesli sie nie mylę) i dużą antresolę. Jest bardzo ciepły (temperatura powyżej 22 st), mimo, że ogrzewa go tylko kominek z płaszczem wodnym. Chciałam mieć ciepły, przytulny dom w miarę nowoczesny, a nie stylizowany na "tradycyjny". Myślę, że ludzie czytający m.in. to forum mają właśnie taki stereotyp domu drewnianego - tradycyjna konstrukcja, rustykalne wnętrza. Gdybyśmy wszyscy byli bardziej otwarci i tolerancyjni to może powstałyby projekty mniej ortodoksyjne w formie i więcej osób wybrałoby drewno zamiast betonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden niejaki dom ogrzewał się tylko kuchnią węglową spalając drewno. to nic iż w kuchni było ciepło, gdzie indziej było tylko 15-16 st.

Nic mnie nie mówi ogrzewanie samym kominkiem 800m^3 kubatury.

Ani jaka jest izolacja tego domu to strzelanie na ślepo. Cudów nie ma. Nie jeden chciał by aby jego było wyjątkowe naj itp.

Mamy takiego Tomasza Brzęczykowskiego co wodzi za nos forum o chałupach energooszczędnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A panem מרכבה się nie przejmuj. Wie lepiej ile płacisz za ogrzewanie
oczywiście że wiem lepiej :p

To jak pisanie niebieski jest bardziej niebieski, lub masło bardziej maślane.

Subiektywna opinia.

Zwłaszcza iż utrzymanie ciągle w 100% temp 22 st wymagało by zatrudnienia palacza.

Mnie też nie przeszkadza jeśli nad ranem temp spadnie do 15st i mniej.

Ponieważ w nocy się nie paliło.

Cenne było by napisanie, nie było nas w domu 2 dni .. a temp spadła o 2-3st .

po wyjściu z domu skończyło się palić około po 4 godzinach, i przez 2 dni dom wychłodził się o 2-3 st.

Daje to dużo lepszy obraz tego jaki to jest dom.

O to właśnie się pluje. Ponieważ nie trzeba liczyć kombinować itp.

A jeszcze jaka była temp zewnętrzna np przy -20 i przez 2 dni z temperatury 22 st spadło do 20-19st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie same odczucia jak Wojcieszek, aż strach ujawniać się, że dom jest z płazów i w dodatku ocieplony, ale prawda jest taka, że domy z okrągłych bali są tylko na południu naszego kraju i dziwnie wyglądałby taki dom np. na Pomorzu

J.Birycka - nasz dom jest bardziej "szajsowaty" niż będzie Twój, bo to tylko 10 cm płaz. W środku też nie wszędzie są drewniane ściany, bo wprowadza to trochę urozmaicenia we wnętrzach. Poza tym wydaje mi się, że mamy większy dom, niż standardowy z bali (kubatura ponad 800 metrów jesli sie nie mylę) i dużą antresolę. Jest bardzo ciepły (temperatura powyżej 22 st), mimo, że ogrzewa go tylko kominek z płaszczem wodnym. Chciałam mieć ciepły, przytulny dom w miarę nowoczesny, a nie stylizowany na "tradycyjny". Myślę, że ludzie czytający m.in. to forum mają właśnie taki stereotyp domu drewnianego - tradycyjna konstrukcja, rustykalne wnętrza. Gdybyśmy wszyscy byli bardziej otwarci i tolerancyjni to może powstałyby projekty mniej ortodoksyjne w formie i więcej osób wybrałoby drewno zamiast betonu.

 

Niekoniecznie....np dom w Małopolsce tu pokazywany na FM wykończony jest nowocześnie z zastosowaniem rekuperacji, centralnego odkurzania, ogrzewania na gaz zintegrowanego z kominkiem z płaszczem wodnym...Różnie z tym bywa...zależy od gustu.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no coraz zgrabniej to wygląda. Super. Widzę, że wzór wykończenia komina zaczyna cieszyć się uznaniem, raduje mnie to bardzo. Wojcieszek, zwróć tylko uwagę na obróbkę blacharska komina bo nie widać na zdjeciu dokładnie. Czy uwzględniono tam element obsiadania budynku? Często dekarze nie wiedzą o tym zdarzeniu i później obróbka jest kilka centymetrów nad dachówką.

pzdr serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...