Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dalej...taki surowiec tniemy na pół po osi, następnie jeszcze raz odcinamy brzeg aby uzyskać płaz. Takie takie płazy muszą być okorowane, podstawa!!!!
jak pisałem iż na jednym tartaku bal był rozcinany na 3 części i skręcony z przekładką, aby się suszył to jedne pan wyleciał na mnie.

 

Ciężko takie drewno pozyskać, najszybciej na podhalu.

Niestety tartaki przygotowują dzisiaj bale z tego co idzie, aby tylko wydało wymiar

słowackie świerki, modrzewie, jodły .. z południowych stoków.

Mam w domu bale gdzie widać słoje .. idą średnio 3-4 na cm promienia. Jak jedną deskę brałem w łapy to myślałem co to za cudo ... z dęba ?

masakra. Powód ? rosła na północnym stoku i rosła bardzo powoli. Przez co ile dam rady odzyskać tyle odzyskam drewna, suche, troszkę korniszonów ale i to się zagładzi.

 

Dalej umiejętność wyeliminowania mostków termicznych, dobra stolarka, umiarkowana wentylacja albo rekuperator, posadzki, strop...to wszystko ma znaczenie.
Na pewno nie można zapomnieć takiego faktu iż dom z drewna nie będzie miał takich mostów termicznych.

Może zapominam to dodawać, ponieważ nie raz nie dwa dom traci przez nieciągłość izolacji i geometrię nawet 50%.

I tu jest właśnie jeden z sekretów drewna, np balkon w domu drewnianym, czy to z bala czy nie .. to nie jest lany beton !

Nie liczyłem jak by było z drewnem i balkonem ale pewnie tak jak mur i isocobra lub 10cm izolacji.

A obróbka okien ? przecież w murze źle osadzone okno ... równa się niczym drzwi do lodówki otarte.

 

Tu będzie właśnie zaleta domu z drewna, jak zejdziemy z 50% na 15 % różnica jest kolosalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I jeszcze trochę magii:

http://www.clhllc.com/Log%20Wall%20Energy%20Study.pdf

 

מרכבה Potrafisz to ująć we wzory?

 

Przecież to jest ten test na którym opiera się artykuł W. Nitki który cytowałem powyżej.

 

Potwierdza on dobrą akumulacyjność ścian z masywnych bali.

 

Problem w tym iż jak zastosujemy we wszystkich tych domach wentylację mechaniczną z rekuperatorem to różnice między pełnym balem a szkieletem będą znikome.

Co z tego że szkielet nie będzie akumulował tego Ciepła skoro rekuperator odzyska jego 90% przed wyrzuceniem z domu.

 

Dla mnie konkluzja z tego artykułu jest prosta, w domu szkieletowym więcej ciepła ucieka przez wentylację a więc wentylacja mechaniczna się szybciej zwróci.

W domu z grubego bale część tego ciepła zostanie zaakumulowane w balu a więc mniej ciepła ucieka przez wentylację - inwestycja później przyniesie zyski.

 

Co do pierwszego artykułu cytowanego przez Ciebie to nie prosiłem abyś przetłumaczył cały tylko napisał wnioski jak z niego płyną bo ja nie znam na tyle dobrze angielskiego aby znać specjalistyczne zwroty z budownica drewnianego.

 

ps. Muszę Ci coś wyjawić ja w magie nie wierzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa tyczy się każdego domu dobrze izolowanego, wentylacja zje bardzo dużo- znaczy się inna niż mechaniczna z odzyskiem.

Mamy super ściany, stropy a straty przez wentylację sięgną 150 % tego co przez przenikanie !!

Htr mam dla domu wyliczone na poziomie 45 W/K .. Hve z wentylacją mechaniczną 15 W/K ...

a pozostawienie naturalnej 150 W/k .. proste ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności od tego jak wysoki taki dom ma być możesz potrzebować podnośnik koszowy Wrocław ma dobre ceny jeśli chodzi o wynajem sprzętu w innych miastach nie wiem jak jest ale bez tego ani rusz. Tak samo wynajem koparki pod fundamenty i innego sprzętu może trochę kosztować. Ja wolałbym zlecić taką budowę jakiejś dobrej ekipie niż sam się w to bawić i mieć potem problemy i koszta na głowie tak ustalasz cenę i wszystko z głowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

witam:)

 

przeszukałam całe forum ale nie znalazłam żadnej wzmianki o firmie balhaus z białegostoku???

czy ktos sie z nimi spotkał?

nie ustalałam jeszcze szczegółów ale wstepnie wygląda ciekawie 2700 za metr pod klucz zostaje tylko podłoga na parterze wykonczenie lazienki i obudowanie kominka. ktos z nimi wspolpracował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem aptekarz ponieważ liczę świadectwo np w arkuszu kalkulacyjnym i widzę co i jak ma wpływ na straty.

Na pewno da się zrobić tak aby bodaj 1cm na ramę okna izolacja naszła. Drut oporowy by się nadał siatka klej ... miałem przykład bardzo łady

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?213470-Marzenia-si%C4%99-spe%C5%82niaj%C4%85-Arnika-skazana-na-superenergooszcz%C4%99dno%C5%9B%C4%87/page4&highlight=kamil+basia inspiracja jak okna w murze zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czym macie pokryte dachy? zastanawiam sie nad blachodachówka z posypką, ale nie wiem czy warto..cena niestety nie jest najnizsza..w promocji znalazlam najtaniej za efekt krycia 58 zł/m.....i czy wszyscy z Was posiadaja kominki u siebie w domu? zastanawiam się aby nie budowac kominka. Wydaje mi sie ze bede go uzywac okazjonalnie, na dole i tak bede miala podłogowke..a za te pieniadze mozna zawsze cos innego zrobic..co wy sadzicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam:)

 

przeszukałam całe forum ale nie znalazłam żadnej wzmianki o firmie balhaus z białegostoku???

czy ktos sie z nimi spotkał?

nie ustalałam jeszcze szczegółów ale wstepnie wygląda ciekawie 2700 za metr pod klucz zostaje tylko podłoga na parterze wykonczenie lazienki i obudowanie kominka. ktos z nimi wspolpracował?

Nie ma go krs ani w ceidg... na stronie brak nip-u i nazwiska właściciela co jest zresztą niezgodne z prawem ( brak nip)...

Jak dla mnie firma podejrzana!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czym macie pokryte dachy? zastanawiam sie nad blachodachówka z posypką, ale nie wiem czy warto..cena niestety nie jest najnizsza..w promocji znalazlam najtaniej za efekt krycia 58 zł/m.....i czy wszyscy z Was posiadaja kominki u siebie w domu? zastanawiam się aby nie budowac kominka. Wydaje mi sie ze bede go uzywac okazjonalnie, na dole i tak bede miala podłogowke..a za te pieniadze mozna zawsze cos innego zrobic..co wy sadzicie?

 

Blachodachówka z posypką jest trwałym i efektownym pokryciem dachowym. Na Podhalu jest często wykorzystywana zamiast drewnianego gontu, który do złudzenia przypomina. Jej wadą jest wysoka cena i łatwość przyjmowania trudno usuwalnych zabrudzeń. Dlatego lepiej jej nie stosować w terenie, który jest porośnięty np. mocno pylącymi gatunkami drzew.

 

Co do kominka - to przecież nie jest obowiązek. Możesz go postawić lub nie, to tylko kwestia posiadanych środków.

Edytowane przez marmur7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

J.Birycka, mamy podłogówkę i powiem że czasami trzeba palić w kominku, zwłaszcza gdy mocno wieje wiatr. Też nie postawiliśmy kominka od samego początku, ale kominy zrobiliśmy. No i jak się okazało zrobiliśmy słusznie. Jak przez 3 tygodnia w styczniu wiał wiatr, to podłogówka nie dała rady i musieliśmy zamontować piec typu koza. Piecyk czasami się przyda, ale lepiej mieć jakieś dodatkowe źródło ciepła (np. w przypadku wyłączenia prądu) niż na bieżąco kombinować czym się ogrzać. :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuję za odpowiedzi :rolleyes: My będziemy mieć wlasnie na dole podłogówkę, na górze grzejniki...piec będzie na ekogroszek....chyba poważnie zastanowię się zeby zrobic komin, aby potem nie załowac swojej decyzji....a czy Wasze domy były stawiane na podwalinie i kotwach?? bo moi wykonawcy mówia ze kotw nie potrzebuja, poniewaz jest to taki ciezar ze i tak sie utrzyma dom...co o tym sadzicie??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam:)

 

przeszukałam całe forum ale nie znalazłam żadnej wzmianki o firmie balhaus z białegostoku???

czy ktos sie z nimi spotkał?

nie ustalałam jeszcze szczegółów ale wstepnie wygląda ciekawie 2700 za metr pod klucz zostaje tylko podłoga na parterze wykonczenie lazienki i obudowanie kominka. ktos z nimi wspolpracował?

 

Zapytaj ich o nip i KRS sprawdź w rejestrze długów. Jeśli jest ok to może poprostu zapomnieli umieścić tych informacji na stronie.

 

W zakładce technologia mają dużo zdjęć i mało informacji, jak są u nich łączone bale, jak uszczelniane drewno świeże czy suszone, może suszą komorowo ? Jak zabezpieczają drewno przed szkodnikami ? Jak będziesz mieć te informację to wtedy można się wypowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy to jest aby na pewno trwałe i wytrzymałe? mi ta konstrukcja tez się podoba, ale zastanawiam się nad trwałościa takiego surowca...

 

A dzie tam trwały. Maksymalnie po 5 latach chata się rozsypuje i trza stawiać nową. Dlatego najllepiej kupić dzialkę przy lesie, coby było skąd świsnąć materiał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kotew, to z tego co wiem na Syberii podwalinę wymieniają, więc podwalina nie jest kotwiona.

 

na Syberii domy byly stawiane bezposrednio na gruncie albo kamieniach i po latach, dzieki klimatowi, zapadaly sie 'gleboko' w podloze

dlatego pewnie wymieniano podwaline

fajnie to opisuje R. Kapuscinski w 'Imperium'

zadaniem kotew IMO jest prostowanie podwalin i ewentualne zapobiezenie ich krzywienia sie, u mnie sa stalowe fi 12

podwaliny.jpg

 

mam prosbe do Szanownych, prosze niech mi ktos wytlumaczy lopatologicznie, jeszcze lepiej jak beda zdjecia lub rysunki, jak zamontowac na balach plyte K-G w lazience (pod montaz glazury) tak aby dom osiadajac nie wyrzadzil konstrukcji krzywdy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

mam prosbe do Szanownych, prosze niech mi ktos wytlumaczy lopatologicznie, jeszcze lepiej jak beda zdjecia lub rysunki, jak zamontowac na balach plyte K-G w lazience (pod montaz glazury) tak aby dom osiadajac nie wyrzadzil konstrukcji krzywdy

 

pozdrawiam

 

To jeden z tematów typu "mina pułapka", bo zwykle jak mowa o domach z bali to pisze sie jak jest w nich fajnie ;) Jest na forum osobny wątek o wykończeniu poddaszy ( borozumiem, że chodzi Ci o łazienkę na poddaszu) gdzie wypowiada się kilku speców, którzy nieźle sobie radzą w tej dziedzinie. Jednak, kiedy zadałem im pytania o drewniane stelaże ścian działowych i osiadanie budynku, nabrali wody w usta. Reasumując, nikt nie chce dać gwarancji na tego typu konstrukcję. Nic dziwnego , bo stopień naprężeń w takim budynku jest niestandardowy . W moim przypadku , biorąc pod uwagę , że budynek osiada nierównomiernie ( różnice ok 2,5 cm) zdecydowałem się, że łazienka, jak i całe poddasze będzie w systemie łączonym tzn część ścian i sufitów z płyty a część z drewna. Chodzi o to by było jak najmniej sztywnych łączeń narożnikowych płyty z płytą. Tam, gdzie się ich nie da uniknąć trzeba dać wszystko co przyroda dała najlepszego - narożnikowe taśmy amerykańskie, masy uniflota itd. Nie da to pełnej gwarancji uniknięcia pęknięć , ale nieco zmniejszy ryzyko katastrofy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...