Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Też podzielam pogląd, że duże firmy nie zawsze są dobre...wszak często jest to masówka i zero rzemiosła.

Najlepsze firmy jakie znam w zakresie budowy domów drewnianych to firmy skupiające dobrych rzemieślników, mające w swoim składzie do kilkunastu pracowników włącznie. A to, że oferta jest różna poczynając od tanich, przypominających domy drewniane obiektów po piękne domy pokazujące wspaniałą sztukę rzemiosła i upiększające krajobraz przekłada się na cenę. Zależy czego szukasz i jak to chcesz osiągnąć oraz z kim.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

michuzg: Jestem na etapie: stan developerski - prawie: ściany wewnątrz są po ociepleniu, ale jeszcze obijane deskami, a w przyziemiu brakuje mi tynków.

Przede mną podłogi drewniane, posadzki, boazerie i armatura w łazienkach, montaż osprzętu ele, alarmy, duperele IT, grzejniki elektryczne, instalacja solarna, kuchnia, meblowanie. Czyli jak to mawia moja córka: jeszcze syto zostało... Wiem dokładnie jakie koszty poniosłem (łącznie z biurokracją, nadzorem, etc) i jaki poniosę...

 

Przeliczając ewentualny koszt jaki poniósłbym przy zleceniu budowy pod klucz (według średniej ceny jaką Ty podałeś), wiem że zapłaciłbym grubo więcej.

Jednak muszę być obiektywny. U mnie budowa została przeprowadzona przez niezależne ekipy: prace ziemne, podpiwniczenie, kominy - to 1sza ekipa. Drewniana część domu, więźba, dach (bez pokrycia) stolarka, a obecnie ocieplanie, i wkrótce podłogi, to 2ga. Elektryka, alarm, monitoring - 3cia, hydraulika - 4ta, kamienna elewacja, ścieżki - 5ta. Zapomniałem o firmie dekarskiej - 6ta...

Będzie jeszcze ekipa od tynkowania podpiwniczenia, i posadzek w pomieszczeniach "mokrych" - to 7dma. O Panu Stolarzu ze Spychowa nie wspomnę.

Koordynacja tego wszystkiego, indywidualne ustalenia, zgrywanie "styków robót" pomiędzy poszczególnymi ekipami, dojazdy, poszukiwania, i ewentualne ryzyko poślizgów, czy wpadek, kosztuje CZAS, PRACĘ, I WIELE NERWÓW.

 

Z drugiej strony to fajna zabawa. Masz wpływ na większą ilość elementów, sporą autonomię podejmowania decyzji. Ale można też popełnić gdzieś błąd.

 

Domyślam się, że Firmy budujące pod klucz, część robót będą musiały zlecić na zewnątrz. A wtedy masz już podwójną marżę do zapłacenia.

Druga sprawa to fiskalizacja. Wszystkie prace w moim domu wykonali lokalni fachowcy. Do wszystkich dotarłem z plecenia "lokalesów". Byłem swój, wiesz co mam na myśli... To są wymierne oszczędności (ale przy wpadce, mogą być wymiernymi stratami ...) Kiedy wynajmujesz firmę developerską, wygląda to zgoła inaczej...

Ja dzięki temu, że sam poszukiwałem fachowców i ekip, że miałem dobrego kierownika, że polecano mi porządnych ludzi, sporo oszczędziłem. Szacuję, że ta kwota pokryła mi koszt kominka, pieca kaflowego, systemu DGP, hydrauliki, kamiennej elewacji...

 

Ale... przygotuj się, że Twoja kariera, Rodzina, przyjaciele, Twoje hobby i pasje na tym ucierpią. Tego nie da się zrobić tak na telefon, po pracy, w weekendy...

 

Dlatego dobra firma budująca pod klucz, jest zbawieniem dla osób z dobrym budżetem, którym brakuje czasu, chęci, i umiejętności organizacyjnych. Tutaj ważna jest umowa. Analiza umowy developerskiej u mojego prawnika, kosztuje 250PLN. To jest żaden pieniądz, biorąc pod uwagę, ewentualne koszty...

 

Jaką decyzję byś nie podjął, będzie ona właściwa.. tak długo, jak dokładnie rozważysz wszystkie za i przeciw, oraz ocenisz swoje możliwości.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość dużych firm developerskich nie zatrudnia na stałe specjalistów wszystkich branż budownictwa, bo jest to nieekonomiczne. Korzystają z podwykonawców. W ten sposób inwestor ma co prawda święty spokój z poszukiwaniem ekip, ale z drugiej strony jest skazany na podwykonawcę zatrudnionego przez developera. O ile ten ostatni może być świetny w stawianiu konstrukcji, o tyle zatrudniona przez niego np firma instalacyjna, może odstawać jakością prac. I niestety często się tak dzieje. Moim skromnym zdaniem możliwość wyboru w procesie budowy jest dla inwestora kwestią fundamentalną a samodzielne dobieranie wykonawców poszczególnych etapów rozwiązaniem najlepszym, najekonomiczniejszym i przynoszącym wymierne efekty jakościowe.

 

Daniel SIS - jest w szarej strefie sporo partaczy, ale przywoływane na forum przykłady dotyczyły głównie legalnie działających firm, więc lepiej nie generalizować.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michuzg:

Koordynacja tego wszystkiego, indywidualne ustalenia, zgrywanie "styków robót" pomiędzy poszczególnymi ekipami, dojazdy, poszukiwania, i ewentualne ryzyko poślizgów, czy wpadek, kosztuje CZAS, PRACĘ, I WIELE NERWÓW.

 

Z drugiej strony to fajna zabawa. Masz wpływ na większą ilość elementów, sporą autonomię podejmowania decyzji. Ale można też popełnić gdzieś błąd.

 

 

Wojcieszek zwrócił uwagę na ważną rzecz....decydując się na firmę robiącą pod klucz ważna jest umowa!!!! Firma, która deklaruje się zrobienia pod klucz musi mieć zarówno możliwości,dużo do zaoferowania w zakresie koncepcji, ekipy, referencje, sprawdzonych podwykonawców w zakresie elektryki, hydrauliki, ogrzewania. Często jest tak, że takie firmy deklarujące domy pod klucz mają określony projekt i schemat wykańczania ( zakrawa pod developerkę ) i tutaj autonomii w zakresie decyzji zbytnio nie ma.

Dlatego my np. decydując się na budowę pod klucz rozbijamy to na kilka etapów.

Każdy etap poprzedzają rozmowy, propozycje, rozwiązania tak aby inwestor na spokojnie mógł zaakceptować i zrealizować to, co mu najlepiej sie podoba i satysfakcjonuje. Nic na sztywno i według szablonu. Wtedy domy powstają trochę dłużej ale cieszą....

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kogoś stać to bierze firmę i płaci.

Jeżeli go nie stać to robi to w własnym zakresie lub w przy udziale rodziny/lokalnych podwykonawców.

Śmiem wysnuć tezę, że efekt końcowy może być podobny tylko koszty i nerwy nieco różne.

 

Ja osobiście robiłem dużą część domu z jedną firmą i drugi raz bym na to nie poszedł. Nie mniej koszt za m2 był zdecydowanie niższy niż 5tyś. Zakładam, że firma droga może gwarantować lepszą jakość nie mniej bierze za pieniądze tak jak i za gwarancje zawarte w umie. Życie, wygoda kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brakuje kierownika robót , który brał by pieniądze za spięcie budowy pod kontem wyboru firm lokalnych i negocjacji cen , planowanie kolejności prac , wykonania prac zgodną ze sztuką stawiania domów drewnianych itp. Zwykli kierownicy budów nie ogarniają tematu , nie mają do czynienia z domami drewnianymi.

Taka osoba pomogła by nam zaoszczędzić pieniądze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie drogich "balowiczów" :)

Dawno nie uczestniczyłem w "forumowaniu" ale to z tej bieganiny zawodowej między innymi, ale także za całą papierologią dotyczącą budowy mojego wymarzonego domku z bali:). Sprawa ma się ku końcowi (jeśli chodzi o papiery), i chciałbym zabrać się za najważniejszy etap czyli budowę. W związku z tym chciałbym prosić Was wszystkich na tym forum o opinię o firmach, które są w kręgu moich zainteresowań co do budowy. Chodzi mi o wszelkie informacje, które pozwolą mi uniknąć kłopotów.

Chodzi mi o takie firmy : 1) Drew-House z siedzibą w Świdniku, 2) Nordline - Rudna Mała okolice Rzeszowa, 3) Hausler - Zawoja-Limanowa, 4) Bud-Bob Bogdan Sudol z Żabiej Woli. Mam jeszcze parę innych ale może na razie to wystarczy.

Będę wdzięczny za pomoc. A może ktoś z drogich "balowiczów" poleci kogoś sprawdzonego, pewnego jednocześnie nie przesadzającego cenowo.

Pozdrawiam i życzę wszystkim wytrwałości przy budowach :)

 

Nie mam najlepszych wspomnień z Drew House a już na pewno z niejakim Leszkiem G który to przez dłuższy czas tytułował się wspólnikiem. Zalecam dużą ostrożność. Służę szczegółami ale to już prywatnie.

 

Z ostatnio spotkanych w naszym regionie budowała firma:

WIKPOL

http://www.domyzbali-krakow.pl

http://www.domyzbali.lublin.pl

 

Trudno mi powiedzieć na ile są solidni bo widziałam tylko 1 dom a na podstawie sympatycznej rozmowy z właścicielem firmy nie podejmuję się oceniać. Ja ich chyba zaproszę do wykończeniówki i do poprawek m. in właśnie po Leszku G.

Edytowane przez kolek20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Każdy chce mieszkać w domu, który jest komfortowy. W dużej mierze komfort to energooszczędność budynku a co za tym idzie pieniądze w portfelu po okresie grzewczym. Szczególnie w domach drewnianych należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania izolacji termicznej ponieważ zima i wiatr później wszystko weryfikują. Lepiej zrobić to porządnie, tak aby dom był energooszczędny niż później trzymać się za portfel...a przepisy? Może coś uświadomią....jednak jak to powiedziała pewna Pani z Podlasia z miejscowości Rygol, która jest w wieku 100 lat i teraz 5 miesiecy i którą miałem zaszczyt poznać ....jak se pościelisz tak sie wyśpisz

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy chce mieszkać w domu, który jest komfortowy. W dużej mierze komfort to energooszczędność budynku a co za tym idzie pieniądze w portfelu po okresie grzewczym. Szczególnie w domach drewnianych należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania izolacji termicznej ponieważ zima i wiatr później wszystko weryfikują. Lepiej zrobić to porządnie, tak aby dom był energooszczędny niż później trzymać się za portfel...a przepisy? Może coś uświadomią....jednak jak to powiedziała pewna Pani z Podlasia z miejscowości Rygol, która jest w wieku 100 lat i teraz 5 miesiecy i którą miałem zaszczyt poznać ....jak se pościelisz tak sie wyśpisz

pzdr

 

Ale przy balach okrągłych i dużych? Taka dyskusja już się kiedyś tu toczyła... W Polsce nie bierze się pod uwagę kosztów ekologicznych przy powstawaniu surowca, z którego powstają domy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domlux – sprawdzeni na własnej skórze. Można do nich śmiało podbić.....

 

Sądząc po Pańskich postach, budował Pan u nich dwa domy; 1 x z bala i 1 x szkieletowy:

 

Post 1: "Firmy budujące domy z bali - jakie polecacie?

Kompetentnie i rzeczowo to jest na pewno w firmie Domlux"

 

Post 2: Domy z bali

Jeśli chodzi o domy szkieletowe to w moim przypadku sprawdziła się marka DomLux.

 

Jeśli zbudowali Panu dom, to proszę pochwalić się zdjęciem. Większość z nas, na tym Forum buduje za kredyty, z własnych, latami odkładanych oszczędności, i jeśli mamy akceptować "POLECENIA" to raczej te od osób, które na tym forum się udzielały, pokazywały poszczególne etapy, i budowały z firmami, które SĄ GODNE POLECENIA.

 

Na tym Forum wypowiadają się również przedstawiciele Firm Budujących. Pokazują swoje realizacje, czasami odzywają się osoby które z nimi budowały, i wystawiają odpowiednie referencje. Jednak, przedstawiciele tych Firm, nigdy nie ukrywają się za fałszywymi profilami, i wystawiają sobie laurki.

 

Referencje od użytkowników, którzy dziś się zarejestrowali, i dzisiaj wrzucili trzy posty z "POLECENIAMI" są po prostu finta kłaków warte, i są grubą nieuczciwością, wobec tych którzy za oszczędności życia będą budowali swoje domy...

 

Jeśli jednak jest Pan właścicielem obu domów i korzystał Pan z usług Firmy Domo-Lux, to proszę wybaczyć. Zwracam honor. Jako inwestor, na pewno zrozumie moje ewentualne obawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Borge - w łazience na parterze wykorzystaj po prostu patenty Wojciecha Nitki. Te obrazki pokazują sposoby niwelacji osiadania i pokazują warstwy elewacji wewnętrznej.

wieszak.jpg

 

dzieki marmur7

tylko gdzie szukac takiego wieszaka jak zaznaczylem na rysunku?

w sklepach najpierw dlugo musze tlumaczyc co mam na mysli a pozniej slysze 'nie ma' : /

 

w katalogu 'Wkret-met' znalazlem cos na podobienstwo wieszaka (katownik nastawny) tylko ze szczelina krotka i sztuka kosztuje ok. 4 zl a potrzeba ich 80

 

musze cos wymyslic do poniedzialku bo tego dnia mam mam zapewnic front robot 'fachowcowi'

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny do wkręt-metu za niecałe 1,5 zł tutaj : http://www.locomet.pl/page.php?id=laczniki_ciesielskie

Co do długości szczeliny - pamiętaj, że tak naprawdę dłuższej szczeliny potrzebujesz tylko na wyższych mocowaniach bo sumuje sie średnica wszystkich bali.. Na dolnych osiadanie będzie znacznie mniejsze. W ostateczności gdybys nie znalazł nic innego możesz z jednej strony przedłużyć szczelinę do końca boku kątownika a następnie zamocować dwa tak przygotowane kątowniki jeden przy drugim, złączone bokami, uzyskując podwójna długość szczeliny. Trochę roboty ale da się zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maroka

Piszesz o zapachu domu z drewna. Ja mieszkam w takim domu już 2 lata i muszę przyznać z żalem że jak zamieszkałam to nie było już czuć drewna .

Za to nie zamieniła bym się z nikim za murowańca. W lecie przyjemnie chłodno w domku w zimie cieplutko.

Tego niepowtarzalnego klimatu nie da się osiągnąć w murowańcu. A może się da ,tylko ja jestem zakochana w domach drewnianych.

Pamiętam jak 4 lata temu pojechałam na wakacje z rodziną pomieszkać w takim domu i już po powrocie byliśmy pewni ,że tylko drewniany chcemy.

Proponuje,nie rezygnować z marzeń. Teraz żeby ułatwić decyzje innym o zamieszkaniu w takim domu, zrobiliśmy 2 pokoje z osobnym wejściem z łazienkami dla ludzi co się jeszcze zastanawiają czy chcą mieszkać w takim domu. Dom mieści się w otulinie Wiśnickiego Parku Krajobrazowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Załączam na profilu FB troche fotek z budowy dwóch domów. Można zwrócić uwagę na kilka rzeczy...na konstrukcję, na elementy wykończeniowe, na sposób mocowania legarów na ściany i efekt obsiadania, na łączenie ścian działowych ze stropem, na kominy ( aglar :bye: ), są zdjęcia instalacji elektrycznej w rurkach miedzianych i wiele innych rzeczy.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.825992630753575.1073741839.672882519397921&type=1

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.825990100753828.1073741838.672882519397921&type=1

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...