Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Obu Wam zazdroszczę dostępu do stosunkowo taniego drewna, miliona okolicznych tartaków i ogromnego wyboru kamienia na podmurówkę. Jestem teraz w Zakopanem i w drodze przez południową Polskę oglądałem sobie te skarby, które można przebierać i wybierać - tutaj kosztują one grosze. Niestety po przewiezieniu do Wielkopolski osiągają cenę platyny :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy takie domy z bali są bardziej ciepłe niż te tradycyjne drewniaki?Na chłopski rozum taka bala będzie trzymała bardziej ciepło ale czy to prawda?

morlino Przeczytałem wszystkie Twoje posty, i zauważyłem, że wchodzisz na jakiś temat i bez zastanowienie, przeczytania całości, czy chociaż zgłębienia wiedzy zadajesz takie pytania "ni z gruszki ni z pietruszki"

 

Na temat właściwości domów z bala napisano tutaj może postów - czemu nie przeczytasz?

A jeśli nie byłoby to prawdą, to mielibyśmy tutaj kilkudziesięciu Pinokiów

I pytanie z mojej strony? Co to są "tradycyjne drewnianki"? Bo po wpisaniu w google uzyskuję odpowiedzi nie do końca zgodne z tematem tego Forum ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie domy z bali są bardziej ciepłe niż te tradycyjne drewniaki?Na chłopski rozum taka bala będzie trzymała bardziej ciepło ale czy to prawda?

Jakbyś przewertował forum, to byś znalazł.

Już wiele razy było tu mówiono, że domy drewniane szybko się ogrzewają, bo ogrzewa się tylko powietrze, a domy murowane mają jeszcze dodatkowo do ogrzania zimne mury. Murowane za to dłużej utrzymują ciepło. Jednak wg wielu wypowiadających się tutaj na forum, bilans kosztów jest korzystniejszy na rzecz drewnianego domu, o ile nie jest dom źle wykonany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Niestety po przewiezieniu do Wielkopolski osiągają cenę platyny :(

 

marmur7, nie wiem, jaki jest popyt na taką platynę w Wielkopolsce, ale ja już dawno stwierdziłem, że domy drewniane i otoczka wokół nich, to potencjalnie całkiem dobre źródło dochodów w niektórych miejscach w Polsce:-) Z moich obserwacji wynika, że wiele osób marzy o domu drewnianym, prawdopodobnie z tych pierwotnie chętnych zostaje jakieś 10% realizujących marzenie, ale to i tak sporo:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marmur7, nie wiem, jaki jest popyt na taką platynę w Wielkopolsce, ale ja już dawno stwierdziłem, że domy drewniane i otoczka wokół nich, to potencjalnie całkiem dobre źródło dochodów w niektórych miejscach w Polsce:-) Z moich obserwacji wynika, że wiele osób marzy o domu drewnianym, prawdopodobnie z tych pierwotnie chętnych zostaje jakieś 10% realizujących marzenie, ale to i tak sporo:-)

 

Twoje obserwacje zapewne są trafne. Pisałem o swoim przypadku, zastanawiając się o ile drożej muszę wybudować dom z powodów geograficznych. Drugim czynnikiem jest oddalenie od ośrodków miejskich. To oddalenie, które w trakcie normalnego funkcjonowania bardzo nam odpowiada, w trakcie budowy daje się we znaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marmur- a dlaczego masz tylko 9belek? teraz przeczytałam Twoj wpis w dzienniku o osiadaniu,

jak masz zrobioną pierwszą belkę, ew. tą warstwę co masz pod pierwszym balem? pewnie pustak?? lub cegły? mozesz rzucić fotkę od środka jak wygląda łączenie podłogi ze ścianą balową? Czy ty teraz już mieszkasz w tym domku czy jeszcze nie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Annnja - początkowo projekt zakładał że ściany kolankowe mają być wykonane z bala. Ściany szczytowe natomiast miały być w technologii szkieletu. Takie rozwiązanie zwiastuje niestety kłopoty ze wzgl. na nierównomierność osiadania. Podczas wizyty u R.Trochanowskiego, podzieliłem się wątpliwościami , a on potwierdził nietrafność takiego rozwiązania. Przeprojektował więc dom, dodając tzw belki oczepowe ( te zewnętrzne wzdłuż budynku), na których opiera się dach, a ścianki kolankowe wykonał jako szkielet. W ten sposób piętro budynku nie osiada samoistnie. Tzn osiada tylko o tyle o ile osiadają bale na parterze. To praktyczne i ułatwiające walkę z osiadaniem rozwiązanie.

Stąd właśnie owe 9 bali, które sięgają do stropu między kondygnacjami.

 

Drewniana podwalina w naszym domu ma przekrój 18x18 cm - w niej właśnie zmieściliśmy wszelkie instalacje wodne i grzewcze. Potem całość została zalana betonem - wylewka betonowa sięga więc pierwszego bala. Niestety nie mam w tej chwili zdjęć tego połączenia.

 

W naszym domku pomieszkujemy jedynie wakacyjnie. Prócz wykończeniówki wstrzymuje nas brak odpływu wody i scieków. W projekcie mamy szambo, bo tak przewiduje plan zagospodarowania przestrzennego, ale chcemy przydomową oczyszczalnię. Taka zmiana w przypadku PZP wymaga zgody wojewody więc nie ma lekko :)

W instalacjach jest woda, muszę więc podczas mrozów ogrzewać dom co generuje koszty, z drugiej strony, mogę wewnątrz działać przez całą zimę i posuwać roboty do przodu, czyli coś za coś :) Teoretycznie nic nas nie goni do przeprowadzki bo mamy gdzie mieszkać, trochę jednak męczą dojazdy

Edytowane przez marmur7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marmur- a jaką masz teraz wysokość od podłogi parteru do sufitu?

belki oczepowe- te takie dodatkowe poza krawędziami ścian, mają kilka plusów!!

 

ja by pewnie nie wytrzymała z niecierpliwości , aby tyle nie mieszkać, a często, względnie kilka razy w tygodniu dojeżdzać-aby coś podłubać...,

 

ale za to jakie super wakacje masz!!!! i to gratis ;) no...może w zamian za drobne prace wykończeniowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość od posadzki do sufitu wynosi u nas 287-288 cm, jest więc całkiem spora.

 

Jesteśmy tam bardzo często, a latem niemal codziennie. Ja staram się posuwać prace wewnątrz, a moja druga połowa dopieszcza ogródek.

 

W tym roku niestety prace posuwają się wolno - okazało się, że nasze dzieci są w wieku ślubnym i musieliśmy nieco zmienić priorytety finansowe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obu Wam zazdroszczę dostępu do stosunkowo taniego drewna, miliona okolicznych tartaków i ogromnego wyboru kamienia na podmurówkę. Jestem teraz w Zakopanem i w drodze przez południową Polskę oglądałem sobie te skarby, które można przebierać i wybierać - tutaj kosztują one grosze. Niestety po przewiezieniu do Wielkopolski osiągają cenę platyny :(

A propos skarbów ziemi naszej , właśnie pozyskuję kamienie z okolicznych rzeczek brodząc po nich i wydłubując co lepsze czytaj większe ,;taszcząc je w zimnej wodzie z przemoczonymi gaciami zastanawiam się czy nie lepiej było by pójść kupić i mieć przywiezione do domu.

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos skarbów ziemi naszej , właśnie pozyskuję kamienie z okolicznych rzeczek brodząc po nich i wydłubując co lepsze czytaj większe ,;taszcząc je w zimnej wodzie z przemoczonymi gaciami zastanawiam się czy nie lepiej było by pójść kupić i mieć przywiezione do domu.

 

....po czym jak zwykle, znowu idziesz do rzeczki.. ;)

To ziemiste na zdjęciu - to jakaś domowa zaprawa kładziona na folii ? I kamienie kładziesz na humus , czy korytujesz ździebko ziemię ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano idę bo i tak nigdzie bym nie kupił takiego kamulca ,niedogodności rekompensują piękne okoliczności przyrody i satysfakcja że to tymi rencami zrobiłem .To przy foli to nasza bieszczadzka glina folija wystaje z drenażu (nie mam rynien ) a pod kamienie to standard żwir , piasek.

A to efekt całodziennej wyprawy po kamulec ten tym razem jest z pod nieistniejących chat gdzie kiedyś był fundamentem , za zimno by się taplać w wodzie więc teraz kopię :)

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282295&d=1412093616

Edytowane przez maciej74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Balowicze, szukam rustykalnych okien do mojego domu z bala. Znam ofertę Stomaszu i zastanawiam się czy polecacie jakieś inne sprawdzone firmy ?

 

Interesuje mnie okno drewniane, najlepiej dębowe o U mniejszym od 1 dla całego okna, do tego okiennice i witryny na werandzie.

 

Znalazłem jeszcze taka stronę z oknami retro:

http://www.oknadrewniane.co.pl/okna-drewniane-retro.php

 

Może ktoś poleci jeszcze coś fajnego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na onecie po artykule o domach z bali zażarta dyskusja na forum. Dominuja raczej specjaliści od styropianu, którzy drewno mają za jedno wielkie zuo ;)

http://kobieta.onet.pl/dom/domy-z-bali-zalety-budowa-wykonczenie/fr3eg

 

z tej dyskusji to nic mądrego nie wyczytasz , ludziska coś tam usłyszeli , widzieli poskładali po swojemu i piszą .

korzystając z ostatnich ciepłych dni ogarniam chatę płotek ,ścieżka niwelacja terenu i inne pierdoły .

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282892&d=1412447623

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tej dyskusji to nic mądrego nie wyczytasz , ludziska coś tam usłyszeli , widzieli poskładali po swojemu i piszą .

korzystając z ostatnich ciepłych dni ogarniam chatę płotek ,ścieżka niwelacja terenu i inne pierdoły .

 

Nie mam siły tego czytać :) A propos zdjęcia - trzy pytania:

- już sie pogubiłem, to Wasza druga czy już trzecia chatka ? ;)

- w albumie , na zdjęciu z bicia gontu , na dachu między łatami pląta się jakies okablowanie - co to jest ?

- jak oceniasz trwałość Twojego gontu - tzn kiedy będziesz musiał wchodzić na dach z ew. pracami interwencyjnymi ? Pytam bo jeżdżąc regularnie do Zakopanego i obserwując domy, które się przy nas budowały, po ok 10-14 latach mają gonty wymienione na Gerard Coronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...