Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ha to jest imitacja bala :) na parterze są zrobione szczeliny na osiadanie przy oknach i drzwiach a na poddaszu nie , bale są idealnie spasowane do okien ot i zagadka rozwiązana chyba

 

Chyba masz rację. Też się zastanawiałem czy to nie imitacja. Tylko biorąc pod uwagę skosy przy oknach, taka imitacja miałaby z...15 cm grubości. Poza tym trzy pierwsze belki ( licząc od stropu) wyglądają jak z innej bajki.

Jeśli jest to imitacja ( chocby w części) to chyba drewno suszone, bo inaczej za dwa lata trza będzie zatrudnić optyka ;)

 

Edit.

Prawdopodobnie zrobione jest to tak jak na tym przykładzie. Po lewej stronie ( na wysuniętym ganku na piętrze) widać że pierwsze belki ponad stropem są z bala , reszta to imitacja. Czyli co - kolankowa tez z bali ? :)

 

http://kanadyjskiedomy.pl/images/domy-z-bali/lokalizacje/dom-z-bali-muchy.jpg

Edytowane przez marmur7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma ktoś okna drewniane od stolarza w swoim balu? Czy to raczej ryzykowny pomysł i lepiej szukac producenta?

Myslalem o skrzyniowych, choc chyba wyjda duzo drozej.

 

Od piątku mamy zaplanowany montaż okien z firmy okna mazurskie. Jak skończą, to będę mogła napisać czy był to dobry wybór. Na razie termin jest potwierdzony i jeżeli nie będzie trzęsienia ziemi, to okna w sobotę będziemy mieli.

Mają być z pełnej sosny, profil retro, szprosy wiedeńskie w układzie wg. naszego pomysłu, zewnętrznie malowane na niebiesko, a od wewnątrz sosna pinia.

Myśleliśmy o oknach robionych przez stolarza, ale po konsultacjach z różnymi znajomkami, zrezygnowaliśmy. Wiele taniej chyba by nie było, a technologia gorsza.

Zrobiliśmy wyceny drewnianych okien o bardzo podobnych parametrach w trzech fabrykach: CDM, Bako i okna mazurskie. Najlepszą cenę dostaliśmy w oknach mazurskich. Tzn. po rabatach okna mazurskie w najlepszej wersji z montażem wyszły nam taniej, niż pozostałe wyceny w trochę gorszych wersjach. Może dlatego, że bezpośrednio od producenta, a CDM i Bako były od małoelastycznego sprzedawcy z naszej okolicy. Rabatu nie chciał udzielić, a na dodatek nie potrafił sprawnie wycenić. Był, mierzył i albo brakowało w wycenie jednego okna, albo montażu nie uwzględnił, albo przysłał jakąś wycenę zupełnie od czapki... Z mazurskimi jakoś lepiej i skuteczniej nam się rozmawiało. Oby tak do finału było! Po weekendzie będę mogła napisać. I pluję przez lewe ramię. Czy jakoś tak...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne zdjęcia pokazujecie domów Pana Szewczyka które przepięknie wyglądają w górach.

Ja ponieważ buduję się na mazowszu to zdecydowałem się na tradycyjną architekturę mazowiecką. Realizacja przez firmę Eurobrus przerosła moje oczekiwania. Wiem jak trudno jest znaleźć dobrą i rzetelną firmę do takich realizacji i dzięki temu wątkowi udało mi się uniknąć wielu błędów. Czas się odwdzięczyć więc jak ktoś ma pytania odnośnie stanu surowego otwartego to służę pomocą.

 

Nadmienię tylko że dom jest z bala świerkowego 24cm grubości suszonego komorowo z podwójnym obcym (dębowym) pióro wpustem i 4 uszczelkami między dębowymi piórami. Zamki na węgłach na rybi ogon, ale sam rybi ogon jest wykonany z zamkiem co zapewnia doszczelnienie zamka. Zdobienia na wzór starych mazowieckich i mazurskich chałup. Projekt Kurpik z pracowni Pani Justyny Wiejskie Klimaty :)

 

http://i2.fmix.pl/fmi3000/173fa391001f70fc5487076a/zdjecie.jpg

 

http://i3.fmix.pl/fmi1153/60c978ea00288dfd54870775/zdjecie.jpg

 

http://i2.fmix.pl/fmi254/b75f1a06002860995487077d/zdjecie.jpg

 

http://i3.fmix.pl/fmi779/c14f7800001f538254870788/zdjecie.jpg

 

http://i1.fmix.pl/fmi2564/52bb6bee000ccf4c54870793/zdjecie.jpg

 

http://i3.fmix.pl/fmi177/2daf06090009caeb5487079b/zdjecie.jpg

 

ps. Dla ciekawskich komin będzie później ;)

Edytowane przez Zdanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Batata rozumiem ze bierzesz ciepły montaż tych okien ? Tak jak ja :)

 

Nie. Robimy standardowy montaż.

A jak technicznie będzie to u Ciebie robione? Jak będziesz montował, to koniecznie zrób chociaż krótką fotorelację, bo na temat ciepłego montażu w domach z bala czy płaza niewiele można znaleźć. Prawie nic. Dlatego pytam czy wiesz jak będzie u Ciebie przebiegał montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemysl sobie jeszcze bo warto. Drewno pracuje raz się kurczy raz się rozszerza. Przy sztywnej piance zrobi się szpara. Ciepły montaż to montaż na specjalistyczne uszczelki coś ala gąbka, rozszerza się i kurczy razem z drewnem. Sama widzisz ze o ile w domu murowanym można stosować piankę o tyle w drewnianym jest to zle rozwiazanie. Ciepły montaż to tez specjalne taśmy dodatkowo doszczelniajace połączenie okna z balem i parapetem. No chyba ze chałupy z bała masz ociepłoną wełna to wtedy okno w warstwie wełny i pianka może byc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odpowiadam za stronę estetyczną, a książę małżonek za techniczną.;) Wg. niego w naszym przypadku nie ma potrzeby stosowania tych uszczelek.

Faktem jest, że nasza chałupa ma ponad 60 lat i po rozmontowaniu i zmontowaniu przez ponad rok nie usiadła ani centymetra. I już zapewne nie osiądzie. Poza tym, to nie będzie dom całoroczny. W czasie zimy będzie używany okazjonalnie, a pasywny czy choćby energooszczędny i tak nigdy nie będzie.:)

Zrobię kilka fotek i pokażę jak wyszło. Mam nadzieję, że panom orkan znad Skandynawii nie przeszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dopiero zobaczyłem Twój dziennik budowy i widzę że masz przenoszona stara chałupe. Drewno juz dawno wyschło wiec jego praca będzie niewielka. To wszystko wskazuje że montaż na piankę w Twoim przypadku nie jest złym rozwiązaniem. Ten plaz to ma 16 czy 18 grubości? Pięknie to wygląda z tym mszeniem ale mam duże wątpliwości co do szczelności mszenia. Ktoś robił audyt kamera termowizyjna takiego rozwiązania.?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz zastrzeżenia do mszenia tak ogólnie czy do tego naszego akurat?:D

Audytów nie robiliśmy i na razie nie planujemy. Organoleptycznie testujemy i nie zauważamy absolutnie żadnych przewiewów. Mszenie nawet nie drgnęło od czasu montażu. Niedawno górale przyjechali dorobić nam kilka rzeczy i ani mszenia nie trzeba było poprawiać, ani opuszczać śrub. Ot, uroda starej chałupy.

Mszenia robił nam człowiek, który tylko tym się zajmuje od wielu lat. Naprawdę wykonał kawał solidnej roboty. No i przecież w górach ten rodzaj uszczelnienia jest stosowany od lat. Ważne, żeby było dobrze zrobione. Jak ze wszystkim zresztą.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończąc temat twoich okien to warto się rozejrzeć za pianką która po wyschnięciu jest w miarę elastyczna, są już takie pianki. W ten sposób masz tradycyjny montaż który mimo niewielkich ruchów suchego drewna potrafi utrzymać szczelność.

Odnośnie mszenia to moje wątpliwości budzi ogólnie samo mszenie a nie realizacja u Ciebie. Znam górali którzy zrezygnowali z mszenia. Mszenie to nic innego jak wiór drzewny i jako materiał naturalny ulega szybkiemu rozkładowi, stąd konieczność odnawiania mszenia co jakiś czas. Drewno pracuje, jak się zeschnie to na styku bala z mszeniem powstanie szpara. Oczywiście jako tradycja góralska dodaje uroku domowi z bala.

 

Ja gdybym robił taki dom to jednak myślałbym o wsadzeniu w środek jakiś uszczelek, chociażby takich jak do okien przy ciepłym montażu a od zewnątrz i wewnątrz dał mszenie aby zachować tradycyjną góralską estetykę.

 

Acha ten góral co się specjalizuje w układaniu mszenia to "optyk" bo optyka bale ;)

 

Na samym mszeniu się nie znam i stąd moje pytanie jak w rzeczywistości zachowuje szczelność połączenia bali, a to może pokazać tylko kamera termowizyjna lub próba szczelności. Może ktoś z forumowiczów robił takie próby, jestem ciekaw wyników.

Edytowane przez Zdanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdybym robił taki dom to jednak myślałbym o wsadzeniu w środek jakiś uszczelek, chociażby takich jak do okien przy ciepłym montażu a od zewnątrz i wewnątrz dał mszenie aby zachować tradycyjną góralską estetykę.

 

Z całym szacunkiem, ale to już nie byłoby mszenie.:) I niestety byłoby dużo mniej skuteczne niż tradycyjne, prawidłowo wykonane.

Jak powinno wyglądać mszenie (i jak nie powinno) można zobaczyć na stronie mszenie.blogspot.pl. Ci co mają zamiar obtykać swój dom powinni to obejrzeć, żeby nie dać sobie wcisnąć byle czego. My mamy mszenie jednostronne, w płazie. Robione od dołu budynku, do góry. Dokładnie tak, jak jest opisane, że należy to robić.

Dodatkowo, kiedy zabezpieczaliśmy dom ljusem bezbarwnym, bardzo obficie nasączaliśmy również mszenie. Teraz są szlifowane wnętrza i wczesną wiosną będziemy tak samo malować od środka. Nasączać płazy i mszenia. Gdyby coś zadziało się za rok czy dwa, to nasz mszarz przyjedzie i poprawi.

Mam jednak nadzieję, że wytrzyma tyle lat, że to spadkobierca będzie musiał szukać nowego mechooptyka.:D

Edytowane przez batata
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś z forumowiczów robił takie próby, jestem ciekaw wyników.
Robiłem inspekcję całej chałupy mszonej ( dwustronnie ) . Na mszeniu nie ma żadnych strat ciepła ! Jedyne " przedmuchy " widoczne były przy drzwiach tarasowych i oknach ale nie ze względu na mszenie lecz na samą konstrukcję tych elementów .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem inspekcję całej chałupy mszonej ( dwustronnie ) . Na mszeniu nie ma żadnych strat ciepła ! Jedyne " przedmuchy " widoczne były przy drzwiach tarasowych i oknach ale nie ze względu na mszenie lecz na samą konstrukcję tych elementów .

 

To jestem mile zaskoczony, a mszenie było obustronne ??

kto robił mszenie ?

Ile czasu opłynęło od wykonania mszenia do audytu kamerą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aglar jak jeszcze nie zamówiłeś okien to możesz zobaczyć co ja wybrałem z firmy Stomasz:

http://www.stomasz.pl/wp-content/uploads/2012/05/okiennica-otwarta-1.jpg

 

Jeszcze nic nie zamawialem, ja sie zawsze dlugo nad wszystkim zastanawiam :) Okna wstawiam najwczesniej na wiosne, takze mam jeszcze troche czasu.

Dzieki za linka, wyglada fajnie, bo ma opaske i okiennice ktore mi sie marzą, ja bym tylko dolozyl u siebie jeden szpros poziomy. Czy takie modyfikacje sa mozliwe? Czy za takie "wymyslanie" producent sporo sobie dolicza?

 

Ja sie dopiero ucze wszystkiego o oknach, tak jak z kazdym etapem budowy i wogole jeszcze nie wiem jak sie do tego zabrac :)

Wczoraj pomierzylem otwory okienne zeby miec oglad na to jakich okien potrzebuje. Z wymiarow wynika, ze domek osiadl 1 cm.

 

Parę pytań laika:

Jak to jest z wycenami? Czy firmy robią własne pomiary czy trzeba im podać? Bo jak firma w Suwalkach a ja w Krakowie...

Czy standardowa cena okna wiąże się z jakąś tolerancją na wymiar okna?

Czy w przypadku domow z bali trzeba szukać wlasnej ekipy montazowej czy chlopcy od producenta sobie poradzą z tematem? Bo widze, ze moj otwor na okno to juz nie 150x120 tylko 149x120 :)

Zaciekawil mnie tez cieply montaz o ktorym ktos pisal, bo chyba rzeczywiscie w przypadku domow drewnianych to dobre rozwiazanie. Ile procentowo jest to drozszy montaz od standardowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jestem mile zaskoczony, a mszenie było obustronne ??

kto robił mszenie ?

Ile czasu opłynęło od wykonania mszenia do audytu kamerą ?

 

Mszenie jest obustronne ,optykał młody człowiek góral bardzo dobry polecany przez cieśli którzy budowali chałupę .Od wykonania inspekcji kamerą minęło 2 lata . W niektórych miejscach mszenie się rusza od wewnątrz ( można ewentualnie poprawiać) ale od zewnątrz jest tak ściśnięte , że nie ma mowy o przedmuchach .Jeszcze jedno ! Przy optykaniu -nowo postawionego budynku należy zostawić nad drzwiami i oknami szpary bez mszenia - pozwoli to na osiadanie równomierne i ściskanie omszonych belek (płazów) . Te miejsca optyka się dopiero jak dom "siądzie" , ale o tym każdy optyk dobrze wie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mszenie jest obustronne ,optykał młody człowiek góral bardzo dobry polecany przez cieśli którzy budowali chałupę .Od wykonania inspekcji kamerą minęło 2 lata . W niektórych miejscach mszenie się rusza od wewnątrz ( można ewentualnie poprawiać) ale od zewnątrz jest tak ściśnięte , że nie ma mowy o przedmuchach .Jeszcze jedno ! Przy optykaniu -nowo postawionego budynku należy zostawić nad drzwiami i oknami szpary bez mszenia - pozwoli to na osiadanie równomierne i ściskanie omszonych belek (płazów) . Te miejsca optyka się dopiero jak dom "siądzie" , ale o tym każdy optyk dobrze wie !

 

Rozumiem że audyt kamerą robiłeś zaraz po wykonaniu, jestem ciekaw jak teraz by wyszedł, bale przez te 2 lata się zeschły i mogły pojawić się jakieś nieszczelności. U mnie są uszczelki i jak się bal zeschnie to uszczelka się rozpręży i nadal utrzyma szczelność połączenia.

 

Ile kosztuje mszenie całej chałupy ? Ile czasu zajęło to góralowi ? Wygląda na kupę pracy co pewnie niesie za sobą wysoką cenę. Może być cena z metr bierzący ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nic nie zamawialem, ja sie zawsze dlugo nad wszystkim zastanawiam :) Okna wstawiam najwczesniej na wiosne, takze mam jeszcze troche czasu.

Dzieki za linka, wyglada fajnie, bo ma opaske i okiennice ktore mi sie marzą, ja bym tylko dolozyl u siebie jeden szpros poziomy. Czy takie modyfikacje sa mozliwe? Czy za takie "wymyslanie" producent sporo sobie dolicza?

 

Ja sie dopiero ucze wszystkiego o oknach, tak jak z kazdym etapem budowy i wogole jeszcze nie wiem jak sie do tego zabrac :)

Wczoraj pomierzylem otwory okienne zeby miec oglad na to jakich okien potrzebuje. Z wymiarow wynika, ze domek osiadl 1 cm.

 

Parę pytań laika:

Jak to jest z wycenami? Czy firmy robią własne pomiary czy trzeba im podać? Bo jak firma w Suwalkach a ja w Krakowie...

Czy standardowa cena okna wiąże się z jakąś tolerancją na wymiar okna?

Czy w przypadku domow z bali trzeba szukać wlasnej ekipy montazowej czy chlopcy od producenta sobie poradzą z tematem? Bo widze, ze moj otwor na okno to juz nie 150x120 tylko 149x120 :)

Zaciekawil mnie tez cieply montaz o ktorym ktos pisal, bo chyba rzeczywiscie w przypadku domow drewnianych to dobre rozwiazanie. Ile procentowo jest to drozszy montaz od standardowego?

 

Szprosy jak najbardziej możliwe, ale utrudniają mycie okien, myślę że cena nieznacznie się zmieni.

Jak brałem wycenę od 3 firm od okien, między innymi od sokółki która robi dobre i ciepłe okna drewniane ale różnica w cenie była tak znaczna że zdecydowałem się na stomasz, nawet policzyłem dokładnie i rocznie na cieplejszych oknach bym oszczędzał 232zł na ogrzewaniu. Cieplejsze okna by mi się zrekompensowały za 60 lat :)

 

W ten sposób z mojego założenie dębowych energooszczędnych okien - ekonomia wykazała sosnowe 3 szybowe z U okna 1,2

 

Co do wyboru okien to zbierz wyceny z kilku firm abyś miał rozeznanie w cenach.

 

W domu drewnianym to wykonawca powinien Ci podać ile osiądzie dom. Im później wstawisz okna tym lepiej, ja mam przykryty dom 9 tonami dachówki co przyspieszy osiadanie ale i tak powinno się odczekać minimum 3 miesiące przed montażem okien i to przy drewnie suszonym komorowo. Domy ze świeżego drewno potrafią osiąść nawet kilkanaście centymetrów.

 

Co do pomiarów to kwestia ustaleń z firmą, mogą zrobić sami, możesz podać Ty. Okna o standardowych wymiarach są tańsze i można je kupić w promocjach co czasami ma duże znaczenie. Akurat stomasz robi okna na zamówienie i wymiar okna nie robi różnicy cenowej. Co do ciepłego montażu to jest on 2 razy droższy niż standardowy ale uważam że w domu drewnianym montaż na piankę wcześniej czy później się rozszczelni. No chyba że ktoś ma stare drewno jak Batata, choć i tak drewno będzie trochę pracowało - jak pada deszcz, wiosna jesień to drewno dostanie wilgoci i trochę się rozszerzy, w upalne lato kurczy. Ja zdecydowałem się na ciepły montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...