Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Z technicznego punktu widzenia to jak najbardziej możliwe. Widziałem nawet domek stawiany w lipcu i zasiedlany w październiku. O kłopotach z tego wynikających, jego właścicielka mogłaby napisać książkę. Gosiu stawiasz dom z bali świeżych. Całkowicie rozumiejąc chęć szybkiej wprowadzki, szczerze Ci to odradzam. Im dłużej dom będzie wysychał i osiadał w sposób naturalny tym lepiej. Oczywiście możesz wykonać w nim większość prac, z elektryką, podłogami i wieloma innymi pracami. Jednak lepiej będzie jeśli w pierwszym sezonie grzewczym będziesz ogrzewała domek symbolicznie. Oszczędzisz sobie w ten sposób stresu związanego z powiększającymi się szczelinami po wewnętrznej stronie bali i szybkim , niekontrolowanym osiadaniem.

To z praktycznego punktu widzenia powiem tak, przy tej technologii budowy nie ma czegoś takiego jak nienaturalne osiadanie. dom postawiony na wiosnę i wietrzony latem wyschnie na tyle że spokojnie można zacząć grzać delikatnie w październiku by wprowadzić się na święta. Mój dom postawiony w lipcu grzany od grudnia wprowadzka w kwietniu żadnego problemu z pękaniem tzn pęknięcia oczywiście będą bo to normalne i nie ma znaczenia jak długo będzie schnął. Dom osiądzie nawet do 12cm i to też normalne i musi być uwzględnione przy obróbce komina, pionach kanalizacyjnych, ściankach wewnętrznych, stolarce okiennej itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

BALOWICZE!

 

Obserwując wasze zmagania i późniejsze obgryzanie paznokci (ostatnio u Gosi:)), zwracam uwagę na ścianę kominkowo kominową. Warto ją zrobić z cegieł...Starczy wam tego bala w pozostałych!

Piotrze bardzo cenię sobie Twoją wiedzę kominkową ale w wypadku tej technologii budowy z mokrego bala nie jest to takie proste. Nie da się zastąpić części ściany nośnej z bala ścianą z cegły ze względu na znaczne osiadanie takiej konstrukcji, mój strop obniżył sie już ok 12 cm i osiadanie będzie jeszcze trwało. Oczywiście można wymienić część ściany wewnętrznej na taką jak piszesz tyle że musi to być uwzględnione w fazie projektowania a między górną krawędzią ściany a stropem musi być dylatacja i to spora powiedzmy 10cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Dom osiądzie nawet do 12cm i to też normalne i musi być uwzględnione przy obróbce komina, pionach kanalizacyjnych, ściankach wewnętrznych, stolarce okiennej itp.

 

 

I dlatego właśnie z pracami wod-can-co warto poczekać do następnego sezonu. Łatwiej wykonać mufy pionów kanalizacyjnych o zakresie 5 cm niż 12 cm. Podobna sytuacja z kompensacją instalacji co. Korzystniejsze jest też późniejsze zamontowanie stolarki okiennej - otwory kompensacyjne będą wtedy mniejsze. Nie warto utrudniać sobie życia.

Nienaturalne osiadanie to osiadanie nierównomierne, w sytuacji gdy część pomieszczeń jest mocniej ogrzewanych od pozostałych. Typowe dla domu w którym sie mieszka i ogrzewa mocniej kuchnię czy łazienkę niż np pomieszczenie gospodarcze.

Kiedys równiez wyobrażałem sobie, że stawiam dom i zaraz sie do niego wprowadzam. Przeszło mi gdy zobaczyłem nową chałupę z bali, w której szpary miedzy balami nad grzejnikami osiągnęły rozmiar 5 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego właśnie z pracami wod-can-co warto poczekać do następnego sezonu. Łatwiej wykonać mufy pionów kanalizacyjnych o zakresie 5 cm niż 12 cm. Podobna sytuacja z kompensacją instalacji co. Korzystniejsze jest też późniejsze zamontowanie stolarki okiennej - otwory kompensacyjne będą wtedy mniejsze. Nie warto utrudniać sobie życia.

Nienaturalne osiadanie to osiadanie nierównomierne, w sytuacji gdy część pomieszczeń jest mocniej ogrzewanych od pozostałych. Typowe dla domu w którym sie mieszka i ogrzewa mocniej kuchnię czy łazienkę niż np pomieszczenie gospodarcze.

Kiedys równiez wyobrażałem sobie, że stawiam dom i zaraz sie do niego wprowadzam. Przeszło mi gdy zobaczyłem nową chałupę z bali, w której szpary miedzy balami nad grzejnikami osiągnęły rozmiar 5 cm.

Osiadanie 12 cm to osiadanie od momentu postawienia konstrukcji na placu wykonawcy do dnia dzisiejszego. W normalnej sytuacji po rozebraniu i ponownym postawieniu domu osiada ok 30 % po postawieniu dachu dociążeniu konstrukcji następne 15-20% więc od wykonania instalacji do zamieszkania zostaje 30% pozostałe 20 % to osiadanie przez lata. Zapewniam Cię że wszystko da się wykonać tak aby nic się nie stało tylko trzeba sobie z tego zdawać sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BALOWICZE!

 

Obserwując wasze zmagania i późniejsze obgryzanie paznokci (ostatnio u Gosi:)), zwracam uwagę na ścianę kominkowo kominową. Warto ją zrobić z cegieł...Starczy wam tego bala w pozostałych!

 

Ale u mnie juz jest ściana z bala w miejscu gdzie kominek i co w takiej sytuacji? Oddzielić ja ściana z cegieł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pamiętajcie, ze ja w grudniu przyjadę max na10 dni ogrzać moje marzenie,a pozniej wroce pewnie na wiosnę. To czy w takim nawiedzaniu domu tez nie ma sensu robic nic tylko czekac do wiosny 2016?:jawdrop:

Teoretycznie dało by radę ten dom ogrzać na 10 dni kozą technicznę za 150zł problem jest taki że jak będziesz miała instalacje zwłaszcza wodną to dobrze by było w domu przynajmniej + 5 utrzymywać ciągle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem osiadania bali rozwiązuje się na rożne sposoby. Jednym z nich jest budowa tzw ściany ogniowej bez opierania na niej stropu. Tak jak się buduje kominy w tych domach. To najlepszy ze sposobów, zastępujący ścianę z materiału palnego. Gorzej jak ściana z drewna jednak jest. Każde zabezpieczanie ściany drewnianej, zabiera sporo miejsca. Inaczej to robią Niemcy, inaczej w Skandynawii.

 

Jeszcze inaczej będzie prawdopodobnie u Gosi, jeśli zdecyduje się na kaflowy piec okrągły, o którym marzy...Taki piec nie wymaga zabezpieczeń i można go postawić np 10 cm od bala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie dało by radę ten dom ogrzać na 10 dni kozą technicznę za 150zł problem jest taki że jak będziesz miała instalacje zwłaszcza wodną to dobrze by było w domu przynajmniej + 5 utrzymywać ciągle.

 

O mamusiu jak dobrze, ze mój maz nie czyta forum. Skory byłby podłapac pomysł kozy za 150zl i chcieć mi wyperswadować piecokominek z głowy :D Bedziemy mieli ogrzewanie elektryczne (grzejniki Adax plus podlogowka w łazience i przedpokoju). W zimie jak nas nie bedzie ustawimy na 15-18 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O mamusiu jak dobrze, ze mój maz nie czyta forum. Skory byłby podłapac pomysł kozy za 150zl i chcieć mi wyperswadować piecokominek z głowy :D Bedziemy mieli ogrzewanie elektryczne (grzejniki Adax plus podlogowka w łazience i przedpokoju). W zimie jak nas nie bedzie ustawimy na 15-18 stopni

Miałem na myśli jako rozwiązanie tymczasowe, sam stosowałem ;-) A ten pomysł na piec okrągły kaflowy super. Co do izolacji bala to powietrze chyba jest najtańszym i najlepszym izolatorem tzn odpowiednie odsuniecie urządzenia, nie zawsze się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osiadanie 12 cm to osiadanie od momentu postawienia konstrukcji na placu wykonawcy do dnia dzisiejszego. W normalnej sytuacji po rozebraniu i ponownym postawieniu domu osiada ok 30 % po postawieniu dachu dociążeniu konstrukcji następne 15-20% więc od wykonania instalacji do zamieszkania zostaje 30% pozostałe 20 % to osiadanie przez lata. Zapewniam Cię że wszystko da się wykonać tak aby nic się nie stało tylko trzeba sobie z tego zdawać sprawę.

 

Naprawdę mierzyłeś wysokośc domu na placu u Trochanowskiego ? :)

Wspólczynnik dla mokrych bali drewnianych to 6% czyli 19 mm na każde 30,5 cm średnicy bala. W przypadku bali sezonowanych mozna przyjąć wartość mniejszą, ale nikt rozsadny nie weźmie mniej niż 4 %. Tak więc w przypadku budynków stawianych przez Logs ( 10 bali o średnicy ok 32 cm) wartość osiadania będzie wynosiła minimum 12,8 cm. To są standardy MSBzB których R.Trochanowski jest dumny i stara się ich trzymać. Osiadanie mierzy się po posadowieniu na fundamentach u inwestora, gdyż tylko wtedy ma się stały punkt odniesienia.

 

Większość wykonawców domów z drewna świeżego, przedstawiając niewątpliwe zalety takiego budownictwa, rzadko wspomina , że optymalnym terminem wprowadzenia się jest rok po postawieniu. Natomiast większość inwestorów chciałaby mieszkać w nowym pieknym domu natychmiast, ale decydując się na tę technologię muszą sobie zdać sprawę, że cierpliwość jest w tym przypadku walorem niebywale cennym :)

Edytowane przez marmur7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę mierzyłeś wysokośc domu na placu u Trochanowskiego ? :)

Wspólczynnik dla mokrych bali drewnianych to 6% czyli 1,9 mm na każde 30,5 cm średnicy bala. W przypadku bali sezonowanych mozna przyjąć wartość mniejszą, ale nikt rozsadny nie weźmie mniej niż 4 %. Tak więc w przypadku budynków stawianych przez Logs ( 10 bali o średnicy ok 32 cm) wartość osiadania będzie wynosiła minimum 12,8 cm. To są standardy MSBzB których R.Trochanowski jest dumny i stara się ich trzymać. Osiadanie mierzy się po posadowieniu na fundamentach u inwestora, gdyż tylko wtedy ma się stały punkt odniesienia.

 

Większość wykonawców domów z drewna świeżego, przedstawiając niewątpliwe zalety takiego budownictwa, rzadko wspomina , że optymalnym terminem wprowadzenia się jest rok po postawieniu. Natomiast większość inwestorów chciałaby mieszkać w nowym pieknym domu natychmiast, ale decydując się na tę technologię muszą sobie zdać sprawę, że cierpliwość jest w tym przypadku walorem niebywale cennym :)

Dla mnie wystarczy że Trochanowski mierzył. Oczywiście współczynniki są ok ale nie uwzględniają obciążenia konstrukcją z bala ciężaru dachu itp. osiadanie w praktyce jest inne niż w teorii np dach z blachy a dach z dachówki ceramicznej. Jak ktoś ma ochote się przekonać jak jest w praktyce to zapraszam do siebie po 2 sezonach grzewczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cala Skandynawia pali kozą (+ prad), nieważne jak zamozny jest wlasciciel domu. To tylko my tak zwariowalismy na punkcie najnowszej technologii, na ktora tez najczesciej nas nie stac (rekuperatory i te inne wynalazki).

 

I to jest swieta prawda, ze tu przecietny Szwed od bogatego Szweda nie rozni sie niczym, no moze procz zer na koncie. My kupilismy dom w 2008 roku, stary (prawie stuletni) do remontu, piec jak zobaczylismy, ze jest z 1958 roku to stwierdzilismy, ze idzie pierwszy do wymiany, ale .... on grzal bardzo dobrze, nic mu nie dolegalo i tak po 7 latach nadal stoi u nas i ogrzewa nam dosyc spory dom. Nawet wybralam sie do piwnicy i strzelilam mu fotki.

piec Munka.jpg

piec2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi oczywiście o 19 mm na bal 30,5cm. Wspólczynniki jak najbardziej uwzględniają kompresję włókien na skutek obciążenia bali, ich przesychanie i efekt tzw zapadania - to ostatnie w przypadku stosowania nacięcia kontrolowanego wraz z frezem jest śladowe.

 

Marek, czyli mowisz, ze wg Ciebie najlepiej poczekac do 2016 z robieniem calej reszty w domu :cry:? R.T. od poniedzialku bedzie mial goraca linie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosiu - przy zachowaniu zasad dot konstrukcji osiadających możesz się oczywiście wprowadzić wcześniej. Ja pisałem o sytuacji optymalnej dającej pewien komfort przy prowadzeniu prac wykończeniowych. Zdaje sobie sprawę, że nie każdy może sobie na to pozwolić. Wiele prac można zresztą wykonać bez żadnych obaw. Pokrycie dachu, postawienie komina, ścianki działowe, sufit stropu, elektryka, cześć instalacji wod-can i grzewczych, a pod koniec roku ocieplenie dachu ( gdy więźba będzie juz przesuszona). Natomiast zostawiłbym na później zabudowę piętra płytami GK ( jesli taką planujesz), bo popękanie płyt kladzionych zwłaszcza w pierwszym roku jest więcej niż prawdopodobne. Również jeśli masz zwykłego chudziaka na fundamencie i musisz zrobić wylewkę betonową, poczekaj przynajmniej do jesieni. Im później ją zrobisz, tym mniejsżą szparę będziesz miała na obwodzie na skutek skurczenia sie bali.

Niezależnie jednak od całej tej dyskusji - czeka Cię ogrom pracy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...