Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

O matko, ale duzo lektury zastalam dzisiaj:)

 

Wojcieszek dom masz sliczny, okiennice i kolor okien robi wrazenie, podobaja mi sie takie odwazne kolory. Moze cos mi doradzisz w wyborze okien, szukamy wlasnie wykonawcy okien drewnianych?

Co do pokrycia dachowego to mysle, ze w tym roku dachu nie polozymy. Chcielisbysmy strzeche, ale kreca nosem i nie dali nam na nia pozwolenia (na razie) to raz, a dwa fundusz tez mamy ograniczony.

Marmur7 i Remiks mieszkaja juz w takim domu jak i mi sie buduje, stad wiedza co mi radzic:).

Plyt g/k nie zakladamy nigdzie, a jezeli piecokominek (okragly), ktory chcemy zobaczyc w marcu, spodoba nam sie tez na zywo, to nie bede potrzebowala sciany ogniowej. Ale taka sciane na pewno bede musiala postawic miedzy balem a kuchnia kaflowa.

 

Milego dnia Panowie

 

Ja teraz tez szukam okien drewnianych, wiec jestesmy na podobnym etapie. Wyslalem kilkanascie zapytan i prawdopodobnie wybiore okna u Wiktorczyka: wiktorczyk.com.pl ze wzgledu na wyglad okien, ich parametry i ogolne wrazenie. Cena tez w porzadku w porownaniu z konkurencja, bo trzeba liczyć, że dodają ciepłą ramkę gratis rowniez przy zamowieniu szprosów, ktorych u mnie jest około 100. Robią też standardowo okna lite a nie na mikrowszczepy, oraz dodają drugą uszczelkę w standardzie.

Pod uwage bralem jeszcze fajną niedużą rodzinną firmę Wacławik: waclawik-okna.pl (do konca lutego jest fajna promocja) oraz euro-okna.pl.

Ta ostatnia firma dala mi najtansza ofertę, ale wlasciciel nie przekonał mnie do niej.

 

Jezeli zrezygnujesz ze strzechy, to obejrz sobie moją dachówkę. Ja tez zrezygnowałem i nie żałuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marmur7. Dzwonił dzisiaj mój Wykonawca: Deski przyjechały.

Potwierdzam: "majo pióra na krótkich bokach"

 

No przy tak różnorodnych długościach układanie desek bez piór byłoby robotą dla tego co ojca i matkę... :) Będziesz je kleił czy kładł na legarach ?

 

A przy okazji poruszonego tematu dot. "prawdziwych domów z bali" to jest głównie spór o nazewnictwo. Pisałem już kiedyś, że jest dość irytujące gdy producenci nazywają domami z bali, budynki z tarcicy o grubości 5 cm.

Tymczasem w całym cywilizowanym świecie nomenklatura jest jasna - dom z bali to taki, który ma ściany nośne z bali o grubości 20 cm i więcej. To przyjęta międzynarodowa zasada, a nie wymysł polskich inwestorów :) Prawdopodobnie chodziło o to by nie dochodziło do nadużyć nazewniczych. To czy bal jest okrągły, czy nie oraz to czy budynek jest ocieplany czy nieocieplany, nie ma najmniejszego znaczenia.

Nie chodzi o to by deprecjonować jakąkolwiek inną technologię. Nazewnictwo dotyczy tylko grubości ściany nośnej i tyle :)

Możemy więc mówić o domach z bali o charakterystyce ścian o której wspomniałem, o domach z drewna, których ściany nośne mają mniejszą średnicę przez co są zwykle ocieplane, oraz domy z okładziną drewnianą czyli budynki szkieletowe. Dla każdego coś miłego.

To rozróżnienie przecież nikogo nie krzywdzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz tez szukam okien drewnianych, wiec jestesmy na podobnym etapie. Wyslalem kilkanascie zapytan i prawdopodobnie wybiore okna u Wiktorczyka: wiktorczyk.com.pl ze wzgledu na wyglad okien, ich parametry i ogolne wrazenie. Cena tez w porzadku w porownaniu z konkurencja, bo trzeba liczyć, że dodają ciepłą ramkę gratis rowniez przy zamowieniu szprosów, ktorych u mnie jest około 100. Robią też standardowo okna lite a nie na mikrowszczepy, oraz dodają drugą uszczelkę w standardzie.

Pod uwage bralem jeszcze fajną niedużą rodzinną firmę Wacławik: waclawik-okna.pl (do konca lutego jest fajna promocja) oraz euro-okna.pl.

Ta ostatnia firma dala mi najtansza ofertę, ale wlasciciel nie przekonał mnie do niej.

 

Jezeli zrezygnujesz ze strzechy, to obejrz sobie moją dachówkę. Ja tez zrezygnowałem i nie żałuję :)

 

Witam, witam.

 

Bardzo dziekuje za podpowiedzi. Waclawik-okna zrobil mi oferte i faktycznie cena jest konkurencyjna przy innych wykonawcach. Przede wszystkim sa tez blisko nas. Ale wiktorczyky tez widze, ze siedziba calkiem niedaleko.

Algar gdzie ja mam poogladac ta Twoja dachowke? Prosze o wskazowki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przy tak różnorodnych długościach układanie desek bez piór byłoby robotą dla tego co ojca i matkę... :) Będziesz je kleił czy kładł na legarach ?

 

Na legarach. Dlaczego, to widać na tym zdjęciu.

https://lh4.googleusercontent.com/-88FKPPFBEGM/VAjdJFnbWYI/AAAAAAAAeEk/J7WhBQseTbc/s912/DSC05953.JPG

Tych belek progowych oczywiście nie wolno wycinać. Można najwyżej zdjąć strugiem 1 cm z wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marmur7, moim zdaniem podstawowa cecha domu z bali to osiadanie ścian. W szkielecie tego nie ma - nawet jeśli grubość drewna miałaby 40cm. Dlatego technologia budowy domu z bali jest inna niż budowa domu szkieletowego. Nie da się poprawnie zbudować domu z bali o grubości 10cm bez znajomości specyfiki technologii, podobnie nie da się zbudować domu z bali o grubości 50cm bez znajomości tej samej technologii. Ocieplenie to oczywiście dodatek, który na budowę ścian nośnych nie wpływa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gos1303. U mnie okna przyjechały razem z domem od tego samego producenta. Okna, opaski, i okiennice miałem w cenie. Poleciłbym je, ale

Kiedy Zdenek skontaktował się z moim producentem (dom budował mu inny wykonawca) cena już była dość wysoka. A szkoda, bo mój wykonawca robił nawet okna skrzynkowe do Pałacu w Łazienkach Królewskich.

Jednak z tego co się orientuję, Zdenek znalazł dobrego wykonawcę (skoligaconego z projektantką jego domu :-) ) i chwli sobie wybór.

Zdaje się że to ta firma.

http://stolarstworustykalne.com.pl/oferta/

 

Więcej info u Roberta...

 

W kwestii wyjaśnienia to ze stolarstwa rustykalnego zamówiłem tylko drzwi wejściowe i są przepiękne, właśnie je w ten wekeend odebrałem. Okna mam zamówione ze stomaszu i choć cena była wyższa niż razem z domem to i tak uważam ją za atrakcyjną. Za tydzień we wtorek przyjeżdżają do mnie okna na montaż. Jak je obejrzę to będę mógł coś więcej napisać. Zamawiałem również okiennice i uważam że mają najładniejszy wzór na rynku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii architektury to tak jak Wojcieszek pisał w polsce tradycyjnie nie budowało się z bala okrągłego, no chyba że w średniowieczu. Więc to kwestia epoki do której się odwołujemy budując nasz wymarzony dom :)

 

Osobiście uważam że w gęstej i średniej zabudowie bardziej pasują domy z płaza lub bala płaskiego ale na oddzielnej działce w polu już bardziej mi się podoba dom budowany z bala okrągłego nieobrobionego szczególnie w górach. Polscy cieśle byli zbyt zaawansowani technicznie aby zostawić taki nieobrobiony bal, stąd nawet w górach domy są z płaza :)

 

Moim zdaniem najczęściej popełnianym błędem u nas w budownictwie drewnianym jest stawianie domu góralskiego z charakterystycznym dachem i zdobieniami na nizinach gdzie budownictwo drewniane ma zupełnie inne kanony i zdobienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii gniazdek rustykalnych to ktoś ma jakieś niedrogie godnie polecenia ?

 

Ja bym chciala takie, ale niestety nie sa tanie.

http://www.byggfabriken.com/sortiment/strom/infalld-svart-bakelit/

Jezeli cena Cie nie odstrasza i Ci sie podobaja to moge pomoc, chciaz w Polsce moze znajdziesz taniej.

Edytowane przez gos1303
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parafrazując znane przysłowie

"Bal w domu bliźniego widzisz, a belki w swoim nie"

... to taki żart, szczególnie, że może stosować się do mnie.

 

Jest ciekawy wątek na ten temat:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?173705-bale-p%C5%82azy-belki-nazewnictwo

 

Podoba mi się konkluzja Macieja74, która sprowadza się do zasady: jak nie uniesiesz pod pachą, to nie BAL :-)

Pozdrawiam

 

Wojcieszek z Belkowej Chaty :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy wątek, ciekawe postacie.... ;)

Tak naprawdę, żaden z klasyfikatorów nie jest w stanie wpłynąć na nazewnictwo potoczne. Język ewoluuje i bywa, że pewne określenia oficjalne stają się językiem martwym. W tym konkretnym przypadku z nazewnictwem fachowym stoją w sprzeczności nasze wyobrażenia. Przeciętny "ktoś" mówiąc o balu ma na myśli coś potężnego, większego od desek, belek , beleczek itd.

To jednak pikuś w porównaniu np z popularnym "murzynkiem Bambo", który jak się nagle okazało, jest określeniem negatywnego stereotypu mieszkańca Afryki. W związku z czym Elementarz wpisany został na listę lektur zakazanych :D

Cieszmy sie więc, że rozmawiając o balach, możemy ( na razie) kalczeć język do woli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parafrazując znane przysłowie

"Bal w domu bliźniego widzisz, a belki w swoim nie"

... to taki żart, szczególnie, że może stosować się do mnie.

 

Jest ciekawy wątek na ten temat:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?173705-bale-p%C5%82azy-belki-nazewnictwo

 

Podoba mi się konkluzja Macieja74, która sprowadza się do zasady: jak nie uniesiesz pod pachą, to nie BAL :-)

Pozdrawiam

 

Wojcieszek z Belkowej Chaty :D

 

Oj Wojcieszek a jak Ci powiem że moje belki co prawda suszone komorowo ale górale nosili na ramieniu a więc zgodnie z Twoją definicją to ball tylko wymiar się nie zgadza bo u mnie 24cm na 24cm :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja podchwyciłem nazwę tram, nie sprawdzałem skąd się bierze taka nazwa.

Sąsiad który kiedyś robił w budowlance, Pan Tadek używał takiej nazwy na bale.

Mniejsza o większość, chodzi o swoisty urok drewna; drewna więcej i więcej drewna.

A nazwa "bale" to pierwszy kontakt z tą nazwą był w literaturze/necie.

Potocznie nazywa się; kloce/ belki/ tramy/ tragarze( belki trzymające pował)

na gruby kloc czasem mówi się bela.

 

Najwcześniejszejszgo słowa określającego grube belki, nazywałem to płatwie

bo takie zobaczyłem przy budowie domu i wszystko było dla 4 latka płatwią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tram, to nie określenie sortymentu drewna, tylko jego funkcji. A robociarze, jak robociarze...coś muszą mówić...Pracując przy wyrębie lasu, każdy trudny do określenia, w miarę duży i ciężki przedmiot, nazywaliśmy "szuńda". Jakbym zapytał mojego zrywkarza, gdzie ulokował aparat zrywkowy, pewnie by nie zareagował.

 

Ale jak zawołałem: Teeeee! Manieeek!! Dzie żeś kurwa doł tom szuńdę?!! Od razu reagował: No kurwa przeciech na 98 (dziewięćdziesiąty ósmy oddział danego leśnictwa)

 

......

 

To byłaby przygoda...Samemu ściąć i wyrobić bale na swój dom! Ale bale, nie belki. Wyróbka, zrywka, zwózka...

Maciejuuuuu! Robiłeś coś takiego u sie?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...