Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

klimatycznie przyznam mam jeden problem jest zbyt sucho ale to wiem dlaczego
ponieważ jest sporo "lewego" powietrza.

To dobrze dla domu, nie dobrze dla Ciebie, szczególnie drogi oddechowe nie lubią za sucho + unoszenie kurzu.

 

Z mokrego bala bym nie budował z prostej przyczyny, grzyby lubią wilgoć, ze smakiem będą pożywiać się drewnem o >20%.

Schnięcie bali też nie może być "gwałtowne" ponieważ zamiast przyśpieszyć proces, to nastąpi spowolnienie tego procesu, im bardziej suche drewno tym większy ma opór dyfuzyjny, o wilgotności 4% 4x większy niż EPS. ni ponad 240 . EPS ~60.

Stąd przesuszona "skórka" drewna spowalnia jego wysychania, jedyna dobra metoda to odpowiednie warunki "brzegowe" czyli

ciepło i sucho, bez suszenia bezpośrednio bala np na słońcu. Można wyszukać w literaturze pęcznienie drewna i schnięcie w różnych kierunkach

stycznym, promieniowym, wzdłużnym, dokładnie jest zbadane ile mm na ile % wilgotności przyrasta, lub kurczy się drewno.

Prościej, zostawiamy margines i czekamy, aż skurczy się do właściwego wymiaru

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Poczytaj troszkę o schnięciu drewna o zmianie wymiaru wzdłuż włókien i w porzek i zobaczysz dlaczego wykonawca zrobił tak jak zrobił. [...] Osiadanie bali związane jest ze zmianą wymiaru pod wpływem schnięcia, ciężar dachu ze śniegiem czy bez ma pośredni wpływ. Wiem że niektórzy nie mogą zrozumieć budowy domu z mokrego bala ale ta technologia jest już sprawdzona mój kierbud też nie wierzył i odradzał a jak zobaczył to cały dzień spędził na budowie zafascynowany. Pamiętam jak nas ostrzegano będą szczeliny , będzie wiało, będzie pękało oczywiście pęka bo taki urok drewna nie wieje jest cieplutko przyjemnie i klimatycznie przyznam mam jeden problem jest zbyt sucho ale to wiem dlaczego.

 

Remiks... czasami mam wrażenie, że nie czytasz postów innych Forumowiczów do końca, i chcesz koniecznie wyrazić swoje zdanie zakładając czyjeś braki w wiedzy...

 

Post skierowany był do gos1303, i miał na celu uzmysłowienie jej, że napieranie na szybkie wykończenie świeżo zbudowanego domu z bala, może skończyć się późniejszymi poprawkami elementach wykończenia. Lepiej poczekać.

Zaprezentowane zdjęcia miały właśnie pokazać dynamiczne zmiany zachodzące w takim budynku w pierwszym okresie po postawieniu

Wiem jakie procesy zachodzą w samym drewnie (sporo pracuję w drewnie) jak i w samym budynku, więc nie ma potrzeby tłumaczenia dlaczego "szparka się zmniejsza". Ale dzięki za wykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ jest sporo "lewego" powietrza.

Niestety tutaj się mylisz. powietrze nie jest lewe pochodzi z wentylacji a wilgotność spada ze względu na zbyt durzą wymianę spowodowaną pobieraniem powietrza z pomieszczenia przez kominek, z lenistwa nie chciało mi się jeszcze podłączyć dolotu zewnętrznego.

 

To dobrze dla domu, nie dobrze dla Ciebie, szczególnie drogi oddechowe nie lubią za sucho + unoszenie kurzu.

 

Z mokrego bala bym nie budował z prostej przyczyny, grzyby lubią wilgoć, ze smakiem będą pożywiać się drewnem o >20%.

To że dla mnie niedobrze to wiem dlatego nawilżam. Ja wybudowałem z mokrego dodam że nawet schody zrobiłem eksperymentalnie z takiego miesiąc wcześnie ściętego, obok schodów jest ciepły piecokominek już drugi sezon ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remiks... czasami mam wrażenie, że nie czytasz postów innych Forumowiczów do końca, i chcesz koniecznie wyrazić swoje zdanie zakładając czyjeś braki w wiedzy...

 

Post skierowany był do gos1303, i miał na celu uzmysłowienie jej, że napieranie na szybkie wykończenie świeżo zbudowanego domu z bala, może skończyć się późniejszymi poprawkami elementach wykończenia. Lepiej poczekać.

Zaprezentowane zdjęcia miały właśnie pokazać dynamiczne zmiany zachodzące w takim budynku w pierwszym okresie po postawieniu

Wiem jakie procesy zachodzą w samym drewnie (sporo pracuję w drewnie) jak i w samym budynku, więc nie ma potrzeby tłumaczenia dlaczego "szparka się zmniejsza". Ale dzięki za wykład.

Przepraszam, może masz racje że źle zrozumiałem Twoje intencje. Rozumiem że mieszkasz w podobnym do gos1303 domu, ja mieszkam a zawodowo stykałem się z konstrukcjami drewnianymi wiele lat i wiem jak trudno jest uwierzyć że to może się udać zwłaszcza jak wiele lat walczy się z wadami drewna powodowanymi schnięciem. Nie rozumiem dlaczego uważasz że nie powinienem komentować Twojego posta toż piszesz publicznie jeśli nie chcesz komentarzy i prowadzisz prywatną korespondencję pisz na priv.

Dla jasności nikogo nie namawiam do budowania z mokrego drewna mówię tylko że sam z takiego budowałem. oczywiście nie wszystko bo więźba z kvh, i gdybym budował jeszcze raz zrobił bym tak samo.

Edytowane przez Remiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tutaj się mylisz. powietrze nie jest lewe pochodzi z wentylacji a wilgotność spada ze względu na zbyt durzą wymianę spowodowaną pobieraniem powietrza z pomieszczenia przez kominek, z lenistwa nie chciało mi się jeszcze podłączyć dolotu zewnętrznego.

 

 

To że dla mnie niedobrze to wiem dlatego nawilżam. Ja wybudowałem z mokrego dodam że nawet schody zrobiłem eksperymentalnie z takiego miesiąc wcześnie ściętego, obok schodów jest ciepły piecokominek już drugi sezon ;-)

 

Palisz non stop?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palisz non stop?!

 

Non stop ale raz na dobę ;-) wiem dokąd zmierzasz Piotrze z tą wilgotnością to jest tak że jak się nie pali to mniejszy problem da się nawilżyć prosto do 35% jak rozpalę to po pierwsze temperatura rośnie żona lubi wieczorem 25stopni, co ja poradzę. Wilgotność względna spada, do tego nakłada się zwiększona wymiana powietrza w domu kominek potrzebuje powietrza do spalania i tą samą ilość powietrza pobiera dom z zewnątrz przez kanały wentylacyjne i już mam 25%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zbyt durzą wymianę spowodowaną pobieraniem powietrza z pomieszczenia przez kominek, z lenistwa nie chciało mi się jeszcze podłączyć dolotu zewnętrznego
dokładnie potwierdza co napisałem, kominek wykonuje to co w innym wypadku zrobił by wentylator.

Samo przeganianie powietrza z miejsca na miejsce tego nie spowoduje, tylko rozumie się domyślnie że kominek potrzebuje powietrza i zasysa go

skąd popadnie, tzn naturalnie tworzy się lekkie podciśnienie i powoduje zaciąganie powietrza z zewnątrz, wiem ponieważ długo użytkowałem w domu

kuchnię http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTOaM-FNUOf5dzDec248SvE9vBtjavv1yqNMpWZ5g8CyQQ_YMFWpA

klimat był i owszem, tylko po nogach zaciągało chłodem, powietrza potrzebowała sporo do spalania.

Nie ma kuchni i jest "cieplej" tzn temperatura jest wszędzie równa bez przeciągów.

 

Stąd jeśli masz w planie podłączenie na zewnętrzne powietrze, to zrób większy komfort.

 

Aby na szybko wybudować dom potrzeba by było rozebrać parę domów co mają po X lat i złożyć jeden dom, choć było by to bardzo trudne.

Różne style, musiały by być domy z jednej okolicy. U mnie też będzie trochę reperacji przy drewnie.

Nie powiem że nie, zapowiada się pasjonujące doświadczenie z drewnem. Uknułem sobie, że ma być "gołe" drewno.

Na to ciepły kożuszek, tak mogę mieszkać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek bez podłączenia powietrza do spalania odseparowanym kanałem, wciąga do domu powietrze tylko gdy się w nim pali. To trzeci rodzaj stosowanej powszechnie wentylacji - wentylacja naturalna. Najmniej znana, bo zapomniana. Kiedyś jedyna:)

 

Wciągane jest takie powietrze, jakie akurat jest. Gdy na dworze deszcz i słota, kominek wręcz nawilża powietrze w domu. Gdy na dworze mróz - wysusza, i to znacznie...Niezły jest system skanalizowanego poboru powietrza do spalania, z trójnikiem na dolocie i uważnym palaczem w domu. Jak mróz na dworze - ciągnie kanałem z zewnątrz. W dni mokre, zamyka kanał i otwiera pobór z pomieszczenia, co automatycznie uruchamia pobór powietrza przez budynek z zewnątrz, szczelinami nawiewnymi lub otworami wentylacji grawitacyjnej.

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

מרכבה Oczywiście masz rację ale ja się odnosiłem się do lewego powietrza żeby nikt nie miał na myśli nieszczelności, u mnie nawiewniki w każdym pomieszczeniu i specjalnie ich nie zakręcam (anemostaty) i tędy pobiera dom powietrze z zewnątrz. Edytowane przez Remiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek bez podłączenia powietrza do spalania odseparowanym kanałem, wciąga do domu powietrze tylko gdy się w nim pali. To trzeci rodzaj stosowanej powszechnie wentylacji - wentylacja naturalna. Najmniej znana, bo zapomniana. Kiedyś jedyna:)

 

Wciągane jest takie powietrze, jakie akurat jest. Gdy na dworze deszcz i słota, kominek wręcz nawilża powietrze w domu. Gdy na dworze mróz - wysusza, i to znacznie...Niezły jest system skanalizowanego poboru powietrza do spalania, z trójnikiem na dolocie i uważnym palaczem w domu. Jak mróz na dworze - ciągnie kanałem z zewnątrz. W dni mokre, zamyka kanał i otwiera pobór z pomieszczenia, co automatycznie uruchamia pobór powietrza z zewnątrz szczelinami nawiewnymi lub otworami wentylacji grawitacyjnej.

Piotrze sam wiesz że wszystko zależy od temperatury powietrza. Mokre, powiedzmy 80% powietrze na zewnątrz i temperatura +3stopnie po wejściu do domu i ogrzaniu do 23stopni to powiedzmy 30% wilgotność a może mniej(zastrzegam, tak sobie strzelam ale pewnie niewiele się mylę ;-) ) Niestety nie mogę zrobić sobie takiego poboru z wewnątrz z zewnątrz bo w następnym etapie ma być reku dlatego nawiewniki, wywiewniki w każdym pomieszczeniu działające w tej chwili troszkę jak wentylacja grawitacyjna. Oczywiście anemostaty spięte są kanałami ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze sam wiesz że wszystko zależy od temperatury powietrza. Mokre, powiedzmy 80% powietrze na zewnątrz i temperatura +3stopnie po wejściu do domu i ogrzaniu do 23stopni to powiedzmy 30% wilgotność a może mniej(zastrzegam, tak sobie strzelam ale pewnie niewiele się mylę ;-) ) Niestety nie mogę zrobić sobie takiego poboru z wewnątrz z zewnątrz bo w następnym etapie ma być reku dlatego nawiewniki, wywiewniki w każdym pomieszczeniu działające w tej chwili troszkę jak wentylacja grawitacyjna. Oczywiście anemostaty spięte są kanałami ;-)

 

A ja tak ogólnie....może się komuś przyda...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem Ci na priva - nie ma sensu impregnowac bali przed zimą. Wojcieszek wspominał juz o osiadaniu i żywicy. U nas jednak żywica ( sosna okrągła od Logsa) to dość istotny problem estetyczny. Miejscami będziesz jej miała naprawdę sporo. Dopiero po jej usunięciu można mysleć o nasączaniu drewna woskiem, olejem czy innym specyfikiem.

 

Btw - będąc w odwiedzinach u Piotra Batury, widziałem Twój przyszły okragły piec. Fajne, fajne :)

 

Bardzo wszystkim dziekuje za rady. Musze przysiasc w wolnym czasie i spisac ten ogrom informacji. Wiem z doswiadczenia, ze wszystko i tak "wyjdzie w praniu".

Prwada jest taka, ze bardzo nie chcemy (albo i nie mozemy) czekac do nastepnego roku z cala wykonczeniowka. R.T. powiedzial, ze do lata jak poczekamy to bedzie mozna dzialac dalej.

 

Marku to prawda z tym piecem, ze taki wlasnie nam (czyt.mi) sie podoba, ale nie wiem, czy bedzie nas na takie cudo stac. Zobaczymy w marcu, chociaz juz doczytalam, ze Pan Piotr nie wie, czy mi go odda;) Ale jak nie odda, to pocieszam sie tym, ze tez bedzie mi zazdroscil jak i Tobie.

 

Remiks, dziekuje za info o sienieniu, na pewno zapamietam i zapytam czym to pryskac. Czekam na fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

Marku to prawda z tym piecem, ze taki wlasnie nam (czyt.mi) sie podoba, ale nie wiem, czy bedzie nas na takie cudo stac. Zobaczymy w marcu, chociaz juz doczytalam, ze Pan Piotr nie wie, czy mi go odda;) Ale jak nie odda, to pocieszam sie tym, ze tez bedzie mi zazdroscil jak i Tobie.

 

 

Piotr ma u siebie sporo cudeniek, które bym mu cichcem zakorbił ;) Prócz tego okrągłego , podobał mi się piec prostokątny robiony z ręcznie wykonanych kafli - pikna rzecz. Na dodatek Piotr był delikatny jak oliwka dla niemowlaka i (prawie) nie marudził, że mam kominek Lechmy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sezon 2014/15 wystarczającego doła zapewnił mi komin, więc abonament na dodatkowe traumy mam zamiar wykupić dopiero w przyszłym roku :D

 

Może zrobimy jakąś fotorelację dla balowiczów? To może niedowiarkom podziałać na zmysły...Poza tym z cholernymi mitami trzeba walczyć! Kupujesz z w dobrej wierze, czaisz się z decyzją tygodniami, obracasz złotówkę kilka razy zanim ją wydasz i....wpadasz w szambo socjotechniki współczesnego budownictwa, doradców budowlanych i magików od kreowania rzeczywistości handlowej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr ma u siebie sporo cudeniek, które bym mu cichcem zakorbił ;) Prócz tego okrągłego , podobał mi się piec prostokątny robiony z ręcznie wykonanych kafli - pikna rzecz. Na dodatek Piotr był delikatny jak oliwka dla niemowlaka i (prawie) nie marudził, że mam kominek Lechmy :D

 

Zakorb dwa, jeden dla siebie, jeden dla mnie:yes: A Pan Piotr niech wrzuci to swoje cudo z recznie robionych kafli i sie pochwali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zrobimy jakąś fotorelację dla balowiczów? To może niedowiarkom podziałać na zmysły...Poza tym z cholernymi mitami trzeba walczyć! Kupujesz z w dobrej wierze, czaisz się z decyzją tygodniami, obracasz złotówkę kilka razy zanim ją wydasz i....wpadasz w szambo socjotechniki współczesnego budownictwa, doradców budowlanych i magików od kreowania rzeczywistości handlowej....

 

Taa, można zrobić foto-przestrogę dla tych co się wahają i kurs krok po kroku dla tych co już uwalili i chcą się pocieszyć, że nie są jedyni ;) Tylko jest jeden problem - nie mam grilla dla 800 osób :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...