Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A moze jakieś namiary na takie chałupy? lub gdzie szukałes?

"Moja" stała na sąsiedniej działce, niestety była tylko jedna. Miejscowość to Maliniec w Lasach Janowskich.

W lubelskim jeszcze trafiają się takie domy zachowane w dobrym stanie. Materiał pochodzący z tych okolic był znakomitej jakości ( słabe gleby i dzięki temu niskie przyrosty,"gęste słoje").

Moja chałupka ma 80 lat i sądze że jeszcze trochę postoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chałupa kosztowała 2500,- , przeniesienie + montaż + drobne :wink: zmiany = 5000. Dodatkowy materiał pochodził z innego budynku z rozbiórki - 2000, poszycie dachu - ma być docelowo trzcina, ale trudno ją pozyskać....

to niezły interes zrobiłeś, w tej cenie to już ze świecą szukać takich domów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeniosłem starą wiejską chałupę.

http://foto.onet.pl/upload/35/98/_405543_s.jpg

W starej wersji poddasze było nieużytkowe, w nowej będzie używane. Niestety legary są w odstępach co 120 cm. Zastanawiam się jakiej grubości drewna użyć na podłoge aby była stabilna i bezpieczna. Legary mają przekrój 160 x 180 mm.

Myślę , że trzeba dać poprzecznie do legarów żebra (w rozstawie 40-50 cm) i dopiero na nich deski podłogowe . Żebra można kłaść na belkach stropowych albo pomiędzy nimi , żeby nie podnosić poziomu podłogi.

P.S.

Gratuluję zakupu!!! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Francuz.

Widze,ze mieszkac bedziemy w tym samym wojewodztwie - w kwietniu przyjedzie do mnie na dzialke drewniany domek z bali toczonych, suszonych komorowo.Projekt zrobila dla mnie firma ktora bedzie stawiac domek - powierzchnia 118m2 i kubatura 380m3 - maly, jednak wystarczy na potrzeby mojej rodzinki.

Zycze powodzenia w wyborze technologii i wytrwalosci w budowaniu.

 

PS.Jestem za granica i nie mam w komputerze polskich ogonkow wiec troche dziwnie wyglada moj tekst.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie mam pytanko: początkowo myślałam o domu typu kandyjczyk ale po obejrzeniu zdjęć z wnętrz balowców .. bardziej to do mnie przemawia... mam tylko pare pytań, myśle ze wy najlepiej mi na nie odpowiecie.

1) jak zabezpieczyć bale przed szkodnikami

2) wiadomo że najlepiej ocieplić aby otrzymać odpowiednie warunki ale czy np czy daje się wiatroizolację w domach z bali?

3) ja i syn jesteśmy uczulenie na plesnie , jak ten problem wygląda w domach z bali?

4) prosze wskażcie dobre firmy w okolicach Warszawy jednocześnie nie rujnujące kieszeni (strona trochanowskich sie nie otwiera)

5) jeśli będę miała jakeiś pytania to jeszcze wam napiszę...

 

dziękuje za odpowiedzi dla kompletnego laika

 

Sylvia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkieletorów zapraszam na BUDMĘ 25-28 styczeń br.- pawilon 3, stoisko 61 - stoisko Stowarzyszenia Dom Drewniany.

Dla Forumowiczów z tego forum - Katalog Budownictwa Drewnianego 2005 - traktujący o domach z bali - GRATIS.

 

Zapraszam także na seminarium - http://www.domydrewniane.org/aktualnosci/050125.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich .

Powtórzę temat ze strony 8 lub 9 -nie pamiętam - Jakimi preparatami wykończacie ścianę wykonaną z bali wewnątrz budynku oraz z zewnątrz?Od dostawcy domku uzyskałem info, iż z zewnątrz należy pomalować środkiem posiadającym filtr UV, wenątrz nie ma już takiego rygoru.Ja przymierzam się do farb tikurilla na zewnątrz oraz do wosku wewnątrz - chociaż słyszałem info iż ściany olejowane wyglądają całkiem nieżle i łatwo dokonać ich renowacji.Czytałem także iż niektórzy używali pokostu - - do tych co tak wykończyli swoje ściany pytanie - Jak z trwałością oraz estetyką tak wykończonych ścian?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dostawcy domku uzyskałem info, iż z zewnątrz należy pomalować środkiem posiadającym filtr UV,

 

Witam,

Ja uzyskiwałam takie inf. i się do tego dostosowałam i teraz żałuję...

Chciałam zachować naturalny kolor drewna i pomalowałam dom jasnym kolorem. :evil: i niestety nie był to dobry pomysł. Może z daleka domek ładnie się prezentuje, ale z bliska widać każde zabrudzenie.

Gdybym teraz miała podjąć decyzję w temacie malowania ścian zewn. Wybrałabym bezbarwną tekurillę i pozwoliła w sposób naturalny ciemnieć ścianom.

Wewnętrzne ściany mam woskowane i jest ok.

pozdrawiam

Edzia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnętrze wosk - ale jeszce świeży, zobaczymy jak się będzie starzeć.

Z zewnątrz mam deski i nie mieliśmy nic przeciwko zmianie koloru - jest więc barwny Sadolin.

Mam olejowaną podłogę w łazience, dlatego miałem okazję czytać instrukcję, jak należy przeprowadzić olejowanie - zdecydowanie łatwiej na podłodze niż na ścianie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich !

no i bilem u trochanoskiego, no i.... po prostu nie mam slow... super gosc i super domy... dzisiziaj nie mam czasu ale wkrotce opowiem wam troche.

dzieki pan wojtek i piotrek za odpowieddzi

witam startom gratulacje za wybor, moze kiedys zobacze ten twoj domek, wcale nie maly, moj bedzie mial 100 m2...

narazie czesc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż rozumiem ze jako nowa nie mam prawa do pytań :o ? naprawdę nikt nie może na żadne odpowiedzieć? a co do pana Tr. to mi ich strona w interii się nie otwiera macie jakieś inne namiary? mimo wszystko licze na jakieś sensowne odpowiedzi.

a przy okazji w mojej okolicy ludziom którzy niedawno zbudowali dom z bali dom cały sie spalił- prawdopodobnei posżło to od źle zaizolowanego przewodu rozprowadzenia ciepła z kominka. :( żal straszny , strażacy próbowali ratowac ale bale były tak zaimpregnowane ze woda z nich spływała a dom sie palił do wewnątrz między ścianami ... (wełna). niestety nie wiem która firma odwaliła takie partactwo z izolacją niewłaściwą tych przewodów... ludzie pomieszkali z 2-3 mies...

pozdrawiam Sylvia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj się nie denerwuj!!!

Problem z twoimi pytaniami polega na tym ,że są "bale" i "bale".

Ogólnie rzecz biorąc przed robalami, ogniem, wilgocią zabezpiecza się bale impregnatami. nNajlepiej jeśli bale są suszone komorowo (to między innymi zabija robale) i impregnowane ciśnieniowo. Problem robi się wtedy , gdy chcesz używać bali grubych. Niewiele jest firm , które mają możliwości ich komorowego suszenia a i niektóre technologie (np Trochanowscy) budują z nie suszonego. Impregnacja pozostaje wówczas powierzchniowa.

Co do ocieplenia i wiatroizolacji to grube bale , powyżej 20 cm nie wymagają ocieplenia. Cieńsze owszem i w związku z tym również wiatroizolacja będzie niezbędna.

Moja córka tez ma alergię na pleśnie i grzyby. Wszystko , niezależnie od materiałów z których się buduje zależy od wentylacji. Dom z bali ma może tę dodatkową zaletę , że drewno w naturalny sposób reguluje poziom wilgotności wewnątrz pomieszczeń. W pewnych granicach.

Jeśli chodzi o lokalizację firm to jakoś nigdy nie było to dla mnie ważne , gdzie firma się znajduje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...