Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

מרכבה

Brawo. Widzę że w końcu odrobiłeś pracę domową dzięki czemu przestałeś w swoich obliczeniach bezkrytycznie posługiwać się współczynnikami U i R a zacząłeś uwzględniać również inne parametry. Parametry które nijak nie trafiają do głów unijnych urzędasów żyjących pod naciskiem lobby koncernów produkujących materiały izolacyjne.

Miło widzieć jak zacząłeś z większym szacunkiem mówić o drewnie i z głównego wroga tego wątku stałeś się całkiem miłym jego uczestnikiem i współtwórcą. Cieszę się z tego bo niewątpliwie masz duży potencjał dzięki któremu w matematyczny sposób potrafisz nam wyjaśnić dlaczego nasze domy są ciepłe mimo tego że nie powinny. Na drewno trzeba patrzeć całościowo. To niby tylko podstawy termodynamiki ale nie liczmy na to że zrozumieją ją wspomniani wyżej urzędnicy . O tym co piszesz jest mowa w tym artykule, bo głupi amerykanie jak zwykle nie są do końca tacy głupi jak nam się wydaje i o pewnych rzeczach wiedzą dużo więcej:

https://evstudio.wordpress.com/category/log-construction/page/2/

 

Na dole strony pod tytułem: The Skinny on Thermal Mass

Edytowane przez kolek20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

מרכבה

Brawo. Widzę że w końcu odrobiłeś pracę domową dzięki czemu przestałeś w swoich obliczeniach bezkrytycznie posługiwać się współczynnikami U i R a zacząłeś uwzględniać również inne parametry

mój błąd polegał na tym że za mało było przykładowych liczb, opartych na wspomnianych U i R.

ba zobaczmy co daje ekstremalna izolacja ?

niech będzie U 0,05W/m2K co daje 5W/K na 100m2 i

200 Wat na dt 40st

340 godzin .. tyle trzeba by było na rozładowanie ściany o 10st ..

bez żadnego ogrzewania.

widać też potencjał z izolacji, http://www.baubiologie.at/wp/projekt/?pr=447&na=7-stoeckiger_modulbau_in_den_vogesen nie koniecznie komercyjnej, izolacja rośnie sobie na polach .. a to już bardzo boli komercję ..

U mnie może być jeden zasadniczy problem, powierzchnia zabudowy .. stąd ze słomą nie poszaleje..

 

Zmierzam ku temu, aby pogodzić pewne rzeczy i nie potrzeba mi w tym celu unijnych kagańców, mnie przekonują liczby ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

izolacja rośnie sobie na polach .. a to już bardzo boli komercję ..

U mnie może być jeden zasadniczy problem, powierzchnia zabudowy .. stąd ze słomą nie poszaleje..

 

Zmierzam ku temu, aby pogodzić pewne rzeczy i nie potrzeba mi w tym celu unijnych kagańców, mnie przekonują liczby ..

 

W krajach gdzie zdrowy rozsądek i troska o własne zdrowie wygrywa z komerchą i taniością istnieją rozwiązania które mogą ci się spodobać.

 

I tak Niemcy mają swoje STEICO - izolacja która podobnie jak lite drewno ma możliwość akumulowania ciepła. Niestety w Niemczech jest to materiał dotowany u nas nie przez co cena nie jest atutem. Pozostają walory zdrowotne.

 

W Finlandii, gdzie świadomość mieszkańców jest jeszcze większa istnieje duży opór przed rozwiązaniami typu styropian czy piana. Oni mają swój ekofiber. Niestety unia naciska i narzuca nowe normy udowadniając że teraz najlepsza jest piana. Co zrobili Finowie? Odpowiednik naszego Instytutu Budownictwa powiedział: Zgadzamy się że piana ma najlepsze właściwości jeśli chodzi o infiltrację ale jednoczesnie nasz ekofiber jest zdrowszy i bez porównania bezpieczniejszy jeśli chodzi o kwestie pożarowe. Z tego powodu powołali program mający na celu opracowanie izolacji z piany ale na bazie celulozy. Nie jakieś tam domieszki w ilości 5 % jak w USA. Na BAZIE celulozy. Materiał ma być biologicznie bezpieczny.

Nie pamiętam jaka miała być data zakończenia badań i wdrożenia do produkcji, musiałbym odszukać ichni artykuł, ale jeśli jeszcze trochę zaczekasz to być może będziesz mógł zastosować owoce ich pracy u siebie.

Edytowane przez kolek20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełnę drzewną znam, bardzo ciekawy materiał.

Co do pianki, ona może jest najlepsza kiedy jest opatulona szczelną powłoką uniemożliwiającą dyfuzję,

w temacie pianka vs wełna dość mocno się natrudzę, aby uświadomić, jaka jest skala manipulacji

Podają parametry pianki, która ma mieć przewodność cieplną = 0,022 W/mK jak wspomniałem, w osłonie z blachy np alu, tak będzie, pod warunkiem że jeszcze będzie to gęsta piana. Oczywiście ekofiber to bardzo ciekawy materiał, potrafi związać do 20% wody w sobie.

bez przekroczenia wilgotności sorpcyjnej, ba i bez straty parametrów izolacyjnych. Wełna tylko potrafi tak zrobić z 0,3 %- reszta to woda wolna

Akurat stryropianu do końca bym nie wyrzucał z zastosowania, przecież na cieplutkiej płycie fundamentowej ..

 

O co chodzi ? mnie chodzi o stan komfortu, gdzie nie będzie kontrastu termicznego, czyli np narożnik w silny mróz ma +8 st ..na powierzchni.

Jeśli z natury miał bym coś brać ? to kostkę słomy, tylko mam napięte do bulu (bólu;) powierzchnię zabudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BOŻE BROŃ z Drew House a już na pewno nie z niejakim Leszkiem G który to przez dłuższy czas tytułował się wspólnikiem.

 

Z ostatnio spotkanych w naszym regionie budowała firma:

WIKPOL

http://www.domyzbali-krakow.pl

http://www.domyzbali.lublin.pl

 

Trudno mi powiedzieć na ile są solidni bo widziałam tylko 1 dom a na podstawie sympatycznej rozmowy z właścicielem firmy nie podejmuję się oceniać. Ja ich chyba zaproszę do wykończeniówki i do poprawek m. in właśnie po Leszku G.

 

Żadne drew-house nie stawiało Ci domu facet!!

Jeśli taki madry byleś przy stawianiu domu to powiedz mi kto każe, ściagac folie z papy od spodu..

Zmieniles fachowcom technologie budowania domu wedle twojego widzimisie... Pusty smiech mnie ogarnia gdy czytam ten komentarz w ktory biedni ludzie moga uwierzyc... no ale chyba kazdy widzi ze sama nazwa uzytkownika mowi o nim wszystko... Jesli chciales postawic dom 170 m2 za 130 tys.

I nie doplaciles za dodatkowe prace czyli podwyzszenie domu o metr, to nie z tamta firma bylo cos nie tak tylko z Toba... Slyszalem ze nawet podobno murarza nie chcialo Ci sie podwieźć do siebie na budowe tylko chlopaczyna piechota czy tam busikiem jezdzil, a dniowka u Ciebie mu wychodzilo ok.40 zl(1zl15gr za cegłe?.......(czyszczenie czerwonej cegły druciakiem, murowanie oraz fugowanie lyżeczka) podwyzszyles dom o metr i niebylo problemu zeby Ci podwyzszyc ale przy zaplacie przestalo sie podobac podwyzszanie.. dodatkowo spiskowanie z pracownikami za plecami szefa na wykonywanie dodatkowych prac... facet ogarnij sie co piszesz i na jaka firme jesli nie usuniesz tego komentarza to pisze do administracji, jeszcze jedno zniesławienie w kierunku firmy drew-house i sprawa zostanie skierowana do sadu bo zadne drew-house nie stawialo Ci domu...mysle że rzucanie imionami ludzi na forum tez ich nie zachwyci...Kołku!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa, bo kolek20 to chyba kobieta ("widziałam"), a reakcja dotyczy mężczyzny ("byłeś", "zmieniłeś").

 

O nie nie, można zrobić ze mnie złego inwestora ze schizofrenią, wykorzystującego naiwność biednego wykonawcy ale na bycie kobietą się nie zgadzam :-)

Jeśli gdzieś tak napisałem to musiało być jakieś niedopatrzenie. Zdecydowanie jestem facetem i to akurat udowodnić jest najłatwiej ;-)

 

Na wcześniejszego maila odpowiem w wolnej chwili bo tam zdecydowanie więcej pisaniny. Mam co prawda mieszane odczucia co do zaśmiecania tego wątku ale z uwagi na to że w dzisiejszych czasach internet jest doskonałym źródłem informacji chciałbym by pozostało to przestrogą dla potomnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gasol - z większości postów Kolka wynika jednak, że nosi spodnie ;)

Obserwator-dom - jesli pracujesz równie starannie jak piszesz, to ja już wolę czytać hebrajskie obliczenia kolegi czołgowego :D

 

marmur7 musze Cie zaskoczyć, bo mamy bardzo wielu zadowolonych klijentow:) do tego technologie na bardzo wysokim poziomie..

Łączymy nowoczesny styl z pieknem Drewna...:) no ale coz, ocenianie po okladce u nas polakow to standard... :D Paranoja... a oczernianie na forum firmy ktora wogole nie budowala domu u tej osoby ktora oczernia to juz zdecydowanie "schizorfenia"...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolenie na ten dom musiała być co najmniej z 2013-12-31 jak nie wcześniej inaczej- Polska to dziwny kraj ..

na żyletki chcą aby spełniać Uc max 0,25 W/m2K i EP 120 kWh/m2,

bez izolacji ten dom nie spełnia przepisów od 2014-01-01 w sprawie charakterystyki energetycznej i to jest cały Polski bigosik ..

 

Jestem zdruzgotany że kolega z takim doświadczeniem wprowadza ludzi w błąd pisząc że nie można budować domów tylko z samego bala.

Otóż można kolego czołgowy. Bo przepis mówi że albo spełniasz wymaganie dla ściany - tego bal nie spełnia LUB EP dla całego budynku jest mniejszy od granicznych Proponuję poczytać stronę Logsa:

http://www.logs.com.pl/proces-budowy/wlasciwosci-cieplne-domow-z-bali

 

Konkluzja jest taka robimy więcej ocieplenia podłogi i poddasza i cały EP z balem na ścianie mieści się w normie i mamy pozwolenie na budowę.

 

 

Drugim błędem według mnie jaki popełniasz w swoich obliczeniach jest przyjmowanie polskich starych norm na współczynnik U dla drewna. Według amerykanów i niemców jest on lepszy i to też znajdziesz na stronie logsa. A badania amerykańskie które porównują rzeczywiste postawione domy dowodzą że drewno ma też dużą akumulacyjność cieplną.

 

Niestety jestem w trakcie wykańczania domu i nie mam czasu pokazać dokładnych wzorów ale protestuję przeciwko odżegnywaniu ludzi od stawiania domów tylko z bala !!!

Jeśli ktoś chce postawić dom z bala to może to zrobić zgodnie z prawem.

Edytowane przez Zdanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdanek - niestety kolega czołgowy ma rację. W nowych przepisach obowiązujących od 01.01.2014 słówko "lub" zniknęło. Jesli dobrze się wczytasz w artykuł u Logsa, to opiera się on o przepisy z 2009 roku.

Co do lambdy dla drewna - nawet gdyby przyjąć jej korzystniejszą, "niemiecką" wartość, to postawienie domu bez ocieplenia nadal będzie trudna, ze wzgl na wciąż dużą średnicę bala. Prościej byłoby wzorem cywilizowanych krajów uznać domy z bala za "korzystnie oddziaływujące na środowisko" i wyłączyć z restrykcyjnych przepisów.

 

Obserwator-dom - nie pisałem na temat konfliktu wykonawca-inwestor, tylko o Twoim bałaganiarskim sposobie wypowiedzi.

Nawiasem mówiąc, inwestor ocenia okładkę i wszystko co tylko jest w stanie ocenić. Ma do tego prawo bo to jego pieniądze i jego ryzyko a decyzja jaką podejmie jest jedną z najważniejszych w życiu.

Edytowane przez marmur7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman Trochanowski aktualizacja: 11/2013
pierwsze nim komuś zarzucisz nie wiedzę, to zobacz z kiedy jest artykuł, masz jedną jednak rację, tak było do Sylwestra 2013 .. od nowego roku 2014 już jest tak jak pisałem musi być spełnione i to i to.

http://www.architektura.info/index.php/prawo/warunki_techniczne_budynki/zalacznik_2_wymagania_izolacyjnosci_cieplnej_i_inne_wymagania_zwiazane_z_oszczednoscia_energii

Konkluzja jest taka robimy więcej ocieplenia podłogi i poddasza i cały EP z balem na ścianie mieści się w normie i mamy pozwolenie na budowę.
tak było .. teraz Uc max 0,25 i to z mostkami termicznymi ..

badania amerykańskie które porównują rzeczywiste postawione domy dowodzą że drewno ma też dużą akumulacyjność cieplną.

a ja to przecież dowiodłem na liczbach .. szkoda że nie czytałeś ..

Drugim błędem według mnie jaki popełniasz w swoich obliczeniach jest przyjmowanie polskich starych norm na współczynnik U dla drewna. Według amerykanów i niemców jest on lepszy i to też znajdziesz na stronie logsa. A badania amerykańskie które porównują rzeczywiste postawione domy dowodzą że drewno ma też dużą akumulacyjność cieplną.
nie jest żadne stare, a obecne.. izolacyjność drewna jest jaka jest ..

podstawia się do wzoru i koniec.

 

 

Niestety jestem w trakcie wykańczania domu i nie mam czasu pokazać dokładnych wzorów ale protestuję przeciwko odżegnywaniu ludzi od stawiania domów tylko z bala !!!

Jeśli ktoś chce postawić dom z bala to może to zrobić zgodnie z prawem.

niestety od 2014-01-01 nie ..:bash:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze nim komuś zarzucisz nie wiedzę, to zobacz z kiedy jest artykuł, masz jedną jednak rację, tak było do Sylwestra 2013 .. od nowego roku 2014 już jest tak jak pisałem musi być spełnione i to i to.

 

W takim razie zwracam honor. Z przykrością przyjmuję tą zmianę w przepisach.

 

Odnoście izolacyjności bala to z tego co pamiętam to norma polska jest stara i nieadekwatna do rzeczywistości. Spójrz jakie U przyjmowane jest dla sosny przez logsa. Ja kierowałem się tym wyznacznikiem dobierając grubość balowej ściany. Przykładowo dla ściany z bala grubości 24cm drewna sosnowego U wynosi = 0,458 W/m2K co daje dom energooszczędny poniżej 0,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwator-dom - nie pisałem się na temat konfliktu wykonawca-inwestor, tylko o Twoim bałaganiarskim sposobie wypowiedzi.

Nawiasem mówiąc, inwestor ocenia okładkę i wszystko co tylko jest w stanie ocenić. Ma do tego prawo bo to jego pieniądze i jego ryzyko a decyzja jaką podejmie jest jedną z najważniejszych w życiu.

 

Zwracam Honory... Owszem, zgodze sie, iz jest to inwestycja na cale zycie... Ale! Jak inwestor A moze oceniać firme C, po tym jak postawila mu dom firma B, wg mnie ktos bierze, badz pali jakies mocne specyfki... Drew house u pana kolka20 nie stawiala domu. Zawarl on umowe z inna firma...i takie psioczenie stawia firme drew house w zlym swietle ;/ dlatego powtarzam do pana Kolka, azeby usunal dane komentarze w ktorych jest zawarta negatywna tresc w kierunku naszej firmy .... I niechcialbym powracac do tego tematu!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem tu nowy, zacząłem na spokojnie przeglądać wątek, przebrnąłem już przez całe 50 stron, ale może zanim dojdę do końca zadam już parę pytań do tych, którzy na sprawie się znają i powiedzą, czy to na co się chcemy rzucić ma sens :)

Mamy z żoną ładną, ale wąską działkę, na której moja druga połowa uparła się, że postawimy dom z bali, ja szczerze nie jestem do pomysłu prawie wcale przekonany, ale właśnie może i po to przeglądam cały ten wątek, nie mam nic do domu z bali, po prostu lubię nowoczesność, ale w sumie o gustach się nie dyskutuje :)

Działka jest na granicy województwa śląskiego i małopolskiego, więc jak wiecie gdzieś coś o podobnych domach w okolicy, które można z bliska obejrzeć, porozmawiać z właścicielami, zasięgnąć języka na temat firm stawiających te domy, to piszcie proszę.

Na początek kilka wytycznych dotyczących samego budynku, które z góry określają lokalne ustawy jak i nasze potrzeby:

1. Bryła budynku powinna być horyzontalna

2. Proporcje rzutu poziomego minimum 1 do 1,4

3. Dach powinien być dwu lub czterospadowy, symetryczny o nachyleniu połaci głównych 37-45 stopni, z dopuszczalnymi przyczółkami i naczółkami równoległą do dłuższego boku kalenicą budynku

4. Tak jak pisałem działka jest wąska (18 metrów) i bardzoooooo długa :) więc dom będzie budowany w granicy

5. Chcemy żeby dom miał około 150-160 m2 powierzchni użytkowej, z użytkowym poddaszem, może być garaż

6. Żona chce, żeby dom był z odpowiedniej grubości bali, tak żeby nie było potrzebne żadne dodatkowe docieplanie budynku

Na początek to chyba tyle :)

Wdzięczny będę za jakiekolwiek wskazówki, uwagi, porady. Jaki może być koszt postawienia takiego domu w stanie surowym zamkniętym? Na co zwrócić największą uwagę szukając firmy, która ten dom nam postawi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...