Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Marmur! No kapitalna robota z tym stolikiem. Działaj chłopie, i nie słuchaj Piotra. Drewno to wspaniały materiał, wdzięczny, i dający przepiękne efekty, jeśli się postarać.

Wczoraj oglądałem "chłopską" podłogę kolegi ZDENKA (niech się sam pochwali), i szczotkowane drzwi. Efekt cudo.

Ja pochwalę się tanią podłogą z deski sosnowej, którą zaciągnąłem olejem orzechowym (że niby kolor taki, a nie że z orzecha wyciskany ;-) )

Czekam jeszcze na nabicie gwoździ w narożnikach desek. Oczywiście, deska kręcona do legarów na pióra. Gwoździe będą tak dla kurażu i:-)

Zdjęcie z gabinetu w podpiwniczeniu, stąd murowane ściany:

https://lh3.googleusercontent.com/-XIS-X_0Kp1M/VTO6Hh1uqcI/AAAAAAAAfII/IF-N3JQOGCY/s800/IMG_0462.JPG

 

Uważam, że to zdjęcie jest argumentem, za "pracowaniem" nad drewnem. Zwykła sosnowa deska (klas C) nie miałaby takiego wyglądu bez lekkiego podkolorowania olejem. Gwoździe jeszcze wzmocnią ten efekt.

 

Z pozostałych spraw, to "falbanki: jakie pojawiły się u mnie na domu. Dzieło snycerza z Ciełuszke, w podlaskim

https://lh3.googleusercontent.com/-SIBF_PRMlp0/VVEP2DYdmJI/AAAAAAAAfPc/S5aYMieyKas/s800/IMG_0663.jpg

I ganek:

https://lh3.googleusercontent.com/-fRbdFhaCZMk/VVEPzqBbp5I/AAAAAAAAfO8/lqh-Gxju3W0/s800/IMG_0660.JPG

Całość zmieni nieco wygląd za około 2 tygodnie, kiedy zacznie się olejowanie elewacji. Wiatrownice dostaną ten sam kolor, jak dekor nad wejściem do domu.

A dla rozluźnienia atmosfery, pozwoliłem sobie puścić oko, do przechodniów:

https://lh3.googleusercontent.com/-bz_zyXR53dk/VVEP083ar4I/AAAAAAAAfPM/IidEO9qsqm0/s576/IMG_0662.JPG

 

Witam, witam.

 

Dawno nic nie pisalam, wiosna to i czasu braklo na zasiadanie do komputera, a i do Polski jakims cudem udalo mi sie wpasc i zobaczyc pierwszy raz na zywo dom na naszej dzialce i postepy pracy Panow dekarzy. Swoja droga algar bardzo dziekuje za wszystkie udzielone informacje i Piotr Batura rowniez za info i cierpliwosc. Co ja bym bez Was zrobila.

 

Wojcieszek falbanki super, pasuja idealnie do klimatu Twojego domu, podloga jestem oczarowana. Fajne tez te cegly wokol okien w piwnicy i nad fundamentem.

Do konca miesiaca dach ma byc skonczony, bardzo nam sie podoba. Mamy tez drewniane rynny, nie wiem czy to dobry pomysl, zobaczymy...Wrzucam fotki z placu budowy.11118150_1153193818040260_1131763762_n.jpg11270111_1153920674634241_1523062028_n.jpg11272285_1152704641422511_967179732_n.jpg11281721_1153194144706894_1530732062_n.jpg

 

Pozdrawiam wszystkich Balowiczow i nie tylko!!!

Edytowane przez gos1303
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czym ciąć bale wzdłuż włókien ? Do stolika, którym pochwalałem się na poprzedniej stronie robię trzy ławy. Siedziska powstają z półbali pozostałych po budowie. Tnę jej wzdłuż tak, że powstaje siedzisko o grubości ok 8 - 10 cm. Jednak moja elektryczna piła łańcuchowa tak słabo bierze włókna wzdłuż, że na przecięcie jednego siedziska straciłem kilka godzin. Drugie robiłem już tak, że półbala nacinałem wielokrotnie w poprzek a potem ciesielską siekierką usuwałem naddatek drewna. Trwało to krócej niż w pierwszym przypadku, ale tez bez rewelacji. Jak zrobie to z kolejnym półbalem to łapę będe miał tak pewną, że siekierą będe mógł rzeźbić układy scalone ;) Może istnieje jakiś prostszy sposób ?

Łatwe cięcie to np trak taśmowy. Dobrą piłą łańcuchową z ostrym łańcuchem się daje, sam tak robiłem ale troszkę namęczyć się trzeba, elektryczna łańcuchowa raczej do tego się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, witam.

 

Dawno nic nie pisalam, wiosna to i czasu braklo na zasiadanie do komputera, a i do Polski jakims cudem udalo mi sie wpasc i zobaczyc pierwszy raz na zywo dom na naszej dzialce i postepy pracy Panow dekarzy. Swoja droga algar bardzo dziekuje za wszystkie udzielone informacje i Piotr Batura rowniez za info i cierpliwosc. Co ja bym bez Was zrobila.

 

Wojcieszek falbanki super, pasuja idealnie do klimatu Twojego domu, podloga jestem oczarowana. Fajne tez te cegly wokol okien w piwnicy i nad fundamentem.

Do konca miesiaca dach ma byc skonczony, bardzo nam sie podoba. Mamy tez drewniane rynny, nie wiem czy to dobry pomysl, zobaczymy...Wrzucam fotki z placu budowy.[ATTACH=CONFIG]317786[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]317787[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]317788[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]317789[/ATTACH]

 

Pozdrawiam wszystkich Balowiczow i nie tylko!!!

Nio wiemy jaka to radocha pooglądać swój domek, oby tak dalej. Rynny drewniane wieków nie wytrzymają pewnie ale urok jaki. Gratulacje postępów w pracach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwe cięcie to np trak taśmowy. Dobrą piłą łańcuchową z ostrym łańcuchem się daje, sam tak robiłem ale troszkę namęczyć się trzeba, elektryczna łańcuchowa raczej do tego się nie nadaje.

 

Zapomniałem dodać, że z ew. przydatnych narzędzi, oprócz wspomnianej siekierki i piły elktrycznej posiadam tylko zestaw Małego Majsterkowicza ;)

A powazniejj mówiąc - taka ciesielska robota z siekierką jest fajowa i nawet idzie mi nie najgorzej, ale gdy w ten sposób z półbala o grubości ok 16-17 cm chcę wyrzeźbić siedzisko 8cm to reszta drewna idzie na ognisko. Trochę szkoda. Gdyby tak precyzyjnie ciachnąć półbala na dwie częsci to i na siedzisko i na oparcie by starczyło. Pamiętam, kiedys JurekBW wspominał , że zrobił z piły łancuchowej rodzaj traka. Podejrzewam jednak, że jego piła to jakis smok był przy mojej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, kiedys JurekBW wspominał , że zrobił z piły łancuchowej rodzaj traka. Podejrzewam jednak, że jego piła to jakis smok był przy mojej.

Łańcuch do cięcia wzdłużnego powinien być naostrzony pod kątem 10 stopni, czyli prawie kąt prosty w stosunku do prowadnicy. Dobrze byłoby, gdyby łańcuch do cięcia drzewa miękkiego, np. iglastych, był rodzaju tzw. półdłuto - ząb zaokrąglony (jest bardzo często w słabszych piłach - może Twoja ma taki), można wtedy łatwiej manewrować podczas cięcia "z ręki". Ważne jest żeby ząb tnący nie był za niski lub za wysoki. Poszukaj jaka ma być wysokość;).

Moja piła to Stihl ms361 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takimi profi Ms -ami Stihla to pilarze przecinali mi dębowe dłużyce na opał. Kroili drewno na plasterki jak zółty serek na kanapkę. Niestety moja Stiga nadaje się głównie do cięcia poprzecznego drewna iglastego. Przecięcie poprzeczne pniaka dębu zajmuje już jakieś 15 minut. Łańcuch mam ostrzony pod kątem zwykłego cięcia. Nie wiem czy warto inwestować przy tak słabej pilarce w drugi , osobny łańcuch do cięcia wzdłużnego, ale podpytam się w punkcie gdzie sprzedają i ostrzą łańcuchy. Znam ich i wiem, że nie wcisną mi kitu. Edytowane przez marmur7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marmur łańcuch to nie majątek 40 zł około kup takowy zaostrz tak jak jeży prawił i próbuj

Jeży to na pewno było 10 stopni bo to prawie kąt prosty ?

100%

 

Oczywiście, że można przeciąć wzdłuż z normalnym kątem do cięcia w poprzek. Sam tak robiłem, kiedy nie chciało mi się zmieniać łańcucha na wzdłużne, bo miałem tylko jedną belkę i nie zawracałem sobie głowy wymianą. Trzeba jednak pamiętać, że cięcie wzdłużne, nawet łańcuchem z zębem 10 stopni będzie nieco trudniejsze, niż cięcie w poprzek z łańcuchem normalnym.

Marmur ma słabą piłę. Gdybym miał taki problem, popytałbym się najpierw w najbliższym tartaku, czy przecięli by moją belkę i za ile ;). Jeżeli koszty ich usługi i dojazd wychodzi dużo, to wtedy myślałbym o łańcuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt usługi pewnie nie jest za duży, ale nie mam jak tego przewieźć, a za transport u nas golą jak za zboże. Zostały mi jeszcze 4 bale i półbale o długościach 1,5m - 2m . Sens zawiezienia do tartaku byłby tylko wtedy, gdybym z góry wiedział co z nich wyrzeźbię i na jakie grubości mam przecinać. A u mnie to jest impuls - teraz robię ławy, a za chwilę będe potrzebował coś innego. Skoro wy daliście radę to też muszę sobie poradzić. Nawiasem mówiąc, robota jak ta z fotki wiągnęła mnie na amen. Taki toporyszek też by sie przydał :)

 

http://www.dluta.pl/files/foto_add_big/FZd_2107.jpg

Edytowane przez marmur7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remiks - fajne rozwiązanie. Wiem skąd masz te skośne podpierające półbale ;) Pisząc o łączeniach miałem na myśli ławę i niewidoczne łączenia nóg z siedziskliem. Jesli chodzi o schody to masz je zabiegowe ? Bo widać tylko jakby wygięty policzek.

 

JerzyBW - te rozwiązania praktycznie eliminują wszystkie problemy. Pod warunkiem, że ma się mocną pilarkę spalinową. Bo gdybym coś takiego zamontował do swojej piły elektrycznej to tak jakbym założył celownik snajperski do procy ;) Jutro zagram w lotto - jak wygram to se kupię Jaguara i najmocniejszego Stihla. I do tego komplet dłut. Tak zaszaleję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remiks - fajne rozwiązanie. Wiem skąd masz te skośne podpierające półbale ;) Pisząc o łączeniach miałem na myśli ławę i niewidoczne łączenia nóg z siedziskliem. Jesli chodzi o schody to masz je zabiegowe ? Bo widać tylko jakby wygięty policzek.

 

Chyba nie zgadłeś. co do tych skośnych bo to pozostałość po mojej produkcji schodów natomiast siedzisko to pozostałość po wycięciu pierwszej warstwy w świetle drzwi tarasowych.

Tak schody są zabiegowe, zabieg i górna część wisząca na wieszakach przytwierdzonych do ostatniej warstwy bala dolna część oparta na kobyłce. Schody pierwotnie wykonane tylko na centralnej belce (balu) później jednak wzmocniłem małymi policzkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to byłem bez szans w tym zgadywaniu. Mam identyczny pieniek, który pozostał po odcięciu na poddaszu końcówki małej kalenicy ganka. Fajny pomysł z tymi skosami. Może go wykorzystam po małej modyfikacji. Każda ławę robię w inny sposób.

Jakbys kiedys miał chwilę czasu wrzuć jeszcze zdjęcie góry schodów i tych wieszaków. Jakie masz wymiary otworu w stropie nad schodami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marmur. Stihl spalinowy nie musi być najmocniejszy. Wystarczy ten za 700 zł. Trza tylko z łobycajem...Wpadnij do mnie to Cię nauczę. Zostały mi jeszcze ze dwie, trzy sprawne pilarki po "siekierezadzie".

 

Przy okazji...kupiłem jak co roku 50 mp opału, wyjątkowo nie zwracając uwagi na jakość...:(...W łeb wzięły moje wszystkie teorie łupania ręcznego. Jaką łuparkę elektryczną polecacie. Chodzi o taką najlepszą z tych tańszych:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marmur

Myślisz, że dałem za moją pilarkę prawie 3000 zł? Nie mój drogi, wygrałem na aukcji w Allegro za 800 zł. Bałem się, bo to kupa pieniędzy i nie miałem tej piły w łapie, kupiłem "w ciemno". No i udało się, bo jak mówi przysłowie: kto nie ryzykuje, ten nie ma.

Kiedy wycinałem otwór na drzwi w chatce, mój stilh zatarł się. Oczy mi mało nie wyszły, kiedy usłyszałem w serwisie, że cylinder, tłok i pierścienie to koszt prawie 900 zł. Lecz wujek google pomógł. Znalazłem amerykański zamiennik za niecałe 350 - 400 zł - nie pamiętam dokładnie. Teraz piła chodzi o wiele lepiej niż była po zakupie - jakby dostała kop adrenaliny. Myślę, że poprzedni właściciel nie dbał o nią, a ja nie miałem porównania, jak taka piła powinna pracować, bo najzwyczajniej nie znałem się. Chatkę, moja piła, przed remontem, zdołała wystrugać i to się liczy. Teraz widzę i czuję, jak piła powinna chodzić. W sumie mam pilarkę za niecałe 1200 zł - niby ona zalicza się do tzw. profesjonalnych ;) Cieszę się, że ją mam.:)

Mieszanka paliwowa do dwusuwów nie może być stara. Ja zawsze robię świeżą przed pracą. Jak zostanie dłużej w zbiorniku paliwa, to wylewam i daję świeżą w dobrych proporcjach, nie na "oko".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...