Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a następnie płyta osb 22 mm. Oczywiście płytę od krawędziaków oddzielają paski filcu 7mm
pozwolę sobie zacytować, lepiej wyszła by płyta 2x 12mm wynika to z specyfikacji płyty, gdzie udział rdzenia w jednej płycie 22 jest większy niż 2x cieńsza płyta, co za tym idzie, zyskuje się na sztywności np.

Można stryszek dodatkowo zaizolować, ale wypadało by, aby izolacja biegła jak najkrótszą drogą.

 

Wypadało by z tego co widzę z rzutu ekranowego - projektu, aby była druga warstwa izolacji która zakryje wszelakie elementy konstrukcyjne, wiąże się to z ryzykiem wkraplania pary wodnej na foli paroizolacyjnej, z prostego faktu, folia ta będzie stykać się z np "murłatą"

która mając lepszą przewodność cieplną, będzie zimniejszym elementem, ciepło na niej krócej będzie gościć.

Przez co "punkt rosy" przesunie się do niższych temperatur.

Jest na zrzucie pokazane że nad płatwiami chciała by iść izolacja termiczna, podobnie powinno być z elementami ścianki kolankowej,

można by to było zrobić od zewnątrz, bo jest miejsce na tym mikro stryszku.

 

Wyłuskanie tych niuansów i zrobienie ciągłej izolacji, lekko licząc jak zapodanie 2x tego co widać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podwójnych OSB to również spotkałem się z podobną oceną, nawet sobie cytat zapisałem:

 

"Jeżeli miałbyś układać płyty - układaj dwie warstwy (warstwy ułożóne krzyżowo w stosunku do siebie) skręcone ze sobą. Konstrukcja taka jest samonośna i dzięki krzyżowemu ułożeniu nie odkształca się. Całość jest cieplejsza i lepiej tłumi dzwięki uderzeniowe niż podłogi na jastrychu cementowym."

 

Tak wlasnie mysle, ze zaizoluje i strop i stryszek, bo nie ma go az tak duzo a uwagi przekaże majstrowi, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytę 22mm dałem nieprzypadkowo. Chciałem obciążyć strop i jednocześnie uzyskać przyzwoitą sztywność już w pierwszej warstwie. Wiedziałem, że położenie drugiej warstwy odwlecze się w czasie, a czekało mnie sporo robót na poddaszu i w razie np nieplanowanego lotu z drabiny, przy zastosowaniu płyty 12mm , szanse na wiek emerytalny miałbym tylko iluzoryczne ;).

Jako drugą warstwe początkowo planowałem osb 15mm, ale stwierdziłem, że byłoby to juz przegięcie, tym bardziej, że docelowo na obie warstwy osb miała przyjść jeszcze podłoga pływająca. Pozostałem więc przy dwunastce.

Wszystkie płyty Osb, które zastosowałem to płyty bez frezu. Między płytami zostawiam minimalne szczeliny , bo po latach płyty połączone na styk lubią skrzypieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dawaniem 2x 12 zamias 1x22 chodzi o sztywność właśnie, pomijając fakt że jest 24mm, ale jest więcej warstwy bardziej zagęszczonej w płycie -warstwy wierzchnie są najmocniejsze, wniosek im więcej tym mocniej, oczywiście do granic.

Płyt nie powinno się łączyć na styk, jak każdy materiał z drewna/ drewno pochodny, pęcznieje, kurczy się.

Stąd musi mieć miejsce na odkształcanie się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie wlasnie juz 2 majstrow mowilo, ze plyta tym sie rozni od desek ze nie pracuje, wiec dziwili sie, ze zazyczylem sobie mikroszczeliny. A jakos klapy na stryszek z OSB nie moglem domknac w zime, a wiosną jak za pomoca magii pasuje jak ulał. Edytowane przez aglar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy ktoś budował dom "KRUPIK" http://upwk.pl/projekt-kurpik/ albo "POD GRUSZĄ" http://www.domoweklimaty.pl/pl/projects/category/project_category_id/10/slug/projekt-domu-pod-grusza/project/2703 w technologi płaz bez ocieplenia ?? Proszę o jakieś opinie,zdjęcia itd... [email protected] Pozdrawiam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POD GRUSZĄ" http://www.domoweklimaty.pl/pl/proje...a/project/2703 w technologi płaz bez ocieplenia ?? Proszę o jakieś opinie,zdjęcia itd..
a czy ktoś czyta w ogóle warunki techniczne ? zna takie przaśne coś jak Uc max ..

 

Kurtki ładne, ale bez podpięcia pod polarowej bluzy, będzie zimno.

Jak się tak ktoś nastawia przeciw izolacji, to proponuje zbić dechy jak w stodole .. #32.

http://upwk.pl/wp-content/gallery/projekt-kurpik/1.jpg proszę zwrócić uwagę na ilość trudnych miejsc, przerwanie izolacji.

Tu nie chodzi już o samą izolację, a o drewno, które skazuje się na obciążenie wilgociom.

http://podrozniccy.com/wp-content/uploads/sites/2/2013/02/cms-image-000000358.jpg dla mnie takie miejsca to wyznacznik tradycji

ba pokazuje ten obrazek jeden fakt, kto tylko mógł i stać go było chciał - robić szalunek .. aby było cieplej..

Za chiny ludowe nikt by nie dostrzegł różnicy- kiedy było by tam np 20cm izolacji pod tym deskowaniem.

Prościej skuteczniej i taniej niż w środku....

a kolejną rzeczą nie do przyjęcia dla mnie jest profanacja drewna płytą GK... jak słyszę że mógł bym swój dom tak sprofanować bo taniej ..

to dziękuję ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się robi poplątanie z pomieszaniem...Bo zgodnie z taką zasadą to możesz sobie dom ze szczelinówki zbudować i oszalowac z dwóch stron. Po co się pałować z "drzewnem" w srodku?!

 

Natomiast ze względów filozoficzno - estetycznych, takiego domu jaki ma np Marmur czy kończy budować Gośka, nic nie zastąpi. I zrobiłbym wszystko, by spuścić na drzewo (:D) tych od świadectw energetycznych, a potem najwyżej kubik drewna na zimę więcej do pieca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę i będę pisał, wewnątrz chce mieć drewno lite niczym nie skalane, tak aby było widać przeszłość tego drewna.

Tego sobie nie kupisz w sklepie, że belka ma ponad 100 lat i służy będzie 5-6 pokoleniu.

 

A pokazuje że można życz zgodnie z tradycją, jednocześnie schować izolację.

Czy jeśli w oponie masz dziurę, to szukasz kompresora? czy ją łatasz ..

Jako człowiek mieszkający na wsi, znam od podszewki domy drewniane .. które są oszalowane zewnątrz i wewnątrz ..

Komfort ? idzie się przyzwyczaić i owszem, mieszkałem akurat w dworze .. ceglanym .. to szron skrzył się na ścianach ..

można ..

Jest pokazany obrazek z projektu, no podstawowe błędy, brak ciągłości izolacji, (chodzi o przekrój poddasza).

Pal sześć cm grubości izolacji, ale podstawy wykonania muszą być.

 

Nikogo nie znam z na wsi, kto by nie kombinował z domem aby go ogacić, czy to przez szalunek/ od środka/ zewnątrz.

Poprzez układanie drewna, na pewnych ścianach, wykonywanie zagaty z liści na fundamenty, czy składowanie siana na powale.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Natomiast ze względów filozoficzno - estetycznych, takiego domu jaki ma np Marmur czy kończy budować Gośka, nic nie zastąpi. I zrobiłbym wszystko, by spuścić na drzewo (:D) tych od świadectw energetycznych, a potem najwyżej kubik drewna na zimę więcej do pieca...

Nie ma co spuszczać na drzewo tych od świadectw to brak badań i danych. Przyjmując dane z mojego świadectwa powinienem wydać na ogrzewanie mojego domu ok 8-9 kzł na sezon a wydaję około 1 kzł więc co z tymi wyliczeniami może być nie tak. Świadectwo dla domu drewnianego można sobie do pieca włożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo świadectwo, może robić mgr (czegoś) po kusie .. :jawdrop: nie znający zupełnie tego co robi.

Jak by tak nie precyzyjnie było coś wykonywanego, jak komputer, to trzeba by było się modlić do Św Liboriusza z LeMans.

8-9 kzł .. na ogrzewanie .. nie wiem co ktoś pił jak wykonywał.

 

Za tyś zł można mieć około 7m3 drewna przy dobrych układach, co daje na czysto 22 kkWh energii. Dom rodziców powinien zjadać około 35-40 m3 drewna, a zjada max 30..

Przez prosty fakt, nikt karnie nie trzyma wszędzie temperatury +20 st.

Przychodzi mróz -20 i nad ranem w pomieszczeniach jest +10 i zaciskasz zęby ..

ale też i oszczędzasz na opale.

Ale za 8-9 kzł .. chyba kogoś pokarało.

Szczególnie że Twój dom jest na płycie i straty ciepła przez same bale to nie jest znowu ho -ho.

bo raptem przez ściany uciekło by około 3,8 MWh czyli około 1,5 m3 drewna .. dziękuje ..

dane to 40mb obwodu i 2,5 wysokości U 0,6.

 

u Ciebie Remix sprawę poprawia płyta, prosty fakt że obwodowo na fundament idą mniejsze straty/ dwa to mniejsze ryzyko wystąpienia kondensacji na zimnych elementach.

 

Cóż ja atakuje system w którym od środka będą mnie cieszyć przaśne, niczym nie zmącone bale. Od zewnątrz załaduje elewację jak z tego domku w skansenie, trochę nowszej formie ?

 

Bo coś mi się widzi że jedyna słuszna linia to obustronnie goluśki bal .?

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Za tyś zł można mieć około 7m3 drewna przy dobrych układach, co daje na czysto 22 kkWh energii. Dom rodziców powinien zjadać około 35-40 m3 drewna, a zjada max 30..

Przez prosty fakt, nikt karnie nie trzyma wszędzie temperatury +20 st.

Przychodzi mróz -20 i nad ranem w pomieszczeniach jest +10 i zaciskasz zęby ..

ale też i oszczędzasz na opale.

Ale za 8-9 kzł .. chyba kogoś pokarało.

Szczególnie że Twój dom jest na płycie i straty ciepła przez same bale to nie jest znowu ho -ho.

bo raptem przez ściany uciekło by około 3,8 MWh czyli około 1,5 m3 drewna .. dziękuje ..

dane to 40mb obwodu i 2,5 wysokości U 0,6.

 

u Ciebie Remix sprawę poprawia płyta, prosty fakt że obwodowo na fundament idą mniejsze straty/ dwa to mniejsze ryzyko wystąpienia kondensacji na zimnych elementach.

 

Cóż ja atakuje system w którym od środka będą mnie cieszyć przaśne, niczym nie zmącone bale. Od zewnątrz załaduje elewację jak z tego domku w skansenie, trochę nowszej formie ?

Mam wrażenie że o moim domu wiesz więcej niż ja;-)

Tej zimy co prawda nie było zbyt niskich temperatur ale za to sezon grzewczy był dłuższy, Lubimy ciepełko w domu więc temperatury utrzymywane dla niektórych saunowe;-) Temperatury sporo ponad +20, tej zimy nad ranem nigdy temperatura nie spadła poniżej +22 a ogrzewane tylko ceramicznym piecokominkiem spalone ok 7mp drewna 1/3 dąb i buk 2/3 brzoza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze ogacenie domu na zimę to krowie łajno, a najlepszy dom z bala to z bala...Nie wdaję się w techniczne dyrdymały, bo się w tym słabo orientuję a potrzeby brak... opinie tylko mam taką...Choć "czucia" do drewna mi nie brakuje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że tak owy dom z bala to pojęcie czysto względne, na pewno w tradycji nie istnieje dom z toczonych bali ..

to już są rzeczy gustu i to są dyrdymały, a nie nauka.

Chyba że ktoś książkami pali to cóż ..

 

Nie rozumie, co komu technika zrobiła ?

 

https://www.google.pl/search?q=dom+z+bali&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMI3ODmpI2VxgIVIbxyCh1BcwDD&biw=1364&bih=683

to jest wariacja / kreacja współczesnej mody na temat domu ogólnie z drewna.

Dom z bala to też wtrącenie.

Dom drewniany, tak zwykło się mówić ..

 

Te domu ze zdjęci - u wuja google to totalnie nowoczesna śpiewka.. to pytanie teraz- co jest zgodne z kanonem domu drewnianego, a co nie jest ..

czy toczony bal jest kanonem ? wg mojej subiekcji - to jest to totalnie współczesna interpretacja, zlepek imitacja itp .. ot tak aby "ładnie" wyglądało.

 

https://www.google.pl/search?q=skansen+sanok&espv=2&biw=1364&bih=683&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAmoVChMIv-XOnI6VxgIVxIRyCh1IOAfY bo to jest nasze budownictwo drewniane, a nie drewniany boolywood jak z pierwszego linku'/ a

 

https://www.google.pl/search?q=kosci%C3%B3%C5%82+w+haczowie&espv=2&biw=1364&bih=683&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIvsyW2Y6VxgIVxA9yCh0zEQAj pokrycie elewacji gontem .. to są pierwowzory i tradycja .. a nie wystrugany na tokarce bal..

https://www.google.pl/search?q=kosci%C3%B3%C5%82+w+haczowie&espv=2&biw=1364&bih=683&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIvsyW2Y6VxgIVxA9yCh0zEQAj#tbm=isch&q=cerkiew+ulucz 400 ponad lat .. wobec paru letniej zajawki na tokarki ..

 

to pytanie teraz jakie prawo daje sądzić iż,

http://fotopolska.eu/foto/522/522437.jpg wykonanie elewacji w podobnym stylu

a pod nią wykonanie izolacji jest złe ..

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że tak owy dom z bala to pojęcie czysto względne, na pewno w tradycji nie istnieje dom z toczonych bali ..

to już są rzeczy gustu i to są dyrdymały, a nie nauka.

 

https://www.google.pl/search?q=dom+z+bali&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMI3ODmpI2VxgIVIbxyCh1BcwDD&biw=1364&bih=683

 

https://www.google.pl/search?q=skansen+sanok&espv=2&biw=1364&bih=683&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAmoVChMIv-XOnI6VxgIVxIRyCh1IOAfY bo to jest nasze budownictwo drewniane, a nie drewniany boolywood jak z pierwszego linku ...

 

W pierwszym linku wrzuciłeś zdjęcia domów robionych głównie przez górali ( m.in dom Mariusza Wlazłego :D), Logsa , Szewczyka i inne firmy, które nigdy nie zbudowały domu z bali toczonych :)

 

 

to pytanie teraz jakie prawo daje sądzić iż,

wykonanie elewacji w podobnym stylu

a pod nią wykonanie izolacji jest złe ..

 

To się nazywa prawo do własnej opinii :)

 

Nawiasem mówiąc, na Twoim miejscu byłbym nieco ostrożniejszy w formułowaniu co jest tradycją a co nie. Bo ktoś niezorientowany najpierw może przeczytać jak z przejęciem opowiadasz o tradycyjnym budownictwie drewnianym, potem zobaczy projekt Twojego domu, przypomni sobie wycieczkę do Wilczego Szańca i stwierdzi, że wie już skąd czerpałeś inspirację ;) Z całym szacunkiem oczywiście.

Edytowane przez marmur7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że tak owy dom z bala to pojęcie czysto względne, na pewno w tradycji nie istnieje dom z toczonych bali ..

to już są rzeczy gustu i to są dyrdymały, a nie nauka.

Chyba że ktoś książkami pali to cóż ..

 

Nie rozumie, co komu technika zrobiła ?

 

https://www.google.pl/search?q=dom+z+bali&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMI3ODmpI2VxgIVIbxyCh1BcwDD&biw=1364&bih=683

to jest wariacja / kreacja współczesnej mody na temat domu ogólnie z drewna.

Dom z bala to też wtrącenie.

Dom drewniany, tak zwykło się mówić ..

 

Te domu ze zdjęci - u wuja google to totalnie nowoczesna śpiewka.. to pytanie teraz- co jest zgodne z kanonem domu drewnianego, a co nie jest ..

czy toczony bal jest kanonem ? wg mojej subiekcji - to jest to totalnie współczesna interpretacja, zlepek imitacja itp .. ot tak aby "ładnie" wyglądało.

 

https://www.google.pl/search?q=skansen+sanok&espv=2&biw=1364&bih=683&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAmoVChMIv-XOnI6VxgIVxIRyCh1IOAfY bo to jest nasze budownictwo drewniane, a nie drewniany boolywood jak z pierwszego linku'/ a

 

https://www.google.pl/search?q=kosci%C3%B3%C5%82+w+haczowie&espv=2&biw=1364&bih=683&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIvsyW2Y6VxgIVxA9yCh0zEQAj pokrycie elewacji gontem .. to są pierwowzory i tradycja .. a nie wystrugany na tokarce bal..

https://www.google.pl/search?q=kosci%C3%B3%C5%82+w+haczowie&espv=2&biw=1364&bih=683&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIvsyW2Y6VxgIVxA9yCh0zEQAj#tbm=isch&q=cerkiew+ulucz 400 ponad lat .. wobec paru letniej zajawki na tokarki ..

 

to pytanie teraz jakie prawo daje sądzić iż,

http://fotopolska.eu/foto/522/522437.jpg wykonanie elewacji w podobnym stylu

a pod nią wykonanie izolacji jest złe ..

 

Jak dla mnie jesteś zbyt epicki. To dość niesamowite, bo zwykle ja za dużo filozofuję...Nie czepiam się Twojej technologii, bo na pewno kosmicznie doskonała, a moje uwagi maja charakter estetyczny...O toczeniu bala też nie bardzo rozumiem bo bez związku...

 

Podsumowując. Trza raczej kończyć, bo gadamy trochę o dupie Maryny...Tylko każdy z nas zna inną...;)

 

Kościółek śliczny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie mieszajmy tradycji i innych takich do współczesnego budownictwa, po złożeniu papierów usłyszałem w urzędzie że chyba nie dostaniemy pozwolenia bo pani nie widzi takiego drewnianego domu w otoczeniu betonowych klocków, stodół i obór bo to wieś przecie. Tradycja betonowego klocka lat 70-tych też tradycja.

Czołgisto buduj swój domek jak chcesz, ale daj innym budować jak chcą, jak chcą z toczonego to niech budują. Do szewskiej pasji mnie doprowadzają te wszystkie współczynniki wyliczeni itp gdzie przeciętny inwestor i tak oszczędza, pakuje materiały z niższej półki i tak można sobie te przepisowe U w buty wsadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celem mojego wywodu było? jest ? to co jest zgodne z linią domu z bali- a co nie.

Akurat u mnie w WZ jest nakaz harmonizowania formy - oraz nawiązanie do tradycji.

Masz rację, to jest względne ta tradycja. Tylko były głosy podnoszone że inny dom niż samych bali ..

to już nie dom. Starałem się ukazać że problem jest względny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy budowałeś z Loghouse dom ? możesz ich polecić jako fachowców solidnych i terminowych znających się na tym co robią?

Ja właśnie od dłuższego czasu szukam takich :)

jak na razie Sielanka spod Wrocławia wydawała mi się najbardziej wiarygodna i solidna, ale Loghouse jest zdecydowanie bliżej.

Ciekawa jestem też kosztów budowania domu z bali z Loghouse, wiem że zależy to od projektu ale orientacyjnie możesz coś na ten temat powiedzieć. Będę wdzięczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...