Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Redakcjo, no ciekawy materiał, szkoda tylko że taki stronniczy. Wolalbym poczytac niezależne porównanie eksperckie stosowanych impregnatów niż materiały sponsorowane.

 

Apropo domów z bali, czy posiadacie w swoich domach kuchnie kaflowe? Czy stosujecie jakieś rozwiązania, które by rozwiązywały kwestię nadmiaru ciepła? Chodzi mi o podobne zastosowanie płaszcza wodnego jakie jest w kominkach. Tylko jak to połączyć z centralnym? :) A może grawitacyjnie? Wydaje się dosyć skomplikowane i chyba pozostaje grzanie samej wody.

Inne pytanie, czy jest sens stosowania płaszcza wodnego w kominku otwartym i czy w ogóle jest stosowane takie rozwiązanie?

Jestem narazie zielony jeśli chodzi o temat CO i trochę błądzę jak we mgle, szczególnie że mam w głowie dosyć nietypowe rozwiązania :) Jakby ktos chcial się podzielic swoja wiedzą to proszę o kontakt, bo nie chcę zaśmiecać głównego wątku.

 

 

Praktyka taka sama jak w domach murowanych...Pierwszy mój dom (w lesie) ogrzewałem z kuchni. Palenisko było dwustopniowe. Na zimę się je powiększało, zwiększając znacznie wydajność. Kaloryfery i woda ciepła działały w grawitacji. Można było siedzieć trzy dni przy świeczkach, ale w cieple. A że było to prawie 40 lat temu, siedzenie o świecach było powszechne...

 

Kominek miałem tylko otwarty, szyby kominkowe dopiero Japońce "wynajdywali"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Palenisko było dwustopniowe" To jest to samo co przemienny ruszt?

 

 

Chyba tak...Chodzi o zwiększenie pojemności komory spalania i powierzchni oddawania energii do wody zimą i nieprzegrzewanie pomieszczeń latem podczas gotowania. Paląc latem w zmniejszonym piecu, grzejemy tylko wodę użytkową. Kaloryfery zakręcamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak...Chodzi o zwiększenie pojemności komory spalania i powierzchni oddawania energii do wody zimą i nieprzegrzewanie pomieszczeń latem podczas gotowania. Paląc latem w zmniejszonym piecu, grzejemy tylko wodę użytkową. Kaloryfery zakręcamy.

 

ok

Chcę własnie umiejętnie połączyć tradycję z nowoczesnością, więc chyba też taką wersją rusztu się zainteresuję, bo skoro głównym źrodlem grzania ma być gaz, a kuchnia kaflowa i otwarty kominek będą używane sporadycznie, to chyba nie ma większego sensu podpinać to pod centralne i sporadyczne ogrzewanie podłogowe, no chyba że sam kominek + ewentualnie dołożyć rozprowadzenie grawitacyjne do poddasza + ogrzanie wody. Myslalem tez o ogrzewaniu nadmuchowym, ale to chyba jak narazie przerost formy nad treścią. Najwiekszą zaletą jest tylko brak grzejników.

 

A co proponujecie na dach domu z bali, blacha wygląda kiepsko? Gont jest wystarczająco trwały?

 

Moge zaproponowac to co sam mam:

http://fcbceramika.pl/dachowka-heritage/

Edytowane przez aglar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok

Chcę własnie umiejętnie połączyć tradycję z nowoczesnością, więc chyba też taką wersją rusztu się zainteresuję, bo skoro głównym źrodlem grzania ma być gaz, a kuchnia kaflowa i otwarty kominek będą używane sporadycznie, to chyba nie ma większego sensu podpinać to pod centralne i sporadyczne ogrzewanie podłogowe, no chyba że sam kominek + ewentualnie dołożyć rozprowadzenie grawitacyjne do poddasza + ogrzanie wody. Myslalem tez o ogrzewaniu nadmuchowym, ale to chyba jak narazie przerost formy nad treścią. Najwiekszą zaletą jest tylko brak grzejników.

 

 

 

Moge zaproponowac to co sam mam:

http://fcbceramika.pl/dachowka-heritage/

 

Grzanie wody użytkowej z kominka i rozprowadzenie w Twoim wypadku bez sensu (paląc raz po raz, pogonisz ciepło klatką schodową)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie znam się, choć na moją logikę system rur będzie działał skuteczniej, a przecież koszt nie jest jakiś duży. Kiedy np położe dzieci spac do pokoi na gorze, to zapewne bede chcial im zamknac drzwi, wiec nagrzeje się głownie korytarz na poddaszu.

Zwykla tradycyjna kuchnię kaflową. Moze z tym 24h przesadzilem, ale rozmawialem o tym z wlascicielami starych goralskich chalup i mowili mi, ze trzyma cieplo cala noc i jeszcze w dzien sa cieple kafle. Ale nie wiem czy nie palone weglem.

Zastanawiam sie jednak czy 1 dgp moze byc polaczony z 2 niezaleznymi zrodlami ciepla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy tak dużo... Jak odliczę sobie koszt ocieplenia, czy elewacji, wykończenia ścian wewn. to w cale nie wychodzi tak tragicznie. Tańsze jest również zbudowanie fundamentów dla takiego domu.

A jak dodam do tego, że sam sobie załatwiałem materiał, to już naprawdę nie jest tak źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co proponujecie na dach domu z bali, blacha wygląda kiepsko? Gont jest wystarczająco trwały?

 

Macieju to zależy gdzie dom budujesz i w jakim stylu. Na Mazurach i Mazowszu bardzo ładnie wyglądają dachówki ceramiczne - ja taką mam i sobie chwalę. Jak w górach to dachówka do góralskiego domu nie pasuje - tu polecałbym albo gont albo blachodachówkę gontopodobną z posypką ceramiczną. Górale bardzo dużo dachów tą dachówką robia. Oczywiście jak się ma możliwości i środki to strzecha wygląda przepięknie a i wiór osikowy niczego sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Redakcjo, no ciekawy materiał, szkoda tylko że taki stronniczy. Wolalbym poczytac niezależne porównanie eksperckie stosowanych impregnatów niż materiały sponsorowane.

 

Apropo domów z bali, czy posiadacie w swoich domach kuchnie kaflowe? Czy stosujecie jakieś rozwiązania, które by rozwiązywały kwestię nadmiaru ciepła? Chodzi mi o podobne zastosowanie płaszcza wodnego jakie jest w kominkach. Tylko jak to połączyć z centralnym? :) A może grawitacyjnie? Wydaje się dosyć skomplikowane i chyba pozostaje grzanie samej wody.

Inne pytanie, czy jest sens stosowania płaszcza wodnego w kominku otwartym i czy w ogóle jest stosowane takie rozwiązanie?

Jestem narazie zielony jeśli chodzi o temat CO i trochę błądzę jak we mgle, szczególnie że mam w głowie dosyć nietypowe rozwiązania :) Jakby ktos chcial się podzielic swoja wiedzą to proszę o kontakt, bo nie chcę zaśmiecać głównego wątku.

 

Aglar jeśli chodzi o kuchnie to jak najbardziej robi się takie z tak zwaną podkową i przez tą podkowę można grzać wodę do CO lub CWU. Pytanie tylko czy to się kalkuluje.

Jeśli chciałbyś coś gotowego to proszę gotowe kuchnie z płaszczem wodnym:

http://www.piecepolska.pl/kuchnie-z-plaszczem-wodnym-o_c_72_1.html

Strona sprzedawcy przypadkowa. Jest też taka kuchnia ze szklaną szybą że widać ogień, efekt czadowy do pierwszego osmalenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechodzę do ocieplenia podłogi piętra i co polecacie między legary aby osiągnąć dobrą izolację akustyczną ? Planowałem wełnę mineralną.

Pod deski podłogowe chciałem dać paski dylatacji z pianki bo jakoś filc wydaje mi się zbędnym wydatkiem. Na to pójdzie deska podłogowa przykręcana do legarów.

 

Chciałem też lepiej wygłuszyć ścianę między sypialnią a salonem może macie jakiś super materiał wygłuszający na taką ścianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy tak dużo... Jak odliczę sobie koszt ocieplenia, czy elewacji, wykończenia ścian wewn. to w cale nie wychodzi tak tragicznie. Tańsze jest również zbudowanie fundamentów dla takiego domu.

A jak dodam do tego, że sam sobie załatwiałem materiał, to już naprawdę nie jest tak źle.

 

Z mojego doświadczenia wynika że dom drewniany jest jednak droży od murowanego i to jakieś 100 tys zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie znam się, choć na moją logikę system rur będzie działał skuteczniej, a przecież koszt nie jest jakiś duży. Kiedy np położe dzieci spac do pokoi na gorze, to zapewne bede chcial im zamknac drzwi, wiec nagrzeje się głownie korytarz na poddaszu.

Zwykla tradycyjna kuchnię kaflową. Moze z tym 24h przesadzilem, ale rozmawialem o tym z wlascicielami starych goralskich chalup i mowili mi, ze trzyma cieplo cala noc i jeszcze w dzien sa cieple kafle. Ale nie wiem czy nie palone weglem.

Zastanawiam sie jednak czy 1 dgp moze byc polaczony z 2 niezaleznymi zrodlami ciepla?

 

WItam

masz rację w 100% z tymi rurami

u sąsiadów kominek nie ma rur na piętro i jest tam zimno... pomimo że palą w kominku na dole... a kaloryfery na piętrze zimne bo piec się nie załączy gdyż czujnik temperatury jest na dole... a tam kominek daje dużo ciepła... więc rozprowadzenie jest bardzo potrzebne!

Ja mam zwykłe rury bez dmuchawy i w zupełności wystarcza... polecam to rozwiązanie.

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...