Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

....nurtuje Nas czy dom z bali jeżeli może być przeniesiony to równie dobrze może być ukradziony pod osłoną nocy jeżeli nie będzie zamieszkały przez cały rok ?

 

Oczywiście. W mojej okolicy, wraz z modą na palenie w kominku zaczęły znikać domy z bali. W ciągu roku z sześciu domów ostał się tylko nasz. I to prawdopodobnie tylko dlatego, że cały czas stoimy przy oknie z dubeltówką :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nurtuje Nas czy dom z bali jeżeli może być przeniesiony to równie dobrze może być ukradziony pod osłoną nocy jeżeli nie będzie zamieszkały przez cały rok ?

 

David Copperfield nie takie rzeczy 'znika' : )

Arielka 77 dziekuje Ci bardzo za Twoj post, zapewnilas mi swietny humor na caaaly weekend ; )

 

skoro juz tutaj jestem...

w tym roku udalo mi sie spedzic na wsi tylko trzy tygodnie z czego dwa byly mocno intensywne

po przybyciu na miejsce stwierdzilem ze trawa jest 'po pachy', wynajeta kosiarka rotacyjna rozprawila sie raz-dwa z zielskiem (przy okazji lamiac pokrywe zbiornika oczyszczalni [100zl], reszte docialem kosa spalinowa

pozniej przez dwa dni 'grabilem i kopilem' siano, ktore po kilku dniach zabral sasiad (dostarczajacy mi mleko prosto od krowy), byla tego siana czubata przyczepa

 

pozniej odnowilem olejem skalnym zabezpieczenie scian szczytowych, deszcz i slonce wyplukalo olej, zabezpieczenie scian bocznych w dobrym stanie, zostawilem w tym roku tak jak bylo

pozniej przyszla pora na dach, tez olej skalny, gont rozgrzany sloncem pil olej jak glupi i o to wlasnie chodzilo

(@ Maciej - nie dalo sie opryskiwaczem, zatykalo dysze, trzeba bylo 'pedzlowac')

 

jeszcze pozniej pocialem 2 palety cegly klinkierowej zeby miec material na oblozenie komina wewnatrz domu, jak ostatni gamon zabralem byle jakie rekawice, ktore po godzinie pracy byly w strzepach, za to juz po kilku godzinach pracy bez rekawic, w strzepach byly moje opuszki palcow, lala sie krew (niestety) ale zawzialem sie ze zrobie to w ciagu jednego dnia bo czulem ze wymiekam i nie mialbym dosc sily zeby drugiego dnia robic to samo

bylo zupelnie jak w filmie Tarantino, tylko ze u mnie 'od switu do zmierzchu' ; )

za to drugiego dnia, dla rozbicia zakwasow miesni, byl zaladunek i rozladunek cegly

 

o drobnych zajeciach jak walka z osami (gniazdo przy kalenicy), malowanie ram okien i ich opasek, progow etc olejem dunskim, mycie okien, montaz umywalki, malowanie stelazu i schodow itp nie warto wspominac

 

pozniej juz tylko relax, ekologiczne jedzenie i kooperacja z kotem sasiadow, ja wikt, on kontrola i nadzor : )

 

IMG_0233.jpg

inne ilustracje z opisanych zdarzen jesli ktos ma ochote: http://tufotki.pl/Qzbt7 kiepskiej zreszta jakosci bo pstrykniete gejfonem

 

pozdrawiam

 

ps. noc Perseidow na wiejskim, czystym, rozgwiezdzonym niebie warta kazdych pieniedzy : )

Edytowane przez borge
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zapewne śmieszne dla większości uczestników :p ale nurtuje Nas czy dom z bali jeżeli może być przeniesiony to równie dobrze może być ukradziony pod osłoną nocy jeżeli nie będzie zamieszkały przez cały rok ?

 

Hej Balowicze!

 

Arielka77 jak wyobrazasz sobie rozebranie domu z bala i wyniesienie go pod oslona nocy? Sprzet, ktory bylby potrzebny do tej kradziezy przewyzszalby cene opalu z odzyskanych bali :D

 

Borge chce taki plot jak ty masz, z tego co kojarze Remiks ma podobny, bardzo fajny i pasujacy stylem do chat z bala.

 

U nas prace ida powoli do przodu, rozowo nie jest. Reklamowalismy nasze super tanie fundamenty+szambo. Pan "Fachowiec" mial przyjsc w sierpniu wszystko poprawic i tak po naszych telefonach, mailach, proszeniu, grozeniu pojawil sie w pazdzierniku. Pan od wylewek nas olal i przestal odbierac telefon, musielismy szybko szukac kogos innego...oczywiscie z odleglosci 1000km to "se" mozna. Za to drzwi sie dorobilismy, doczekalismy sie tez instalacji skrzynki z pradem (oni przebili wszystkie inne firmy, podajac nierealne terminy realizacji, a ostatni mail w ktorym napisali, ze realizacja sie przedluza bo braklo im zlaczek odebral mi mowe i z wrazenia nic im nie odpisalam ) Tak, czy siak i tak sie ciesze, ze wybudowalismy wlasnie taki dom i nie zamienilabym go na zaden inny.unnamed (3).jpgunnamed (4).jpg12080861_1045839862135563_1098094782_n.jpg

 

Milego tygodnia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Balowicze!

Za to drzwi sie dorobilismy, doczekalismy sie tez instalacji skrzynki z pradem (oni przebili wszystkie inne firmy, podajac nierealne terminy realizacji, a ostatni mail w ktorym napisali, ze realizacja sie przedluza bo braklo im zlaczek odebral mi mowe i z wrazenia nic im nie odpisalam ) Tak, czy siak i tak sie ciesze, ze wybudowalismy wlasnie taki dom i nie zamienilabym go na zaden inny.[ATTACH=CONFIG]333830[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]333831[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]333832[/ATTACH]

 

Milego tygodnia!!!

Drzwi super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
No to spróbujcie kupić drewno z północnego stoku w określonym czasie, teoria jest ok ale w praktyce czasami mało sprawdzalna. Jeśli chodzi o czas przetarcia drewna to nie ma znaczenia czy zima czy wiosna znaczenie ma raczej czas pozyskania drewna. Aby wyselekcjonować super drewno musielibyśmy mieć możliwość wyboru z drzew rosnących oraz niezbędną wiedzę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to spróbujcie kupić drewno z północnego stoku w określonym czasie, teoria jest ok ale w praktyce czasami mało sprawdzalna. Jeśli chodzi o czas przetarcia drewna to nie ma znaczenia czy zima czy wiosna znaczenie ma raczej czas pozyskania drewna. Aby wyselekcjonować super drewno musielibyśmy mieć możliwość wyboru z drzew rosnących oraz niezbędną wiedzę.

 

Oj! Chlapnąłeś....Czas przetarcia ma ogromne znaczenie, jeśli zależy Ci na jakości drewna. Przecieranie latem to natychmiastowe wysychanie zewnętrznej warstwy, powodujące nadmierne pekanie,...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to spróbujcie kupić drewno z północnego stoku w określonym czasie, teoria jest ok ale w praktyce czasami mało sprawdzalna. Jeśli chodzi o czas przetarcia drewna to nie ma znaczenia czy zima czy wiosna znaczenie ma raczej czas pozyskania drewna. Aby wyselekcjonować super drewno musielibyśmy mieć możliwość wyboru z drzew rosnących oraz niezbędną wiedzę.

 

Dlatego najpierw idziesz w las a potem po drwala. Trzeba się trochę ochodzić i choć trochę znać na drewnie albo kogoś takiego wziąść do lasu. Trochę zachodu ale warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj! Chlapnąłeś....Czas przetarcia ma ogromne znaczenie, jeśli zależy Ci na jakości drewna. Przecieranie latem to natychmiastowe wysychanie zewnętrznej warstwy, powodujące nadmierne pekanie,...

Oj nie wiem czy chlapnąłem, nie jestem fachowcem jeśli chodzi o technologię drewna ale drewno jest materiałem niejednorodnym a kurczliwość jest różna w kierunku styczny i promieniowym pękanie drewna jest rozrywaniem tkanki wysychającego drewna pod wpływem rozciągających naprężeń desorpcyjnych, drewno zawsze wysycha od zewnętrznej warstwy a woda jest transportowana od wewnątrz na zewnątrz, tyle teoria. W praktyce aby uzyskać materiał najwyższej jakości musimy suszyć drewno w optymalnych warunkach osiągalnych właściwie tylko w suszarniach. Jeśli drewno suszymy w sposób naturalny bez względu na porę roku mogą wystąpić warunki nieoptymalne (temp, wilgotność), pewnie jeśli ktoś będzie na tyle nierozsądny by po przetarciu drewna w lipcu rozłożyć je w pełnym słońcu nie ma co liczyć na dobre efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nie wiem czy chlapnąłem, nie jestem fachowcem jeśli chodzi o technologię drewna ale drewno jest materiałem niejednorodnym a kurczliwość jest różna w kierunku styczny i promieniowym pękanie drewna jest rozrywaniem tkanki wysychającego drewna pod wpływem rozciągających naprężeń desorpcyjnych, drewno zawsze wysycha od zewnętrznej warstwy a woda jest transportowana od wewnątrz na zewnątrz, tyle teoria. W praktyce aby uzyskać materiał najwyższej jakości musimy suszyć drewno w optymalnych warunkach osiągalnych właściwie tylko w suszarniach. Jeśli drewno suszymy w sposób naturalny bez względu na porę roku mogą wystąpić warunki nieoptymalne (temp, wilgotność), pewnie jeśli ktoś będzie na tyle nierozsądny by po przetarciu drewna w lipcu rozłożyć je w pełnym słońcu nie ma co liczyć na dobre efekty.
Bardzo dobrze się przygotowałeś do odpowiedzi!:D W dobrych suszarniach masz możliwość panować nad wilgotnością powietrza. W warunkach naturalnych, drewno "latowe" zbyt szybko wysycha powierzchniowo. Ale to w nowoczesnym świecie mało istotny szczegół...Majstrów, którzy umieją dobrze zrobić drzwi wejściowe do domu z naturalnego drewna, jest mało. A takich, którzy potrafią podbić gwarancję, że ich drzwi dadzą radę na południowej wystawce, chyba wcale już nie ma...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze się przygotowałeś do odpowiedzi!:D W dobrych suszarniach masz możliwość panować nad wilgotnością powietrza. W warunkach naturalnych, drewno "latowe" zbyt szybko wysycha powierzchniowo. Ale to w nowoczesnym świecie mało istotny szczegół...Majstrów, którzy umieją dobrze zrobić drzwi wejściowe do domu z naturalnego drewna, jest mało. A takich, którzy potrafią podbić gwarancję, że ich drzwi dadzą radę na południowej wystawce, chyba wcale już nie ma...

 

Do części odpowiedzi muszę się przygotować ;-) a do części nie. W swoim domu kilka rzeczy robiłem z zupełnie mokrego drewna np. taras z deski tarasowej właśnie wyjętej z impregnacji ciśnieniowej a i schody też ale to specyficzne schody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... Ja powinienem dodać, że moje wymądrzanie się ma sens, jeśli zależy nam na suchym i dobrym jakościowo drewnie przecieranym....:rolleyes:Nijak to się ma do metod konstruowania z drewna mokrego (przecieranego i nie)...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to spróbujcie kupić drewno z północnego stoku w określonym czasie, teoria jest ok ale w praktyce czasami mało sprawdzalna. Jeśli chodzi o czas przetarcia drewna to nie ma znaczenia czy zima czy wiosna znaczenie ma raczej czas pozyskania drewna. Aby wyselekcjonować super drewno musielibyśmy mieć możliwość wyboru z drzew rosnących oraz niezbędną wiedzę.

 

kupić takie drewno nie jest większym problemem , dany obszar lasu ma jakieś nadleśnictwo a tym zażądają leśnicy . Namierzasz południowy stok idziesz do nadleśnictwa pytasz kto ma pod sobą ten fragment , kontaktujesz się z leśniczym ,może być problem bo akurat na tym stoku nie pozyskują drewna ale z autopsji wiem że leśniczy cię skieruje do innego gajowego gdzie akurat pozyskują drewno .A określony czas czyli zimą jest najłatwiej kupić drewno bo łatwiej robić zrywkę i nadleśnictwa pozyskują intensywniej też po to by do wiosny upłynnić drewno ze składów bo na wiosnę kornik zaczyna szaleć . Z tego też powodu drewno powinno być przetarte najpóźniej do końca kwietnia i wywiezione z tartaku .

A tak poza tym powitać bo mnie tu dawno nie było :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupić takie drewno nie jest większym problemem , dany obszar lasu ma jakieś nadleśnictwo a tym zażądają leśnicy . Namierzasz południowy stok idziesz do nadleśnictwa pytasz kto ma pod sobą ten fragment , kontaktujesz się z leśniczym ,może być problem bo akurat na tym stoku nie pozyskują drewna ale z autopsji wiem że leśniczy cię skieruje do innego gajowego gdzie akurat pozyskują drewno .A określony czas czyli zimą jest najłatwiej kupić drewno bo łatwiej robić zrywkę i nadleśnictwa pozyskują intensywniej też po to by do wiosny upłynnić drewno ze składów bo na wiosnę kornik zaczyna szaleć . Z tego też powodu drewno powinno być przetarte najpóźniej do końca kwietnia i wywiezione z tartaku .

A tak poza tym powitać bo mnie tu dawno nie było :)

Niestety nie w każdej części kraju odbywa się to tak prosto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...