Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czytam i czytam to forum i tak się zastanawiam nad kilkoma rzeczami.

Sama jestem na etapie poszukiwania działki, dużo już widziałam ale cały czas szukam. Wiem, że na niej będzie postawiony dom z bali. No i teraz tak:

1.Co to znaczy póro? Czytałam o łączeniu bali na własne pióro, co to znaczy?

2. jeżeli domy z bali są ocieplone od wewnątrz wełną minetalną na to idzie płyta g-k (też nie wiem zabardzo co to jest? Czy to jest coś takiego jak płyta OSB?) to czy na tym można zawiesić np szafki kuchenne? Bo jakoś nie wierzę w to, że będą się one tam trzymać.

3. Jeżeli ocieplone z zewnątrz to przecież w domu szkoda niszczyć tych bali a szafki w kuchni trzeba mieć. Jak rozwiązać problem?

4.Czy są na przykład takie bale, że od zewnątrz mają kształt okrągły a od wewnątrz są płaskie i tworzą wtedy prostą ścianę?

Jestem tu nowa i pewnie dla niektórych to są głupie i prozaiczne pytania, ale może ktoś mi odpowie.

Pozdrawiam Małgorzta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ech pannie Wojciechu....

Nie pisałem, że to "kiepścizna" tyko że czytałem taką opinię i zadałem pytanie jak to jest z tymi piórami - niestety nikt mi nie odpisał... Nikt nie podał żadnych (nie wspominając o rzeczowych) argumentów ZA i PRZECIW w obu rozwiązaniach. Może Pan potrafi rozjaśnić sytuację? Byłbym wdzięczny (chyba nie tylko ja) za wyjaśnienie tej kwestii.....

 

Damian - dzięki za namiar - napewno sprawdzimy :)

Swoją drogą jestem ciekawy, dlaczego zrezygnowałeś z budowy z bala?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gogi - jasne że są bale proste od wewn, okrągłe od zewn. Fajna sprawa, ale zapewne jedno z droższych rozwiązań.

Osobiście wybieram gruby bal - min 16 cm grubości. Słyszałem opinię od osoby mieszkającej w takim domku - 2 sezony zimowe przeminęły i stwierdził, że nie będzie docieplał bo nie ma sensu(prostokątny bal właśnie 16 cm grubości, łączony na 2 obce pióra)! Ostatnio spodobała mi się technologia klejonych bali - takich jak oferuje http://www.drewland.com.pl - Panie Wojciechu - może wypowie się pan na ich temat? Mnie wydaje się, że bal złożony(sklejony) z 3 "dech" grubości 55 cm nie będzie się skręcał, pękał tak jak lity. Czy mam rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tamto forum, w porównaniu do TEGO to kiepścizna... :)

 

jurand,

ja to pisałem?

 

Proszę podaj adres gdzie to zamieściłeś - "czytałem taką opinię i zadałem pytanie jak to jest z tymi piórami - niestety nikt mi nie odpisał... Nikt nie podał żadnych (nie wspominając o rzeczowych) argumentów ZA i PRZECIW w obu rozwiązaniach." Postaram Ci się odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Wojciechu...

...a myślałem że rozmawiamy o piórach a nie o forum... :)

Rzeczywiście napisałem tak, ale nie powie pan, że nie miałem racji (choć może o gustach nie należałoby dyskutować :wink: )...

Prawdą jest, że na szkielet.com.pl jest wiele ciekawych i przydatnych informacji, ale forum lepsze jest tu :):):)

Zresztą - tu i tak pan zagląda, co mnie bardzo cieszy :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jurand79,

jeszcze raz proszę - "Proszę podaj adres gdzie to zamieściłeś - "czytałem taką opinię i zadałem pytanie jak to jest z tymi piórami - niestety nikt mi nie odpisał... Nikt nie podał żadnych (nie wspominając o rzeczowych) argumentów ZA i PRZECIW w obu rozwiązaniach.""

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie dotyczące łączenia bali podwójnym obcym piórem - ktoś napisał żeby się tego wystrzegać. Jakie konkretne argumenty podacie? Ja nie widzę wad - same zalety! :)

 

jurand79,

pisałeś je na TYM forum.

Dlaczego zatem oskarżasz prowadzone przez mnie Forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech Panie Wojciechu...

Nie jestem typem pieniacza, nie mam zamiaru wszczynać awantur - forum nie do tego służy. Ono ma nieść rady osobom potrzebującym...

Czy ja gdzieś napisałem JEDNOZNACZNIE, że oskarżam Pańskie forum o brak odpowiedzi? Nie.

Czy nie wolno mi mieć opinii o "wyższości" jednego forum nad drugim stwierdzonej po liczbie postów, częstości odwiedzin, ciekawych opinii? Wolno.

Pisałem, że nie dostałem jeszcze odpowiedzi na TYM forum.

Jeśli w jakiś sposób Pana uraziłem - przepraszam, zrobiłem to niecelowo.

Uważam się za człowieka kulturalnego, szanuję innych, ich opinie... Każdy ma prawo mieć własne zdanie i nie być z tego powodu krytykowanym - to chyba ładnie zowie się TOLERANCJĄ...

Jeśli się Pan na mnie "obraził" przykro mi, ale to Pana sprawa. Nie liczę na odpowiedź od Pana - może ktoś inny mi odpowie. W końcu nie jeden ekspert od budowy domów z bali żyje w tym kraju, niekoniecznie znajdę go na TYM forum. Pozytywnych opinii nie wyrobi Pan sobie mając do mnie żal, że nie polubiłem forum na szkielet.com.pl....

Proponuję EOT - ewentualne roszczenia proszę kierować na priva - ja np mam powiadamianie smsem o odpowiedzi na tym forum, może ktoś inny też tak ma i szkoda "przyzywać" kogoś do kompa tylko po to, żeby przeczytał jak kłóci się 2 dorosłych ludzi...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian, czy masz na myśli domek z wklejonego przez ciebie zdjęcia, czy może wcięło jakiś link w poście z pytaniem?

Jeśli chodzi o fotkę - fakt, domek ładny. Z tego co pamiętam z filmu - w środku też niczego sobie, aczkolwiek ja z żoną mamy KONKRETNE wymagania co do funkcjonalności (rozkładu pomieszczeń, bryły, wymiarów zewnętrznych, kosztów domu (np prosty dach 2-spadowy bez lukarni). Dlatego właśnie KONWALIA 2 z http://www.domywstylu.pl PRAWIE nam odpowiada. Nasz projekt będzie miał pewne zmiany, lecz funkcjonalnie i wizualnie będzie zbliżony. Zresztą - mieszkasz niedaleko, jak dom stanie zawsze możesz podjechać i obejżeć :):):)

 

Pozdrawiam,

 

P.S. Śledzę twój dziennik, choć jeszcze nie skomentowałem... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie dotyczące łączenia bali podwójnym obcym piórem - ktoś napisał żeby się tego wystrzegać. Jakie konkretne argumenty podacie? Ja nie widzę wad - same zalety!

 

Osobiście uważam, że łączenie bali na podwójne pióro jest zdecydowanie lepsze od pojedynczego - bardziej uszczelnia połączenie bali, a tym samym mniejsza możliwość przepływu powietrza tak w jedną jak i w drugą stronę.

 

Fakt, po raz pierwszy spotykam się z łączeniem bali na podwójne obce pióro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian, tak, to MY :) Troszkę przed 30-tką jesteśmy. Bierzemy kredyt i budujemy!!! Po prostu uważamy, że nie ma sensu odkładać kasy i budować się w wieku 50 lat, bo wtedy nie bę dzie to dom dla nas (dziś długo się nie żyje niestety). A tak - spłacać będziemy raty kredytu przez 30 lat, ale mieszkać będziemy na swoim!!! :lol: To prawie jak płacenie czynszu za mieszkanie, a jednak żyje się we własnym domku, z ładną działeczką, grillem, huśtawką ogrodową, stawem kąpielowym... I zawsze można wyjść z gitarką i Pilsnerkiem na trawkę pod drzewko! :) Ach, jak my tego pragniemy... :roll:

 

Panie Wojciechu, chciałbym się dowiedzieć, dlaczego obce pióro jest gorsze....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gogi, pozwolę sobie odpowiedzieć nie privem, tylko na łamach forum - może komuś te informacje się przydadzą, ale najpierw kilka słów wyjaśnienia...

Nie jestem alfą i omegą - nie uważam się za takiego. Trochę krótko żyję na tym świecie i mogę czegośnie wiedzieć. Za to jak coś wiem, to chętnie się tym dzielę (o ile mam na to czas).

 

Najpierw kredyt, bo o to pytałaś... - jeszcze nie mamy go, najpierw załatwiamy sprawy formalne (projekt, pozwolenie na budowę itp), potem dopiero postaramy się o kredyt. Zresztą nie dostaniemy kredytu dopóki nie będziemy mieć kosztorysu budowy. Hipoteczny - oczywiście że taki. Bank wypłaca kasę w transzach - co jakiś czas przychodzi pracownik banku i sprawdza ile jest zrobione. Jeśli wszystko się zgadza, kolejna transza wędruje na konto. I tak do ukończenia budowy. Jak coś się nie powiedzie to hipoteka jest na budynku, tylko że niedokończonym... Acha - kasy trzeba zapewnić tyle (własne środki + kredyt), żeby wystarczyło na ZAKOŃCZENIE budowy pod klucz! Inaczej kredytu nie udzielą....

 

Teraz pióra w balach - poniższy rysunek powinien wszystko wyjaśnić. Przepraszam za kiepską jakość - rysowałem przed chwilką w Paincie...

http://foto.onet.pl/upload/47/2/_512905_n.jpg

Bale składane są także bez piór, za to dokonuje się tzw "mszenia" czyli upychania w przestrzeń między balami np sznura z wiórek drewnianych.

 

Pisałaś o balach sklejanych z kawałków i wypełnianych ociepleniem (rodzajem pianki). Osobiście uważam to za niezbyt dobre rozwiązanie. Klejony z cienkich kawałków... Hmm... Czy to nie zacznie pękać? Solidność takiego bala osobiście do mnie nie przemawia. Pokazowy bal w takiej technologii jest np na przeciwko szpitala w Łasku (trasa wylotowa na Łódź). Z zewnątrz ładnie, ale przekrój bala zdradza (wg mnie) kruchość konstrukcji. Bardziej mi to przypomina kanadyjczyka (technologię szkieletową) niż bal. Gruby bal to co innego! :) Nawet te klejone z 3 części (jak te w ofercie Drewlandu) wyglądają solidnie... Myślę, że prawdopodobieństwo rozklejenia się jest znikome - konstrukcja budynku (narożniki, prostopadłe ściany) "trzyma" je razem w kupie.

 

Jeśli jeszcze masz jakieś pytania - pytaj, postaram się pomóc w miarę możliwości. Kto wie, może kiedyś ty sięnatkniesz na jakąś ciekawostkę i rozwiejesz moje wątpliwości... :wink:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...