Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Temat - malowanie z zewnątrz

 

Przeglądając ostatnio czeluście internetu natknąłem się na kawał dobrej roboty i sporą dawkę wiedzy. Lektura trudna do przebrnięcia ale wbudowany w przeglądarkę googla tłumacz świetnie sobie radzi.

 

Szwedzki test preparatów do malowania drewna na zewnątrz. Powala rozmachem:

https://www.folksam.se/tester-och-goda-rad/vara-tester/test-av-utomhusfarger?icmp=f_utomhusfarger

Szczegółowy opis:

https://www.folksam.se/media/Folksams_test_av_utomhusfarger_2015_tcm5-23396.pdf

 

I drugie ujęcie z Niemiec. Mniej profesjonalnie ale bardziej ciekawie bo:

dłuższy okres czasu

więcej produktów dla naszych zastosowań (szwedów interesują głównie preparaty na drewniane elewacje więc skupiają się głównie na powłokotwórczych)

http://www.wikidorf.de/reintechnisch/Inhalt/LasurenLangzeitTest

Na tej stronie jest dużo dużo więcej informacji. Np.:

http://www.wikidorf.de/reintechnisch/Inhalt/HolzAussen

 

Po lekturze niemieckiej stronki można wysnuć naprawdę sporo wniosków i zobaczyć na własne oczy czy ludowe wierzenia w magiczne środki mają odzwierciedlenie w naturze.

 

Miłej lektury

Edytowane przez kolek20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Temat - malowanie z zewnątrz

 

Przeglądając ostatnio czeluście internetu natknąłem się na kawał dobrej roboty i sporą dawkę wiedzy. Lektura trudna do przebrnięcia ale wbudowany w przeglądarkę googla tłumacz świetnie sobie radzi.

 

Szwedzki test preparatów do malowania drewna na zewnątrz. Powala rozmachem:

https://www.folksam.se/tester-och-goda-rad/vara-tester/test-av-utomhusfarger?icmp=f_utomhusfarger

Szczegółowy opis:

https://www.folksam.se/media/Folksams_test_av_utomhusfarger_2015_tcm5-23396.pdf

 

I drugie ujęcie z Niemiec. Mniej profesjonalnie ale bardziej ciekawie bo:

dłuższy okres czasu

więcej produktów dla naszych zastosowań (szwedów interesują głównie preparaty na drewniane elewacje więc skupiają się głównie na powłokotwórczych)

http://www.wikidorf.de/reintechnisch/Inhalt/LasurenLangzeitTest

Na tej stronie jest dużo dużo więcej informacji. Np.:

http://www.wikidorf.de/reintechnisch/Inhalt/HolzAussen

 

Po lekturze niemieckiej stronki można wysnuć naprawdę sporo wniosków i zobaczyć na własne oczy czy ludowe wierzenia w magiczne środki mają odzwierciedlenie w naturze.

 

Miłej lektury

 

Witam wszystkich Balowiczow.

 

Wysluchalam co mila Pani z ochrony srodowiska, ale dziwnym trafem za jej plecami prezentuje sie firma Beckers, miala do powiedzenia, jako iz mieszkam w Szwecji i jezyk ten jest mi znany, stwierdzam, ze bylo to toalne pierdzielenie :yes: Zadnych konketow, tekst typu, ze klient musi wiedziec, czy jego dom jest stary, czy nowy, ewentualnie, czy deska byla malowana, czy tez nie .....eeee nie wiem jak to skomentowac. Oczywiscie Szwedzi wiekszosc domow maja drewnianych, wiec niezaprzeczalne jest, ze ich srodki sa dobre. Beckers nie jest najtansza firma, sa tutaj o wiele tansze produkty i tak samo skuteczne. Poza tym testy nowych srodkow, o ktorych mowa, beda zakonczone w roku 2018.

 

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Balowiczow.

 

Wysluchalam co mila Pani z ochrony srodowiska, ale dziwnym trafem za jej plecami prezentuje sie firma Beckers, miala do powiedzenia, jako iz mieszkam w Szwecji i jezyk ten jest mi znany, stwierdzam, ze bylo to toalne pierdzielenie :yes: Zadnych konketow, tekst typu, ze klient musi wiedziec, czy jego dom jest stary, czy nowy, ewentualnie, czy deska byla malowana, czy tez nie .....eeee nie wiem jak to skomentowac. Oczywiscie Szwedzi wiekszosc domow maja drewnianych, wiec niezaprzeczalne jest, ze ich srodki sa dobre. Beckers nie jest najtansza firma, sa tutaj o wiele tansze produkty i tak samo skuteczne. Poza tym testy nowych srodkow, o ktorych mowa, beda zakonczone w roku 2018.

 

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie!!!

 

Gocha, a oni te innowacyjne podpowiedzi dla kobiet w sprawie imigrantów ( że np lepiej coby ubierały tenisówki zamiast szpilek, to będą mogły szybciej spierdzielać) to tak na poważnie ? ;) Bo to się potem przekłada na wiarygodność wszelkich innych informacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gocha, a oni te innowacyjne podpowiedzi dla kobiet w sprawie imigrantów ( że np lepiej coby ubierały tenisówki zamiast szpilek, to będą mogły szybciej spierdzielać) to tak na poważnie ? ;) Bo to się potem przekłada na wiarygodność wszelkich innych informacji...

 

Jakbyscie widzeli jaki tu jest cyrk, to ja nie wiem jak to nazwac, bo glupota to za malo! Tenisowki to nic! Oni nam proponuja opaski "antygwalty" z napisem NEJ, czyli nie i taki imigrant po opasce ma wiedziec, ze zgwalcic mnie nie mozna..... nie wiem, czy lepiej by nie bylo napisac HIV !!! Procz tego jak zapewne slyszeliscie zaprosili te "biedne dzieci", chlopcow 14-15 lat, ktorzy okazali sie dwudziesto- kilu-latkami!!!:wtf: To nie miejsce na problemy z imigrantami, ale az mnie szlak trafia, jak widze co sie dzieje, a tu (w Szwecji) slowa o tym pisnac nie mozna bo od razu rasista!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Balowiczow.

 

Wysluchalam co mila Pani z ochrony srodowiska, ale dziwnym trafem za jej plecami prezentuje sie firma Beckers, miala do powiedzenia, jako iz mieszkam w Szwecji i jezyk ten jest mi znany, stwierdzam, ze bylo to toalne pierdzielenie :yes: Zadnych konketow, tekst typu, ze klient musi wiedziec, czy jego dom jest stary, czy nowy, ewentualnie, czy deska byla malowana, czy tez nie .....eeee nie wiem jak to skomentowac. Oczywiscie Szwedzi wiekszosc domow maja drewnianych, wiec niezaprzeczalne jest, ze ich srodki sa dobre. Beckers nie jest najtansza firma, sa tutaj o wiele tansze produkty i tak samo skuteczne. Poza tym testy nowych srodkow, o ktorych mowa, beda zakonczone w roku 2018.

 

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie!!!

 

 

Wszystko trzeba palcem. Linka wrzuciłem jako kierunek do tematu.Przecież tam jest link do pdf-a z wynikami testów już przeprowadzonych. Filmiku z tą panią nawet nie zamierzałem oglądać.

Rzuć okiem tu:

https://www.folksam.se/media/Folksams_test_av_utomhusfarger_2015_tcm5-23396.pdf

 

Oczywiście jeśli chodzi o wyniki to dużo wyrobów Beckers jest podejrzanie wysoko chociaż zmieniając miasto jako miejsce testów można zobaczyć jak zmieniają się wyniki. W niektórych przypadkach wyroby Beckersa lądują w "niezalecanych" ale zakładam że to stare linie produktowe z których Beckers chciałby się wyluzować na korzyść nowych, lepszych czytaj droższych.

 

Jak wspomniałem dla mnie dużo bardziej merytoryczna jest strona niemiecka i na nią zwracam szczególną uwagę.

Edytowane przez kolek20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Jakis czas mnie nie bylo. Zajęty fundamentami i ogrodzeniem byłem. Do impregnacji stosuje Altax wczesniej wspominany i deski modrzewiowe, pomimo duzej ilosci żywicy całkiem niezle go przyjmuja. Moj pien od maja bodajze leży na ziemii i nic sie nadal nie dzieje. Sosna za to czarna jakby ja w weglu wytarzał. Mam pytanie co do korowania woda przez RT. Jak po zmontowaniu budynku na fundamentach czyszcza bale? Marmur, jak to u Ciebie bylo? Czy na budynek pozniej leja wode czy papierem? Ja deski na ogrodzenie koruje recznie, strugam i szlifuje boki. Mam nadzieje ze strugarka i flex wytrzymaja takie obciazenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do korowania woda przez RT. Jak po zmontowaniu budynku na fundamentach czyszcza bale? Marmur, jak to u Ciebie bylo? Czy na budynek pozniej leja wode czy papierem? Ja deski na ogrodzenie koruje recznie, strugam i szlifuje boki. Mam nadzieje ze strugarka i flex wytrzymaja takie obciazenia.

 

Niczym nie czyścili. Drewno prezentowało się jak z igły. Jedyne prace szlifierskie dotyczyły okolicy otworów okiennych, które były dopieszczane już na miejscu. Po roku od postawienia usunąłem żywicę, która pojawiła się na balach. Szlifierka z regulowanymi obrotami plus nakładka w postaci szczotki drucianej. Pisałem już o tym wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Buduję dom z bala jodłowego, surowego po sezonowaniu rok czasu.

Stanąłem przed wyborem jakich środków użyć do impregnacji oraz malowania.

Oferta na rynku jest tak bogata że można zginąć na kilka tygodni próbując coś wybrać. Na pewno chcę coś co będzie w miarę naturalne i pozwalało oddychać drewnu.

Dom i drewno jest na etapie stawiania więźby, więc wilgotność też jest jeszcze podwyższona.

Pierwsza wątpliwość i decyzja którą muszę podjąć: produkty rozpuszczalnikowe czy wodorozcieńczalne? Podobno przy podwyższonej wilgotności lepsze są produkty wodorozcieńczelne?

Druga sprawa: czy jeżeli zastosuję impregnat rozpuszczalnikowy to potem wodorozcieńczalnym lakierem/bejcą/olejem będę mógł pokryć następne warstwy?

Czy macie jakieś swoje doświadczenia w tych tematach? Jak wygląda w praktyce stosowanie różnych środków na zewnątrz i wewnątrz? Stosować te same? Impregnować też od wewnątrz?

Firmy i produkty o których myślę to: Sikkens, Teknos, Remmers i Tikkurila. Wszystkie z produktami przemysłowymi do drewna.

 

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Wiem że drewno jest i będzie mokre. Dlatego chcę iść w impregnaty wodne.

Myślałem o Fobosie, ale:

- zabarwi drewno na zielono lub brązowo ( no chyba że bez barwnika zaaplikować ale to znowu nie będzie widać gdzie nałożone było a gdzie nie), a chcę mieć jak najbardziej naturalny, jasny kolor końcowy

- nie ochroni na zimę przed wilgocią i "czarnienem" drewna

- sól która jest w Fobosie będzie cały czas wyłaziła przy zmianach wilgoci.

Tikkurilla ma polecany taki system właśnie jako też certyfikowany "przeciwogniowy": Fobos M4 jako impregnat + warstwa Pinjasol Lazur. Rozmawiałem z przedstawicielem i potwierdził, że na inwestycjach które zrobili tym systemem sól wychodzi cały czas na zewnątrz bali i widać białe plamy pomimo zabezpieczenia ostatnią warstwą z kolerem

Druga sprawa to podbitka - ją należy już pomalować przed przybiciem (biję na krokwie by były widoczne). Sam Fobos chyba będzie za mało, później już po złożeniu i przybiciu nie pomaluję tak dokładnie. Tak samo wystające belki stropowe i krokwie.

A Ty - marmur jak zabezpieczałeś swoją chatkę zaraz po postawieniu? Jakieś inne propozycje (nie muszą być produktowe, chodzi o system i metodę działania )

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczym nie zabezpieczałem. Bale były wstępnie zabezpieczone przez wykonawcę jeszcze na placu budowy - jedynie w miejscach gdzie podczas stawiania konstrukcji coś przecinali lub szlifowali ( głównie chodziło o stolarkę okienną) dali impregnat natryskowo. Prawdopodobnie był to środek solny typu Fobos czy Boramon, nie pamiętam. Uznałem za logiczną argumentację, że szkoda impregnatu na dom z drewna mokrego , stawiany w październiku. Tym bardziej, że prawie przez cały czas stawiania konstrukcji, padał deszcz. Oczywiście dom został przed zimą zadaszony. Na wiosnę zlikwidowałem kilka punktowych ognisk sinizny, która wystąpiła na czołach paru bali, a rok później, po letnim przeschnięciu domu, zaimpregnowałem docelowo. W kolejności - Boramon c30 , potem Penetrin, Altax woskowy. Było to 4 lata temu. W tym roku impregnowałem ponownie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Az trudno uwierzyc ze przy rozbiorce, przewozeniu i ponownym skladowaniu nie pobrudzili. No ale tu ukazuje sie ich profesjonalizm.

Maciek, postaram sie wrzucic ale posty dodaje tylko gdy jestem w pracy bo w domu zalatany jak bak w kobylej. Tak to jest jak samemu sie muruje. No syn mi zaprawe naklada, ale ma dopiero 4,5 roku wiec trzeba pomagac z tempem i koordynowac jakosc nalozonej spoiny. Niezle mu idzie takze olejowanie desek i pomoc w przykrecaniu. Z urabianiem zaprawy idzie mu troche gorzej bo tempo go wykancza, ale dokoszenia dzialki nikt inny sie nie tyka.

Płot tez robimy modrzewiowy, wrzuce ci jutro fotki jak to wyglada. Nic innowacyjnego, zwykle ala ranczo, tyle ze troche bardziej czerwone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyscie widzeli jaki tu jest cyrk, to ja nie wiem jak to nazwac, bo glupota to za malo! Tenisowki to nic! Oni nam proponuja opaski "antygwalty" z napisem NEJ, czyli nie i taki imigrant po opasce ma wiedziec, ze zgwalcic mnie nie mozna..... nie wiem, czy lepiej by nie bylo napisac HIV !!! Procz tego jak zapewne slyszeliscie zaprosili te "biedne dzieci", chlopcow 14-15 lat, ktorzy okazali sie dwudziesto- kilu-latkami!!!:wtf: To nie miejsce na problemy z imigrantami, ale az mnie szlak trafia, jak widze co sie dzieje, a tu (w Szwecji) slowa o tym pisnac nie mozna bo od razu rasista!
Szwecja...? Przecież Szwecji już nie ma....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwecja...? Przecież Szwecji już nie ma....

 

Piotrze, mam do Ciebie pytanie. Bedzie u mnie komin zaraz przy scianie z bala. Komin bedzie systemowy z welna w srodku. Bez wentylacyjnego. Czy odsuniecie od sciany 10cm zapewni dostateczna ochrone czy moze zabudowac sciana z gk z welna dodatkowo? A moze mur ochronny z cegly. Drugi komin bedzie mial bala z dwoch stron i tez bedzie odsuniety ok 10 cm od bala. Moge odsunac wiecej ale bedzie to kiepsko wygladac bo jeden komin bedzie stal na srodku sciany salonowej. Kominek bedzie wolnostojacy, cos w formie kozy. Na zabudowe nie moge sobie pozwolic ze wzgledu oszczednosci miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie był to środek solny typu Fobos czy Boramon, nie pamiętam. Uznałem za logiczną argumentację, że szkoda impregnatu na dom z drewna mokrego , stawiany w październiku. Tym bardziej, że prawie przez cały czas stawiania konstrukcji, padał deszcz. Oczywiście dom został przed zimą zadaszony. Na wiosnę zlikwidowałem kilka punktowych ognisk sinizny, która wystąpiła na czołach paru bali, a rok później, po letnim przeschnięciu domu, zaimpregnowałem docelowo. W kolejności - Boramon c30 , potem Penetrin, Altax woskowy. Było to 4 lata temu. W tym roku impregnowałem ponownie.

O mamy całkiem podobne doświadczenia w zakresie zabezpieczenia domu. RT stosował inny środek nie pamiętam już nazwy ale dopytywałem. Sam na zewnątrz stosowałem też Fobos NW, po roku penetrin i zamiast woskowego altax olej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, mam do Ciebie pytanie. Bedzie u mnie komin zaraz przy scianie z bala. Komin bedzie systemowy z welna w srodku. Bez wentylacyjnego. Czy odsuniecie od sciany 10cm zapewni dostateczna ochrone czy moze zabudowac sciana z gk z welna dodatkowo? A moze mur ochronny z cegly. Drugi komin bedzie mial bala z dwoch stron i tez bedzie odsuniety ok 10 cm od bala. Moge odsunac wiecej ale bedzie to kiepsko wygladac bo jeden komin bedzie stal na srodku sciany salonowej. Kominek bedzie wolnostojacy, cos w formie kozy. Na zabudowe nie moge sobie pozwolic ze wzgledu oszczednosci miejsca.
Generalnie odległość 10 cm to bardzo dobre zabezpieczenie. Nie wypełniaj tej przestrzeni niczym, niech tam krąży powietrze (najlepszy jest delikatny przedmuch)...Można zastosować ekran na drewnie, choćby płyta GK, jeśli estetyka na tym nie straci. Koza żeliwna przy ścianie z drewna minimum 50 cm. Ekran mile widziany. To samo dotyczy odkrytych rur dymowych. Chyba, że masz tam ściany z ceramiki lub kozę o innej konstrukcji, a producent określił w instrukcji odległość od ścian z drewna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...