Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przepisy sie zmienily i do odbioru nie potrzebujesz swiadectwa ale jest wymagane przy skladaniu projektu do urzedu. A ja w poprzednim domu swiadectwo dopiero robilem na odbior techniczny. Co do takich urzadzen to tez powoli sie przygotowuje. Czesc starych narzedzi juz powymienialem. Ostatnio zakupilem frezarke, ale nie mam frezow i nie moge przetestowac.

a domy drewniane z litych bali chyba nigdy nie beda domami pasywnymi. Zawsze mozna dokladac urzadzenia zmniejszajace spalanie ale termosu jak w murowanym sie chyba nie zrobi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Remiks z tego co czytałem Twój jest całkiem dobrze zbudowany - np płyta / reku itp ? czy już mi się ..

6mp to bardzo dobry wynik i oto chodzi, aby mieć ciągle zapas drewna, swojego- a nie jakiś gaz od ruskich brać

Czołgisto kochany! to sam widzisz, że można zmieścić się w rozsądnej grubości bala i mało spalić, żeby utrzymać się w ryzach ekologicznych, jakie urzędasy - ścisłowcy matematyczni i teoretycy wyliczyli. Wszak głównie o to chodzi, o jak najmniejsze zatruwanie naszej przyrody, bo takie jest główne założenie.

Chyba, że się mylę? Ja rozumiem, bo matematyka mówi tak, ale w praktyce...

Raz mówisz, że nie dla jednowarstwowych domów, bo takie przepisy, chyba że od 50 cm grubości, a po roku 21 ok 100 cm, co popada w jakiś obłęd, a potem u kolegi Remiksa chwalisz, że wszystko dobrze, bo 6mp, to super wynik. Nie rozumiem Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, co popada w jakiś obłęd, a potem u kolegi Remiksa chwalisz, że wszystko dobrze, bo 6mp, to super wynik. Nie rozumiem Ciebie.
a wiesz skąd tak dobry wynik? właśnie stąd - że same ściany jeszcze nie stanowią o wyniku, szczególnie w domu parterowym z poddaszem użytkowym,

plus mniej mostków termicznych - np osadzenie okien. Ale żeby te urzędnicze wymogi spełnić - to teraz potrzeba już ~80cm bali - patrząc normowo na współczynnik przewodzenia ciepła drewna i sprawdzając Uc max .. takie są sprawy już rzeczywiste - stąd jak gdzieś jeszcze puszczają jednowarstwowe ..

A prawda jest taka, że to jeszcze nie cały bilans cieplny - jak pokazuje przykład Kolegi Remiksa

okna, podłoga, strop i najważniejsza sprawa wentylacja .. niech by było 250 m2 ściany U 0,6 W/m2K co daje 150 W/K .. teraz ściana normowa 0,25 - daje 62,5 W/K 87,5 W/K różnicy czy to dużo ? to jest 1,5 kW różnicy w mocy średniej sezonowej dla +2st.. czyli 87,5*18= 1575 W /1000= kW

1,575 kW *24h= 37,8 kWh * 130 dni sezonu grzewczego niech by -i jest to 4914 kWh różnicy .. zakładając że cała reszta jest identyczna..

ile to jest jakieś 2m3 drewna a ze sprawnością 2,5 m3 różnicy .. na szybko i na kolanie .. oczywiście można wynik mp / m3 drewna dokładniej wyliczyć ..

podstawa 100% = 4,2 kWh z kg drewna ..w skrócie pisząc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wiesz skąd tak dobry wynik? właśnie stąd - że same ściany jeszcze nie stanowią o wyniku, szczególnie w domu parterowym z poddaszem użytkowym,

plus mniej mostków termicznych - np osadzenie okien. Ale żeby te urzędnicze wymogi spełnić - to teraz potrzeba już ~80cm bali - patrząc normowo na współczynnik przewodzenia ciepła drewna i sprawdzając Uc max .. takie są sprawy już rzeczywiste - stąd jak gdzieś jeszcze puszczają jednowarstwowe ..

A prawda jest taka, że to jeszcze nie cały bilans cieplny - jak pokazuje przykład Kolegi Remiksa

Czołgisto kochany. Popatrz na niebieski, który podkreśliłem Twoją wypowiedź. I znowu jest ok, ok, można jakoś to rozwiązać, a potem zasuwasz: tak, ale ściany to 80 cm. I znowu nie rozumiem.

Ty widzisz cyfry matematyczne, to sobie bądź w tej idealnej matematyce, ale nie mąć ciągle ludziom, którzy marzą o domku niedużym, że takie domy, to historia. Chcą, to niech budują. I na tym skończę, bo nic to chyba nie da :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołgisto kochany. Popatrz na niebieski, który podkreśliłem Twoją wypowiedź. I znowu jest ok, ok, można jakoś to rozwiązać, a potem zasuwasz: tak, ale ściany to 80 cm. I znowu nie rozumiem.

Ty widzisz cyfry matematyczne, to sobie bądź w tej idealnej matematyce, ale nie mąć ciągle ludziom, którzy marzą o domku niedużym, że takie domy, to historia. Chcą, to niech budują. I na tym skończę, bo nic to chyba nie da :)

 

wg przepisów - ściana nie może być gorsza ( z łącznikami/ kołkami itp ) niż 0,25 W/m2K.. dane dotyczące drewna - jego przewodności mówią nam iż ..

0,16 W/mK ... i teraz aby spełnić 0,25 W/mK ... 0,62 m (grubość bali) / lambdę 0,16 W/mK = 3,875 m2K/W oporu + do tego opór przejmowania ciepła Rse i Rsi ..

zewnątrz i wewnątrz łącznie 0,17 m2K/W = 3,875+0,17=4,045 m2K/W = 1/ 4,045 =0,24 W/m2K warunek spełniony...

tak to wg WT po 2014-01-01 winno wyglądać ..

A później doliczyłem .. ze same ściany .. przy nie spełnieniu warunku .. różnią się o taką wartość kWh ..

Na ten czas min 62cm ściana musiała by być.. po 2021 grubsza ~80cm bliżej

 

dam znać jeśli przymarznę do ściany
aż tak źle nie będzie :) nie popadajmy w skrajność,

 

 

Bal 35cm izotermy Y.jpg izotermy (od -18 do +20 st ) jak widać powierzchnia ściany wewnątrz jest całkiem całkiem ;)

Bal 35cm Kolor Y.jpg Trochę koloru .. U factor = to jest "nasze U"

Licząc tak dokładnie .. wyszło by pewnie koło 70cm aby warunek Uc max spełnić ..

tj 0,25 W/m2K.

 

dd988e9f9c70.png

a1c7c8442744.png bo coś wklejenie przez forum - nie bardzo wychodzi :( teraz przynajmniej widać jak należy...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg przepisów - ściana nie może być gorsza ( z łącznikami/ kołkami itp ) niż 0,25 W/m2K.. dane dotyczące drewna - jego przewodności mówią nam iż ..

0,16 W/mK ... i teraz aby spełnić 0,25 W/mK ... 0,62 m (grubość bali) / lambdę 0,16 W/mK = 3,875 m2K/W oporu + do tego opór przejmowania ciepła Rse i Rsi ..

zewnątrz i wewnątrz łącznie 0,17 m2K/W = 3,875+0,17=4,045 m2K/W = 1/ 4,045 =0,24 W/m2K warunek spełniony...

tak to wg WT po 2014-01-01 winno wyglądać ..

A później doliczyłem .. ze same ściany .. przy nie spełnieniu warunku .. różnią się o taką wartość kWh ..

Na ten czas min 62cm ściana musiała by być.. po 2021 grubsza ~80cm bliżej

 

aż tak źle nie będzie :) nie popadajmy w skrajność,

 

 

[ATTACH=CONFIG]374040[/ATTACH] izotermy (od -18 do +20 st ) jak widać powierzchnia ściany wewnątrz jest całkiem całkiem ;)

[ATTACH=CONFIG]374041[/ATTACH] Trochę koloru .. U factor = to jest "nasze U"

Licząc tak dokładnie .. wyszło by pewnie koło 70cm aby warunek Uc max spełnić ..

tj 0,25 W/m2K.

 

dd988e9f9c70.png

a1c7c8442744.png bo coś wklejenie przez forum - nie bardzo wychodzi :( teraz przynajmniej widać jak należy...

 

Problemem ni są same wyliczenia ale mogą być dane do nich przyjmowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem ni są same wyliczenia ale mogą być dane do nich przyjmowane.

Przyjęta lamda 0,16 W/mK to drewna w gęstości 550 kg/m3 np. sosna/świerk w warunkach średniowilgotnych. Jeżeli drewno jest narażone na działanie warunków atmosferycznych to lambda 0,20 W/mK bo mamy do czynienia z warunkami wilgotnymi.

Oczywiście dla drewna o gęstości 450 kg/m3 normowa lambda wynosi 0,12 W/mK, o gęstości 500 kg/m3 to 0,13 W/mK, a o gęstości 700 kg/m3 lambda 0,18 W/mK. To dane z normy PN-EN ISO 10456.

A drewno dębowe (800 kg/m3) to nawet lambda 0,22 W/mK - takie dane podaje już archiwalny załącznik do normy PN-EN ISO 6946:1999.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak bym przyjął- że wynik zły nie jest .. owszem można przyjąć .. drewno z czasem jeśli doschnie do wilgotności takiej i takiej..

http://www.izolacje.com.pl/artykul/id17,cieplochlonnosc-posadzek-drewnianych?print=1 np wartości z tej tabelki na stronie..Bal 35cm izotermy Y DJ L012.jpg tu wyniki dla drewna Jodłowego 0,12 W/mK .. model ten sam co poprzednio .. już można powiedzieć

U wychodzi 0,38 W/m2K ..

 

708d04b111a8.png to może z czasem zginąć.. ale wyżej obrazek w archiwum forum nie .. ale jest przeważnie słabo czytelny..

 

https://www.youtube.com/watch?v=odCMxqsTJ5Q mnie to interesi w wolnej chwili..

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oto chodzi, raczej o podpowiedź jak wykonać, kurcze dobre drewniane drzwi - komercyjne to ile ? http://www.elprema.pl/drzwi-pasywne/41-aramis 5kzł?

Dużo klejenia, klejenia i jeszcze raz klejenia - drewno jak by "żyje" pod wpływem zmiennej wilgotność - to kurczy się, to rozszerza, a szczególnie kiedy by się chciało wykonać coś z jednego kawałka, szkoda w ogóle to czynić, rozeschnie się itp .. robiłem już trochę mebli i dzięki klejonce - nic się nie rozeschło.

Część rzeczy to truizmy, bo nie od dziś wiadomo jak drewno się zachowuje. Przyznacie - że kredy na 30 lat .. i spłacenie pół bani procentów.. działa trzeźwiąco, siły od razu wchodzą w pęciny ;)

Pierwsze - to wypada zacząć od dobrej tokarki do drewna - pewnie kupnej, bo wszystko co później wychodzi do pracy .. chce się toczyć..

oczywiście - można kupić taką maszynę- czemu nie ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo klejenia, klejenia i jeszcze raz klejenia - drewno jak by "żyje" pod wpływem zmiennej wilgotność - to kurczy się, to rozszerza, a szczególnie kiedy by się chciało wykonać coś z jednego kawałka, szkoda w ogóle to czynić, rozeschnie się itp .. robiłem już trochę mebli i dzięki klejonce - nic się nie rozeschło.

No tak w poprawnie wykonanej klejonce poszczególne naprężenia się znoszą.

Proponował bym jednak kleić drzwi ramowe na czopy przelotowe, one stabilizują ramiaki pionowe, podobnie jak co zapewne będziesz wiedział "szpongi"w domach z bali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjęta lamda 0,16 W/mK to drewna w gęstości 550 kg/m3 np. sosna/świerk w warunkach średniowilgotnych. Jeżeli drewno jest narażone na działanie warunków atmosferycznych to lambda 0,20 W/mK bo mamy do czynienia z warunkami wilgotnymi.

Oczywiście dla drewna o gęstości 450 kg/m3 normowa lambda wynosi 0,12 W/mK, o gęstości 500 kg/m3 to 0,13 W/mK, a o gęstości 700 kg/m3 lambda 0,18 W/mK. To dane z normy PN-EN ISO 10456.

A drewno dębowe (800 kg/m3) to nawet lambda 0,22 W/mK - takie dane podaje już archiwalny załącznik do normy PN-EN ISO 6946:1999.

Tomku. Obawiam się, że wełna leżąca na dachu, bardziej podatna jest na działanie "warunków wilgotnych" (szczelina wentylacyjna), niż dobrze wysezonowany dom z bala....;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to u mnie jubileuszowo. Upłynęło 3 lata, 9 miesięcy i 15 dni, odkąd podpisałem umowę z wykonawcą, i o miesiąc więcej odkąd wygrałem przetarg na moje ściernisko :-) Teraz jest tak.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=375070&d=1480932393

... teraz szeleszczę karteczką z długa listą Forumowiczów, którym chciałbym podziękować...

 

Ale w sumie, to Całemu Forum należą się solenne podziękowania, bo to czego ja się tutaj dowiedziałem, w żadnej kolorowej gazecie bym nie wyczytał, ani od żadnego fachowca się nie dowiedział. Dzięki.

 

PS: Gdzieś tam wcześniej, dokonałem znacznie bardziej heroicznego czynu, niż budowa i wykończenie tego domu.... Przeczytałem TEN WĄTEK OD POCZĄTKU DO KOŃCA!!!! A "w tych czasach" ;-) było to 500 stron..... Uff.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to u mnie jubileuszowo. Upłynęło 3 lata, 9 miesięcy i 15 dni, odkąd podpisałem umowę z wykonawcą, i o miesiąc więcej odkąd wygrałem przetarg na moje ściernisko :-) ....

 

Ale w sumie, to Całemu Forum należą się solenne podziękowania, bo to czego ja się tutaj dowiedziałem, w żadnej kolorowej gazecie bym nie wyczytał, ani od żadnego fachowca się nie dowiedział. Dzięki.

 

PS: Gdzieś tam wcześniej, dokonałem znacznie bardziej heroicznego czynu, niż budowa i wykończenie tego domu.... Przeczytałem TEN WĄTEK OD POCZĄTKU DO KOŃCA!!!! A "w tych czasach" ;-) było to 500 stron..... Uff.

 

Sprawnie Ci to poszło. Tzn budowanie i czytanie ;) Pamiętam jakby to było wczoraj , jak zaczynałeś budowę :)

PS. A żeby nie było tak nudno i sielankowo, kto ci ocieplał dach ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...