Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak jak pisałem kominek jego obudowa, izolacja itd. będzie dopiero robione I na pewno nie będę ściany do tego "wyrypywał" tylko mam na tyle miejsca żeby wykonać jej solidną izolację. Nie wpadajcie w skarajności bo czy idąc tym tropem powinienem również usunąć sosręb i kawałek sufitu drewnianego nad kominkiem ?? Czy w Waszych domach macie murowane ściany za kominkiem ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie mam ściany murowanej za kominkiem, bo kominek nie stoi przy ścianie;-) Za to mam drewniane schody za kominkiem i komin z przejściem przez drewniany strop. Ściana drewniana za kominkiem czemu nie jak się go odpowiednio zbuduje. Solidna izolacja ściany, nie ma co izolować, raczej izolacja kominka i powietrze między nią a drewnem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściana drewniana za kominkiem super pomysł pod warunkiem że w odpowiedniej odległości( najlepiej 2 metry ) . A tak na poważnie to są przepisy które mówią o odległościach pomiędzy paleniskami , kominami i konstrukcjami drewnianymi . Ja bym nie ryzykował ale" wolnoć Tomku w swoim domku"

 

Krokwie też masz 2m od komina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krokwie mam Bliżej od komina ale w odległości przepisowej . ponadto komin systemowy wyizolowany który jak dotkniesz to jest przy ostrym paleniu zimny . Między kominem a krokwiami -pustka powietrzna . Jeśli chodzi o sufit nad kominkiem owszem mam drewniany i legary są bliżej niż 2 metry ale nie są zabudowane jak wkład kominkowy . Tu chodzi o to , żeby nie zamknąć wkładu kominkowego wraz z drewnianą konstrukcją o czym dobrze wiesz . A to że zrobi się tam izolację to nie znaczy ,że będzie okay ! Jeśli wyizolujesz drewnianą ścianę to za kominkiem( zbudujesz ściankę np z cegieł ) nie będzie już drewnianej ściany tylko ta ścianka z cegieł - to takie trudne do ogarnięcia ? czy chcesz na siłę udowodnić ,że drewno w zabudowie wraz z wkładem może być i jest fajnie . Ostrzegam tu kolegę przed zabudowaniem tego co pokazał na fotce a on zrobi jak będzie chciał. A dorabianie wszelkich teorii o bezpieczeństwie przy wysokich temperaturach i drewnianej konstrukcji jest po prostu śmieszne i nie przystoi użytkownikowi domu drewnianego który w sposób szczególny powinien dbać o bezpieczeństwo . Edytowane przez butynski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krokwie też masz 2m od komina?

 

Krokwie nie zapalą się tak jak drewno opałowe, papiery czy szczapy, które leżą wokół kominka w najbliższej odległości. Drzwi widzę masz harmonijkowe, więc je szczelnie zamykaj, bo jak lekko będą uchylone to iskry mogą uciec. Mam chyba taki sam wkład (jotul) więc wiem co mówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krokwie nie zapalą się tak jak drewno opałowe, papiery czy szczapy, które leżą wokół kominka w najbliższej odległości. Drzwi widzę masz harmonijkowe, więc je szczelnie zamykaj, bo jak lekko będą uchylone to iskry mogą uciec. Mam chyba taki sam wkład (jotul) więc wiem co mówię.

 

Fakt krokwie palą się inaczej niż drewno opałowe bo są z iglastego, lepiej się palą;-) Co ma ściana drewniana za kominkiem do szczapek i śmietnika wokół kominka. Gdzie to widziałeś drzwi harmonijkowe u mnie? A wkład jest mój anie żadnego tula;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krokwie mam Bliżej od komina ale w odległości przepisowej . ponadto komin systemowy wyizolowany który jak dotkniesz to jest przy ostrym paleniu zimny . Między kominem a krokwiami -pustka powietrzna . Jeśli chodzi o sufit nad kominkiem owszem mam drewniany i legary są bliżej niż 2 metry ale nie są zabudowane jak wkład kominkowy . Tu chodzi o to , żeby nie zamknąć wkładu kominkowego wraz z drewnianą konstrukcją o czym dobrze wiesz . A to że zrobi się tam izolację to nie znaczy ,że będzie okay ! Jeśli wyizolujesz drewnianą ścianę to za kominkiem( zbudujesz ściankę np z cegieł ) nie będzie już drewnianej ściany tylko ta ścianka z cegieł - to takie trudne do ogarnięcia ? czy chcesz na siłę udowodnić ,że drewno w zabudowie wraz z wkładem może być i jest fajnie . Ostrzegam tu kolegę przed zabudowaniem tego co pokazał na fotce a on zrobi jak będzie chciał. A dorabianie wszelkich teorii o bezpieczeństwie przy wysokich temperaturach i drewnianej konstrukcji jest po prostu śmieszne i nie przystoi użytkownikowi domu drewnianego który w sposób szczególny powinien dbać o bezpieczeństwo .

 

To że komin jest zimny przy normalnym użytkowaniu to raczej normalne a przepisy i zdrowy rozsądek doradzają odległości na wypadek pożaru komina. Mam nadzieję że potrafisz przeczytać ze zrozumieniem co napisałem dotychczas o ścianie za kominkiem. Nikomu nie doradzałem zamykanie ściany drewnianej w obudowie kominka ale też nie doradzałem odsuwanie na 2m kominka od wszelkich konstrukcji drewnianych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt krokwie palą się inaczej niż drewno opałowe bo są z iglastego, lepiej się palą;-) Co ma ściana drewniana za kominkiem do szczapek i śmietnika wokół kominka. Gdzie to widziałeś drzwi harmonijkowe u mnie? A wkład jest mój anie żadnego tula;-)

 

Palić a zapalić to są dwa różne nie tożsame ze sobą pojęcia. Czytaj ze zrozumieniem skoro sam innych do tego zachęcasz. Spróbuj podpalić swojego bala zapalniczką, powodzenia :)

 

Pisałem odnośnie autora zdjęcia

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?248-Domy-z-bali&p=7670876&viewfull=1#post7670876

 

bo o tym dyskutujemy a nie o Twoim kominku.

 

Dla uspokojenia emocji wrzucam zdjęcie swojego:

 

eQSvQ5N.png

 

A przy okazji chciałbym bardzo ale to bardzo polecić jego wykonawcę, Jasia Wrzecionkę z Iwli. Wspaniała osobowość o równie wspaniałym fachu w ręku, a tak w ogóle człowiek z innej epoki. Z wielką przyjemnością patrzyłem na jego pracę. Buduje głównie z gliny i kamienia. Więcej o tej osobie:

 

https://www.youtube.com/watch?v=0BQZeEfiFww

 

Jakby ktoś potrzebował namiary to zapraszam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...