Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich na forum.

Chciałbym pokazać zainteresowanym mój dom z bali, być może dla kogoś stanie się inspiracją, że można taki dom zbudować samodzielnie i obniżyć tym samym koszty do minimum. Ja na swojej budowie jestem inwestorem, inżynierem, wykonawcą i inspektorem nadzoru w jednej osobie. Co prawda dom jest w początkowej fazie, ale co ok. tydzień przybywa jeden bal na ścianie ;-). Może i mógłby powstawać szybciej, ale robię go po 2-4 godziny dziennie po pracy. Jeśli ktoś ma jakieś pytania odnośnie materiału, technologii czy też narzędzi to chętnie odpowiem, tak żeby uniknąć niepotrzebnych kosztów, które ja popełniłem (zwłaszcza narzędzi). Moją biblią i podręcznikiem budowy jest książka i film dvd "Log construction manual" Roberta W. Chambersa - do zakupienia na jego stronie internetowej. W razie pytań jestem do dyspozycji.

Uprzedzając pytania, nie jestem z zawodu cieślą, stolarzem itp. - to tylko hobby.

Pozdrawiam

Caiman

[ATTACH=CONFIG]433276[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]433277[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]433278[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]433279[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]433280[/ATTACH]

 

Ja swoją budowę zaczynałem ponad 3 lata temu i dzisiaj jestem na etapie stropu.

Jeżeli mieszkasz blisko to możemy się spotkać i wymienić doświadczeniem. Ja mieszkam w zachodniopomorskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Teoria o księżycu to tylko jako ciekawostka, nie ma za wiele wspólnego z rzeczywistością.

 

Caiman, czym rozcinasz bale, bo chyba nie spalinówką? Trak by się przydał. Jeśli chodzi o dokładniejsze podfrezowanie bala (dokładniejsze niż piła spalinowa) to polecam tarnik na szlifierkę, robi robotę, jak się zapomnisz to możesz tym bala na wylot przedrzeć. Dobry do wygładzania powierzchni po pile

 

https://allegro.pl/oferta/tarpol-tarnik-pila-na-szlifierke-katowa-t-63-125mm-7853802300?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_narzedzia&ev_adgr=Agregaty+pr%C4%85dotw%C3%B3rcze&gclid=EAIaIQobChMIvI3YnfPt5AIVUKmaCh2wUwqoEAQYASABEgIlDPD_BwE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria o księżycu to tylko jako ciekawostka, nie ma za wiele wspólnego z rzeczywistością.

 

Caiman, czym rozcinasz bale, bo chyba nie spalinówką? Trak by się przydał. Jeśli chodzi o dokładniejsze podfrezowanie bala (dokładniejsze niż piła spalinowa) to polecam tarnik na szlifierkę, robi robotę, jak się zapomnisz to możesz tym bala na wylot przedrzeć. Dobry do wygładzania powierzchni po pile

 

https://allegro.pl/oferta/tarpol-tarnik-pila-na-szlifierke-katowa-t-63-125mm-7853802300?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_narzedzia&ev_adgr=Agregaty+pr%C4%85dotw%C3%B3rcze&gclid=EAIaIQobChMIvI3YnfPt5AIVUKmaCh2wUwqoEAQYASABEgIlDPD_BwE

 

Do podcięcia czterech bali startowych trak to przesada. Jak się dokładniej przypatrzysz to zauważysz że w tej technologii trak na nic się nie przyda, to ręczna robota i to dość dokładna. Wbrew pozorom piła motorowa potrafi być, w odpowiednich rękach, precyzyjnym narzędziem;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Bale były rozcinane spalinówką, a dokładnie jeden bal na pół i z dwóch bali po 1/4. Na tym etapie trak byłby faktycznie przesadą, chociaż dobra piła, którą musiałem zakupić też tania nie była. W dalszym etapie, przy budowie więźby będę rozcinał jeszcze ok. 10 sztuk, ale zdecydowanie mniejszej średnicy niż podwalina.

Tarnik próbowałem, ale niestety ciężko jest uzyskać nim prostą powierzchnię, jak ma to miejsce przy szlifowaniu prowadnicą pilarki łańcuchowej. W chwili obecnej do budowy używam dwóch rodzajów sprzętów: pilarki łańcuchowej spalinowej i szlifierki kątowej z tarczą fibrową (230 i 125mm)

Dzisiaj ukończyłem trzecią warstwę bali, do końca pozostało jeszcze pięć :)

Pozdrawiam

Caiman

Edytowane przez Caiman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...