Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wydech i wentylację można kominem systemowym załatwić . Ja mam shiedlem rondo plus to rozwiązane . Te ceramiczne nie są co prawda polecane do kominków przez naszych forumowych speców ale mam taki już 10 lat i jest ok . Zasilanie komory spalania można wykonać kolejnym wentylacyjnym i będzie OK . Tylko pytanie czy ten wentylacyjny kolejny , jak zassie dym z wydechu to zadziała prawidłowo .Teoretycznie nie powinno być problemu . Dobrze by było aby ten zasilający był jak najdalej od tego wydechowego . To tylko moje przemyślenia . Nie bierz tego jako radę , ale luźne dywagacje w oczekiwaniu na porade Piotra . Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Remiks - pięknie dziękuję ;)

Piotr - coś dodasz? np rozłożenie

Tradycyjnie odsyłam do dyskusji na moim blogu http://blog.kominki-batura.pl/doprowadzenie-powietrza-raz-jeszcze/ Tam na pewno w którymś z komentarzy znajdziesz co potrzeba. Jest więcej wpisów na blogu o powietrzu...Ino trza poszperać :)

 

Niemniej...Wątek DOMY Z BALI uważam za najporządniejszy z tego forum, wiec specjalne prawa mu się należą - można coś ekstra napisać. Odpowiadając po trosze wszystkim którzy się w to pytanie zamieszali...

 

Powietrze do spalania można pociągnąć znad dachu kanałem wentylacyjnym. By to zadziałało, należy spełnić kilka warunków. Wymienię kluczowe.

 

1. Trzeba posiadać szczelne lub w miarę szczelne urządzenie ogniowe. (czyli palenisko lub wkład kominkowy). To urządzenie musi mieć obieg wewnętrzny powietrza do spalania tak skonstruowany, by dało się go podłączyć szczelnie do kanału napowietrzającego (tak jak w przypadku ciągnięcia tegoż luftu pod posadzką, czy bezpośrednio przez ścianę). Zwykle jest to jeden króciec, niezmiernie rzadko dwa.

 

2.Powietrze ciągniemy z góry kanałem wentylacyjnym odizolowanym od od kanału dymowego. Przegrody z cegieł w tradycyjnych kominach (ok 12 cm), lub przegrody keramzytowe + 3 cm izolacji z przewietrzanej wełny w kominach systemowych też daje radę. Nie należy wkładać do przepastnych szachtów kominowych dwóch rur stalowych obok siebie. Np fi 180/200 jako dymowy i obok fi 100/125/150 jako nawiew powietrza do spalania. Po rozgrzaniu kanału dymowego, powietrze w kanale wentylacyjnym tak skonstruowanym zacznie stawać, aż do prawie całkowitego zatrzymania procesu spalania w kominku czy piecu. Kombinacje polegające na izolacji przestrzeni między rurami wełną, na niewiele się zdaje, gdyż podgrzewana wełna zamknięta w przestrzeni nie wentylowanej, traci po jakimś czasie swoje właściwości izolacyjne. Staje się mostkiem termicznym. Można oczywiście zastosować dwie rury izolowane systemowo i między nie wpuścić trochę powietrza, ale koszt takiej inwestycji raczej odstraszy śmiałków...

 

Uwagę o zaciąganiu do kanału nawiewnego dymu u wylotu komina, można potraktować jako nieistotną, jeśli oczywiście opisane wyżej ustrojstwo wykonamy solidnie i szczelnie.

 

Na rynku pojawiają się kominy systemowe z potrójną ścianką w kolejności: kanał dymowy / rura / izolacja /rura / pustka / rura. To systemy przede wszystkim wynikające ze skandynawskich wymogów bezpieczeństwa w domach drewnianych (parę im się zjarało dzięki "nowościom" na rynku kominowym) . Ostatnio adaptuje się je do nawiewów (służy do tego trzeci kanał z pustką). Moim zdaniem system nie jest jeszcze dopracowany i może spowodować problem spalania drewna przy dłuższej eksploatacji kominka (jedno długie palenie w ciągu dnia). Konsultowałem proces badawczy jednego z takich systemów i moim zdaniem problem trochę zamieciono pod dywan, bo "rynek czekał na nowy produkt". Pożyjemy, zobaczymy....Poćwiczę w swoim laboratorium....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pustak z lewej ścianki 16cm a z prawej 26cm .Pomiędzy ścianą drewnianą pustka Panie , pustka .
No i to jest sedno sprawy. Sporo ludzi myśli że jak pustka, to źle. Na silę coś tam pakują! A to nie głowa, tylko p.poż! :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A OSb ich nie ma? A z wełny się nie obawiasz? A meble z płyt, tu masz bezpośredni kontakt a w konstrukcji jest czymś tam obłożona, folia płyta g-k itp. Zawsze można pójść w eko i zastosować czyste drewno nie będzie tanio ale będzie pan zadowolony;-)

Ps. Już nie pamiętam czy to RT ale ktoś mi mówił o betonowym stropie na balach, jak by zrobić jako monolit to można by normalne ściany murowane stawiać, a czy były by eko:-)

Edytowane przez Remiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogratulować możliwości finansowych;-) Z tym eko to staram się jakoś z tym żyć tylko nie wiem czy moje eko jest taki eko eko czy takim moim eko. Mam piecokominek do częstego palenia z brudnym piekarnikiem więc będzie chyba nie eko do tego brudny piekarnik są tacy co mówią rakotwórczy ale drożdżówka wychodzi z niego taka jak u babci kilkadziesiąt lat wstecz. Sam robię wędzonki i wędliny, no i się zaczyna, przecież naturalne wędzenie to dym i PM-y i te inne więc eko czy nie tylko co w takim razie jest eko. Zresztą co nam po eko jak wcześniej wykończy nas jakiś wirusek;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remiks - w moim przypadku to nie możliwości finansowe, ale przekonania i poszukiwanie cenowych okazji :) nie wszystkie mebelki są "z jednej kolekcji IKEA" ale mi to nie przeszkadza ;) a dzieciaki mają prawie wszystko w surowej sośnie, którą własnoręcznie pokrywam olejem ;)

A co do tradycyjnego wędzenia - jestem za ;)))) to moje klimaty ;))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenę za olej mieliśmy 25 zł/litr przy zakupie 100 l, bo policzyliśmy, że aby pomalować dwa razy potrzebujemy tego tyle.

Pan, który nam to sprzedawał powiedział, że wydajność to 10mkw z litra a nam z tego próbnego litra wyszło koło 8 mkw więc zamówiliśmy 100l.

Jednak podczas malowania całości okazało się, że bal nie pije tyle i malując dwa razy zużyliśmy 50l więc drugie tyle nam zostało.

 

Jeśli będziesz chciał to możemy Ci to sprzedać, bo nie zużyjemy tego. Opakowania są oryginalnie zamknięte.

 

Malowaliśmy to pędzlami nakładając cienką warstwę.

Najpierw olej stał na budowie i był trochę gęsty co utrudniało malowanie (ciężko się rozprowadzał i bolały nas ręce od malowania) ale później zabraliśmy go do naszego domu i stał w temperaturze pokojowej więc malowanie szło bardzo ładnie.

Bal wpił olej i nie ma na nim powłoki.

Jest "dziwny" zapach ale to ponoć wywietrzeje.....mam taką nadzieję przynajmniej :)

I mam nadzieję, że nic złego się z tym nie stanie.

 

Próbowaliśmy pomalować tym też cegłę, bo mamy ścianki działowe na parterze zrobione ze starej cegły ale cegła robi się jednolita i traci swój urok.

 

Dzień dobry mam pytanko na jakiej stronie mogę dostać ten olej? pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wam wszystkim po dłuższym czasie.

 

Jakoś tak się ułożyło życie, że będę sprzedawał swoją chatkę (robioną przez RT). Zmieniam miejsce zamieszkania, no i szukam dobrej (jakość + rozsądna cena) firmy, która postawi dom z płaza (24cm grubości). Ktoś, coś? Wybaczcie, gdyby chodziło o okrąglaka, to bym nie pytał, ale płaz to inna bajka ;)

 

Z góry dzięki za Wasze odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wam wszystkim po dłuższym czasie.

 

Jakoś tak się ułożyło życie, że będę sprzedawał swoją chatkę (robioną przez RT). Zmieniam miejsce zamieszkania, no i szukam dobrej (jakość + rozsądna cena) firmy, która postawi dom z płaza (24cm grubości). Ktoś, coś? Wybaczcie, gdyby chodziło o okrąglaka, to bym nie pytał, ale płaz to inna bajka ;)

 

Z góry dzięki za Wasze odpowiedzi :)

http://www.jawordomy.com/ Spróbuj u nich . Tanio nie b

ędzie ale satysfakcja gwarantowana . Mi budowali właśnie z takiego płaza 24cm .Na ich stronie ta chałupa z bawolim okiem to moja . Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...