Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy były wpadki - w zasadzie jedna, i to nie do końca z winy Wykonawcy. Mianowicie użycie desek z zielonym impregnatem na dach. Spadł deszcz, i bale się odbarwiły - pilnujcie aby deski były bez zielonego barwnika!!! nawet jeśli ma to kosztować parę groszy więcej! Edytowane przez Maciek 3miasto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czego się dowiedziałem - zrobienie "ścian" to pikuś, nie dajcie się namówić na fachowca, który nie potrafi zrobić dachu dla domu drewnianego, tylko kleci jak w murowańcu, nawet jeśli ten fachowiec był chwalony na forum ;)

Dach w domu drewnianym musi wystawać daleko poza obrys ścian. Jeśli wybierzecie inny projekt/wykonawcę - będzie walczyć z deszczem i czerniejącymi balami

Edytowane przez Maciek 3miasto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek dach jest w projekcie domu i tak ma być wykonany ktokolwiek by to robił. Czasami nie da się zrobić tak wystającego dachu by ochronił ścianę i nie ma znaczenia kto to robi. Kiedy ja budowałem z P. Romanem On współpracował z biurem projektowym. Opłacało się zmienić gotowca całkowicie i doprojektować płytę fundamentową za naprawdę małe pieniądze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remiks, dach oczywiście jest w projekcie. Tym niemniej nie zmieniam wpisu, Wszystkich namawiam do szukania wykonawcy, który zrobi dobry dach, daleko wystający poza obrys ścian. I takiego, który potrafi powiedzieć co w projekcie warto zmienić ;)

Myślę, że wiesz do kogo piję ;) 2km ode mnie jest dom z dachem ledwo przykrywającym ściany, robionym przez innego wykonawcę, mam porównanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje budowe z pełnego bala, na działce z dość dużym spadkiem. Punktem wyjścia jest projekt domu Jaworzynka dostępny np tutaj: https://www.extradom.pl/projekt-domu-jaworzynka-dws-4-KRP1802

Zakładam, że będzie pełne podpowniczenie żeby zrobić tam garaż, siłownie itp Jako ogrzewanie przewisuje PV + maty/folie grzewcze

Zastanawiam się jaki rodzaj fundamentów wybrać: klasyczna ława fundamentowa czy płyta fundamentowa? Projektant proponuje klasyczną ławę fundamentową ale przeczytałem sporo wpisów na temat PF i są tam zalety w postaci min równego osiadania, lepszej izolacji (grzania płyty nie przewiduję). Czy dom z bala, pochyłosć działki i ogrzewanie głównie prądem ma znaczenie przy wyborze rodzaju fundamentu?

Edytowane przez narciarz_2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narciarz - jak masz duży spadek to bądź ostrożny z fundamentem. Pogadaj z innymi projektantami i sam wyciągnij wnioski.

Ze względu na spadek na mojej działce wybrałem opcję indywidualnego projektu, po to by "właściwie" rozplanować pomieszczenia :) dostosowując do widoków, skarpy i słońca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt indywidualny się robi właśnie ale chciałem przedyskutować z architektem pomysły i sugestie z forum. Jest na forum kilka wpisów, że projekt, nawet indywidualny, był do poprawki. Projekt projektem ale uwagi osób, które już wybudowały sa bardzo cenne i wierzę, że dobrze jest je przedyskutować z projektantem.

Co do ogrzewania to rozważam aby ominć pompe ciepła i oprzeć się na dostatecznie dużej ilości paneli + solar dla cwu. PC to koszty instalacji a także utrzymanie dodatkowego systemu. Dodatkowo przez pierwsza lata dom będzie zamieszkany głównie w weekendy co także ma wpływ na analize, który system wybrać . Chciałbym też ogrzewać w jakimś podstawowym stopniu poziom -1. Czy podłogówka (maty/folie jeśli tylko PV lub rurki z woda jesli PC+PV) w poziomie -1 to jedyna rozsadna budżetowo opcja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ogrzewanie to nic jeszcze nie mam, więc jestem teoretykiem ;)

solary - z tego co wyczytałem kalkuluje się tylko jak dostaniesz dopłatę.

maty grzewcze - jeśli się zdecydujesz to pamiętaj o wylewce, która zapewni Ci dużą bezwładność. Inaczej będziesz miał ciepło w ciągu dnia i zimno w nocy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj postawiłem na ścianie pierwszy szczyt :D. Dom, mimo, że jest parterowy z antresolą wyszedł bardzo wysoki, co jest zasługą mpzp dla działki, na której docelowo dom będzie stał. Ciężko za względu na wysokość, będzie mi teraz prowadzić prace przy więźbie, ale dam radę. Stawiając pierwsze belki na ścianie też był stres, czy podołam, a jednak się udało. Do końca budowy został już tylko dach, słupy na zadaszonym wejściu i w ścianie frontowej oraz schody na antresolę. Wszystko ma być z bali, żeby dom był jak najbardziej naturalny.

Pozdrawiam

IMG_20201212_153226_resized_20201213_120709431.jpg

IMG_20201212_095223_resized_20201213_120708488.jpg

IMG_20201212_095238_resized_20201213_120708814.jpg

IMG_20201212_095305_resized_20201213_120708938.jpg

IMG_20201212_140455_resized_20201213_120709305.jpg

Edytowane przez Caiman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mój brat chciałby namiar na solidną ekipę budowlaną od domów z bali. Możesz polecić swoją ekipę? Pisałeś że masz dom z bala 28cm a to już duży przekrój więc fachowcy też musieli być dobrzy.

 

Ja mogę od siebie polecić Ci rozwiązanie grzewcze piecokominkiem akumulacyjnym. Możemy się zdzwonić.

 

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maty grzewcze - jeśli się zdecydujesz to pamiętaj o wylewce, która zapewni Ci dużą bezwładność. Inaczej będziesz miał ciepło w ciągu dnia i zimno w nocy ;)

A niby dlaczego ma mieć ciepło w ciągu dnia a zimno w nocy przecież będzie miał panele i instalację on-grid. Z matami grzewczymi i akumulacją w wylewce byłbym ostrożny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niby dlaczego ma mieć ciepło w ciągu dnia a zimno w nocy przecież będzie miał panele i instalację on-grid. Z matami grzewczymi i akumulacją w wylewce byłbym ostrożny.

 

Planowałem maty/folie grzewcze połozyć pod deskę/panel zamiast w wylewkę. Min dlatego aby grzać jedną warstwę mniej. Podobno folię można już stosowac pod płytkami, można na niej rozprowadzać klej.

 

 

Mam też inne pytanie. Może się tak zdarzyć, że w domu z bala, zimą, nie bedzie nikogo przez 2-3 tygodnie. Jaką minimalną temperaturę należy zapewnić? Czy bal okrągły ma tutaj jakieś wymagania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planowałem maty/folie grzewcze połozyć pod deskę/panel zamiast w wylewkę. Min dlatego aby grzać jedną warstwę mniej. Podobno folię można już stosowac pod płytkami, można na niej rozprowadzać klej.

 

 

Mam też inne pytanie. Może się tak zdarzyć, że w domu z bala, zimą, nie bedzie nikogo przez 2-3 tygodnie. Jaką minimalną temperaturę należy zapewnić? Czy bal okrągły ma tutaj jakieś wymagania?

 

Sam bal raczej nie ma wymagań co do temperatury. Temperatura jaką należy utrzymać w domu to dla instalacji wodnej na pewno na plusie powiedzmy kilka stopni. Jeśli dom z wyposażeniem (elektronika) to moim zdaniem w okolicach kilkunastu minimum. Zimą przez 2-3 tygodnie dom musi być ogrzewany bo nigdy nie wiadomo jaka tamp. na zewnątrz w tym czasie się trafi (np kilka dni z minus 20).

Ps. Maty folie grzewcze pod deskę panel ok. ale brak akumulacji wylewki i średnia bala powoduje że musisz grzać w trybie ciągłym. Taki sposób ogrzewania nadaje się raczej do domu użytkowanego na codzień.

Edytowane przez Remiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam bal raczej nie ma wymagań co do temperatury. Temperatura jaką należy utrzymać w domu to dla instalacji wodnej na pewno na plusie powiedzmy kilka stopni. Jeśli dom z wyposażeniem (elektronika) to moim zdaniem w okolicach kilkunastu minimum. Zimą przez 2-3 tygodnie dom musi być ogrzewany bo nigdy nie wiadomo jaka tamp. na zewnątrz w tym czasie się trafi (np kilka dni z minus 20).

Ps. Maty folie grzewcze pod deskę panel ok. ale brak akumulacji wylewki i średnia bala powoduje że musisz grzać w trybie ciągłym. Taki sposób ogrzewania nadaje się raczej do domu użytkowanego na codzień.

 

Dom będzie miał piwnice na całym poziomie -1, zakładałem, że na czas wyjazdu skonfiguruje system do utrzymywania temperatury np 5 stopni na poziomie -1 i 10 stopni na poziomie 0. 2-3 dni przed powrotem będę stopniowo podnosił temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom będzie miał piwnice na całym poziomie -1, zakładałem, że na czas wyjazdu skonfiguruje system do utrzymywania temperatury np 5 stopni na poziomie -1 i 10 stopni na poziomie 0. 2-3 dni przed powrotem będę stopniowo podnosił temperaturę.

 

Poziom -1 pewnie murowany, sporo betonu i duża bezwładność podnoszenie temperatury z +5 będzie trwało i pochłonie sporo energii. W części balowej podnoszenie temperatury będzie szybsze. Osobiście ustawił bym wyższe poziomy temperatur ale to tylko moje zdanie. Trzeba to dobrze przemyśleć by nie doprowadzić np. do powstania punktu rosy na wyziębionych przegrodach itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Cześć! Po kilku miesiącach pobytu na obczyźnie wróciłem do mojego domku i okazało się, że na jednej ścianie są czarne kropki... Jest to wynik mojego zaniedbania i nie wykonania procedury oprysku bali roztworem zaleconym przez Wykonawcę - po prostu nie miałem fizycznie takiej możliwości. W tym miejscu jeszcze raz chcę podkreślić fachowość pana Romana T - gdybym zrobił jak on zalecił, problemu by nie było.

Będę wdzięczny za Wasze wspominki walki z sinizną ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Po kilku miesiącach pobytu na obczyźnie wróciłem do mojego domku i okazało się, że na jednej ścianie są czarne kropki... Jest to wynik mojego zaniedbania i nie wykonania procedury oprysku bali roztworem zaleconym przez Wykonawcę - po prostu nie miałem fizycznie takiej możliwości. W tym miejscu jeszcze raz chcę podkreślić fachowość pana Romana T - gdybym zrobił jak on zalecił, problemu by nie było.

Będę wdzięczny za Wasze wspominki walki z sinizną ;)

 

Czarne kropki to nie sinizna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...