Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Trochę informacji na temat odległości domów z bala od innych budynków znajdziecie tutaj - http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=336

 

Trudno, wychodzi na kryptoreklamę, ale inaczej się nie da.

 

Panie Wojciechu, cytuję z powyższego linku:

"Według informacji uzyskanej od rzeczoznawcy d/s zabezpieczeń przeciwpożarowych odległość ściany domu z bali winna wynosić 150% odległości wymaganej przepisami j/n.

.... "

 

Czy ten rzeczoznawca mógłby podać jakieś konkretne paragrafy mówiące o tych 150%? Bo wie Pan, tak na gębę to...

Po prostu dziwi mnie, że jedne urzędy mówią że można, inne że nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale również masz inne wieści:

"Najnowsze wieści z fronu p-poż:

Jeśli chodzi o granicę działki to dom z bala może stać od niej oddalony o 4 m pod warunkiem, iż dach jest niepalny. Decyzje taka może podjąć starostwo na podstawie opini Instytutu Techniki Budowlanej, mówiacej o tym iż ściana z bala o przekroju minimalnym 14 cm spełnia normy ogniotrwałości.

Wyjątkiem jest starostwo w Zakopanem, które ze względu na unikatowy charakter zabudowy regionalnej pozwala również na gont na dachu."

 

Niestety, nie znam rzeczoznawcy, który tak się wypowiedział. Proponuję byś zwrócił się do autora cytowanej przez Ciebie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to przećwiczone, bo za pierwszym podejściem sarostwo odrzuciło wniosek o pozwolenie na budowę. Teraz już wiem, że dom z bala może stać od granicy oddalony o 4 m pod warunkiem, iż dach jest niepalny. Decyzje taka może podjąć starostwo na podstawie opini Instytutu Techniki Budowlanej, mówiacej o tym iż ściana z bala o przekroju minimalnym 14 cm spełnia normy nie rozprzestrzeniania ognia - jeśli ktoś potrzebuje dysponuję kserokopią.

UWAGA! Projekt należy uzgodnić z rzeczoznawcą do spraw p-poż - inaczej samo zaświadczenie może być za mało...

Wyjątkiem jest starostwo w Zakopanem, które ze względu na unikatowy charakter zabudowy regionalnej pozwala również na gont na dachu.

Z paragrafów to wynika, że dom z bala i kryty gontem to musi 12 m od granicy, czyli najmniej 16 m od sąsiada (chyba że sąsiad też taki dom chce mieć to wtedy miedzy budynkami jest jeszcze dalej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanujemy wszelkie rzetelne informacje, które mogą służyć innym Forumowiczom - to cel naszego Forum - masz rzetelne informacje - podziel się z innymi.

 

Tak przy okazji - proszę o kserokopię.

 

Pozdrawiam i gratuluję przecierania drogi do SUKCESU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze.

Jakie ciekawostki na temat odległości domu od granicy działki.

Ja miałem podobny dylemat tzn. mam wąską działke. Złożyłem wniosek o pozwolenie na budowę domu z bala o grubości 20 cm 1,5 metra od granicy, oczywiście w ścianie od tej strony nie mam okien.

Dostałem takie pozwolenie bez dodatkowych ekspertyz, także wydaje mi się że wiele zależy od urzędników i ich widzimisie. Swoją drogą życze powodzenia wszystkim tym którzy dopiero będą załatwiać pozwolenia i wszelkie formalności - cierpliwości i wyrozumiałości dla urzędników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzióba,

możesz przesłać mi ksero Twojego pozwolenia na budowę, które określa technologię budowy domu i odległość od granicy.

 

Mając różne przypadki "określeń", jako CBS, wystąpimy do Głównego Urzędu Nadzoru Budolanego, o jedną i ostateczną opinią w tym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu odważyłam się do Was forumowiczów odezwać. Śledzę ten wątek już od dawna (jakiś dobry rok..). Wraz z mężem, którego pozdrawiam, bo też zaczął się tu udzielać (Pao), postanowiliśmy wybudować dom z bali. Tu dużą zasługę przypisuję sobie oczywiście, bo On jeszcze w sierpniu ubiegłego roku wspominał coś o szkielecie. Forum i zdjęcia przekonały go bezpowrotnie. To chyba nie nowość, bo dużo tu było o kobietach "wymuszających" te piękne domki.

 

Dzióba miałeś dużo szczęścia. W starostwie w Poznaniu, całe biuro dyskutowało o tym jakie powinny być zachowane granice przy domu z bali i ....nikt nie wiedział! Starostwo skontaktowało się z pożarnikiem, który oczywiście stwierdził, że musi być 8m na naszej działce. (dom drewniany z gontem świerkowym, a działka sąsiednia niezabudowana). Pan wogóle nie chciał podpisać się pod naszym projektem. Po moich interwencjach w starostwie w Zakopanem (pozdrawiam wszystkich pracowników) otrzymaliśmy opinię (już cytowaną przez męża) z ITB. To uratowało nasz projekt (inni pożarnicy też nic nie wiedzieli!!), choć musieliśmy zrezygnować z drewnianego pokrycia dachu, którego wg opini ITB nie można pokryć skutecznie żadnym preparatem, aby ogień nie rozprzestrzeniał się po powierzchni dachu. Teraz czekamy na Starostwo, ale kto wie, co jeszcze wymyślą..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P. Nitka

W decyzji ( pozwoleniu na budowe) jest napisane

- budować zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym, wraz z opiniami i uzgodnieniami, przepisami BHP

Jeżeli ja nic nie zmienie w swoim projekcie a niemam takiego zamiaru a w projekcie jest wszystko dokładnie opisane jak i w decyzji o warunkach zabudowy (materiał, odległości itp), to taka decyzja starostwa jest wiążąca dla każdej ze stron.

Myślę, że osoba która wydała mi decyzje zna przepisy prawa budowlanego i sprawdziła wszystko dokładnie bez nadinterpretacji.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylwiana

To oczym piszesz to jest właśnie brak znajomości przepisów i asekuranctwo.

niech sobie postawi 8 m od granicy wszystcy będziemy mieli czyste sumienie ale żeby podeprzeć się jakim przepisem to już nie.

Ja też tych przepisów nie znam ale zanim zaczołem robić projekt porozmawiałem z projektante który specjalizuje się w domach drewnianych i na podstawie jego opini podjołem decyzje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Zbudowałem swój wymarzony dom z bala jest nie duży 7x5,6 plus poddasze użytkowe,mała piwniczka i taras z przepieknym widokiem(bale okrągłe 18cm).Nie moge się doczekac kiedy przejdzie zima bo użytkuje go na razie sezonowo od marca do grudnia.Kto nie mieszkał w takim domu nie wie co to za radość.Dlatego gorąco polecam budować domy drewniane .Ludzie którzy mieszkają w takich domach wydaje mi się że zmieniają się na lepsze zaczynają żyć jak dawniej.Bezproblemowo.Mimo ,że tych problemów każdy ma bez liku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!! :D Jestem na etapie na razie oglądania i szukania firmy, która by wybudowała taki dom w miarę za rosądną cenę. Ale spotykam się z opiniami że jednak lepszy jest murowany itd... Ale mnie się bardzo podoba i jest cieplejszy i zdrowszy :)

Proszę o zdjęcia ludzi ,którzy mają i mieszkają i podzielą się swoimi sugestiami i opiniami :)

z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Zbudowałem swój wymarzony dom z bala jest nie duży 7x5,6 plus poddasze użytkowe,mała piwniczka i taras z przepieknym widokiem(bale okrągłe 18cm).Nie moge się doczekac kiedy przejdzie zima bo użytkuje go na razie sezonowo od marca do grudnia.Kto nie mieszkał w takim domu nie wie co to za radość.Dlatego gorąco polecam budować domy drewniane .Ludzie którzy mieszkają w takich domach wydaje mi się że zmieniają się na lepsze zaczynają żyć jak dawniej.Bezproblemowo.Mimo ,że tych problemów każdy ma bez liku.

witaj, buziaczek :D

może masz jakieś fotki, to chetnie obejrzymy

czy ocieplałeś ściany zewnętrzne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasiugdy - u mnie nie ma tynkowania, na zewnątrz są deski.

Byłem w dobrej sytuacji. Z jednej strony mój domek jest jednym z kilku ostatnich (stara część), a z drugiej może jednym z pierwszych (nowa część) drewniaków w okolicy. Miał wyglądać tak, by ciężko było powiedzieć ile lat stoi w tym miejscu - mam ndzieję, że się udało.

Na pewno bardziej pasuje do miejsca niż większość murowańców postawionych wg indywidualnych gustów bez wyczucia okolicy.

Na pewno nie zdecydowałbym się na widoczne z zewnątrz "góralskie" płazy, bo takich w okolicy nie bywało.

Można niestety czasem zobaczyć nowo ustawione jawne balowicze w szeregu z murowańcami - koszmar - dlatego rozumiem obawy.

 

Tak sobie teraz myślę, że drewniany dom z dużą ilością szkła w super nowoczesnym stylu mógłby być sposobem na miasto, ale czy po to się buduje drewniane domy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Katja.Witam,dom który zbudowłem jest z bala okrągłego o śr.18cm nie ocieplany.Struktura bala wewnątrz jak i na zewnatrz ,porzadnie zaimpregnowana miedzy balami wełna mineralna (nic nie widać).Zimą nie mieszkam w nim bo jeszcze brakuje ogrzewania ale byłem tam 11.02 mróz był a w środku nie było zimno trzaskające mam nadzieję że kominek i exstra piece akumulacyjne wystarczą ,z natury taki domjest ciepły.Fotki prześlę ale nie teraz nie mam możliwości technicznych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...