Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć.

Ja-anna dzięki doszła wiadomość. Twoja pewność mnie przekonuje nawet na tyle żeby się wybrać te 400 km. ale wcześniej będę jeszcze kontaktował się telefonicznie z tartakiem w celu uzyskania informacji bardziej szczegółowej.

Mój dobry nastrój przy budowie domu zepsułi górale swoimi niedoróbkami które teraz wychodzą i muszą przyjeżdzać na poprawki

a taka dobra firma była "jamerykańska" ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

Mam problem dotyczący samego przygotowania bali (powyżej 20 cm). Większość z Was zleca to poprostu firmom :) wygodne, ale nie tanie... Moje bale jeszcze rosną... Macie jakieś linki do stronek jak przygotować materiał do budowy domu? Albo może ktoś wie jak dawniej to robili? Rodzice doradzają żeby budować z zielonego... ale to osadzanie może spowodować sporo problemów i tego się boję. Nie spieszy mi się z budową, planuję wyciąć drzewa pod koniec zimy. No i co dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam problem dotyczący samego przygotowania bali (powyżej 20 cm). Większość z Was zleca to poprostu firmom :) wygodne, ale nie tanie... Moje bale jeszcze rosną... Macie jakieś linki do stronek jak przygotować materiał do budowy domu? Albo może ktoś wie jak dawniej to robili? Rodzice doradzają żeby budować z zielonego... ale to osadzanie może spowodować sporo problemów i tego się boję. Nie spieszy mi się z budową, planuję wyciąć drzewa pod koniec zimy. No i co dalej?

 

Hej! Ja mam taki sam pomysl - wybudowac z bali grubych na tyle zeby nie trzeba bylo ocieplac, scietych ze swojego lasu. Co to znaczy z zielonego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-03-21 13:56, piotr.nowy wrote:

Piotrze drewna o grubości 20 cm nie da się wysuszyć komorowo /potwierdził to nawet P.Wojtek Nitka/ w którymś z wątków. To znaczy da sie wysuszyć ale nic z niego już nie da się zrobić - mocno spękane i powykrzywiane. Takie drewno musi być sezonowane.

Pozdrawiam Ewa

Jak dlugo, czy ktos wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name="Wojciech Nitka

Proponuję poczytać - http://szkielet.com.pl/bale.php?show=1

Dziekuje. Poczytalam i juz wiem co to znaczy z zielonego i ze grubosc bala powyzej 23 cm i o sezonowaniu co nie co. zaniepokoilo mnie tylko sezonowanie. czy rzeczywiscie dom z bala zielonego powinien sezonowac rok w stanie surowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrowienia z Częstochowy! Po kilku miesiącach przyglądania się i przegryzania tematu ostatecznie ruszamy z akcją "dom z bali". Mamy już działkę na oku, wstępnie wybrany projekt i w najbliższych dniach będę składał wniosek do gminy o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania. Mam przy tym pytanie: czy istnieje gdzieś opublikowana ekspertyza na temat odległości domu drewnianego z niepalnym dachem (dachówka ceramiczna) od granicy działki? Wybrana przeze mnie graniczy z dwóch stron z niezabudowanymi działkami a z trzeciej z zabudowaną, ale tam dom jest cofnięty znacznie, na jakieś 15 m od granicy. Mam niejasne przekonanie, że będę pierwszym petentem w sprawie domu drewnianego i chciałbym mieć jakiś argument w ręku. Działka ma szerokość 22 metry, więc pole manewru nie jest za duże, na pewno nie przełknę konieczności odsunięcia się na 8 metrów z każdej strony. A jak jest z drogą? Ja mam dojazd po drodze prywatnej, w której będę miał 1/6 udziału, czyli prawo przejazdu. Na ile muszę się od tej drogi odsunąć?

Będę wdzięczny za informacje i porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przy tym pytanie: czy istnieje gdzieś opublikowana ekspertyza na temat odległości domu drewnianego z niepalnym dachem (dachówka ceramiczna) od granicy działki?

 

Może to nie ekspertyza, ale proponuję poczytać - http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?p=3432#3432 - być może Ci pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tę opinię dostał jeden z Forumowiczów, w odpowiedzi na konkretne zapytanie złożone do ITB.

 

Jestem po rozmowie z prof. Kosiorkiem, który obiecał opracować dla mnie (dla nas wszystkich) odpowiednią opinię, która w pdf-ach będzie zamieszczona na stronach prowadzonego przez mnie serwisu, z możliwością wykorzystania jej, jako podkładki do wszelkich Urzędów, przez wszystkich zainteresowanych. Być może opinia będzie dostępna już w ciagu najblizszych dni. Niestety, nie zależy to ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

właśnie złapaliśmy oddech. Górale wyjechali. Na działce mamy teraz stan surowy otwarty, choc juz z obłożonym dachem. Wszystko pięknie, nawet bardzo, ale przy tym sporo nerwów niestety... Wracają za dwa tygodnie i w cztery powinni wykończyć domek. Jest nadzieja, że w wakacje przeprowadzimy się. Hurra!

Wszystkim, którzy zaczęli w tym roku - gratulujemy decyzji. Tym którzy mają takie marzenia - życzymy ich realizacji.

Sylwia i Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

właśnie złapaliśmy oddech. Górale wyjechali. Na działce mamy teraz stan surowy otwarty, choc juz z obłożonym dachem. Wszystko pięknie, nawet bardzo, ale przy tym sporo nerwów niestety... Wracają za dwa tygodnie i w cztery powinni wykończyć domek. Jest nadzieja, że w wakacje przeprowadzimy się. Hurra!

Wszystkim, którzy zaczęli w tym roku - gratulujemy decyzji. Tym którzy mają takie marzenia - życzymy ich realizacji.

Sylwia i Paweł

Fajny domeczek i dzialeczka fajna. Do mnie gorale przyjezdzaja za 10 dni ? mam stracha, ale moze jakos to bedzie. Tylko ze ja stawiam z bali okraglych i na dodatek kryje strzecha. Strzeche kladzie mi jakis kaszub. Ciekawe jak on sie z goralem dogada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pewien dylemat :roll: , w niedlugim czasie planuje zakupienie dzialki budowlanej na Kaszubach gdzies blisko jeziora i wybudowanie tam domu z bali wielkosci od 90 do 150 m2 z uzytkowym poddaszem.

 

Obserwujac ceny domow wystawionych na sprzedaaz (nie tylko z bali) zastanawiam sie czy nie taniej bedzie kupienie gorowego domu, nie koniecznie nowego??

 

Chcialabym sie dowiedziec czy ktos ma jakiekolwiek doswiadczenie z budowa domu z bali na Kaszubach. Chcialabym porownac koszt budowy domu z bali "pod klucz" i zakupu dzialki z cena domow wystawionych na sprzedaz.

 

Nie mam zadnego doswiadczenia w tym obszarze i nie mieszkam aktualnie w polsce.

 

Jesli chodzi o zakup dzialki, chcialabym sie dowiedziec jakie sa orientacyjne ceny uzbrojenia dzialki w media oraz ceny pozwolenia na budowe...

 

Dziekuje za wszelkie rady :wink:

 

Karolina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie wadza rozmowa na temat domów z bali. Mam pytanie do DZIÓBA. mianowicie z jakiego bala jest twój dom? mam na myśli czy to dom Z bala okrągłwgo czy z pryzmy?

 

MSZENIE- chciałem tylko pare słów na ten temat powiedziec. Nazwa faktycznie wywodzi sie od mchu bo kiedys (w niektórych przypadkach jeszcze teraz) nim uszczelniało sie szczeliny miedzy balami. Dzisiaj jednak uzywa sie do tego wiórów z drzewa. Jest to niezbyt tanie ale bardzo efektywne i trwale uszczelnienie. Prawdą jest równiez ze czasami trzeba je uzupełnic ale nic w tym dziwnego bo zwitke (mszenie) jest robione z mokrego drzewa i po wyschnięciu sie kurczy. Jest to jednak tylko drobny zabieg kosmetyczny który czasem trzeba wykonac nawet 2-3 razy ale potem jest spokoj na conajmniej 40 lat.

Zajmuje sie tym juz pare lat i ojciec sie zajmuje i dziadek sie zajmowal i jeszcze wiele osób z rodziny wiec wiem co mówie.

 

Dzióba, będę bardzo wdzięczny jeśli napiszesz o jakie usterki firmy STOLLUX chodzi :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Domek postawiony a ja spokojnie go wykańczam mając nadzieje zdążyć do września nie zaniedbując pozostałych swoich zajęć.

Zaglądam tu od czasu do czasu i coś budowniczowie z BALI ucichli, chyba wszystcy na swoich budowach od rana do wieczora.

Do Darekbar widzę że czytałeśto co pisałem to i było tam napisane z jakiego bala 20x21 czyli chyba po fachowemu pryzma.

O nie dociągnieciach pracowników firmy Stollux narazie pomilcze ale powiem tylko tyle, że w poniedziałek przyjeżdrzają drugi raz na poprawki i zobaczymy jak tym razem się to skończy. Mam nadzieje że tym razem efekt będzie bardziej zadawalający.

Pozdrawiam i co tam u Pozostałych Budowniczych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...