Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom w Szwecji


Recommended Posts

Samorobów lub choćby pół-samorobów jak na lekarstwo, w tym roku jestem drugi w gminie.

 

To jest ciekawe. Na uczelni Chalmers w Goteborgu mówią, że jest tradycja budowania samemu z drewna i podobno większość Szwedów potrafi sama budować domy z bala czy szkieletówki. Uczelnia ma nawet duży warsztat z wielkimi piłami stolarskimi, maszynami do szlifowania, heblowania itp + wyciągi przemysłowe. Pewnie to czasy minione i młodzi Szwedzi już się do budowy nie palą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 101
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A w litrach?

50%@22* to jakies 10g/m3. 100m3/h daje litr wody na godzinę. To przez ściany wychodzi ponad 3l na dobę. I nie bedzie problemem, jak skropli się w welnie przez zimę kilkaset litrów?

 

Ale to mocne uproszczenie. Trzeba policzyc i się upewnić. Ale zagrożenie jest.

 

przelicz Kaizen

ja nie znam ściany trójwarstwowej, ... innej ( poza "szkieletówką" ), którą dodatkowo zabezpiecza się przed tym "naporem" wody ;) w sposób systemowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie prawo mówi:

"2.2.5. Dopuszcza się kondensację pary wodnej, o której mowa w § 321 ust. 2 rozporządzenia, wewnątrz przegrody w okresie zimowym, o ile struktura przegrody umożliwi wyparowanie kondensatu w okresie letnim i nie nastąpi przy tym degradacja materiałów budowlanych przegrody na skutek tej kondensacji."

 

Według niemieckiego kalkulatora w lato w ciągu 3 dni kondensat powinien odparować.

 

http://i68.tinypic.com/jkd9hj.jpg

obliczenia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona ubakus wymiata!

lukaszsw, dzięki!

 

Pobawiłem się trochę. Zbudowałem model tak jak w moim projekcie, zdefiniowałem własny materiał "cegła klinkierowa", bo nie mogłem znaleźć gotowej.

 

W zimie wszystko jest w najlepszym porządku. Jakbym nie dobierał temperatur i wilgotności to nie ma szans na kondensacje.

 

Natomiast kondensacja może zajść w trakcie upałów przy dużej wilgotności. Wartości graniczne przy których zaczyna się kondensować to 32°C przy wilgotności 80%.

32°C i 80% z osobna to nic nadzwyczajnego, ale w razem w klimacie Polski albo Szwecji to już raczej nie.

 

Jest dobrze. :yes:

 

Nierealne ekstremum zimowe: temperatura zewnętrzna -20°C, wilgotność zewnętrzna 90%

qs8tgwjjv9xt.png

425wf0lz9whv.png

 

Normalna temperatura na południu Szwecji w okresie jesienno-zimowym: 0°C, wilgotność zewnętrzna 90%

1bza6czk1976.png

j849kabg07h3.png

 

Ekstremum letnie: temperatura zewnętrzna +32°C, wilgotność zewnętrzna 80%. Przy takich warunkach zaczyna się kondensować.

2em42ot6bnqz.png

6405nebp3x70.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na uczelni Chalmers w Goteborgu mówią, że jest tradycja budowania samemu z drewna i podobno większość Szwedów potrafi sama budować domy z bala czy szkieletówki. Uczelnia ma nawet duży warsztat z wielkimi piłami stolarskimi, maszynami do szlifowania, heblowania itp + wyciągi przemysłowe.

To chyba raczej zaplecze dla przemysłu. Produkcja szkieletówek w fabrykach idzie pełną parą. W katalogach deweloperów będzie łącznie kilkaset projektów. Nowe wciąż są dodawane, a stare znikają. Ktoś to projektuje, buduje prototypy, a potem produkuje.

 

Majsterkowanie w drewnie jest popularne wśród ludności, ale raczej kalibru weranda, altana, szklarnia, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geodeta, wytyczanie budynków

 

Geodetę można nająć samemu (byleby miał szwedzkie uprawnienia) albo skorzystać z usług geodety gminnego. W przypadku samodzielnego znalezienia geodety gmina i tak nalicza "koszty administracyjne" w wysokości 30% stawki za całą swoja usługę. W praktyce znalezienie niezależnego geodety, który zgodził by się robić za mniej niż 70% stawki urzędowej jest niewykonalne. Inwestorzy indywidualni są niejako przymuszani do korzystania z usług gminnych.

 

Na pierwszej wizycie geodeta wbił słupki w narożnikach budynków, zaznaczył na nich poziom 0 i odjechał po 10 minutach. Cena: 10 tys. koron = 4,2 tys. zł

Ławy drutowe trzeba wykonać samodzielnie i wezwać geodetę po raz drugi na ich sprawdzenie. Cena: 5 tys. koron = 2,1 tys. zł.

 

Gdybym wcześniej wiedział to co wiem teraz to zrobiłbym ławy jeszcze przed pierwszą wizytą. Wszystko by się załatwiło na jednej wizycie i byłoby trochę taniej. Mądry Polak po szkodzie.

c127fvxmbdmu.jpg

 

Sprzęt geodezyjny

Jednym słowem: rewelacja.

 

System składa się z "punktu referencyjnego" ze źródłem wiązki laserowej:

wb4kqlwog4uv.jpg

 

oraz wypasionego odbiornika GPS, pałeczki odblaskowej i komputera. Wszystko spięte ze sobą po wifi oraz stale podłączone do serwera krajowego Urzędu Geodezji.

Cena całego zestawu: 0,5 miliona koron = 200 tys. zł.

W ciągu ostatnich dwóch lat z gminnych furgonetek zostały ukradzione dwa zestawy. :o Jak gdzieś zauważycie to dajcie znać.

 

Procedura

Najpierw w kilku punktach odczytuje się położenie odbiornika GPS, a "punkt referencyjny" za każdym razem mierzy laserem swoją odległość do odbiornika GPS. Urząd Geodezji dosyła w czasie rzeczywistym poprawki. W ten sposób wyznacza się położenie "punktu referencyjnego".

jkirzl317ogq.jpg

 

Gdy punkt referencyjny jest wyznaczony to za pomocą odblaskowej pałeczki znajduje się narożniki budynku i poziom zero.

5v399vfzmw5n.jpg

 

 

W praktyce wyszło tak:

ndxegv0lquc3.jpg

śruba - wkręcona przeze mnie na podstawie słupków z pierwszej wizyty.

gwóźdź - wbity przez geodetę podczas sprawdzenia

Błąd 2-3 cm. Źródło błędu - nieznane.

 

Dokładność wyznaczania "punktu referencyjnego" na podstawie GPS to ponoć ok. 3 cm. Podczas sprawdzenia nie miałem już oryginalnych słupków w narożnikach więc nie było jak porównać. (Oryginalne słupki musiałem wyciągnąć bo brakło listewek na ławy. :rolleyes:)

Edytowane przez lund
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania do czytelników

 

Mam kilka nowych wątpliwości. Podpowiedzcie coś.

 

Wprowadzenie wody, prądu i instalacji pompy ciepła.

Obecnie nie mam na działce ani prądu ani wody (będę podłączać wiosną). Pompa ciepła (powietrzna, prawdopodobnie monoblok) też dopiero za kilka miesięcy. Trzeba więc zostawić w płycie przepusty.

 

Z czego zrobić te przepusty?

Karbowany dwuścienny Arot się nadaje? A może wystarczy jednościenny?

A może zamiast Arota dać rurę kanalizacyjną? Wtedy wszystko się wygodnie pomieści.

Puszczać każdy kabel energetyczny w osobnej osłonie, czy dawać kilka kabli w jednej osłonie? (Będę miał co najmniej pięć kabli energetycznych wchodzących/wychodzących).

Jaka średnica osłon do wody, prądu i zewnętrznego modułu pompy ciepła?

 

 

Bendarka

W projekcie mam uziom otokowy (bednarkę wokoło budynków).

Jak wprowadzić bednarkę przez płytę do środka: gołą czy w osłonie?

Jak już ją wyprowadzę ponad płytę to jak ją prowadzić do tablicy rozdzielczej? Zamurować gołą w ścianie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam się, bo zapowiada się ciekawie. Ciekaw jestem porównania cen materiałów i ile będziesz woził przyczepką, a ile kupował na miejscu.

Niestety nie wyświetlają mi się fotki :/ Tzn widziałem tylko te urzędu gminnego. Sprawdzę jeszcze na kompie w domu.

 

Moja bednarka. Wyprowadzenie robi od razu z GSU i do niej podłączami się już miedzią 10mm, którą wprowadzam do rozdzielni.

VsW6VFj.jpg

 

Rura karbowana jednościenna wystarczyłaby w zupełności, ale nie ma chyba takich w przekrojach 50 wzwyż. Arot dwuścienny też jest odporniejszy mechanicznie np na przypadkowe nadepnięcie i bardziej przyjazny dla osoby, która musi przeciągnąć cokolwiek bez pilota :)

Zarówno Arot jak i rura kanalizacyjna zdają egzamin. Pamiętaj o łagodnych łukach dla miedzianych rurek PC. Hmm przypomniałem sobie, że pisałeś o monobloku. Apropos... są już monobloki z inverterem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniellos, dzięki za podpowiedzi!

 

Czy są monobloki z inwerterem - nie wiem. Tematu pompy jeszcze nie zgłębiłem do końca. Do tej pory:

- odrzuciłem pompę gruntową ponieważ temperatury powietrza w okolicy są w ziemie dość wysokie (ok. 0) i podejrzewam, że grunt wokół kolektora poziomego wychłodzi się bardziej niż powietrze,

- odrzuciłem powietrznego splita bo do jego instalacji potrzeba speca od chłodnictwa z ciężarówką specjalistycznego sprzętu. Monoblok podłączy hydraulik.

- zastanawiam się jeszcze nad bardzo popularnymi w Szwecji pompami zintegrowanymi z centralką wentylacyjną i pobierającymi powietrze z wnętrza.

Edytowane przez lund
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiały budowlane

 

Hurtowni budowlanych jest w okolicy sporo, ale sytuacja przypomina zmowę kartelową, a nie wolny rynek. Inwestor indywidualny prawie wszędzie dostaje cenę katalogową (oczywiście wyższą niż katalogowa w Polsce). O negocjacjach cenowych z klientami indywidualnymi nie ma mowy. Jedyna sieć hurtowni, która jest trochę tańsza bazuje w sporej części na imporcie z Polski. Ale wybór mają ograniczony, a produkty z tych słabszych gatunkowo.

 

Ceny:

[table=width: 500]

[tr]

[td][/td]

[td]Szwecja[/td]

[td]Polska[/td]

[/tr]

[tr]

[td]stal zbrojeniowa kg[/td]

[td]5,2[/td]

[td]3,2[/td]

[/tr]

[tr]

[td]XPS m3[/td]

[td]840[/td]

[td]430[/td]

[/tr]

[tr]

[td]EPS 100 fasada m3[/td]

[td]285[/td]

[td]190[/td]

[/tr]

[tr]

[td]bloczek Ytong Energo 24 cm[/td]

[td]11,90[/td]

[td]8,30[/td]

[/tr]

[tr]

[td]rura kanalizacyjna 160, SN8, długosc 2m[/td]

[td]92[/td]

[td]50[/td]

[/tr]

[/table]

 

Stanęło na imporcie z Polski TIR-ami. Na początku miłe zaskoczenie: hurtownie z zachodniopomorskiego są obeznane z tematem. Nikt się nie dziwił, wszyscy chętnie zorganizują transport i wyślą za granicę. Entuzjazm w hurtowniach trochę spadał po dostarczeniu listy zakupów: grubo ponad 100 pozycji, w tym masa drobiazgów typu haczyk do rynny, trzy różne trójniki do kanalizy, 6 rodzajów strzemion giętych na wymiar, itp., itd. W tym momencie część hurtowni się poddała.

 

Złożyłem zamówienia, po czym nastąpiło zaskoczenie niemiłe: materiałów brakuje, kolejki na niektóre artykuły sięgają dwóch miesięcy, a ceny idą w górę z tygodnia na tydzień. Opamiętalibyście się trochę z tym budowaniem! Czy każdy musi budować akurat wtedy, kiedy ja??

 

W końcu dotarła pierwsza ciężarówka ze XPS-em i stalą:

b78qen16d8yz.jpg

 

W pobliskim POM-ie zamówiłem traktor z widłami do rozładunku. Przyjechało takie coś:

ejx01xdoanry.jpg

 

Ładowarkowy bardzo sprawy. Na początku trochę zwątpił jak zobaczył stal w 12m odcinkach, ale poszło błyskawicznie.

9kyvdpl0dl9o.jpg

 

Planowałem giąć strzemiona samodzielnie. Dobrze, że się w porę opamiętałem i zamówiłem gotowe. Chyba bym wyzionął ducha tnąc to wszystko i wyginając ręcznie.

3bkju250x1it.jpg

 

Druga ciężarówka dostarczyła resztę styropianu, geowłókninę, folie, kanalizacje, galanterię do płyty fundamentowej oraz pierwszą partię bloczków.

a5fjgkq354xa.jpg

 

POM przysłał jeszcze większą ładowarkę. Ładowarkowy się chwalił, że to najmocniejsza jaką mają na stanie. :rolleyes:

qo5nogbczwdt.jpg

 

Rozładowane.

ga178wvkk482.jpg

 

Kolejne ciężarówki w trakcie kompletowania.

Edytowane przez lund
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta fundamentowa - kopanie

 

Zamierzam ściągnąć tylko humus (30 cm), odsłonić glinę i dać płukany żwir. W glinę wkopuję się tak mało jak to możliwe, tylko tyle ile trzeba aby złapać poziom (teren ma spadek ok. 1%).

 

Niestety, trudności jakby się zmówiły przeciw mnie.

 

Najpierw wycofało się dwóch koparkowych ("główny" oraz "awaryjny"). Pilnie trzeba było szukać innego. Znalazł się z ogłoszenia na szwedzkim forum polonijnym, ale bez koparki.

 

Koparkę trzeba było wziąć z wypożyczalni. Na weekendy są niższe ceny. Stanęło, na tym że wykopki ruszają w piątek po południu, a w sobotę lub najpóźniej w niedzielę będzie gotowe.

 

Zamówiłem koparkę 3,5 tony Caterpillar 303.5E. Na placu wypożyczalni wydawała się dość spora, koparkowy potwierdził, że wystarczy. Po wyładowaniu na działce wrażenie zupełnie inne - maleństwo.

 

Robota ruszyła w piątek po południu. Wbicie pierwszej łopaty (tzn. łyżki).

pa2tl6z2nweq.jpg

 

Humus na 30 cm, tak jak w badaniach geotechnicznych.

pd865agexmxp.jpg

 

Koparkowy kopie, ja biegam między niwelatorem, a łatą geodezyjną i kontroluję poziom. (Biegam bo pożałowałem na niwelator laserowy...)

4sjlf2km6h7y.jpg

 

W sobotę rano trudności dopadły po raz drugi: rozszczelniła się złączka w układzie hydraulicznym łyżki. Olejem zabryzgało pół koparki i teren wokoło, a łyżka bezwładnie opadła. Wypożyczalnia i serwis zamknięte przez weekend. Koniec kopania.

aetjqq7lk9mg.jpg

 

Wnioski mam następujące:

1) Koparka 3,5 tony do płyty fundamentowej jest za lekka. Rozsądne minimum to 6 ton.

2) Koparka z wypożyczalni, a koparkowy osobno to ryzyko. Jak coś zaczyna źle iść to robi się cyrk z synchronizacją ludzi i zadań.

3) Caterpillar 303.5E - nie polecam. Póki działała to koparkowy narzekał, że słaba. A potem to już tylko gorzej.

 

Teraz czekam do poniedziałku na naprawę/wymianę.

Edytowane przez lund
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takich prac to najszybciej i najtaniej duża ładowarka. Nie wiem zcemu wpadłeś na pomysł aby działać taką małą ;) ona jest dobra do kopania rowów w ciężko dostepnych miejscach, na takim polu to po prostu strata pieniędzy. Pokazywałeś tutaj kiedyś jakąś duzą ładowarkę, ona nie moze przyjechać ?

p.s. żeby tylko nie było jeszcze jakiś jaj z tą koparką z wypozyczalni, że to wy zepsuliście...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...