Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

Ha ha ha ha ha Że Doooooopy nie urywa odnosiło sie do istniejących tego roku warunków pogodowych.

NOOOOOOOOOOOOO ale TY masz PV od roku i od razu widzisz w tym ubliżanie.

Tak jak ci marcinbbb napisał . zdobedziesz doświadczenie to będziesz wiedział o co chodzi.

Bo na dzis zachowujesz sie jak DZIECIAK

 

O Kurna Ty masz PV prawie 17kW No to Sorry ale wynik GORZEJ NIŻ ŹLE

PORAŻKA- i to nie jest złośliwość z mojej strony. Ja na 10kW wcześniej zlapałem 1000kWh a twoja o 70% większa. Tragedia.

 

Jaki ty beznadziejny jesteś. Co ma uzysk z 1kWp do wielkości instalacji? Po to własnie podaje się w taki sposób, żeby porównac uzyski z jednej, takiej samej jednostki. Pomyśl człowieku, anim cos palniesz:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jaki ty beznadziejny jesteś. Co ma uzysk z 1kWp do wielkości instalacji? Po to własnie podaje się w taki sposób, żeby porównac uzyski z jednej, takiej samej jednostki. Pomyśl człowieku, anim cos palniesz:bash:

 

Myślę Myślę to bardzo intensywnie.

Ja też podaję z 1 kW no niech będzie 1 kWp. ( choć takiej jednostki nie ma )

Chyba logiczne jest że im PV większe tym ( kWh/rok ) będzie więcej z PV 17kW niż np. z 5,72kW jak u mnie. No teraz już z 9,96kW

Pytanie nasuwa się inne. Idealnie ustawiona PV .

Skoro ja mam 1050kWh z 1 kW a ty 850 z 1 kW ---to róznicę widzisz???????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę Myślę to bardzo intensywnie.

Ja też podaję z 1 kW no niech będzie 1 kWp. ( choć takiej jednostki nie ma )

Chyba logiczne jest że im PV większe tym ( kWh/rok ) będzie więcej z PV 17kW niż np. z 5,72kW jak u mnie. No teraz już z 9,96kW

Pytanie nasuwa się inne. Idealnie ustawiona PV .

Skoro ja mam 1050kWh z 1 kW a ty 850 z 1 kW ---to róznicę widzisz???????????????

 

Ale masz myślenie :bash:

Z większej instalacji owszem będzie więcej prądu rocznie. Ale nie w przeliczeniu na 1 kWp :jawdrop:

To że masz więcej w przeliczeniu na 1 kWp nie wynika z większej instalacji, ale z innej instalacji.

Albo w twoim regionie było więcej słońca, albo masz lepszy układ paneli = zbliżony do optymalnego.

 

Optymalny układ to kierunek idealnie na południe (bez odchyłu na południowy-wschód, czy południowy-zachód) i kąt nachylenia 35°.

 

Moja instalacja wyciągnęła w tym roku (do teraz) 750 kWh z 1 kWp. Ledwie odpracowała straty po zimie, które pociągnęła P.C. na grzanie domu. Zapasu na następną zimę nie mam.

A tak słabo, bo pochmurne lato było i kąt nachylenia dachu mam 43°, do tego podział wschód zachód.

I to nie idealny wschód-zachód a skręcony o 15°, tak że zachód już patrzy w kierunku północnego-zachodu.

Dlatego też 55% paneli dałem na wschód (który patrzy 15° w kierunku południowego-wschodu), a 45% na zachód. A trzeba było ze 60-65% dać na wschód.

 

 

Tak sobie myślę, że jeszcze lepszy byłby dach kopertowy. O kącie nachylenia 35°, ale za to z narożnikiem skierowanym na południe, a panele 45° na południowy-wschód (50% paneli) i kolejne 50% paneli zwrócone 45° na południowy-zachód. Wydłużony by został czas produkcji prądu w ciągu doby, a co za tym idzie poprawiłoby to samokonsumpcję. Z dobrym uzyskiem w szczycie. Oczywiście panele rozdzielone na dwóch stringach MPP.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tragedia- też prawie 17kW i 1000kWh

 

Widzę, że koledze po 6 latach od montażu styki teoretyczne zardzewiały ;-)

Moc paneli i całego zespołu paneli podaje się [kWp] (kiloWatpik)

Moc falownika określamy [kW]

Ilość energii produkowanej w [kWh]

Moje 800 kWh z 1kWp oznacza, że elektrownia o mocy w panelach wynoszącej: 16,8kWp wyprodukowała * 800kWh = 13 440kWh energii w tym roku - do wczoraj.

Możliwe, że czegoś nie wiem lub nie rozumiem... ale mam takie wewnętrzne przekonanie że to co napisałem jest zgodne ze stanem tej podstawowej wiedzy fotowoltaicznej.

Przeliczając moją produkowaną energię w odniesieniu do 1kWp zainstalowanej mocy paneli umożliwiam każdemu użytkownikowi forum porównanie ze swoim ustrojstwem. Oczywiście że to w ramach radochy z nowego ustrojstwa, ale ma też praktyczny walor kiedy widzisz, że twoje ustrojstwo robi wyraźnie mniej np. 40% niż kolegi bawiącego się w łapanie słońca 50km obok, to może to oznaczać jakąś usterkę do usunięcia, a wiadomo, że lepiej zrobić to szybciej niż później.

Edytowane przez Lubuszmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie kochani zajdźcie że z niego (voymar), swój chłop poniekąd to dzięki niemu macie PV na własnym dachu. Tyle Wam krwi napsuł mówiąc co myśli? Toż to też dzięki niemu ten temat ma tyle stron - i informacji których nikt nie chce!!!

Czepiacie się jednostek a każdy tu przychodził i pytał o instalację 3kWh, że to zrobi 3000kW rocznie, że wato kubików to będzie tyle i tyle.

Panie założyłem i licznik jakiś lewy, panele się odbarwiają, Inwerter wskazuje błąd - ja wiem że ja to dinozaur jestem bo nawet nie chce mi się odpowiadać bo to było poruszane 4 LATA TEMU!!! se poszuka pan między 400-450 stroną tematu,

Nie kuźwa odpowiedź natychmiast... ma być czego ja mam szukać... odpowiedź chcę.

 

Panowie przystopujcie bardzo Was proszę. No chyba że chłop Wam pół rodziny zabił to z siekierą ale poza forum.

 

kolejny raz powtórzę zamknijcie 100 mężczyzn i dajcie im alkohol to... jeden zginie, dajcie im zioło i se selfiki porobią, uśmieją się do płaczu i wymienią numerami.

A my tu doprowadzam do sytuacji że jeden ma zginąć. Bo gada nie po "naszemu" cokolwiek to znaczy.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że koledze po 6 latach od montażu styki teoretyczne zardzewiały ;-)

Moc paneli i całego zespołu paneli podaje się [kWp] (kiloWatpik)

Moc falownika określamy [kW]

Ilość energii produkowanej w [kWh]

Moje 800 kWh z 1kWp oznacza, że elektrownia o mocy w panelach wynoszącej: 16,8kWp wyprodukowała * 800kWh = 13 440kWh energii w tym roku - do wczoraj.

Możliwe, że czegoś nie wiem lub nie rozumiem... ale mam takie wewnętrzne przekonanie że to co napisałem jest zgodne ze stanem tej podstawowej wiedzy fotowoltaicznej.

Przeliczając moją produkowaną energię w odniesieniu do 1kWp zainstalowanej mocy paneli umożliwiam każdemu użytkownikowi forum porównanie ze swoim ustrojstwem. Oczywiście że to w ramach radochy z nowego ustrojstwa, ale ma też praktyczny walor kiedy widzisz, że twoje ustrojstwo robi wyraźnie mniej np. 40% niż kolegi bawiącego się w łapanie słońca 50km obok, to może to oznaczać jakąś usterkę do usunięcia, a wiadomo, że lepiej zrobić to szybciej niż później.

 

Hm STYKI ZARDZEWIAŁY powiadasz?

Przyjmijmy takie założenie .I o to mi chodziło

Mamy wyprodukować 15000kWh

Ja ze swojej 5,72kW ( możesz sobie sobie pisać kWp.) Dla mnie moc to kW tak się uczyłem jak dobrze pamiętam w szkole Nie wiem co to kWp. Choć rozumie że to PV lecz byków nie zamierzam robic bo sobie tak ktos nazwał.

Skoro z 5,72kW wydłubię 7015kWh/rok co daje mi 1226kWh z 1 kW

To z 11,44kW mam 14030kWh

To jaki jest koszt PV ?? 11,44kW a 17kW? Fakt ta 17 zrobi więcej to nie podlega dyskusji lecz różnica w cenie zakupu PV kolosalna.

Inaczej na uzysk 14030/rok ja potrzebuje PV 11,44 a ktoś inny aby taki wynik uzyskać potrzebuje np.16kW A to rożnica 4,56kw za które srednio trzeba zaplacic o ok. 18k-20k dla uzyskania tego samego wyniku.

O to mi chodziło TYLE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz myślenie :bash:

Z większej instalacji owszem będzie więcej prądu rocznie. Ale nie w przeliczeniu na 1 kWp :jawdrop:

To że masz więcej w przeliczeniu na 1 kWp nie wynika z większej instalacji, ale z innej instalacji.

Albo w twoim regionie było więcej słońca, albo masz lepszy układ paneli = zbliżony do optymalnego.

 

Optymalny układ to kierunek idealnie na południe (bez odchyłu na południowy-wschód, czy południowy-zachód) i kąt nachylenia 35°.

 

Moja instalacja wyciągnęła w tym roku (do teraz) 750 kWh z 1 kWp. Ledwie odpracowała straty po zimie, które pociągnęła P.C. na grzanie domu. Zapasu na następną zimę nie mam.

A tak słabo, bo pochmurne lato było i kąt nachylenia dachu mam 43°, do tego podział wschód zachód.

I to nie idealny wschód-zachód a skręcony o 15°, tak że zachód już patrzy w kierunku północnego-zachodu.

Dlatego też 55% paneli dałem na wschód (który patrzy 15° w kierunku południowego-wschodu), a 45% na zachód. A trzeba było ze 60-65% dać na wschód.

 

 

Tak sobie myślę, że jeszcze lepszy byłby dach kopertowy. O kącie nachylenia 35°, ale za to z narożnikiem skierowanym na południe, a panele 45° na południowy-wschód (50% paneli) i kolejne 50% paneli zwrócone 45° na południowy-zachód. Wydłużony by został czas produkcji prądu w ciągu doby, a co za tym idzie poprawiłoby to samokonsumpcję. Z dobrym uzyskiem w szczycie. Oczywiście panele rozdzielone na dwóch stringach MPP.

 

Marco ten JĘZOR to sobie przypraw. :jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ja również po 6 latach mam wyjeba*e co o tym myślisz.

Profilaktycznie możesz przeprosić za kilka lat - wiem że zły jesteś na system..

 

Ale kogo i za co mam przepraszać ? :lol:

 

Jest prosty temat o uzysku - ale jeden musi się dowartościowywać ("Ja na 10kW wcześniej zlapałem 1000kWh a twoja o 70% większa. Tragedia."), drugi plecie androny, że mam PV dzięki gościowi, którego nei bardzo nawet kojarze.

Kabaret

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że kolega miał max uzysk z 1kWp na rok bajeczne 1226...

No to wobec tego mam pytanka:

- jaki min uzysk w tych 6 latach oraz jaki średni za 6 lat ?

- i w jakim województwie ?

 

Do wczoraj 38320 z 5,72kW A 25 września będzie dokładnie 5,5roku czyli 66mies.No a to jeszcze całe 4 dni pracy czyli min jeszcze 100kWh wpadnie. A może i 140kWh kto to wie.

Tak jak podałem na dzień 21.09. 21r uzysk to 38320kwh /66mies.

Na koniec 20r. już dokładnie nie pamietam ( musiał bym sprawdzic w zapiskach) .Lecz jak szybko licze to moja PV dzis ma 2001dzień pracy

PS. prawdziwy Hit to kwiecień 20r.

989kWh/mies. z 5,72kW-- oj ale to chyba tylko raz sie zdarza.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kogo i za co mam przepraszać ? :lol:

 

Jest prosty temat o uzysku - ale jeden musi się dowartościowywać ("Ja na 10kW wcześniej zlapałem 1000kWh a twoja o 70% większa. Tragedia."), drugi plecie androny, że mam PV dzięki gościowi, którego nei bardzo nawet kojarze.

Kabaret

 

Nikt nikogo przepraszać nie musi. Tak twierdze

Mi chodzi o ekonomię

A dokładnie o to co poniżej.

Cyt.Skoro z 5,72kW wydłubię 7015kWh/rok co daje mi 1226kWh z 1 kW

To z 11,44kW mam 14030kWh

To jaki jest koszt PV ?? 11,44kW a 17kW? Fakt ta 17 zrobi więcej to nie podlega dyskusji lecz różnica w cenie zakupu PV kolosalna.

Inaczej na uzysk 14030/rok ja potrzebuje PV 11,44 a ktoś inny aby taki wynik uzyskać potrzebuje np.16kW A to rożnica 4,56kW za które srednio trzeba zaplacic o ok. 18k-20k więcej za PV dla uzyskania tego samego wyniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nikogo przepraszać nie musi. Tak twierdze

Mi chodzi o ekonomię

A dokładnie o to co poniżej.

Cyt.Skoro z 5,72kW wydłubię 7015kWh/rok co daje mi 1226kWh z 1 kW

To z 11,44kW mam 14030kWh

To jaki jest koszt PV ?? 11,44kW a 17kW? Fakt ta 17 zrobi więcej to nie podlega dyskusji lecz różnica w cenie zakupu PV kolosalna.

Inaczej na uzysk 14030/rok ja potrzebuje PV 11,44 a ktoś inny aby taki wynik uzyskać potrzebuje np.16kW A to rożnica 4,56kW za które srednio trzeba zaplacic o ok. 18k-20k więcej za PV dla uzyskania tego samego wyniku.

 

Dosłownie nie kminię o co ci chodzi w tyradzie o cenie zakupu PV ?

Pytasz o koszt PV ? każdy ma inny zależny od chwili montażu, ceny dolara i wielu innych czynników.

Tutaj każdy rozwiązuje swoją łamigłówkę i każdy ma inną będącą pochodną powierzchni, zapotrzebowania na ciepło itd, itp.

Moja wyglądała tak: PV+PC= 75tys. Mój Prąd zwrócił 5tys. Ulga termomodernizacja ok. 11tys. Pozostało 59tys.

Gdybym chciał zostać przy gazie bez PV - to musiałbym wymienić 19letni piec gazowy kondensacyjny za ok.15 tys. bo się kończył.

Zatem potrzebowałem zainwestować 59tys. w nowoczesność lub 15 tys. w zachowanie status quo i te 15 tak czy siak musiałem wywalić.

Więc dołożyłem 44 tys w nowoczesność która zwróci mi się w maks. 5lat a po zapowiadanych wzrostach cen prądu i gazu ok. 4lata może trochę mniej.

W 4 lata zwrot z inwestycji to 25% rocznie. To jedyny - ekonomiczny powód inwestycji w PC i PV.

W ekologię tych procesów nie wierzę. Wiem, że PV przez 25lat pracy zdołają oszczędzić CO2 tyle ile było potrzebne na ich wyprodukowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nikogo przepraszać nie musi. Tak twierdze

Mi chodzi o ekonomię

A dokładnie o to co poniżej.

Cyt.Skoro z 5,72kW wydłubię 7015kWh/rok co daje mi 1226kWh z 1 kW

To z 11,44kW mam 14030kWh

To jaki jest koszt PV ?? 11,44kW a 17kW? Fakt ta 17 zrobi więcej to nie podlega dyskusji lecz różnica w cenie zakupu PV kolosalna.

Inaczej na uzysk 14030/rok ja potrzebuje PV 11,44 a ktoś inny aby taki wynik uzyskać potrzebuje np.16kW A to rożnica 4,56kW za które srednio trzeba zaplacic o ok. 18k-20k więcej za PV dla uzyskania tego samego wyniku.

 

Chłopie - Ty zrobisz 1200 kWh z kWp, ktoś inny w tym samym roku 1000.

Ten ktoś będzie musiał czekać kilkanaście miesięcy dłużej na zwrot inwestycji. I co ?

 

To ma być powód, by latać po forum i pisać "tragedia !" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...