Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dostałem swój pierwszy rachunek z Enei odkąd mam PV i... KLĘSKA! Nie wiem co teraz z tym zrobię... :rolleyes:

 

https://naforum.zapodaj.net/0005733c66bb.jpg.html

 

Jeśli nie mam pomroczności jasnej, to mam do wykorzystania 3609kWh ? OK, instalacja wyprodukowała przez rok w/g falownika 7216 kWh, moje roczne zużycie zanim miałem PV było 4720 kWh, w tym roku powinno być więcej bo doszedł pies, więcej odkurzania, całonocne oświetlenie, monitoring a mimo to w magazynie tyle do wykorzystania czy jeszcze coś z tego utną ( opusty/bilansowanie i inne magiczne terminy, których w tej chwili nie kumam) ?

 

A żeby było śmieszniej...to chcą ode mnie 428zł faktur prognozowanych....:jawdrop:

https://naforum.zapodaj.net/6f7b16a1a85b.jpg.html

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem swój pierwszy rachunek z Enei odkąd mam PV i... KLĘSKA! Nie wiem co teraz z tym zrobię... :rolleyes:

 

https://naforum.zapodaj.net/0005733c66bb.jpg.html

 

Jeśli nie mam pomroczności jasnej, to mam do wykorzystania 3609kWh ? OK, instalacja wyprodukowała przez rok w/g falownika 7216 kWh, moje roczne zużycie zanim miałem PV było 4720 kWh, w tym roku powinno być więcej bo doszedł pies, więcej odkurzania, całonocne oświetlenie, monitoring a mimo to w magazynie tyle do wykorzystania czy jeszcze coś z tego utną ( opusty/bilansowanie i inne magiczne terminy, których w tej chwili nie kumam) ?

 

W magazynie masz 3609 * 0.8 = 2887.2 do wykorzystania później. Do kiedy do zależy kiedy ta energia została wprowadzona do sieci. Ona w tej sieci może być przez 365 dni.

Zastanawiające są dla mnie te sumy energii przed i po bilansowaniu. Tego bilansowania oni w ogóle nie powinni robić bo bilansowanie powinno się odbywać Wektorowo a więc w liczniku na bieżąco.

Co nazywasz "klęską"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W magazynie masz 3609 * 0.8 = 2887.2 do wykorzystania później. Do kiedy do zależy kiedy ta energia została wprowadzona do sieci. Ona w tej sieci może być przez 365 dni.

Zastanawiające są dla mnie te sumy energii przed i po bilansowaniu. Tego bilansowania oni w ogóle nie powinni robić bo bilansowanie powinno się odbywać Wektorowo a więc w liczniku na bieżąco.

Co nazywasz "klęską"?

 

Klęska urodzaju..bo w tym kraju zawsze jest klęska ;)

Czyli ponad 2800 do wykorzystania. Planowałem odwiert pod nawadnianie terenu ale chyba też pozmieniam maszyny ogrodowe na elektryczne i będę się starał kontrolować pobór prądu przez jakieś przenośne gniazdko z licznikiem.

 

Co do rozliczania wektorowego, to nie mam o tym pojęcia co i jak, bo nie miałem takiej potrzeby wiedzieć. Pytaniem jest, czy w Enei takie robią ?

 

Planowałem roczne zużycie ok 5000kWh a mi z tego rachunku bliżej 4k wychodzi ...albo źle liczę ;/

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mnie naszła rozkmina, po ostatnich bezchmurnych dniach - jak się u Was rozkładała produkcja na wykresach w ciągu dnia?

Jaką procentową wydajność w szczycie wyciągnęliście? ;)

U mnie mniej więcej tak wyszło dla PV 9,5kW:

 

x.jpg

 

Klęska urodzaju..bo w tym kraju zawsze jest klęska ;)

Planowałem roczne zużycie ok 5000kWh a mi z tego rachunku bliżej 4k wychodzi ...albo źle liczę ;/

 

No to chyba dobrze? Od przybytku d*pa nie boli ;) Ja mam odwrotny problem przy bilansowaniu 1:1, wciąż mi tej produkcji brakuje względem potrzeb i 3/4 domu zimne..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mnie naszła rozkmina, po ostatnich bezchmurnych dniach - jak się u Was rozkładała produkcja na wykresach w ciągu dnia?

Jaką procentową wydajność w szczycie wyciągnęliście? ;)

U mnie mniej więcej tak wyszło dla PV 9,5kW:

 

x.jpg

 

 

 

 

Moje 9.9kWp w ostatni słoneczny dzień lutego wyglądało tak.

 

Screen Shot 2023-03-01 at 1.24.28 AM.jpg

Edytowane przez stos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mnie naszła rozkmina, po ostatnich bezchmurnych dniach - jak się u Was rozkładała produkcja na wykresach w ciągu dnia?

Jaką procentową wydajność w szczycie wyciągnęliście? ;)

U mnie mniej więcej tak wyszło dla PV 9,5kW:

 

x.jpg

 

 

.

 

Cosik mały masz ten szczyt jak na 9,5kWp. U mnie z 6,4 mam teraz więcej ok południa

 

https://naforum.zapodaj.net/52327dc797eb.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne te wykresy macie ^^ Jakoś chłodzicie te panele, czy w inny sposób pomagacie im zwiększyć wydajność?

 

Masz wszystkie moduły w jednym kierunku a może Rupicapra ma w dwóch lub w trzech kierunkach i inne uwarunkowania?

 

 

Cienia nie mam, lecz instalacja jest na wschód, odchylona 11° na południe, przy dachu o skosie 19° - wszystko po jednej stronie.

Myślę jak rozbudować instalację, by nikt nie zauważył przekroczenia nominalnych 10kW :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę jak rozbudować instalację, by nikt nie zauważył przekroczenia nominalnych 10kW :smile:

 

Dołóż sobie drugą instalację off-gridową z niewielkim magazynem.

Nie musisz jej zgłaszać.

Zwiększysz w ten sposób produkcję i zabezpieczysz się przed wyłączeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołóż sobie drugą instalację off-gridową z niewielkim magazynem.

Nie musisz jej zgłaszać.

Zwiększysz w ten sposób produkcję i zabezpieczysz się przed wyłączeniami.

 

Ale czy magazyn się kiedykolwiek zwróci finansowo?

Rozbudowując teraz o jakieś 2kW wydałbym koło 10k złociszy - albo i taniej samemu wskakując na dach.

Mieszkając na Ślunsku raczej w wiatraki nie będę inwestować, bo u mnie słabo wieje, a i las niedaleko, więc coś muszę wymyślić, nie chcąc co zimę przymarzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy magazyn się kiedykolwiek zwróci finansowo?

Rozbudowując teraz o jakieś 2kW wydałbym koło 10k złociszy - albo i taniej samemu wskakując na dach.

Mieszkając na Ślunsku raczej w wiatraki nie będę inwestować, bo u mnie słabo wieje, a i las niedaleko, więc coś muszę wymyślić, nie chcąc co zimę przymarzać.

 

Poczytaj o planach na drugą połowę 2024. Słowo klucz to "stawki godzinowe".

Jak będziesz mógł zmagazynować EE kiedy w południe jest tania na wieczór gdy jest najdroższa to magazyn może się szybko zwrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie, na swoją parabole nie narzekam ale też warunki moja PV na optymalne: grunt, idealnie na południe, kąt 35st. W szczycie miałem dzisiaj 8.76kw[ATTACH=CONFIG]463937[/ATTACH]

 

Dzisiejsza produkcja to 55,83 kWh z 9,99 kWp ?

5,59 kWh / kWp

Ładny wynik :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...