Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W marcu miałem zaledwie jeden dzień z idealną parabolą produkcji. Wszystkie inne niby słoneczne dni (a było ich zaledwie kilka) były poszarpane :(

Więc i efekty mizerne, 63,7 kwh/kwp :( W marcu 2022 było 113,1kwh/kwp

 

Styczeń i luty też w tym roku gorsze niż rok czy dwa lata temu, kwiecień wręcz tragicznie się zaczął. Słaby rok się zapowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym się w tym różnią od innych ?

 

Nie wiem jak szeroką ofertę ma ten producent, ale u mnie są jakieś bieda mono - perc'e, a chyba najlepiej pod mało optymalnym kątem pracują n-type ibc?

Albo się myle, bo wiem tyle co poczytałem w recenzjach, samemu nie testowałem ;)

W każdym razie gdy pada nań idealnie słońce, to max z 57% z siebie dają, więc chyba jakością nie grzeszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rano był zanik napięcia sieciowego na kilka minut. Po kilku godzinach od wznowienia otworzyłem apkę PV i patrzę stan jałowy. Dzwonię do instalatora i on mówi, że faktycznie od kilku godzin nie ma produkcji, pytał tylko, czy różnicówki ok. Patrzę na apkę a tam, 50,74 Hz na sieci. To oczywiście nie pozwala na start falownika. Dzwonie na 991 i mówię kobiecie, że są nieprawidłowe parametry sieci w postaci za wysokiej częstotliwości. Ona pyta czy napięcie jest za wysokie, mówię że jest w normie około 230 V, ale inny parametr sieci jest przekroczony. Ona mówi, że jeżeli to powodują moje urządzenia domowe to oni nic nie zrobią. Ja jej na to, że częstotliwość sieci nie jest zależna ode mnie, a ona mówi, że jak nie przekracza 253 V to jest w normie :) Poza tym oni nie maja zgłoszeń awarii w tym rejonie. Zapytałem jeszcze czy pani jest po kursie piekarsko cukierniczym i podziękowałem za rozmowę. Co się okazało. Na linii SN były prowadzone jakieś prace i zasilanie szło z agregatu. Po powrocie zasilania z sieci falownik ruszył. Poziom kompetencji obsługi tel 991 w PGE, firmie obracającej miliardami zł pozostawiam bez komentarza.

Ten niski poziom kompetencji panienek z pod numeru 991jest znany.

Kiedyś o północy zadzwoniłem że napięcie sieci przekracza 253V.

Panienka się zapytała czy mam instalację PV.

Jak odpowiedziałem że tak to kazała mi ja wyłączyć. :)

Zapytałem ją czy ona wie że w nocy instalacja PV nie produkuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Ludzie! Zakrywajcie kocami panele, bo za dużo produkują!! :D

 

Taka ciekawostka 23 kwietnia 2023, 9:48. Z samego rana ukazał się artykuł o tekście - "W niedzielę 23 kwietnia Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły zagrożenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. To drugi raz w historii, kiedy operator sięga po ten mechanizm. Tym razem jednak mocy w systemie jest za dużo, głównie za sprawą gigantycznej produkcji z elektrowni słonecznych. Możliwe jest nie tylko wyłączanie przez operatora wiatraków i farm słonecznych, ale też przydomowej fotowoltaiki" https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/swieci-za-mocno-beda-wylaczac-wiatraki-i-fotowoltaike/g7cfw5f

 

Skoro z samego rana jest problem z nadmiarem, to strach pomyśleć co w południe będzie., Co prawda u mnie chmur coraz więcej i być może natura Polskę uratuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie! Zakrywajcie kocami panele, bo za dużo produkują!! :D

 

Taka ciekawostka 23 kwietnia 2023, 9:48. Z samego rana ukazał się artykuł o tekście - "W niedzielę 23 kwietnia Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły zagrożenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. To drugi raz w historii, kiedy operator sięga po ten mechanizm. Tym razem jednak mocy w systemie jest za dużo, głównie za sprawą gigantycznej produkcji z elektrowni słonecznych. Możliwe jest nie tylko wyłączanie przez operatora wiatraków i farm słonecznych, ale też przydomowej fotowoltaiki" https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/swieci-za-mocno-beda-wylaczac-wiatraki-i-fotowoltaike/g7cfw5f

 

Skoro z samego rana jest problem z nadmiarem, to strach pomyśleć co w południe będzie., Co prawda u mnie chmur coraz więcej i być może natura Polskę uratuje ;)

 

Nic nie będzie bo pv się przegrzewają i produkcja spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...