Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

Takie lamerskie pytanie - skoro w słoneczny dzień może wystąpić nadprodukcja, której nie chce ktokolwiek odkupić od sieci energetycznych, to nie prościej byłby ją puścić w kurek, zamiast odłączać sieci? Np. zbiorniki wodne obok elektrowni służące do chłodzenia bloków podgrzać do 90°C?

 

Albo wytworzyć trochę wodoru z tych nadwyżek i spalić go nocą do produkcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Takie lamerskie pytanie - skoro w słoneczny dzień może wystąpić nadprodukcja, której nie chce ktokolwiek odkupić od sieci energetycznych, to nie prościej byłby ją puścić w kurek, zamiast odłączać sieci? Np. zbiorniki wodne obok elektrowni służące do chłodzenia bloków podgrzać do 90°C?

 

Albo wytworzyć trochę wodoru z tych nadwyżek i spalić go nocą do produkcji?

 

pytanie świetne... chętnych wciąż brak, albo jest ich nie wielu. A zachęty i obiecanki przecież są.... zielony wodór. W każdym kraju go obiecują i nawet zakładają całe "zaułki". No i już. :)

Ps. podgrzewanie zbiorników w sąsiedztwie elektrowni nie jest dobrym pomysłem. Nawet bardzo... ale np. elektrownie szytowo-pompowe jako magazyny. To już jak najbardziej pożądane. No i ten wodór zielony. Który się nikomu nie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podniosą napięcie w sieci do 264.5V i wszystko się natychmiast wyłączy.

Jak się nie wyłączy to przyjdą i zdejmą licznik. :)

 

W jaki sposób, tak na szybko, podniosą napięcie w sieci na większym obszarze?

A później, też szybko, obniżą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet podnosić nie muszą... samo się zadzieje. I będzie działo się coraz częściej.... bo siła PV ciągle rośnie...

Magazyny Energii powinny być rozsiane po całym kraju... na średnim napięciu. No i linie wysokiego napięcia do dystrybucji....

 

 

Z tego co się orientuję, to trafo ma mieć możliwość puszczania prądu do linii średniego napięcia. A stare tego nie obsługują. Więc lipa.

Jeśli się mylę, to mnie poprawcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

264.6V jest zgodne z normą.

Jak będą chcieli delikatniej to podniosą do 253V i poczekają 10 minut na wyłączenie się wszystkich instalacji PV.

To tylko zależy czy chcą wyłączyć natychmiast czy mogą te 10 minut poczekać.

U mnie na starym trafo jedna faza ustawiona jest na 253V. Skąd wiem? Bo rano, kiedy ciemno jak w przysłowiowej d... widziałem ponad 252V na inteligentnym gniazdku.

Oczywiście samo urządzenie mogło zawyżać wskazania, ale ta faza jest najgorsza i generalnie się napięcia zgadzają z falownikiem, kiedy produkcji jest mało.

 

IMG_20230425_093837.jpg

Tutaj około południa, produkcja lekko ponad 1kW, napięcia 222-253V

W piku mam 10,5kW z modułów.

Także widać, że trafo wysoko ustawiony.

Nie zrobiłem zrzutu ekranu z czasu, kiedy przed świtem było tak wysokie napięcie.

Zazwyczaj trafiam na około 247-248V w nocy.

Co do wyłączania pv.

Tauron wprowadził już taki zapis w swoim regulaminie początkiem zeszłego roku dla instalacji ponad 10kWp. Masz podłączyć odpowiednie urządzenie, tak by oni mogli zdalnie wyłączyć falownik.

Było głośno o tym. Nie wiem, jak u innych.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na starym trafo jedna faza ustawiona jest na 253V. Skąd wiem? Bo rano, kiedy ciemno jak w przysłowiowej d... widziałem ponad 252V na inteligentnym gniazdku.

Oczywiście samo urządzenie mogło zawyżać wskazania, ale ta faza jest najgorsza i generalnie się napięcia zgadzają z falownikiem, kiedy produkcji jest mało.

 

[ATTACH=CONFIG]464753[/ATTACH]

Tutaj około południa, produkcja lekko ponad 1kW, napięcia 222-253V

W piku mam 10,5kW z modułów.

Także widać, że trafo wysoko ustawiony.

Nie zrobiłem zrzutu ekranu z czasu, kiedy przed świtem było tak wysokie napięcie.

Zazwyczaj trafiam na około 247-248V w nocy.

Co do wyłączania pv.

Tauron wprowadził już taki zapis w swoim regulaminie początkiem zeszłego roku dla instalacji ponad 10kWp. Masz podłączyć odpowiednie urządzenie, tak by oni mogli zdalnie wyłączyć falownik.

Było głośno o tym. Nie wiem, jak u innych.

 

A jakie to urządzenie trzeba podłączyć i na czyj koszt? Miał już ktos taki przypadek? Ja co prawda nie mam w Tauronie, ale sama idea mnie ciekawi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na starym trafo jedna faza ustawiona jest na 253V. Skąd wiem? Bo rano, kiedy ciemno jak w przysłowiowej d... widziałem ponad 252V na inteligentnym gniazdku.

Oczywiście samo urządzenie mogło zawyżać wskazania, ale ta faza jest najgorsza i generalnie się napięcia zgadzają z falownikiem, kiedy produkcji jest mało.

 

[ATTACH=CONFIG]464753[/ATTACH]

Tutaj około południa, produkcja lekko ponad 1kW, napięcia 222-253V

W piku mam 10,5kW z modułów.

Także widać, że trafo wysoko ustawiony.

Nie zrobiłem zrzutu ekranu z czasu, kiedy przed świtem było tak wysokie napięcie.

Zazwyczaj trafiam na około 247-248V w nocy.

Co do wyłączania pv.

Tauron wprowadził już taki zapis w swoim regulaminie początkiem zeszłego roku dla instalacji ponad 10kWp. Masz podłączyć odpowiednie urządzenie, tak by oni mogli zdalnie wyłączyć falownik.

Było głośno o tym. Nie wiem, jak u innych.

 

U mnie jeszcze niedawno było w nocy ponad 245V na każdej fazie.

Zdarzyło się nawet 258V w nocy.

Kiedy zadzwoniłem na 991 żeby zgłosić za wysokie napięcie, miła Pani zasugerowała żebym wyłączył fotowoltaikę. :)

Po kilku dniach miałem już w nocy średnio 235V na fazach.

 

Tak to wygląda dzisiaj.

 

Screen Shot 2023-04-25.jpg

Edytowane przez stos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...