Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe na przyszłość - na poddaszu jeszcze nieużytkowym


Peter76

Recommended Posts

Jestem stałym czytelnikiem forum, ale rzadko piszę. Jednakże i ja zacząłem budowę wymarzonego domu i właśnie hydraulicy kończą kłaść podłogówkę na parterze. Dom jest parterowy (159 m2 do ogrzania) z nieużytkowym poddaszem.Podłogówka miała być zasilana przez gazowy kocioł kondensacyjny, ale z uwagi na opieszałość gazowników wróciłem do myśli o instalacji pompy ciepła. Zaproponowano mi Nibe Biawar F1145 8 kW. Tu zaczyna się problem, ponieważ poddasze jest bardzo fajne i kusi powierzchnią. Jest tam spokojnie do zagospodarowania 100 m2 i jeszcze zostaje dużo na strych. Z racji pompy ciepła gdybym chciał na strychu urządzić np pokój telewizyjny i siłownię to wypadałoby, żeby była tam podłogówka. Teraz na stropie (lanym) mam położone 20 cm EPS 100 0,036, na to ma iść folia i posadzka z miksokreta. Zastanawiamy się wobec tego, czy na tej powierzchni 100m2, ewentualnie połowie nie położyć podłogówki, póki co bez podłączenia do źródła ciepła. Może się przyda, a może nie. Z ekonomicznego punktu widzenia chyba to głupota, pompa 8 kw też nie pociągnie dodatkowego metrażu i trzeba brać większą ( i więcej odwiertów?). Nie wiem co z tym fantem począć i ewentualnie w jaki inny sposób zapewnić tam w przyszłości ogrzewanie gdy zajdzie taka potrzeba? Nie zostawię przecież gołego styropianu, bo to będzie kompletnie niefunkcjonalne. W warstwie styropianu znajdują się ponadto rury wentylacji mechanicznej. Gdybym w przyszłości podłączył gaz to kocioł kondensacyjny mógłby zasilić ogrzewanie na poddaszu, ale on też najlepiej współpracowałby właśnie z podłogówką.

 

Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów i proszę o konstruktywne rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz zamiar adaptować tą powierzchnie to jak najbardziej - wykonaj ogrzewanie podłogowe w tej części (na całych 100m2. Z podziałem na sekcje i sfotografuj jak to się układa.

Nie widzę problemu, aby w dzisiejszym domu o powierzchni 259 m2 zapewnić komfort cieplny szczególnie gdy tam ma być cześć przeznaczona na siłownię (komfort takiego pomieszczenia to 15-16*C )

Nie będę tutaj przytaczał teorii jak i co można ogrzać taką pompą - INSTALUJ PODŁOGÓWKĘ - potem będzie tylko drożej i trudniej, a jeśli potrafisz to zrobić jeszcze sam to już lepiej nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O prądzie myślałem, ale nie wiem czy wyjdzie to taniej niż pompą. Jeśli byłby tam pokój bilardowy to myślałem nawet o rozwiązaniu z kozą. Jest pewnie sporo rozwiązań, ale trudno znaleźć optymalne. Myślę, że jeśli teraz zrobię tam podłogówkę to będzie to koszt jednorazowy, choć wcale nie mały a co potem to nie wiadomo. Poddasze jest bardzo fajne i szkoda z niego jakoś konstruktywnie nie skorzystać, ale wiadomo koszty, koszty...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łapanie kilku srok słabo się sprawdza. Jak chcesz ogrzewać, to bez sensu 20cm styro. Daj go jak najmniej i od razu puść w nim instalacje. I porządnie ocieplij połać.

Dobrze przemyśl, czy ooddasze sprawdzi sie jako użytkowe. Rozplanuj wygodne schody, okna, ściany działowe, instalacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łapanie kilku srok słabo się sprawdza.

Tego się właśnie obawiam. Peszle z elektryką są wyciągnięte, rura kanalizacyjna i woda również, brak tylko ogrzewania. Może faktycznie w przyszłości jakieś oszczędne elektryczne kaloryferki załatwią sprawę i się niepotrzebnie przejmuję i inwestuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W peszlach masz kable? Jak nie, to przeciagnij testowo. Naciagnięcie peszla na YDYp wymaga wyprostowania obydwu. O zakrętach zapomnij.

Albo od razu rob poddasze jako uzytkowe (cienki styropian pod wylewką), dobre ocieplenie polaci, instalacje, okna/jaskólki. Albo jako nieogrzewaną przestrzen - gruba termoizolacja na stropie i wylewka albo podloga z desek.

.

Albo zostaw poddasze nieuzytkowe - rozwiń welnę z rolki i na tym koniec. Zechcesz zagospodarować - przełożysz wełnę na połać, a na stropie polożysz cienki styropian i zrobisz wylewki z podłogówką. Tylko instalacje podciagnij tak, zeby nie trzeba było robic demolki na parterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz wszystko to rób podłogówkę. Rozdzielacz na poddaszu możesz przecież zawsze zakręcić a jak zechce ci się pomieszczenia to będzie jak znalazł.

20 cm styropianu to może zbyt wiele bo pewnie nie miałeś w planach ocieplania dachu wełną .

Jeśli wysokości poddasza są małe i styropian to dwie warstwy na mijankę to ujmij jedną dodaj folię alu.i instaluj rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...