Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kuchnia 2,95x3,09m - półotwarta na jadalnię/salon - w domu jednorodzinnym, parterowym


Maciek85

Recommended Posts

Proszę o rady i ocenę mojej obecnej koncepcji.

 

Budynek stawiamy metodą bardzo gospodarczą. Do tej pory praktycznie 100% to praca moja i mojego taty, dlatego do wykończenia jeszcze daleko. Jeżeli dobrze pójdzie to może uda się z przeprowadzką na zimę 2020, ale to plany bardzo 'pi razy drzwi'. Ale w związku z tym, że na wiosnę ruszamy z kanalizację, chcę mieć już rozplanowane w miarę dokładnie kuchnię i łazienkę żeby wiedzieć gdzie kopać i nie musieć później robić poprawek. Ten temat tyczy się kuchni, będę również zakładał taki sam nt. łazienki.

 

Projekt: Sfinks GL-498 studia Atrium (Link)

Obecny stan zaawansowania budowy: Obsypany i zasypany fundament (bez kanalizacji i podłogi na gruncie).

Następne prace: Wiosna 2019/Jak tylko znikną mrozy. Startujemy z kanalizacją.

 

Moje przemyślenia nt. kuchni:

 

Spiżarka: Gdy kupowałem ten projekt byłem pewien, że będę ją robił. Chciałem mieć sporo miejsca na 'graciarnie' kuchenną i m-sce do trzymania zgrzewek napojów. Ale po przemyśleniu kwestii, chyba jednak zrezygnuję ze spiżarki, kosztem powiększenia powierzchni samej kuchni.

Lodówka i piekarnik w zabudowie: Głównie z subiektywnych powodów estetycznych. Chcę mieć całą ścianę (albo jej większość) w wysokiej zabudowie. I po prostu bardzo podoba mi się taka jednolita, zabudowana ściana z lodówką i piekarnikiem.

Wysokość blatu/Okna: Jestem dość wysoki (187cm). Chcę mieć powierzchnię blatu na wysokości 1m. Chcę żeby blat był jednocześnie parapetem okna. W projekcie dół otworu okiennego jest na 82cm. Zmienię rozmiar okna tak, aby parapet/blat wyszły na poziomie 100cm.

Okno: W domu będzie wentylacja mechaniczna i spora część okien będzie nieotwieralna. W kuchni planuję również wyciąg (nie tylko pochłaniacz) nad indukcją. W związku z tym wydaje mi się, że montaż okna FIX w kuchni nie jest złym pomysłem. Ale nie jestem tego pewien jeszcze na 100%. Głównym argumentem mieszającym mi w głowie jest "A co jak coś przypalisz albo będziesz gotował coś o 'intensywnym' zapachu?".

Zlew pod oknem: Sam już nie wiem czy jest to dobry pomysł. W mojej obecnej koncepcji (którą pokażę poniżej) zlew znajduje się właśnie przy oknie.

Płyta indukcyjna: Bo słyszałem o niej wiele dobrego. Bo od zawsze mam zwykłą gazową i chcę coś innego. Bo lubię technologiczne 'bajery', a to mi się właśnie subiektywnie z czymś takim kojarzy. Bo nie będę musiał doprowadzać gazu do kuchni (a tylko do kotłowni bo źródłem ciepła będzie u mnie właśnie kocioł gazowy). Bo podobno czyści się o wiele łatwiej. Bo wg. mnie wygląda ładnie, minimalistycznie i schludnie.

Półwyspa (nie wiem jak to inaczej nazwać): Chodzi o tą 'wypustkę', która w połowie domyka blat przy wejściu do kuchni. Widać o co mi chodzi w albumach z inspiracjami, które zlinkuję poniżej i w filmie z moim projektem. Nie wiem czy w tak małej (chyba jak na standardy kuchenne domków to jednak jest mała kuchnia - chociaż przy tym co mam teraz w bloku to i tak będzie moloch) kuchni ma to sens. Nie wiem też czy ma to sens z punktu widzenia jadalni i stołu, które będą przecież zaraz przy kuchni. Z jednej strony takie coś po prostu mi się podoba wizualnie. Ale nie wiem czy ma to jakieś uzasadnienie praktyczne/użytkowe.

Lód do napojów: Niby drobnostka, ale codziennie zużywam sporo kostek lodu. Chciał bym mieć lodówkę z kostkarką, ale wiem, że nie ma lodówek w zabudowie z kostkarkami. A lodówka w zabudowie wygrywa z chęcią posiadania lodu instant (ale to bardzo zacięta walka i zabudowa wygrała wynikiem 51 do 49). Znacie jakieś inne rozwiązania na szybki lód do drinków na żądanie?

Jak często i jak korzystam z kuchni: Kuchnia będzie użytkowana głównie przeze mnie. Średnio przyrządzam coś raz dziennie wieczorem. W weekendy częściej. Głównie piekę i smażę (WOK, patelnie żeliwne, własne wędliny, pieczenie w rękawie itp.). Raczej nie potrzebuję dużo miejsca do codziennej pracy. Potrzebuję za to więcej miejsca do przechowywania, bo mam sporo 'gratów' (maszyna do chleba, woki, patelnie żeliwne, toster, wolnowar itp.) i chciał bym żeby nie były na widoku.

 

Inspiracje

o Album inspiracja #1: https://imgur.com/a/wwzJK4h

bMFtUfL.jpg

LyCEh9j.jpg

o Album inspiracja #2: https://imgur.com/a/BwZkCdD

7pCa8T5.png

[/img]</p><p> • [b]Umiejscowienie na działce i względem stron świata (jeżeli ma to jakieś znaczenie):[/b]</p><p> o Link: https://imgur.com/Qqj33sY</p><p> [img]https://i.imgur.com/Qqj33sY.png

Obecna koncepcja mojej kuchni

o Film YouTube z moim projektem w SketchUp:

o Screenshoty z mojego SketchUp'a z kuchnią - czyli obecna koncepcja:

sZ0NegQ.png

 

Wh288As.png

 

Sct9Nb7.png

 

Film jest ustawiony jako prywatny, więc można się do niego dostać tylko poprzez podany link.

Albumy są na znanej stronie hostującej obrazki - kiedyś królował imageshack, teraz mamy erę imgur.

W razie problemów z wyświetlaniem/dostępem, dajcie proszę znać żebym mógł to poprawić.

 

To chyba wszystko :)

Wszelkie rady czy uwagi mile widziane. Jeżeli czegoś wg. was oczywistego w ogóle nie uwzględniłem, to też proszę o informację. Być może popełniłem jakieś kuchenne faux pas i trzeba mnie w tym uświadomić.

 

Edit: Zapomniałem dodać link do rzutu z wymiarami domu: https://imgur.com/rcrJZEw

rcrJZEw.jpg

Edytowane przez Maciek85
Dodałem zdjęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny ci ten minipółwysep?

Jeśli chcesz optycznie zamknąć kuchnię to może szafki od strony salonu?

 

Ciemny pasek drewna na górnych szafkach może przytłaczać.

 

Są kostkarki do zabudowy:

https://www.gort.pl/produkty/kostkarka-do-zabudowy/ :)

 

spiżarka - jest bardzo fajnym elementem, ale w projekcie to była jakaś karykatura.

 

zlew pod oknem - zwiększasz częstotliwość mycia okna.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny ci ten minipółwysep?

Jeśli chcesz optycznie zamknąć kuchnię to może szafki od strony salonu?

Masz na myśli po prostu lustrzane odbicie i zabudowaną ścianę przerzucić na drugą stronę?

Chyba nie przejdzie, bo z tej strony od ściany do okna jest 45cm. Natomiast z drugiej jest już 100cm.

 

Nie jest mi on do niczego potrzebny. Jedzenie na szybko to i tak przy stole w jadalni. Raczej nie widzę tam stołków barowych. Jedynie bym to rozstrzygał w kategorii przestrzeni roboczej i trochę wizualnego odgraniczenia kuchni.

 

Jeżeli bym wywalił ten półwysep, to myślałem też po prostu nad małą ścianką.

Tak jak to zaproponowali na stronie studia:

 

wnetrze-1350-59562fd4edf9d.jpg

wnetrze-1350-59562fd8aff3c.jpg

 

Ale też nie wiem czy to ma sens.

Z jednej strony fajnie jakoś wizualnie odgraniczyć kuchnię. Ale z drugiej to jest jednak mała kuchnia w relatywnie małym domku i chcę też postawić na poczucie otwartości i przestrzeni.

 

Ciemny pasek drewna na górnych szafkach może przytłaczać.

Ta kolorystyka to po prostu moja zabawa na szybko w SketchUp, bazująca na jednej z inspiracji. Chcę zrobić minimalistycznie i na biało z drobnymi elementami drewna. Ale nad dokładną kolorystyką się jeszcze nie zastanawiałem.

 

No proszę - czego to ludzkość nie wymyśli :D

 

spiżarka - jest bardzo fajnym elementem, ale w projekcie to była jakaś karykatura.

No właśnie, straszne maleństwo. Ale na coś większego (chociażby żeby wejść do środka na ćwierć kroku) to tam raczej by mi było szkoda m-sca.

 

zlew pod oknem - zwiększasz częstotliwość mycia okna.

No i jeszcze myślałem nad wywaleniem zlewu spod okna żeby uzyskać dużą przestrzeń roboczą. Ale wtedy nie mam gdzie przerzucić tego zlewu. Na blat z płytą i zmieścić płytę i zlew w jednym ciągu?

Edytowane przez Maciek85
Źle podałem jeden wymiar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast półwyspu z siedziskiem, myślałam o wąskim kredensie o wysokości nieco wyższym od szafek kuchennych, dostępnym od strony jadalni, a który przesłaniały widok na kuchnię.

 

Niestety, przesuniecie zlewu spod okna spowoduje ciasnotę przy płycie :(

Szkoda, że nie zgłosiłeś się z projektem na etapie projektowania a kiedy już dom się buduje. Bo starczyłoby np. pozmieniać układ okien.

 

***

Zastanawia mnie idea dwóch okien w pralni i garażu - przecież to podraża koszty budowy. jedno większe byłoby i cieplejsze i tańsze niż dwa małe.

Nie masz też wentylacji mechanicznej tylko wielką liczbę kominków wentylacyjnych.

 

Warto by nieco poprzesuwać otwory drzwiowe (np. garaż) i ścianki (wc, salon):

4412450b1d21b1ccgen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie idea dwóch okien w pralni i garażu - przecież to podraża koszty budowy. jedno większe byłoby i cieplejsze i tańsze niż dwa małe.

Nie masz też wentylacji mechanicznej tylko wielką liczbę kominków wentylacyjnych.

 

Warto by nieco poprzesuwać otwory drzwiowe (np. garaż) i ścianki (wc, salon):

Zdjęcie z projektem, które wkleiłem, to zdjęcie zrobione zaraz po zakupie. Jeszcze przed adaptacją.

Te okna w garażu i pokoju/łazience to faktycznie straszne popierdółki były i chcę zrobić 70/150 (czyli jeszcze większe niż na poniższym obrazku).

Tutaj część adaptacji, które zleciłem:

 

PZozjcN.png

 

Reszta adaptacji, które nie są wylistowane na powyższym obrazku:

  • W rogu salonu jednak nie będzie 'kozy'. Zdecydowałem się na jedynie podłogówkę.
  • Dach nie będzie standardowy (więźba). Będzie prefabrykowany z wiązarów kratownicowych. Bardzo mi na tym zależało, ponieważ mogłem dzięki temu zlikwidować 6 słupów podtrzymujących więźbę (dachy wiązarowe są samonośne do bodaj 16m rozpiętości). Jeden z tych słupów wypadał na granicy salonu i jadalni. Przez to mogłem też usunąć tą ściankę i otrzymałem większą otwartą powierzchnię.
  • Komina/Szachtu wentylacyjnego w ścianie pomiędzy wiatrołapem i kuchnią nie będzie w ogóle.
  • Komina przy oryginalnie zaprojektowanym wkładzie piecowym nie będzie w ogóle.
  • Jedyny komin będzie w kotłowni i będzie to komin z jednokomorowych pustaków wentylacyjnych do którego wsadzę później (na etapie montażu kotła) kwasówkę.
  • Kotłownia/Pralnia: Zastanawiam się jeszcze czy jest sens robić dwa oddzielne pomieszczenia. Czy może wywalić ściankę i zrobić jedno większe. Pozycji komina już nie zmienię, bo stopa kominowa zrobiona. Ale nie będzie to to bardzo duże i da się na pewno jakoś sensownie zabudować żeby to jedno pomieszczenie jakoś szkaradnie nie wyglądało.

 

zamiast półwyspu z siedziskiem, myślałam o wąskim kredensie o wysokości nieco wyższym od szafek kuchennych, dostępnym od strony jadalni, a który przesłaniały widok na kuchnię.

Możesz proszę zamieścić jakieś zdjęcie poglądowe tego co masz na myśli? Niekoniecznie w kuchni o takim układzie. Po prostu takiego mebelka.

 

Niestety, przesuniecie zlewu spod okna spowoduje ciasnotę przy płycie :(

No właśnie tak myślałem. Tylko jak do tego wywalę półwysep, to boję się, że będzie za mało m-sca roboczego.

Edytowane przez Maciek85
Język polski trudny jest...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego budujesz komin w kotłowni, zamiast wypuścić rure przez ścianę?

 

Też się nad tym zastanawiałem. Gdybym miał płaski dach to prawie na pewno bym tak zrobił. Ale przy kopertowym wolę komin standardowy. A to dlatego, że po prostu mieć wystającej 'z boku' rury.

No i jako przestroga są takie fotki:

 

Bez%C2%A0tytu%C5%82u12.jpg

 

Oczywiście skrajny przypadek i można takie coś zrobić dobrze. Także bardziej chodzi o mój subiektywny argument, że 'wolę' klasyczny komin.

 

Mi w tym układzie przeszkadza wejście do wc, które jest przy jadalni.

Niestety, może być słychać chlupiąca "dwójeczkę".

 

Szczerze to nigdy o tym nie pomyślałem. Przy długim stole i dużej ilości gości faktycznie niektórzy będą siedzieć praktycznie przy wejściu do WC. No cóż. Całe życie w blokach, większość rodziny/znajomych też. Tam bywa podobnie/gorzej. Nie znaczy to, że tak jest dobrze, ale nie widzę tu też jakiejś tragedii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz blat do samego okna to po co tam zlew, szkoda miejsca, bez niego masz powierzchnię roboczą ok. 150x90. Dla zlewu poszukaj miejsca jak w projekcie.

Wokół kuchenki dobrze jest mieć wolne blaty o szerokości ok. 40cm na odstawienie naczyń.

Od jadalni kuchnię można oddzielić szafkami od strony jadalni z blatem (barkiem).

Co mnie najbardziej denerwuje to wejście do WC. Aż się prosi by zrobić je od przedsionka.

Jak zabudujesz kuchnię to od strony jadalni wysoką część przy wejściu dobrze by zabudować GK by nie widzieć bebechów. W Ikei są też takie panele zasłaniające.

Projekt ustawienia kuchni chyba zrobiony w programie Ikei, uważaj mają inne standardy wymiarowe np. blaty są 63,5 cm głębokości, dolne szafki dosunięte do ściany itp.

Jak masz wentylację mechaniczną to wywal kominy ewentualnie zrób jeden z nierdzewki dla pieca gazowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wc Elfir napisała. Teoretycznie jest na to sposób, lecz nie do końca. Rodzina ogląda film, zalega cisza pełna skupienia a tu salwa niehonorowa zza drzwi lub chlup! Akustyka jest bardzo ważna!! Gniazdka elektryczne - zamiast pięciu "w kupie", lepiej po trzy w kilku miejscach. Najlepiej po pięc w kilku (, lodówka, zmywarka, czajnik, podgrzewacz dla dziecka lub wnuka, micro, robot, sokowirówka, ładowarka tel., radyjko małe do kuchni do wiadomości i na wypadek klęsk żywiołowych) jest co podłączać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wc Elfir napisała. Teoretycznie jest na to sposób, lecz nie do końca. Rodzina ogląda film, zalega cisza pełna skupienia a tu salwa niehonorowa zza drzwi lub chlup! Akustyka jest bardzo ważna!!

 

Z kanapy jest w linii prostej bliżej to łazienki, gdzie też będzie toaleta. O kurcze, to chyba muszę z domu wywalić WC zupełnie i zrobić wychodek. Będzie srogo w zimowe wieczory, ale czego się nie robi dla akustyki :-D

 

Gniazdka elektryczne - zamiast pięciu "w kupie", lepiej po trzy w kilku miejscach. Najlepiej po pięc w kilku (, lodówka, zmywarka, czajnik, podgrzewacz dla dziecka lub wnuka, micro, robot, sokowirówka, ładowarka tel., radyjko małe do kuchni do wiadomości i na wypadek klęsk żywiołowych) jest co podłączać.

Gniazdek u mnie na bank będzie pod dostatek. Będę celował w tego typu rozwiązania:

 

http://electricadom.com/wp-content/uploads/2015/05/%D0%A0%D0%BE%D0%B7%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0-%D0%B2-%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%88%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D1%83%D1%85%D0%BD%D0%B5.jpeg

 

http://electricadom.com/wp-content/uploads/2015/05/%D0%A8%D0%BA%D0%B0%D1%84-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D1%83%D1%85%D0%BD%D0%B5-%D1%81%D0%BE-%D0%B2%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%BC-%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BC-%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%BA.png

 

http://electricadom.com/wp-content/uploads/2015/05/EvoLine-Flip-Top-1024x685.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz blat do samego okna to po co tam zlew, szkoda miejsca, bez niego masz powierzchnię roboczą ok. 150x90. Dla zlewu poszukaj miejsca jak w projekcie.

 

Czyli idąc tym tropem to coś takiego by miało więcej sensu?

 

7pCa8T5.png

 

Czyli krótsza ściana w zabudowie (powiedzmy trzy segmenty, albo i nawet tylko dwa) i na tej właśnie ścianie indukcja (albo zlew). A po drugiej stronie zlew (albo indukcja). Wtedy cała ściana okienna zostaje 'pusta'.

 

Projekt ustawienia kuchni chyba zrobiony w programie Ikei, uważaj mają inne standardy wymiarowe np. blaty są 63,5 cm głębokości, dolne szafki dosunięte do ściany itp.

Projekt robiłem sobie sam w SketchUp. Programem Ikea też się bawiłem, ale wolę sobie sam cały dom w 100% 'zbudować' - Ikea tej możliwości nie daje.

W moim projekcie zabudowa ma 560mm głębokości, szafki wiszące 540mm, a blaty 600mm.

 

Jak masz wentylację mechaniczną to wywal kominy ewentualnie zrób jeden z nierdzewki dla pieca gazowego.

Pisałem o tym wcześniej - dokładnie tak zrobię. Zostanie tylko jeden komin (w kotłowni) z pustaków wentylacyjnych z kwasówką do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponowałem blat do okna a u ciebie jest okno z parapetem. Indukcje są przeważnie szersze (szkło) niż 60 cm więc sprawdź jej wymiary i dodaj te 40 cm po bokach.

Tylko nie rób okna w kuchni od strony południowej bo cię "ugotuje" w tej kuchni.

Do WC chyba najlepiej z przedsionka, nic nie trzeba zmieniać w układzie tylko drzwi i podejście zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponowałem blat do okna a u ciebie jest okno z parapetem.

Będę robił blato-parapet :)

 

Tylko nie rób okna w kuchni od strony południowej bo cię "ugotuje" w tej kuchni.

Będzie tylko to okno z projektu - będzie zaczynało się trochę wyżej żeby blat miał 100cm, ale jego pozycja w kuchni pozostaje (czyli na zachód - też nie optimum, ale tak musi zostać).

 

Pobawiłem się właśnie trochę w SketchUp, uzwględniając Wasze ostatnie uwagi i wyszło mi coś takiego:

 

Pierwsza wersja - ta zaprezentowana oryginalnie gdy pisałem ten temat

Cała ścianka zabudowana

Zlew pod oknem

Indukcja naprzeciwko zabudowy

 

Sct9Nb7.png

 

Druga wersja - zrobiona dzisiaj, po Waszych uwagach

Tylko dwa 'segmenty' zabudowane (120cm w sumie)

Przerwa 40cm

Zlew 78cm sz. x 50cm gł.

Ściana okienna cała pusta (przestrzeń robocza)

Indukcja 57cm sz. x 52 gł.

 

Ynm4WbM.png

 

Jak to wygląda teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...