Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomiar spadku ciśnienia w GWC


Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

od razu informuję, iż jestem całkowicie zielony w kwestii wentylacji i być może zadam głupie pytanie. Proszę zatem z góry o wybaczenie.

 

Problem jest następujący:

Wybudowałem w domu gruntowy wymiennik ciepła (GWC), który stawia przepływającemu powietrzu określony opór. Do tego GWC podłączona będzie pompa ciepła, a jeśli pomiary GWC wyjdą pomyślnie, to dwie pompy ciepła takiego samego rodzaju:

http://www.ariston.com/pl/NUOS_EVO_80_110

 

Tu jest instrukcja z parametrami tej pompy:

http://www.ariston.com/pl/media/files/4 ... os_EVO.pdf

 

Jest w niej na stronie 8 wspomniane, że maksymalny spręż wentylatora wynosi 65 Pa, a natężenie przepływu powietrza wynosi od 100 do 200 m3/h (czyli dla dwóch pomp pracujących równolegle to będzie od 200 do 400 m3/h). W okresach letnich pracować będzie tylko jedna PC, a zimą poniżej 0 st. C będą załączał drugą.

 

GWC ma kolektory dolotowy i wylotowy zrobione z rur fi200 mm. Problem jest taki, że nie wiem, ile powietrza może przez tego GWC przepłynąć w jednostce czasu i ile potrzeba na dany przepływ sprężu wentylatora.

 

Pytanie: jak zmierzyć spadek ciśnienia na tym GWC? Ile tak naprawdę może być maksymalnie spadku ciśnienia na GWC przy 400 m3/h, żeby wentylator we wspomnianej pompie "dał radę"???

 

Bardzo możliwe, że źle kombinuję, ale chcę kupić wentylator z allegro o maks. przepływie ok. 700 m3/h wraz z regulatorem obrotów i podłaczyć do wylotu z GWC, żeby wysysał powietrze. Następnie ustawic go tak, żeby anemometr na wlocie pokazywał 400 m3/h. Tylko, że dalej nie będę wiedział, jakie są opory w tym GWC. Jak sobie z tym poradzić?

 

ps. Post zamieściłem również na Forum Budowlanym.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

65 paskali sprężu oznacza że wentylator kręci i nabija ciśnienie w rurę która jest po drugiej stronie zamknięta, czyl maks spręż i zero przepływającego powietrza, spadek możesz zbadać za pomocą anemometru i wentylatora do którego masz wykres, charakterystykę pracy, opór zero to maksymalna ilość przepływającego powietrza, zmierz i sprawdź z wykresem czy dobrze mierzysz, wynik ma być podobny, potem dołacz to gwc i zmierz ponownie, wynik pomiaru pozwoli Ci odczytać opór z wykresu, pomiar wykonaj 2x z gwc wpiętym po stronie wydmuchu wentylatora i po stronie ssawnej też
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Jeśli opory powietrza są ważna (a są ważne) to tylko http://grzebieniowygwc.pl/zalety/#opory-powietrza

Taki mały hokus-pokus czyli jak z 1500Pa zrobić 0,7Pa;)

 

Panie Piotrze, wyprodukowałem swój własny GWC, choć lekko podobny do grzebieniowego GWC Pana autorstwa :)

 

Mogę się pochwalić dodatnimi temperaturami na wyjściu GWC po 6-ciu tygodniach większego (-12) lub mniejszego (-2) mrozu z zeszłego roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...