Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wyrzutnia do komina wentylacyjnego


Recommended Posts

Witam kolegów,

 

Rekuperator planowo ma być w kotłowni (maszynowni) pod sufitem. Czerpnia około 2m w ścianie a wyrzutnia około metra do systemowego komina wentylacyjnego. W maszynowni nie będzie ogrzewania, strop jest lekki ocieplony, poddasze nieużytkowe nieocieplone. Komin wentylacyjny przechodzi przez poddasze, zakończony 4 kratkami (4 kanałowy) i płytą granitową.

 

Pytanie mam takie. Czy zimne wilgotne powietrze wtłaczane do takiego komina nie będzie powodowało wewnątrz skraplania lub innych problemów?

Z tego co czytałem wyrzutnia kominem wentylacyjnym jest jak najbardziej ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będzie się skraplać, powietrze na wyrzutni rekuperatora ma zimą prawie cały czas 100% wilgotności, ale nie przejmuj się ono też ogrzewa komin do swojej temperatury i zjawisko skraplania maleje każda kropla wody to para która oddała ciepło, a komin jak to komin, czy do spalin czy wyrzutni powinien być ocieplony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Witam, odświeżę temat, mam podobny zamiar wpięcia wyrzutni w bok kanału wentylacyjnego istniejącego komina systemowego o wymiarach 11x28cm. Wpięcie będzie w części ogrzewanej, komin nie jest ocieplony powyżej połaci dachu (ok 1 m). średnica kanału od reku do komina to 16cm. Wyloty z kanału to 2 kratki z boku komina o wymiarach 10x20 cm. Czy to ma sens? Czy będzie się skraplać i czy przejście z okrągłego kanału w prostokątny nie będzie dawać dużego oporu? Zaznaczam, że prawdopodobnie reku będzie z odzyskiem wilgoci. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, to pustak keramzytowy komina systemowego kamino osmoisis z przewodem dymowym o średnicy 20 cm

 

Takie?

Tu nie mają takiego wymiaru w świetle - największy kanał to 14x16 - jak taki, to OK. Jak mniejszy, to pole powierzchni przekroju mniejsze, większe opory i prędkość powietrza.

Do tego jak jest nieodizolowany w części ogrzewanej, to będzie wychładzał ściany, na których może skraplać się wilgoć. Jak nieocieplony w przestrzeni nieogrzewanej to z kolei wilgoć może wykraplać się wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wyrzut do nieużywanego (obecnie) kanału od WG. Komin z pełnej cegły klinkierowej, od połaci dachu nie jest ocieplany (1m), łączna długość odcinka pełniącego rolę wyrzutni jakieś 3m (reku na izolowanym wełną 15cm nie ogrzewanym strychu). Reku tradycyjny, aczkolwiek o niezbyt dużej sprawności (wymiennik krzyżowy). Od pięciu lat nic się nie dzieje i działa prawidłowo.

Trzy lata temu jak przez dwa tygodnie było -25'C (nie ma to jak Mazury), to jedynie komin nieznacznie się oszronił przy wylocie kanału.

Edytowane przez mistalova
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...