Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA i grzejniki-zużycie energii


bobrow

Recommended Posts

Ta reszta to tylko sprzęgło (o którym wcześniej zapomniałeś wspomnieć) i grzejniki.

Przepływ po stronie pierwotnej masz dobry (delta 4 - 5*C).

Brak danych na temat przepływu po stronie wtórnej (za sprzęgłem). Tam różnica zasilanie/powrót również powinna wynosić kilka stopni.

Przy braku termometrów można to sprawdzić chociażby dłonią (przy grzejnikach i przy sprzęgle).

Zmniejszając przepływ po stronie wtórnej "zmniejszasz" grzejniki.

Uruchamianie układu należy rozpocząć przy otwartych zaworach, a dopiero później redukować przepływ tylko tam gdzie to konieczne i tylko o tyle ile to konieczne.

U mnie delta na DZ to 2.8/3 , wg tego co piszesz to za mało? O czym to świadczy?

 

Zaś delta na GZ to 11-12 *C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Obiecałem, że napiszę, co jest powodem zwiększonego zużycie prądu. Więc po skryzowaniu grzejników z powrotem do wartości fabrycznych,

Możliwe, że był zbyt szybki obieg wody w małym, bo 100 l. buforze, jestem amatorem, i tylko to mi przychodzi do głowy. Do bufora wpięte jest i zasilanie i powrót.

Jeśli ktoś może pomóc, co można zrobić, lub sprawdzić, żeby jeszcze to zużycie obniżyć do poziomu sprzed wymiany grzejników, to proszę o sugestie.

 

z serii

nie znam się ale się wypowiem

 

z tego co się orietuję to zład wody w układzie a w twoim przypadku buforze powinien być ok 15-20 l na kW mocy pompy , wychodzi 17x16=272

może taka korekta byłaby potrzebna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie delta na DZ to 2.8/3 , wg tego co piszesz to za mało? O czym to świadczy?

 

Zaś delta na GZ to 11-12 *C.

Nie pisałem o delcie DZ, ale skoro o nią pytasz to wartość 3*C świadczy o stosunkowo dużej wartości przepływu (i bardzo dobrze).

 

Jeśli natomiast chodzi o Twój układ, to na odcinku PC - bufor, deltę sięgającą 12*C uważam za wysoką. Kilka dni temu już Ci pisałem, że ja bym ustawił mniejszą zwiększając przepływ.

Skoro ten bufor jest równocześnie magazynem CWU, to nie da się co prawda zejść z zasilaniem poniżej pewnej wartości, ale zwiększając przepływ uzyskasz wzrost średniej temperatury w buforze (bez podnoszenia temperatury zasilania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem o delcie DZ, ale skoro o nią pytasz to wartość 3*C świadczy o stosunkowo dużej wartości przepływu (i bardzo dobrze).

 

Jeśli natomiast chodzi o Twój układ, to na odcinku PC - bufor, deltę sięgającą 12*C uważam za wysoką. Kilka dni temu już Ci pisałem, że ja bym ustawił mniejszą zwiększając przepływ.

Skoro ten bufor jest równocześnie magazynem CWU, to nie da się co prawda zejść z zasilaniem poniżej pewnej wartości, ale zwiększając przepływ uzyskasz wzrost średniej temperatury w buforze (bez podnoszenia temperatury zasilania).

 

Termostaty otwarte na film, próby ze zwiększeniem biegu pompy też nie. Czy kryzyowanie grzejników na maksymalne przepływ może pomóc?

 

Przy okazji mam jeszcze pytanie o rurę zasilająca bufor z pompy. Jest to karbowana rura o średnicy zewnętrznej 20 mm, w środku jest jeszcze mniejsz. Czy przy pompie 8kW ta rura nie powinna mieć większej średnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem, że napiszę, co jest powodem zwiększonego zużycie prądu. Więc po skryzowaniu grzejników z powrotem do wartości fabrycznych, zużycie energii spadło, jednak nie do zadowalającego poziomu, przykładowo przy +5*C spadło z 57 do ok. 47 kWh a powinno spaść do ok. 39 kWh, przynajmniej takie zużycie było przed wymianą grzejników. Możliwe, że był zbyt szybki obieg wody w małym, bo 100 l. buforze, jestem amatorem, i tylko to mi przychodzi do głowy. Do bufora wpięte jest i zasilanie i powrót.

Jeśli ktoś może pomóc, co można zrobić, lub sprawdzić, żeby jeszcze to zużycie obniżyć do poziomu sprzed wymiany grzejników, to proszę o sugestie.

 

Moja sugestia to większą ilość wody do ogrzania , skoro wcześniej grzales połowę ilości wody a teraz chcesz grzać 2x tyle ale z niższą tpersturą to musi być większy pobór prądu , pompa jednocześnie generuje wiekszą moc mimo niższej temperatury zasilania .

Możesz zakręcić 2 lub 3 grzejniki i zobacz wtedy czy spada chwilowe zużycie energii , druga sprawa to być może stare grzejniki miały lepszą sprawność niż nowe , inny materiał ? Obniżenie temperatury przy grzejnikach obniża konwekcję więc ich moc jest wtedy bardzo mała . Możesz dokładnie podać jakie masz grzejniki ? Podejrzewam że trzypanelowe . Drugiej strony myślę sobie że wszystko u Ciebie jest ok , bo tyle metrów co masz do ogrzania to jednak musi pobrać taką ilosc prądu , a wcześniej miałeś za zimno i miałeś mniejszy pobór , oczekujesz chyba perpetuum mobile , mam nadzieję że pomogłem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak danych na temat przepływu po stronie wtórnej (za sprzęgłem). Tam różnica zasilanie/powrót również powinna wynosić kilka stopni.

Przy braku termometrów można to sprawdzić chociażby dłonią (przy grzejnikach i przy sprzęgle).

Piszecie mi o stronach "wtórnych" itp, a mi to nic nie mówi, piszcie po ludzku niefachowym językiem :rolleyes:

Co do delty, czyli różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem, to przy pompie ciepła wynosi ona ok. 4*C, czyli "krótki" obieg pomiędzy pompą a buforem, znów "długi" obieg pomiędzy buforem a grzejnikami, to na grupach pompowych (dwóch, bo mam dwa piony) na zegarach różnica wynosi tylko 3*C, choć jak dotykam grzejników, to dolna ich część już jest chłodna, znów górna ciepła, i organoleptycznie wydaje się, że różnica tych temperatur powinna być większa, na oko to tak min. 5 do 7*C, no ale zegary nie kłamią...

 

 

 

Zmniejszając przepływ po stronie wtórnej "zmniejszasz" grzejniki.

To prawie rozumiem, kryzując grzejniki np. z 5 na 3, zmniejszam przepływ i "zmniejszam grzejniki"

 

 

 

z tego co się orietuję to zład wody w układzie a w twoim przypadku buforze powinien być ok 15-20 l na kW mocy pompy , wychodzi 17x16=272

może taka korekta byłaby potrzebna .

Czyli większy bufor zmniejszyłby zużycie energii elektr.?

 

 

 

Moja sugestia to większą ilość wody do ogrzania , skoro wcześniej grzales połowę ilości wody a teraz chcesz grzać 2x tyle ale z niższą tpersturą to musi być większy pobór prądu , pompa jednocześnie generuje wiekszą moc mimo niższej temperatury zasilania .

Możesz zakręcić 2 lub 3 grzejniki i zobacz wtedy czy spada chwilowe zużycie energii , druga sprawa to być może stare grzejniki miały lepszą sprawność niż nowe , inny materiał ? Obniżenie temperatury przy grzejnikach obniża konwekcję więc ich moc jest wtedy bardzo mała . Możesz dokładnie podać jakie masz grzejniki ? Podejrzewam że trzypanelowe . Drugiej strony myślę sobie że wszystko u Ciebie jest ok , bo tyle metrów co masz do ogrzania to jednak musi pobrać taką ilosc prądu , a wcześniej miałeś za zimno i miałeś mniejszy pobór

Wedle tego co piszesz, większa ilość wody to większy pobór energii, czy na pewno? Piszą że mam zwiększyć bufor, przcież to zuż. energii wedle tego to jeszcze się zwiększy. Poza tym nie mam dwa razy większego zładu wodu, bo tylko grzejniki są większe, wszystkie rury są te same, jednak na pewno zład się zwiększył o ok. 50%

 

 

 

Możesz zakręcić 2 lub 3 grzejniki i zobacz wtedy czy spada chwilowe zużycie energii , druga sprawa to być może stare grzejniki miały lepszą sprawność niż nowe , inny materiał ? Obniżenie temperatury przy grzejnikach obniża konwekcję więc ich moc jest wtedy bardzo mała . Możesz dokładnie podać jakie masz grzejniki ? Podejrzewam że trzypanelowe . Drugiej strony myślę sobie że wszystko u Ciebie jest ok , bo tyle metrów co masz do ogrzania to jednak musi pobrać taką ilosc prądu , a wcześniej miałeś za zimno i miałeś mniejszy pobór

Spróbuję pozakręcać niektóre grzejniki, zobaczę co będzie się działo. Zresztą w tej chwili 1/4 domu i tak ma pozakręcane grzejniki, bo to dolny poziom, który jest niezamieszkany, i zawsze tak było, więc jest b/z, ale pozakręcam więcej grzejników.

Tak, stare grzejniki były słabszej mocy, bo w 1/2 domu były zwykłe stare Purmo dwu płytowe bez radiatorów, w drugiej połowie domu dwupłytowe z radiatorami i wszystkie grzejniki były o połowę mniejsze, ale temp. w domu się nie zmieniły, więc jakim cudem jest większe zuż. energii jeśli te nowe większe grzejniki są szybciej zamykane przez głowice termostatyczne

W tej chwili wszystkie grzejniki są 3 panelowe, z małym wyjątkiem, bo 2 szt są dwupanelowe, ale 95% to 3 panelowe

Niby mam dużo metrów do ogrzania, ale wcześniej metrów było tyle samo, temp. w pomieszczeniach identyczne, po za większymi grzejnikami nic się nie zmieniło, więc obniżając temp. grzania wody przez Pompę Ciepła teoretycznie zużycie prądu powinno być niższe, a jest wyższe, nie rozumiem tego, przecież to, że grzejniki są większe ale temp w pomieszczeniach te same, więc taki większy grzejnik szybciej zagrzeje pokój, i głowice termostatyczna szybciej ten grzejnik wyłączy

Edytowane przez onlinemaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie mi o stronach "wtórnych" itp, a mi to nic nie mówi, piszcie po ludzku niefachowym językiem :rolleyes:

Co do delty, czyli różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem, to przy pompie ciepła wynosi ona ok. 4*C, czyli "krótki" obieg pomiędzy pompą a buforem, znów "długi" obieg pomiędzy buforem a grzejnikami, to na grupach pompowych (dwóch, bo mam dwa piony) na zegarach różnica wynosi tylko 3*C, choć jak dotykam grzejników, to dolna ich część już jest chłodna, znów górna ciepła, i organoleptycznie wydaje się, że różnica tych temperatur powinna być większa, na oko to tak min. 5 do 7*C, no ale zegary nie kłamią...

 

 

 

 

To prawie rozumiem, kryzując grzejniki np. z 5 na 3, zmniejszam przepływ i "zmniejszam grzejniki"

 

 

 

 

Czyli większy bufor zmniejszyłby zużycie energii elektr.?

 

 

 

 

Wedle tego co piszesz, większa ilość wody to większy pobór energii, czy na pewno? Piszą że mam zwiększyć bufor, przcież to zuż. energii wedle tego to jeszcze się zwiększy. Poza tym nie mam dwa razy większego zładu wodu, bo tylko grzejniki są większe, wszystkie rury są te same, jednak na pewno zład się zwiększył o ok. 50%

 

 

 

 

Spróbuję pozakręcać niektóre grzejniki, zobaczę co będzie się działo. Zresztą w tej chwili 1/4 domu i tak ma pozakręcane grzejniki, bo to dolny poziom, który jest niezamieszkany, i zawsze tak było, więc jest b/z, ale pozakręcam więcej grzejników.

Tak, stare grzejniki były słabszej mocy, bo w 1/2 domu były zwykłe stare Purmo dwu płytowe bez radiatorów, w drugiej połowie domu dwupłytowe z radiatorami i wszystkie grzejniki były o połowę mniejsze, ale temp. w domu się nie zmieniły, więc jakim cudem jest większe zuż. energii jeśli te nowe większe grzejniki są szybciej zamykane przez głowice termostatyczne

W tej chwili wszystkie grzejniki są 3 panelowe, z małym wyjątkiem, bo 2 szt są dwupanelowe, ale 95% to 3 panelowe

Niby mam dużo metrów do ogrzania, ale wcześniej metrów było tyle samo, temp. w pomieszczeniach identyczne, po za większymi grzejnikami nic się nie zmieniło, więc obniżając temp. grzania wody przez Pompę Ciepła teoretycznie zużycie prądu powinno być niższe, a jest wyższe, nie rozumiem tego, przecież to, że grzejniki są większe ale temp w pomieszczeniach te same, więc taki większy grzejnik szybciej zagrzeje pokój, i głowice termostatyczna szybciej ten grzejnik wyłączy

 

Możesz sobie sprawdzić w monitorze energii ile masz energii cieplnej wyprodukowanej przez dobę i z jakim cop ?

Jeżeli wcześniej sprawdzałeś (przed wymianą grzejników ) to ile było tej produkcji ?

Jak ustawioną jest krzywa grzewcza i delta t ?

Jak duży bufor i jaki jest przepływ w czasie normalnej pracy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie sprawdzić w monitorze energii ile masz energii cieplnej wyprodukowanej przez dobę i z jakim cop ?

Jeżeli wcześniej sprawdzałeś (przed wymianą grzejników ) to ile było tej produkcji ?

Jak ustawioną jest krzywa grzewcza i delta t ?

Jak duży bufor i jaki jest przepływ w czasie normalnej pracy ?

 

 

całkowity tygodniowy pobór 327 kWh, produkcja 906, COP 2,7

Wcześniej było podobnie jeśli chodzi o COP, niewielkie różnice.

Ustawiona jest Krzywa, przy -15*C jest 37*C a przy +12*C jest 30*C

Delta T na grzaniu 3*C

Bufor 100l, przepływ nie wiem jak sprawdzić, jakąś kombinacją klawiszy wchodziło się w dogłębniejsze ustawienia, chyba, ale nie pamiętam jak

Edytowane przez onlinemaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie sprawdzić w monitorze energii ile masz energii cieplnej wyprodukowanej przez dobę i z jakim cop ?

Jeżeli wcześniej sprawdzałeś (przed wymianą grzejników ) to ile było tej produkcji ?

Jak ustawioną jest krzywa grzewcza i delta t ?

Jak duży bufor i jaki jest przepływ w czasie normalnej pracy ?

 

 

całkowity tygodniowy pobór 327 kWh, produkcja 906, COP 2,7

Wcześniej było podobnie jeśli chodzi o COP, niewielkie różnice, za listopad zeszł. roku COP wynosiło 2,6, niby podobnie, ale przy niższych zużyciach prądu musiało produkować energię na podobnym COP, tak jakby na niższym pułapie poboru prądu, niestety nie prowadziłem statystyki zużycia i produkcji, tylko samo COP

Ustawiona jest Krzywa, przy -15*C jest 37*C a przy +12*C jest 30*C

Delta T na grzaniu 3*C

Bufor 100l, przepływ nie wiem jak sprawdzić, jakąś kombinacją klawiszy wchodziło się w dogłębniejsze ustawienia, chyba, ale nie pamiętam jak

Edytowane przez onlinemaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Przy okazji mam jeszcze pytanie o rurę zasilająca bufor z pompy. Jest to karbowana rura o średnicy zewnętrznej 20 mm, w środku jest jeszcze mniejsz. Czy przy pompie 8kW ta rura nie powinna mieć większej średnicy?

 

Ja bym rur i zaworów o średnicy wewnętrznej mniejszej niż 25mm nie użył.

Ale nie jestem instalatorem ("dłubię" tylko na własne potrzeby) i podobają mi się układy z PC pracujące ze stosunkowo niskimi deltami. Oczywiście koszt armatury jest trochę wyższy, ale nie ma nic za darmo.

 

Był tu kiedyś popularny na forum (no, przynajmniej przez jakiś czas) instalator, który do podłączenia T-CAP 9kW użył rury PEX 20 (złączka ma otwór chyba ok.11mm jeśli dobrze pamiętam). Sądzę, że to go uczyniło jeszcze bardziej popularnym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zład wody = 16 kW x 20 l/kW

Moc grzejników dla 45/35/20 powinna być = > od większej wartości czy ;

- mocy cieplnej budynku,

- lub mocy pompy,

 

Moc grzejników -powinna być > od min mocy PC po modulacji. i to nie dla 45*C lecz niższej temp.bo w okresie przejściowym nikt nie grzeje na 45*C.

Choć zapewne można i grzać na 45*C

Podsumowując - aby mieć pewność że PC nie będzie taktować ta temp. powinna być niższa lecz = lub > od min mocy PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc grzejników -powinna być > od min mocy PC po modulacji. i to nie dla 45*C lecz niższej temp.bo w okresie przejściowym nikt nie grzeje na 45*C.

Choć zapewne można i grzać na 45*C

Podsumowując - aby mieć pewność że PC nie będzie taktować ta temp. powinna być niższa lecz = lub > od min mocy PC.

 

Czyli jaką moc powinny mieć grzejniki???;

- OZC = 11 kW,

- PC9kW/TCap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie mi o stronach "wtórnych" itp, a mi to nic nie mówi, piszcie po ludzku niefachowym językiem :rolleyes:

Co do delty, czyli różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem, to przy pompie ciepła wynosi ona ok. 4*C, czyli "krótki" obieg pomiędzy pompą a buforem, znów "długi" obieg pomiędzy buforem a grzejnikami, to na grupach pompowych (dwóch, bo mam dwa piony) na zegarach różnica wynosi tylko 3*C, choć jak dotykam grzejników, to dolna ich część już jest chłodna, znów górna ciepła, i organoleptycznie wydaje się, że różnica tych temperatur powinna być większa, na oko to tak min. 5 do 7*C, no ale zegary nie kłamią...

 

Może to jest jakiś trop? Skoro powrót do bufora wydaje się cieplejszy niż doły grzejników to trzeba poszukać gdzie ta ciepła woda ma "bypass". Może większość płynie przez jeden grzejnik i wraca do bufora a reszta jest "niedogrzana"? Kup za około 40zł pirometr i posprawdzaj te temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...