Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA i grzejniki-zużycie energii


bobrow

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Może to jest jakiś trop? Skoro powrót do bufora wydaje się cieplejszy niż doły grzejników to trzeba poszukać gdzie ta ciepła woda ma "bypass". Może większość płynie przez jeden grzejnik i wraca do bufora a reszta jest "niedogrzana"? Kup za około 40zł pirometr i posprawdzaj te temperatury.

 

Posprawdzam organoleptycznie te temperatury i napiszę niebawem co stwierdziłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni tydzień u mnie temperatury cały czas minusowe noc - 7 - 8 dzien ok - 4

Pobór całkowity według podlicznika 278kw według pompy 238

Produkcja 850kw

cop według pompy 3.5 według podlicznika jeśli dobrze liczę 3.05

Grzejniki udało mi się przewymiarowac tak że przy - 6 idzie na grzejniki 32 stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni tydzień u mnie temperatury cały czas minusowe noc - 7 - 8 dzien ok - 4

Grzejniki udało mi się przewymiarowac tak że przy - 6 C idzie na grzejniki 32 stopnie

Grzejesz cało-dobowo?

Podaj dane grzejników i ich ilość, policzymy ich moc

 

https://cieplo.app/wynik/ugl6

 

W opisie podajesz OZC 10 kW a z obliczeń wychodzi 12,6 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje całodobowo!

Mam taryfę g12w

Mimo tego moje zużycie za grudzień wygląda tak

Screenshot_20221213_084951.jpg

Za listopad tak

Screenshot_20221213_085212.jpg

 

 

Mieszkanie góra

Grzejniki c22 pokoje

120x60 x2

100x60 x1

160x60 x1

Grzejniki c33 łazienka

120 x30 x1

52 x 90x1

Grzejnik przedpokój 100x60 c33

Mieszkanie dół mam lepiej ocieplone i tu nie musiałem zmieniać grzejników ani dokładać oprócz łazienki

Grzejniki pokoje c22

120x60 x2

Przedpokój

100x60 oraz 120x60

Grzejnik korytarz 60x60

Łazienka c33 60x90 i w łazience jest grzanie podłogowe

Grzejnik garaż 100x60 c22

 

Zapis temperatur na zasilaniu grzejników z dziś temperatura na zewnątrz w nocy - 10 stopni

Screenshot_20221213_083713_SUPLA.jpg

 

Temperatura w pomieszczeniu

Screenshot_20221213_084242_Smart Life.jpg

Zużycie Energi z dziś według pompy

 

Screenshot_20221213_084510_Comfort Cloud.jpg

Według podlicznika 20kw

Edytowane przez Tomasz197710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje całodobowo! Mam taryfę g12w

Mimo tego moje zużycie za grudzień wygląda tak

[ATTACH=CONFIG]462728[/ATTACH]

Za listopad tak

[ATTACH=CONFIG]462729[/ATTACH]

To są zużycia na CO + CWU ??

- czy całkowite zużycie energii elektrycznej budynku?

 

Moc grzejników wg; kermi

1/ C22

4270 W + 5295 W = 9565 W - dla 55/45/20 C

to = 5528 W dla 45/35/20 C

2/ C33

3854W - dla 55/45/20 C

to = 2227 W dla 45/35/20 C

3/ Sumaryczna moc

5528 W + 2227 W = 7755 W dla 45/35/20 C

 

Wg; mnie to się nie spina za bardzo;

-zbyt mała moc grzejników a efekty podajesz OK,

- podałeś wszystkie grzejniki??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są zużycia na CO + CWU ??

- czy całkowite zużycie energii elektrycznej budynku?

 

Moc grzejników wg; kermi

1/ C22

4270 W + 5295 W = 9565 W - dla 55/45/20 C

to = 5528 W dla 45/35/20 C

2/ C33

3854W - dla 55/45/20 C

to = 2227 W dla 45/35/20 C

3/ Sumaryczna moc

5528 W + 2227 W = 7755 W dla 45/35/20 C

 

Wg; mnie to się nie spina za bardzo;

-zbyt mała moc grzejników a efekty podajesz OK,

- podałeś wszystkie grzejniki??

 

 

7 grzejników jest w mieszkaniu na górze

7 jest w mieszkaniu na dole i faktycznie zapomniałem o jednym pokoju w którym są dwa grzejniki 80x60 cm c22 plus

Łącznie mam 15 grzejników w mieszkaniu plus ten jeden w garażu

 

Te dwa zrzuty które zacytowałeś to zużycie całkowite budynku z aplikacji elicznik taurona

Ja powiem. Po kupowałem głowice elektroniczne RTX aby mieć sterowanie ogrzewaniem i teraz żałuję

 

Wszystkie głowice w grzejnikach pootwierane na maxa wystarczy sterowanie krzywa grzewczą

Edytowane przez Tomasz197710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem. Po kupowałem głowice elektroniczne RTX aby mieć sterowanie ogrzewaniem i teraz żałuję

Wszystkie głowice w grzejnikach pootwierane na maxa, wystarczy sterowanie krzywa grzewczą

Tak trzymaj

2 grzejniki = 683 W x 2 = 1366 W / dla 55/45/20 C = 789 W dla 45/35/20 C

Suma mocy = 8544 W - dla 45/35/20 C;

- ponieważ grzejesz czynnikiem o temperaturze ok;35C zasilanie;

- to ta moc jest jeszcze niższa ,

Przelicz dokładnie OZC budynku ;

- bo tu są prawdopodobnie błędy,

U mnie dla Pan/ 9kW/TCap - krzywa grzewcza też min = -15 C

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC to model WH-MXC16H9E8 czyli 3-faz monobloc Aquarea T-Cap 16kW

 

Ilość wł/wył: 17602, a całk. czas działania: 5543

 

stosunek poboru do produkcji to COP=2,7 (w trybie grzania)

 

Wygląda na to, że pompa działa prawidłowo a problem leży po stronie całej reszty,

podaje jakie było zużycie a jakie jest przy tych samych warunkach, defrostach, zmieniły się tylko grzejniki

 

Tylko, że podajesz całkowity okres. Nie wiesz ile uruchomień przypadało na jesień 2021r., a ile na obecną jesień 2022r. po zmianie grzejników.

Nie znasz OZC swojego budynku więc nie masz bazy przeliczeniowej. Nie wiesz też o ile masz przewymiarowaną PC 16 kW.

Czytając Twoje wpisy mam wrażenie, że działasz na zasadzie 0-1, do tego słabo wyciągasz wnioski z tego co się pisze. Przy tym poruszany temat nie jest taki czarno-biały.

 

Zwiększając moc grzejników x2 obniżyłeś mocno temp. wody, a z temp. wody również pojemność "magazynu" energii jakim jest zład wody na potrzeby defrostów. Temp. wody razy zład wody dają nam zapas energii.

Do tego obecna jesień jest najbardziej pochmurna od 10 lat wg portalu twojapogoda.pl

więc PC musi dostarczyć powiedzmy 5% więcej energii, którą w poprzednią jesień dostarczały zyski słoneczne.

Obecna jesień jest również bardziej wilgotna i chłodna.

 

Swoje COPy mierzyłeś przy temp. powietrza +7*C/+10*C - przez 3 godziny?

Inne COPy będą przy 0*C i wilgotności 45-50%, a inne COPy przy tej samej temp. ale wilgotności 90%.

 

A obecnie mamy taką właśnie jesień temp. 0*C do +3*C i wysoką wilgotność rzędu 70 do 98%.

Przy niskiej wilgotności defrosty są robione 3-4 razy na dobę, a przy wysokiej wilgotności co 1 godzinę, a są dni że nawet co 30 minut.

A to znacznie wpływa na zużycie prądu.

 

Przy niskiej temp. wody czasy defrostów mogą się wydłużyć, albo wręcz odbywać ze użyciem grzałki.

Za 15% poboru w skali 1 miesiąca może odpowiadać obecna pogoda z częstszymi defrostami.

 

PC większych mocy nie lubią pracować ze zbyt niskimi temp. wody - wysuwam taki wniosek z tabel mocy.

Przy tych 16 kW mocy woda +30*C jest tą graniczną, poniżej której kompresor może częściej taktować. Panasonic przy T-Cap nie podaje mocy dla temp. wody poniżej +30*C.

By ograniczyć taktowanie przy niskiej temp. wody należałoby zwiększyć zład wody.

 

Trochę danych do analizy:

- tabela T-Cap 9 kW i 16 kW

T-Cap.jpg

 

Dane z poradnika Galmet ABC projektanta:

- średnice przyłączeniowe rur są współzależne do mocy PC

Galmet średnice rur.jpg

 

- po przekroju rur - moc pompki obiegowej. Mocniejsze PC mają mocniejsze pompki i większe przepływy wody, która musi odebrać ciepło produkowane przez kompresor (przy okazji na większych przepływach pobierają więcej prądu):

Galmet przepływy.jpg

 

- koperta mocy i zakres pracy z temp. wody

Galmet zakres pracy wody.jpg

 

- patrząc w tabelkę Galmeta, ich PC poniżej mocy 15 kW mogą pracować z minimalną temp. wody +20*C, ale już PC powyżej 16 kW mocy wymagają minimalnej temp. wody +25*C.

Niższa temp. wody zostanie przy danej mocy zbyt szybko osiągnięta i może to powodować wyłączenia kompresora (taktowanie).

 

Przy buforze jako sprzęgło Galmet zaleca 30 L na każdy 1 kW mocy PC, a gdy ma działać jako magazyn w dwutaryfowym prądzie to 60L/kW. Można z tego wysunąć wniosek, że przy mniejszym zładzie wody kompresor może częściej taktować.

 

Fakt, że poradnik jest pisany dla PC On-Off, więc przy inwerterze minimum może wynosić 1/3 zalecanej pojemności.

 

16 kW x 30L = 480L - zalecane

480L / 3 = 160L - minimum (czy można do tego dodać zład instalacji CO)?

 

Fakt 2 - w tabelkach są podane bufory z wężownicą, więc tu wężownica w m2 może mieć decydujące znaczenie i ma związek z wielkością bufora.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokryzowałem bardziej grzejniki, jeszcze bardziej ograniczając ich moc i podniosłem temp. wody w grzejnikach o 3*C, poobserwuję ze dwie doby co się będzie działo...

 

Zły moment, bo będzie atak mrozu - więc raz, że możesz zmarznąć a dwa, wyniki będą nieporównywalne.

 

Do tego tłumienie przepływów to zły sposób obniżania mocy przy PC, bo im mniejsze przepływy tym wyższą tz ustawi pompa i spadnie COP. COP jest tym wyższy, im, niższa temperatura zasilania. Obniżaj temperaturę zasilania a przepływy podnieś. Kryzowanie zminimalizuj - jego celem jest tylko zwiększenie przepływów w grzejnikach, w których są za małe nawet, przy odkręceniu kryzy na maksa. Więc odkręcasz kryzy i termostaty na maksa i jak wszędzie za ciepło - zmniejszasz tz na PC. Jak w jednym pomieszczeniu robi się OK, a w pozostałych za ciepło - odrobinę obniżasz tz na PC, a w pozostałych zaczynasz kryzować. I tak aż do uzyskania we wszystkich pomieszczeniach pożądanej temperatury. Jak chcesz mieć zapas mocy, żeby w razie potrzeby podnieść temperaturę w pomieszczeniach - podnosisz tz na PC i ustawiasz temperaturę głowicami termostatycznymi (ale zmniejszasz wtedy odrobinę COP).

 

A co do grzania całodobowego - podnieś temperaturę zasilania w dziennym okienku ze 2* a w nocy z 1* (a jak masz za ciepło to obniż w drogiej strefie) - sporo zaoszczędzisz a różnica będzie nieodczuwalna..

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym zakładać nowego tematu i jak widzę wszyscy się ochoczo udzielają w tym o zużyciu co jest bez sensu gdyż każda buda inna i nawet dwóch sąsiadów będzie mogło mieć duży rozstrzał . A chciałbym poruszyć bardzo niewygodny temat do którego PRAWDZIWY POLAK nie lubi się przyznać , Czy możesz powiedzieć że jesteś zadowolony z PC i ona dogrzewa budę tak jak myślałeś = Żeby nie było- ja mam PC od września i jestem trochę zawiedziony . Zapotrzebowanie obliczyli na 16 tyś kwh, potrzebna moc max przy min 18 na 8KW z cwu. Mam PC 10 KW i teraz przy minus 10 zadaną 44 a ona dobija ale mozolnie i żre ok 50kw. W domy ledwo 20 st opni. Pisanie że PC spokojnie robią na wyjściu 55 stopni to chyba gdy dogrzewa jakiś bufor bez odbioru przez dom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym zakładać nowego tematu i jak widzę wszyscy się ochoczo udzielają w tym o zużyciu co jest bez sensu gdyż każda buda inna i nawet dwóch sąsiadów będzie mogło mieć duży rozstrzał . A chciałbym poruszyć bardzo niewygodny temat do którego PRAWDZIWY POLAK nie lubi się przyznać , Czy możesz powiedzieć że jesteś zadowolony z PC i ona dogrzewa budę tak jak myślałeś = Żeby nie było- ja mam PC od września i jestem trochę zawiedziony . Zapotrzebowanie obliczyli na 16 tyś kwh, potrzebna moc max przy min 18 na 8KW z cwu. Mam PC 10 KW i teraz przy minus 10 zadaną 44 a ona dobija ale mozolnie i żre ok 50kw. W domy ledwo 20 st opni. Pisanie że PC spokojnie robią na wyjściu 55 stopni to chyba gdy dogrzewa jakiś bufor bez odbioru przez dom.

 

Jaką masz pompę? Bo te oznaczenia handlowe są brane z dupy. Kiedyś w tabeli widziałem że Daikin 4kW odpowiada Panasonic 7kW. Powiedz ile z tych 10kW w Twojej PC zostaje przy -18*C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej sprawdziłem że przy minus 15 i zadanej 45 jest 5.57 kw. a okolice 8kw ma przy minus 7 i pewnie przy minus 7 będę musiał ustawić pomoc grzałek. Także tak jak pisałem przy innym temacie instalatorzy to jeb...nieuki albo świadomi oszuści -byle sprzedać i skasować .Mam rotenso aqami split 10kw czyli tak jak Midea .. HEJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa pompie jest nierówna. Jedne szybciej tracą na mocy podczas mrozu inne wolniej.

 

Rotenso 10 kW przy budynku z OZC 8 kW, teoretycznie powinien sobie poradzić bez grzałki do okolic -10*C / -11*C. (pod warunkiem współpracy z grzejnikami niskotemperaturowymi - dla takich jest wykres; przy wyższej potrzebnej temp. skuteczność grzania będzie niższa).

Rotenso_6_8_10.jpg

 

Również Haier mocno traci na mocy poniżej -7*C i jeszcze gwałtowniej poniżej -15*C :

Haier 5-8-11-16.jpg

 

Tu Panasonic i Daikin :

splity-30-Alth3-Panas-J.jpg

 

tu Panasonic i LG :

splity-30_LG-Panas.jpg

 

 

Dużo też zależy od potrzebnej temp. wody. Większość PC nie potrafi podnieść temp. wody powyżej +47*C (a u innych +43*C) podczas mrozu -20*C.

Przynajmniej samym kompresorem, bo po uzupełnieniu mocy grzałką powinna podnieść wyżej temp. wody.

 

Podsumowując powyższe wykresy temp. biwalentna dla OZC 8 kW i przy grzejnikach nisko-temp. do +45*C/-20*C (i w nawiasie prawdopodobna przy grzejnikach średnio-temp. do +55*C).

Rotenso 10 kW biwalentna -10,5*C (-7,7*C)

Haier 11 kW . . . . .. . . . . . . -10*C (-7,3*C)

Panasonic 9 kW . . . .. . . . . -13*C (-10*C)

Daikin 8 kW . . .. . . . .... .. .. -13*C (-10*C)

LG 9 kW . . . . . .. . .. . . . . .. -16*C (-12*C)

Panasonic T-Cap 9 kW . . . . -24*C

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Od czerwca tego roku posiadam pompę All in One Seria J 2-strefowa 9kw.

Zapotrzebowanie domu według audytu energetycznego 7kW, dla ogrzewania parteru i piętra.

Zużycie z podlicznika za listopad 600 kwh, grudzien do dzisiaj też około 600 kwh.

 

Dom piętrowy lata 80/90:

- piwnica około 60m2 ( w tym garaż 33m2)

- parter i piętro w sumie 130m2 po podłodze

 

Piwnica aktualnie nieogrzewana, poza jednym grzejnikiem przy zejściu do piwnicy, C11 140x60

Kondygnacje ogrzewane - ogrzewanie podłogowe około 45m2 - 5 pętli + 85m2 ogrzewane grzejnikami Kermi V33 2x 600x1600, V33 600x1400 + V22 2x 600x1400.

 

Aktualnie na grzejniki w okolicy 0 idzie 34 stopni, na podłogówkę 32-33 stopnie. Delta 6, przepływ około 26 l/min.

To wystarcza żeby w domu temperatura utrzymywała się pomiędzy 21,5 - 22. Temperatura powrotu przy powyższych temperaturach zasilania to zazwyczaj 31 stopni. Przy defroście temperatura spada do 27, czasem 26 (wtedy załączy się grzałka).

 

Układ cały czas otwarty, żadnych głowic na grzejnikach oraz żadnego sterowania podłogówką.

Zład wody to około 120 litrów (licząc grzejniki i podłogówkę).

 

Chciałbym zapytać czy bufor szeregowo na powrocie miałby jakieś uzasadnienie ekonomiczne w tym układzie, czy przyspieszyłby proces defrostu oraz spowodował mniejszy spadek temperatury po defroście?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej sprawdziłem że przy minus 15 i zadanej 45 jest 5.57 kw. a okolice 8kw ma przy minus 7 i pewnie przy minus 7 będę musiał ustawić pomoc grzałek. Także tak jak pisałem przy innym temacie instalatorzy to jeb...nieuki albo świadomi oszuści -byle sprzedać i skasować .Mam rotenso aqami split 10kw czyli tak jak Midea .. HEJ

 

Jak byś kupił pompę to byś problemów nie miał. No ale za pompę trzeba zapłacić

Współczuję i życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...