Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Siatka do zebezpieczenia szczeliny wentylacyjnej


Regius

Recommended Posts

Cześć,

 

Aktualnie przerabiam temat zabezpieczenia szczeliny wentylacyjnej dachu. Mam zamiar zamontować siatkę pomiędzy murłatą a deskowaniem (np. przy użyciu tackera lub skobli) i chciałem zapytać bardziej doświadczonych osób jaką siatkę wybrać: ocynkowaną, aluminiową (mam nadzieję, że ocynkowane lub nierdzewne zszywki nie zainicjują korozji galwanicznej), nierdzewną? Siatka zgrzewana, tkana, czy cięto-ciągniona? Jaka grubość druta (żeby np. kuna nie przegryzła)?

 

Najtaniej wychodziłaby siatka/moskitiera aluminiowa, ale te siatki robione są z drutu 0.3 mm i boję się, że większe gryzonie spokojnie dają sobie radę z takim drutem (widziałem zdjęcia dennic uli wykonanych z takiej siatki, którą jakiś futrzak załatwił).

 

Zauważyłem, że im mniejsze oczka mają siatki, tym mniejsza średnica drutu jest używa do ich produkcji.

 

Zastanawiam się nad zrobieniem takiej kanapki z 2 siatek :

1) siatka z grubszym drutem (większe oczka), stanowiąca warstwę konstrukcyjną, która chroniła by przed większymi gryzoniami typu kuna

2) siatka z mniejszymi oczkami w celu ochrony przed owadami o oczkach jak moskitiera

 

Podpowiedzcie mi proszę, czy to co chcę zrobić to nie jest przypadkiem herezja i czy nie wymyślam kwadratowych kół.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Regius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Niestety nie mogę dać gwiazdki, więc chciałbym podziękować niniejszym postem.

Musisz podziękować innym użytkownikom zanim podziękujesz CityMatic ponownie.[/Quote]

W międzyczasie znalazłem wątek o kunach na forum i postanowiłem tam powtórzyć pytanie dot. minimalnej grubości siatki.

Troszkę zastanawia mnie, czy jak zastosuję drobniejszą siatkę np. 2x2 mm (przy okazji miałbym z głowy owady jak np. osy) z cieńszego drutu jak np. 0.5 mm, to czy paskudy jak kuna będą w stanie w ogóle wcisnąć tam swoje zębska, żeby móc toto przegryźć. A może po prostu warto zrezygnować z izolacji dachu "watą" i zastosować jakąś alternatywę, co by nie przyciągało gryzoni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwierzę nie będzie się szarpało z tak drobną siatka, stal szlachetna jest bardziej twarda i sprężysta więc za pierwszą próbą zwierze odpuści.

Drobniejsza - owszem przeciw owadom będzie dobra - ale jak tak czytam to co piszesz to zastanawiam się gdzie w Mikołowie jest takie zagrożenie plagami :) chyba , ze z tych lasów co otaczają Twoją miejscowość :)

 

PS:Za gwiazdkę bardzo dziękuję

 

Ps, jest sprzedawca na A...gro Juhrek i sprzedaje odpady siatek - wiadomo zawsze coś zostaje więc można nawet tańszym kosztem zaopatrzyć się u niego w potrzebne materiały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po doświadczeniach z kunami i szerszeniami (tu służę fotkami, jeśli ktoś wytłumaczy mi jak dodać), uważam że ideałem jest siatka gruba ( powstrzyma kunę) i za nią siatka drobna aby zrobić wbrew drobiazgowi takiemu jak szerszenie. Pszczoły i osy pewnie przejdą, lecz szerszenie są gorszą plagą. Dach robisz raz i parę złotych więcej wydane, to jest nic w przypadku późniejszych kłopotów od zwierzątek i owadów.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

Na razie kupiłem siatkę nierdzewną z drutu 0.5 mm o oczku około 1 mm do ochrony przed owadami. Sprawdzę organoleptycznie, czy będę potrzebował jeszcze drugiej siatki z grubszego drutu dla zabezpieczenia przed gryzoniami typu kuna.

 

Mam jeszcze pytanie w kwestii samego montażu siatki. Jak najlepiej w moim przypadku było by ją zamocować?

 

Mam dach z pełnym deskowaniem i nadbitką (nie będzie dodatkowej podbitki). Zastanawiałem się nad dwoma sposobami - poniżej szkic pokazujący siatkę na niebiesko (bez detali samego okapu, czy finalnego pokrycia dachu).

 

NFwUhno.png

 

1) Montaż siatki przed izolacją ścian - rozciągnięcie siatki pomiędzy murłatą a deskowaniem. Boję się, że mogę sobie w ten sposób zafundować niezły mostek cieplny (łączny przekrój drutu licząc w kierunku pionowym licząc po obwodzie całego zabezpieczonego okapu to około 400 cm2).

2) Montaż siatki w trakcie izolacji ścian - połączenie już zakupionej siatki nierdzewnej z siatką zbrojącą i zatopienie w kleju do siatki, ale boję się, że nie da się tego z sposób trwały zamontować do krokwii po bokach i do deskowania od góry.

 

Czuję, że błądzę, bo pewnie są lepsze sposoby na montaż takiej siatki (niestety wszystkie sensowne jakie do tej pory widziałem dotyczyły montażu w podbitce, a podbitki u mnie nie będzie).

 

Bardzo proszę o podpowiedź w tym temacie.

Edytowane przez Regius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że obie opcje zaproponowane przez Tinka i Tomka wyglądają super. Widać niepotrzebnie się pospieszyłem i kupiłem siatkę z nierdzewki.

 

@Di, masz rację, początkowo strzelałem w rozwiązanie "na wieki", ale wydaje się, że zarówno siatka alu cięto-cięgniona zastosowana przez Tinka, jak i ocynkowany profil tynkowy zalinkowany przez Tomka powinny mieć wystarczającą trwałość. Gdzieś kiedyś natknąłem się na na standard pokazujący korozję różnych materiałów dla różnych grup korozyjności zgonie z ISO 12944 (podejrzewam, że w tym przypadku było by to około C1/C2) i wyglądało na to, że np. dla grupy C1 korozyjność aluminium była pomijalna, natomiast dla ocynku rzędu kilku dziesiątych mikrona na rok (z tego co znalazłem, to Protektor ma jeszcze wersję z malowanego aluminium).

Edytowane przez Regius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miales taka siatke aluminiowa w reku? To sie z latwoscia gnie w palcach. Nie sadze zeby dla gryzonia byla to wieksza przeszkoda.

No i niestety nie jestem w stanie sprawdzic jakosci ocynku czy innego procesu galwanizacji. W opisie Tomka jest tylko ze galwanizowana, nie wiadomo jaki proces i jakiej grubosci jest powloka. Byloby glupio gdyby zaczelo to rdzewiec i po kilku latach nadawalo sie do wymiany. Nierdzewny jest tylko ocynk na starych audi i bmw...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 7 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...