Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mądry Polak po szkodzie.

 

 

Notariusz dba o transakcję - ale nie ma wpływu ani wiedzy o tym, z czyjego rachunku zostały/zostaną przelane pieniądze. PCC i VAT to jego broszka - podatek od darowizny to osobna kwestia.

 

Nie miałeś nawet po co składać SD*-Z2.

Pytanie tutaj, jaką darowiznę dostałeś. Nie mogłeś dostać nieruchomości, bo rodzic nigdy nie był jej właścicielem. Więc IMO dostałeś pieniądze. A wtedy dodatkowy warunek, to żeby darowizna była na rachunek bankowy. A Ty tych pieniędzy nie otrzymałeś.

Więc pozostaje czynny żal i zapłata podatku. Albo schowanie głowy w piasek i liczenie, że fiskus nie zainteresuje się.

 

Podstawa zawalenia sprawy:

 

Art. 4a.

1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, je-

żeli:

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy

 

[...]

 

2) udokumentują – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowokredytową lub przekazem pocztowym.

 

A wystarczyło, żeby pieniądze przelał Tobie i zgłosić to. A tak to jesteś uziemiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyjścia są dwa, oba złe ale jedno mniej złe

 

1. iść do US zgłosić to i czynny żal walnąć. od razu dadzą 20% SUMY a czynny żal może zadziała na anulację 13% w skali roku odsetek za zwłokę.

 

2. zapomnieć o sprawie ale jak znam polskie realia ktoś się odezwie za 20 lat. nie dość że będzie 20% od tamtej sumy to jeszcze 13% odsetek za 20 lat. będzie boleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaj inaczej pytanie: czy roszczenie może być za okres dłuższy niż na 5 lat wstecz? W 2013 to już chyba notariusz z urzędu zawiadamiał US o transakcji. Podpytaj notariusza.

 

nie musi. odpowiadam: może być nawet za 50 lat. US zapyta skąd miał wtedy pieniądze, on powie od taty. i TU następuje bieg 5 lat. o ile od tego momentu US nie naliczy należności, owszem po 5 latach od TEGO momentu następuje przedawnienie.

 

natomiast do momentu wszczęcia postępowania - no limit.

POLSKA. WELCOME.

 

ps. gdyby było tak jak mówicie każdy mafiozo po nielegalnych transakcjach poczekałby 5 lat a potem US pokazał środkowy palec. i tak oto prane pieniądze są lege artis. nie nie są. dlatego US może nawet po 50 latach zapytać skąd mieliśmy kasę na to a tamto.

Edytowane przez zyhu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...