Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

@d7d: odpuść i daj mu w spokoju oglądać filmiki.

Ten, to i tak jeszcze nic, oglądnął inny i w innym wątku napisał, że zaszczepieni "zarażają" swoją szczepionką i dlatego dzieci nie powinny przebywać z nimi w jednym pomieszczeniu - bo dziewczynki staną się bezpłodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...

To w końcu gdzie jest większy uzysk?

Przy optymizatorach przekształcających prąd stały na stały o innym napięciu, ale o takiej samej wartości prądu jak w całym stringu i centralnym przekształceniu tego prądu na przemienny sieciowy,

czy w mikroinwerterach które przekształcają prąd stały na przemienny sieciowy osobno z każdego panela,

czy na całym stringu w którym tylko diody wyłączają małe bloki zacienionych paneli?

Oczywiście dotyczy to tylko przypadku częściowego zacieniania paneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest mikroinwerter:

https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=14252#/sumapv

tu SE:

https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=10095#/pv0

oba w miarę jednakowo na południe ustawione i nie zacienione.

Początkowe dane z mikroinwertera są niewłaściwe,

Mój Fronius też jest w pobliżu, mogę podać dane w postaci pliku.

Porównywałem swój z SE i w lato kilka procent lepszy SE, a w zimie mój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzisiaj uruchomiłem nową instalację na Growacie 4000tl-x i trochę jestem zawiedziony.

Falownik się wyłączał z powodu zbyt dużego napięcia. Czy on pokazuje tylko napięcia międzyfazowe ?

Napięcia R/S/T wynosiły około 420/440/425 V i właśnie to środkowe po chwili wyłączało falownik.

Nic w tym by nie było dziwnego lecz w tym samym czasie jak mierzyłem międzyfazowo miernikiem to wynosiły wszystkie w granicach 420 do 430 V.

Próbowałem zamieniać w różnych kombinacjach fazy miejscami i zawsze to środkowe było takie wysokie.

Czy jest możliwe aby to była wina oprogramowania, że zawyża środkowe o około 15V ?

Edytowane przez cangi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak pewnie wielu. Ile może wyprodukować kWh rocznie instalacja o mocy ok 4.5kw zlokalizowana na dachu o nachyleniu 26 stopni w kierunku południowo wschodnim? Brak zacienienia.

 

Tu jest taka strona Sofara. Można znaleźć instalacje blisko siebie i sobie porównać https://solarmanpv.com/portal/Terminal/TerminalDefault.aspx?ac=Private

Edytowane przez Marek2504
brak linka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod ikoną Zaloguj jest link : Strona publiczna. Po wejściu wybiera się państwo i lokalizację.

 

I jeśli się nie ma danych do logowania a instalacja nie jest udostępniona jako publiczna to jej po prostu niema, dla przykładu Maków Podhalański jest tylko 1 instalacja udostępniona i z czym taką porównać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Będę instalował panele o mocy 7,4 kwp na dachu z orientacją południową. Firma ma zamontować falownik sofar 6.6, który moc nom ac ma 6000 w, a wejściową max dc 8780 w. Moje pytanie odnosi się czy to rzeczywiście najlepiej dobrany model do tej instalacji, czy może model ciut wyższy byłby lepszy, zwłaszcza pod kątem dorzucenia paru paneli na dach w późniejszym terminie. Model wyższy Sofara 8.8 ma moc znamionową 8000 w, a wejściową max. dc aż 11710 w.

 

Zagwozdka wynika z tego, że ta ilość paneli jest trochę przy mała dla mojego domu, ale jak wiadomo na razie finanse nie puszczają, aby zainstalować kolejne 2,5 kwp. Więc już, przynajmniej w myślach, planuje że coś na dachu będę dokładał.

 

Ja Wy zapatrujecie się na dobór falowników? Ciut przyciasny na ilość paneli czy jednak trochę luźniejszy, ale oczywiście nie w stylu jak spodnie w kroku do kolan:D

Mam nadzieje, że jakiś spec poradzi, bo umowę mam już podpisaną, ale jeszcze może bym powalczył o zmianę modelu falownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...