Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Izzifast - nowy rekuperator z odzyskiem wilgoci.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 890
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak na noc odetniesz część dzienną przepustnicą - da radę.

 

Problemem z bajarzami opowiadającymi ile to m3 trzeba na osobę jest taki, że nie wiedzą, jak działa wentylacja w domu (może mają jakąś wiedzę o biurowcach).

Specyfiką domu jest to, że X domowników przemieszcza się między pomieszczeniami. Jak mamy 4 osoby, to trzeba wentylować salon, jakby były w nim 4 osoby i w tym samym czasie sypialnie, jakby w nich te osoby były. Dlatego ważniejsza jest liczba pomieszczeń i liczba osób niż m2.

Jeżeli typowo mamy salon i sypialnie - potrzebujemy wentylację policzoną dla liczby osób x2. Ale jak dołożymy np. siłownię czy bawialnię z której mogą korzystać wszyscy mieszkańcy jednocześnie - x3.

 

Jeśli nawiew powietrza jest w sypialniach stosownie do ilości śpiących tam osób, a wywiew w kuchni, np połączonej z salonem i inny pomieszczeniach brudnych, to salon wentylowany jest powietrzem z sypialni i wymiana 1x potrzebna na liczbę osób będzie oki by zapewnić normowe CO2 niezależnie, czy ktoś jest w sypialni czy salonie.

Nie trzeba wtedy wentylować pustych pomieszczeń. - jest "jedno pomieszczenie".

Oczywiście kto Ci zabroni kupić x3 większą jednostkę i wentylować x3 więcej cały dom, żeby w siłowni i bawialni nigdy nie przekroczyło normy, mimo że mały procent czasu będzie tam cała rodzina.... ;) Prościej otworzyć okno, a taniej założyć przepustnicę z czujnikiem CO2 i sterowaniem ;)

Ale, jeśli wentylacja będzie adekwatna do ilości osób i zrobiona dobrze (przepływ powietrza), to rekuperator z odzyskiem 2/3 wilgoci da Ci w najzimniejszych miesiącach ok. 70% wilgotności i wtedy już suszarka kondensacyjna nie uratuje Ci sytuacji, nie mówiąc o tym, co się będzie działo, gdy będzie więcej wilgoci w powietrzu zewnętrznym. Tutaj Twój sposób jest lepszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nawiew powietrza jest w sypialniach stosownie do ilości śpiących tam osób, a wywiew w kuchni, np połączonej z salonem i inny pomieszczeniach brudnych, to salon wentylowany jest powietrzem z sypialni

 

Jak odcinasz częściowo nawiew to i wywiew. Więc nawet, jak układ pomieszczeń by pozwolił na to, to powietrze z sypialni nie przeleci przez salon.

Gdybym tak robił, to nie stosowałbym szczelnych przepustnic - niech trochę powietrza leci.

 

Ale, jeśli wentylacja będzie adekwatna do ilości osób i zrobiona dobrze (przepływ powietrza), to rekuperator z odzyskiem 2/3 wilgoci da Ci w najzimniejszych miesiącach ok. 70% wilgotności

 

Nie ma szans. Nawet w pierwszym sezonie z ERV owszem, zdarzało mi się przekraczać 60%. Ale dom oddawał jeszcze wilgoć technologiczną W drugim juz odkurzyłem nawilżacze bo wilgotność spadała poniżej 40%. Owczar zresztą też się wspiera nawilżaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odcinasz częściowo nawiew to i wywiew. Więc nawet, jak układ pomieszczeń by pozwolił na to, to powietrze z sypialni nie przeleci przez salon.

Gdybym tak robił, to nie stosowałbym szczelnych przepustnic - niech trochę powietrza leci.

Nie bardzo rozumiem co napisałeś. Dmuchasz w 2 sypialniach po 40 m3/h. W kuchni i łazienkach odbierasz łącznie 80m3. Kuchnia połączona z salonem to teraz jest popularne rozwiązanie. Powietrze przepływa z sypialni do salonu - kuchni i do łazienek. Oszczędzasz w ten sposób 80m3/h wentylacji salonu dla 4 osób. Oczywiście wszystko zależy od układu pomieszczeń. Może będzie potrzeba 1,2x.. ale nie 3x... Dodatkowo powietrze się miesza.

 

Nie ma szans. Nawet w pierwszym sezonie z ERV owszem, zdarzało mi się przekraczać 60%. Ale dom oddawał jeszcze wilgoć technologiczną W drugim juz odkurzyłem nawilżacze bo wilgotność spadała poniżej 40%. Owczar zresztą też się wspiera nawilżaczem.

Bo wentylujesz 2-3x więcej przez układ pomieszczeń/ wentylacji niż potrzeba. Jak obniżysz do potrzebnej dla n ludzi..., będzie słabo. Przetestujesz w zimie mostki termiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchasz w 2 sypialniach po 40 m3/h. W kuchni i łazienkach odbierasz łącznie 80m3. Kuchnia połączona z salonem to teraz jest popularne rozwiązanie. Powietrze przepływa z sypialni do salonu - kuchni i do łazienek. Oszczędzasz w ten sposób 80m3/h wentylacji salonu dla 4 osób.

 

Mam tak urządzoną wentylację. Dwie sypialnie z kuchnią częściowo otwartą na salon. Sterowanie (szczelnych) przepustnic odcinających powietrze do salonu zegarem 22:00 do 08:00.

W nocy wentylacja pracuje na ok. 90 m3/h i nie ma zjawiska braku zrównoważenia nawiewu/wywiewu, mierzone na czerpni i wyrzutni. Myślę że z powodu niskiego przepływu, bo wentylacja projektowana była na wydajność 400m3/h.

 

U mnie sprawdza się taki układ wyśmienicie.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za fachowe odpowiedzi, ale jednak nikt nie udzielił mi takiej o jaką prosiłem.

Temat rekuperacji jest mi znany słabo. Czy tytułowy rekuperator sprawdzi się do mojego domu?

Rozumiem, że w przypadku odcinania części "nieużywanych" pomieszczeń - tak?

 

 

jaka powierzchnia domu bez garażu? W garażu z tego co wiem powinna być wentylacja grawitacyjna.

 

wg mnie jest to za mało albo na styk. Ciężko powiedzieć czy będziesz stosować jakieś dodatkowe filtrowanie smogu, opory też w różnych domach będą różne. Inaczej się będzie zachowywać instalacja zrobiona na poddaszu nieużytkowym zrobiona spiro z dużymi przekrojami a inaczej pociągnięta w stropie.

 

Projekt jest? Tam wszystko być powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchasz w 2 sypialniach po 40 m3/h. W kuchni i łazienkach odbierasz łącznie 80m3. Kuchnia połączona z salonem to teraz jest popularne rozwiązanie. Powietrze przepływa z sypialni do salonu - kuchni i do łazienek.

 

Pewnie tam, gdzie z jednej strony salonu masz sypialnie, z drugiej kuchnię a za nią łazienki to owszem - powietrze z sypialni popłynie przez salon i kuchnię do łazienek po drodze wentylując salon i kuchnię. Tylko takiego układu nie widziałem. No i wtedy zbędne są nawiewy w salonie i wywiew w kuchni.

 

U mnie by tak nie poleciało.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=382929

 

Z części nocnej raptem 45m3/h poleciałoby do łazienki w części dziennej ledwo wentylując róg salonu. W kuchni pleśń wielce prawdopodobna.

 

Oszczędzasz w ten sposób 80m3/h wentylacji salonu dla 4 osób. Oczywiście wszystko zależy od układu pomieszczeń. Może będzie potrzeba 1,2x.. ale nie 3x... Dodatkowo powietrze się miesza.

 

Przy zamkniętych drzwiach dyfuzja z innymi pomieszczeniami jest pomijalna. I dlatego to noc i sypialnia jest wyznacznikiem potrzeb. Ale jak reku puszczasz, żeby w sypialniach były powiedzmy te nominalne przepływy z mojego projektu, to bez przepustnic salon i kuchnia też zużywają te m3/h z projektu. A w dzień wystarczy polowa albo i mniej jak wszyscy są w domu - ale drzwi czesto otwarte i poruszamy sie miedzy pomieszczeniami.

 

 

 

Bo wentylujesz 2-3x więcej przez układ pomieszczeń/ wentylacji niż potrzeba. Jak obniżysz do potrzebnej dla n ludzi..., będzie słabo. Przetestujesz w zimie mostki termiczne.

 

Nawet jak reku chodzi @20% bywało za sucho. A wentyluje tyle, ile trzeba żeby CO2 trzymać w ryzach.

 

Mostki testuje na bieżąco. Uklad z wejsciem do łazienek z kuchni jest dla mnie funkcjonalnie nieakceptowalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Korzystam z izzi 300 od trzech lat.

Wisi na suficie tak jak u Kaizena

Poza skroplinami na obudowie bypass i modyfikacją uszczelnienia kanału jest ok.

 

Jeżeli wskazania temperatur są dokładne, to obstawiam znaczną przewagę wywiewu nad nawiewu - stąd tak duża różnica pomiędzy schłodzeniem powietrza (13*) a ogrzaniem (20*). Jak miałeś sprawdzane przepływy na anemostatach i przy takich ustawieniach nawiew i wywiew były zbilansowane, to albo coś się rozjechało, albo filtr nawiewny masz bardziej zapchany, niż wywiewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wskazania temperatur są dokładne, to obstawiam znaczną przewagę wywiewu nad nawiewu - stąd tak duża różnica pomiędzy schłodzeniem powietrza (13*) a ogrzaniem (20*). Jak miałeś sprawdzane przepływy na anemostatach i przy takich ustawieniach nawiew i wywiew były zbilansowane, to albo coś się rozjechało, albo filtr nawiewny masz bardziej zapchany, niż wywiewny.

Filtry w fatalnym stanie, wymienię w przyszłym tygodniu.

A do jakich wartości (orientacyjnie) na tej wizualizacji należy dążyć?

Nie chce produkować kw z odzysku :) tylko optymalnie wykorzystać urządzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Szukałem 2 lata temu, rok temu i teraz, bo za kilka miesięcy czeka mnie zakup. I niczego w tej cenie nie znalazłem o takich parametrach. Porównywalne bardzo znanych producentów to cena x2. Czekam jeszcze na izzi 400 ale nie wiadomo kiedy będzie. Edytowane przez wello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten rekuperator a dokładniej jego automatyka/panel sterowania będzie współpracować z: AHU-12-B1MB, https://zymetric.pl/produkty/modul-ahu-ka, chłodzenie i ogrzewanie?

 

Będzie.

Ale odradzam - to nie będzie działać tak jak Ci się wydaje.

Najmniejszy możliwy agregat skraplający Midea to 2,5 kW

 

Ta centrala przy 300 m3/h (na maksymalnym biegu) odbierze nie więcej jak 1,5 kW (dla delty T 15K)

Będzie za duże przechłodzenie na nawiewie.

Automatyka rekuperatora tego nie ogarnie i odstawi agregat.

Skończy się to pracą start/stop

 

Nie łączy się małych central domowych z chłodnicami freonowymi i agregatami skraplającymi - za małe wydajności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzucam kij w mrowisko - reku Tywent B3B 350 EC z odzyskiem wilgoci, kurtuje mnie strasznie slaba sprawnosc temperaturowa na poziomie 60-68% niezaleznie, czy na zewnatrz mamy -12stC (kilka dni temu) czy +9stC (dzisiaj). Filtry czyste, wywiew/nawiew ustawiony na 30%. Dane sprzed 3 minut

 

Tczerpnia: +9stC

Tnawiew: +17stC

Twywiew: +21stC

wilgotnosc: 39%

sprawnosc: 66%

 

Wg. dzialu technicznego Tywent (rozmawialismy gdy na zewnatrz bylo ok -5stC) stwierdzili, ze 65% to i tak niezle biorac pod uwage odzysk wilgoci i stwierdzili, ze ich karta katalogowa produktu (sprawnosc 79-85%) jest podawana dla warunkow laboratoryjnych przy zerowej wilgotnosci powietrza... Jak patrze na wyniki Izzyfasta chocby z tego watku (sprawnosc 90%) to zaczynam powatpiewac czy tywent faktycznie jest dobrym wyborem w katerogii cena/osiagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...