Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy kominek 3-szybowy nie będzie za gorący?


Lucidman

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 47
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Aaa to wiele wyjaśnia ... mini akumulacja w mega kominku, że też wcześniej na to nie wpadłam ... ;-)

 

Przepraszam Cie ale ja to posikałem się ze śmiechu.Czyli kupujesz przewymiarowany wkład (czego absolutnie nie polecam ale tak hipotetycznie) i cieszysz się że z małej ilości wsadu drewna masz w mega wkładzie mini akumulację.:lol2::lol2::lol2:.Przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Cie ale ja to posikałem się ze śmiechu.Czyli kupujesz przewymiarowany wkład (czego absolutnie nie polecam ale tak hipotetycznie) i cieszysz się że z małej ilości wsadu drewna masz w mega wkładzie mini akumulację.:lol2::lol2::lol2:.Przepraszam.

 

Nie przepraszaj ... ja tylko zebrałam w całość wnioski wynikające z powyższych wypowiedzi ... ubawiłam się niemal równie mocno :rotfl:

Zdecydowanie mniej ubawi się ktoś kto się do tych porad zastosuje (nie ja na pewno, ja już jestem po jasnej stronie mocy - czyli użytkownik kominka w dodatku zadowolony)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zapytam inaczej, jakie wymiary kominka będą odpowiednie do salonu, który opisałem w pierwszym poście?

 

W sumie to sam sobie częściowo odpowiedziałeś w pierwszym poście pisząc o kominkach znajomych ... Fakt kominek tego typu jak w wizualizacji wyglądałby w takim układzie salonu bardzo atrakcyjnie i może aż tak bardzo nie przegrzewałby pomieszczenia bo masz tam sporo otwartej przestrzeni gdzie ciepło mogłoby wędrować ale szczerze wątpię czy dasz radę siedzieć na kanapie na miejscu najbliżej kominka - ile tam jest odległości ? 1,5 metra ? Przy takim „smoku” może być tam mega gorąco , zaś palenie malutkiego ogniska w ogromnym kominku to ani szczególnie ładnie wyglada ani praktyczne bo nie wygrzejesz go tak żeby ceramika i szyba czyściły się z nalotu ... zaś czarna szyba to tez żadna atrakcja. Rozwiązaniem byłby kominek dwu lub trzyszybowy ale nie że szyba z dwóch czy trzech stron tylko dwie lub trzy szyby jedna za drugą (jak w oknie) bo taki układ fajnie ogranicza emisję ciepła na pomieszczenie. Jest tylko jeden zasadniczy problem ... nie wiem czy któryś z producentów ma w ofercie takie cudeńko żeby miało dwie czy trzy szyby z trzech stron ... więc albo poszukaj wkładu o innej budowie albo ... odsuń sporo kanapy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie, pewnie zdecyduje się na 80cm (model Arte 3RL-80h-4S), bo jednak 60cm to za mało. Sąsiadka ma kominek 60 cm jednoszybowy, salon ok. 35m2 i jest - jak ona to mówi - w sam raz. U mnie jest 60m2 i skośny sufit w salonie.

Tak przy okazji zapytam, bardziej promieniuje ciepłem kominek 1-szybowy czy 3-szybowy? Chodzi o promieniowanie szybą frontową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 kg drewna "daje" ok. 4 kWh ciepła, przy sprawności np. 50% jest to ok. 2 kWh.

Do takiego wkładu "wejdzie z 5 kg drewna (a może 2 x więcej).

Da to 10-20 kWh "ciepła".

Kotły we współczesnych domach w miarę dobrze ocieplonych projektowane są na ok. 10 kWh przy -20 st. C.

10 kWh na cały dom przy - 20 st. C.

Można wyciągnąć wniosek dlaczego przy kominku jest aż tak ciepło i nie da się wysiedzieć (jeżeli wsadzi się tyle drewna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły we współczesnych domach w miarę dobrze ocieplonych projektowane są na ok. 10 kWh przy -20 st. C.

10 kWh na cały dom przy - 20 st. C.

 

Kotły są dobierane na obciążenie cieplne, czyli kW. W kominku też warto przeliczyć te kWh na czas palenia. I jeszcze uwzględnić ile z tego "zbuforuje" masa.

 

Rozumiem, że zmierzałeś do tego, że kominek za duży. I tu masz rację. Powtórzę - albo jak najmniejszy, a jak ktoś uprze się na większy, to piecokominek. Tak z tonę przynajmniej, żeby ciepło z tych 5kg drewna oddawał nie w czasie palenia + góra pół godziny a przez dobre kilkanaście a jeszcze lepiej ponad dwadzieścia.

 

@Lucidman

Nie patrz na to, co mają inni w starych domach. Przepisy wymuszają budowanie energooszczędne. To, co kilkanaście lat temu było och, ach a nawet zwane pasywnym już jest normą a WT2021 wymuszą, że to będzie minimum.

Policz OZC i pewnie te przykładowe 5kg wsadu wystarczy na zaspokojenie potrzeb na ogrzewanie całego domu przez dobę przy -20% i to w lichym kominku o niskiej sprawności. Praw fizyki nie oszukasz - trzeba to ciepło jakoś rozłożyć w czasie. Mały (jak najmniejszy) kominek sprawdzi się w mrozy, jak będziesz miał całkiem wyłączone ogrzewanie w zasięgu rażenia kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nieźle zamieszano w teorii;-) Porównanie kotła o mocy x który pracuje w systemie ciągłym do kominka i kominka do piecokominka gdzie w kominku (wkładie) x kWh idzie w komin a w piecokominku już nie to drobne nieporozumienie. Fizyki nie oszukasz tylko troszkę trzeba ją rozumieć;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Dołączę się do pytania. Kominek NBC 9 https://kratki.com/sklep/pl/produkt/2745/nbc-9-lewy-prawy-bs-gilotyna w salonie wg zdjęcia. Palony rekreacyjnie przy ogrzewaniu podłogowym. Dom szkieletowy z wentylacją mechaniczną. Wywiew w kuchni i 2 nawiewy w salonie. Czy taki kominek nie będzie przegrzewał pomieszczeń czy lepiej wziąć np dwustronny?

projekt-dom-w-galach-g-1558743794__11815.jpg

projekt-dom-w-galach-g-1558743794__11815.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do pytania. Kominek NBC 9 https://kratki.com/sklep/pl/produkt/2745/nbc-9-lewy-prawy-bs-gilotyna w salonie wg zdjęcia. Palony rekreacyjnie przy ogrzewaniu podłogowym. Dom szkieletowy z wentylacją mechaniczną. Wywiew w kuchni i 2 nawiewy w salonie. Czy taki kominek nie będzie przegrzewał pomieszczeń czy lepiej wziąć np dwustronny?

[ATTACH=CONFIG]433380[/ATTACH]

Dwustronny....ma zwykle tyle samo szkła co trzy szyby....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwustronny....ma zwykle tyle samo szkła co trzy szyby....

Dziękuje za ten jakże pomocny komentarz. Zmienił on całkowicie moje podejście do tematu. Dobrze że na tym forum są tak pomocni specjaliści odpowiadający konkretnie na pytania. Przepraszam za tak poważny błąd w poście ale wynikł on z mojej ignorancji i nieznajomości tematu. Oczywiście chodziło mi oczywiście o kominek boczny, dwuszybowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

[quote name=Kominki Piotr Batura;

 

Świrować oczywiście zawsze można........Jeśli planujesz normalną podłogówkę a nie jakieś maty grzejne pod płytkami' date=' to bezwładność takiego rozwiązania nie pozwoli na palenie "bez głowy". Tak jak napisałem - palić gdy podłogówka wyłączona, a jak włączona, palić wtedy kiedy odczuwacie zimno. Czujniki temperaturowe ogrzewania podłogowego działają z opóźnieniem na tyle długim, by wypalić ze dwa pełne kominki zanim obniży sie temperatura podłogi....Raz czy dwa napalisz, wywietrzysz i już będziesz wiedzieć o co chodzi...

7840852]

Kominki Piotr Batura;

 

Świrować oczywiście zawsze można........Jeśli planujesz normalną podłogówkę a nie jakieś maty grzejne pod płytkami, to bezwładność takiego rozwiązania nie pozwoli na palenie "bez głowy". Tak jak napisałem - palić gdy podłogówka wyłączona, a jak włączona, palić wtedy kiedy odczuwacie zimno. Czujniki temperaturowe ogrzewania podłogowego działają z opóźnieniem na tyle długim, by wypalić ze dwa pełne kominki zanim obniży sie temperatura podłogi....Raz czy dwa napalisz, wywietrzysz i już będziesz wiedzieć o co chodzi...

 

 

 

Czy mógłby mi to Pan, Panie Piotrze Batura wytłumaczyć, bo akurat mam w domu ogrzewanie podłogowe matami i foliami na podczerwień. Co prawda jeszcze ich nie używaliśmy, bo czekamy na ułożenie paneli, ale po przeczytaniu Pana wypowiedzi boję się, że będziemy świrować!

Za kominek mam dziwoląga, miał być piecokominkiem a został nie wiadomo czym, ale nam pasuje, bo trzyma ciepło ok 6-7h.

Edytowane przez ciężkiprzypadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby mi to Pan, Panie Piotrze Batura wytłumaczyć, bo akurat mam w domu ogrzewanie podłogowe matami i foliami na podczerwień. Co prawda jeszcze ich nie używaliśmy, bo czekamy na ułożenie paneli, ale po przeczytaniu Pana wypowiedzi boję się, że będziemy świrować!

Za kominek mam dziwoląga, miał być piecokominkiem a został nie wiadomo czym, ale nam pasuje, bo trzyma ciepło ok 6-7h.

 

Piotrowi zapewne chodziło o duży bezwład cieplny podłogówki. W niektórych sytuacjach może to powodować nakładanie się na siebie okresów grzania dwóch źródeł ciepła na raz i przegrzewania lokalu. Wszystko zależy od tego jak szybko reagują maty i folie (od włączenia od efektu grzewczego), ale pewnie szybciej niż podłogówka.

Generalnie piecokominki najlepiej współpracują ze zautomatyzowanymi, "szybkimi" systemami grzewczymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrowi zapewne chodziło o duży bezwład cieplny podłogówki. W niektórych sytuacjach może to powodować nakładanie się na siebie okresów grzania dwóch źródeł ciepła na raz i przegrzewania lokalu. Wszystko zależy od tego jak szybko reagują maty i folie (od włączenia od efektu grzewczego), ale pewnie szybciej niż podłogówka.

Generalnie piecokominki najlepiej współpracują ze zautomatyzowanymi, "szybkimi" systemami grzewczymi.

 

Bardzo szybko reaguje, już po 2-3 minutach czuć ciepło. Znajomy przy otwieraniu bramy włącza telefonem grzanie i kiedy przekracza próg domu, czuje ciepło.

Czyli to wada?

Co w takiej sytuacji robić?

Mój kominek, trzyma ciepło średnio ok 6-7h, to jak to pogodzić i obsługiwać? Bo dalej nie bardzo rozumiem w czym jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli wszystko co techniczne działa tak, jak działać powinno, problem jest zazwyczaj w jednym miejscu......................

 

No właśnie, to samo sugeruje Pan Piotr Batura, bo ja nie widzę problemu a on imputuje mi tu świrowanie, tylko dlatego, iż mam ogrzewanie domu matami i foliami.:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z treści wpisów wynika, raczej, że sugestie kierował do Lucidman.

Wątek jest dosyć pogibany.... "zainteresowanych" jest 3 osoby /łącznie z autorem tematu/ i każda z nich /z was/ ma coś do powiedzenia. Ogólnie kabaret, a w nim, jak wiadomo, bez świrowania, to jak drugie danie bez kartofelków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...