Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Program "Mój prąd"


grv

Recommended Posts

..Jak bym miał tak wszystko przeliczać " a kiedy to się zwróci " ......

 

Tylko że to sa łatwe pieniądze a po zwrocie odcinasz już tylko kupony

PV 5lat

Klimatyzacja parter 3 lata

Klimatyzacja pietro 6 lat

Kolektory 8lat (plus grzanie dogrzewanie basenu 20m3 w gratisie)

Na stawki z 2020 każdy ma indywidualne stopy zwrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

myślenie @TomaszZ. jest jak najbardziej prawidłowe...Jak bym miał tak wszystko przeliczać " a kiedy to się zwróci " to bym sobie kupił piec na miał węglowy zamiast pompy ciepła :). Na dach dał papę zamiast dachówki ceramicznej ...etc. etc.

 

No nie wiem....

Tomasz przedstawił swój punkt widzenia że jak ma się dom to trzeba pakować w niego kasę bez opamiętania i liczenia. Nieważne czy się to opłaca czy nie. Czyli każdy z nas powinien robić fortecę ala Bill Gates. No i brać panele nawet jak prądu zużywa za 100zl miesięcznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe cikawe te 20 lat

 

Odniosłem się do inwestycji w pompe i PV a to w moim przypadku jakieś 70 tys

 

Szybki kalkulator, w zeszłym roku kupiłem 1 mkw działki za 68zł. Teraz kosztuje 150zł ten sam metr. Wyobraź sobie ze kupuje powiedzmy 1000m jako inwestycje. Ziemia w przeciwieństwie do pompy czy paneli się nie zepsuje.... Nie wymaga serwisu ani wymiany. A zysk ? No cóż, matematyka to prosta dziedzina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosłem się do inwestycji w pompe i PV a to w moim przypadku jakieś 70 tys

 

Szybki kalkulator, w zeszłym roku kupiłem 1 mkw działki za 68zł. Teraz kosztuje 150zł ten sam metr. Wyobraź sobie ze kupuje powiedzmy 1000m jako inwestycje. Ziemia w przeciwieństwie do pompy czy paneli się nie zepsuje.... Nie wymaga serwisu ani wymiany. A zysk ? No cóż, matematyka to prosta dziedzina

 

:) co ma piernik do wiatraka.

1,Jeśli ziemia o której mówisz to dodatkowa działka to dobry interes w długim terminie

2. Jeśli to działka na której wybudowałeś dom i mieszkasz to gówniany interes bo itak wymienisz na dom który równie podrożał

3,Tylko ziemia przeważnie generuje koszty i rzadko cash flow jedynie dzierżawa lub ARiMR (tutaj yield marny)

4 PV i PC można powiedzieć że po czasie spłaty daje pozytywny przepływ pieniężny w formie oszczędności

5, Jak miałbym działkę miał kupić inwestycyjne to wolałbym REIT

6,70k. za PV i PC może po optymalizuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) co ma piernik do wiatraka.

1,Jeśli ziemia o której mówisz to dodatkowa działka to dobry interes w długim terminie

2. Jeśli to działka na której wybudowałeś dom i mieszkasz to gówniany interes bo itak wymienisz na dom który równie podrożał

3,Tylko ziemia przeważnie generuje koszty i rzadko cash flow jedynie dzierżawa lub ARiMR (tutaj yield marny)

4 PV i PC można powiedzieć że po czasie spłaty daje pozytywny przepływ pieniężny w formie oszczędności

5, Jak miałbym działkę miał kupić inwestycyjne to wolałbym REIT

6,70k. za PV i PC może po optymalizuj

 

1. Rok to długi czas ?

2. Tak, kończymy właśnie budować na niej dom.

3. Jakie koszty generuje ziemia ? Jeden przegląd pompy ?

4. Jak na wiejskiej nic nie zmienią.... A co ci zmienią w posiadaniu ziemi ?

5. Nie wiem co to REIT

6. Takie dostaje oferty.....

 

Jak skończymy budowę domku 86m zostaną nam 2 mieszkania , kawalerka i M4, moglibysmy sprzedać powiedzmy kawalerkę i władować w te wynalazki o których tu mowa. Pytanie tylko po co skoro kawalerka z wynajmu pokryje spokojnie z nadwyżką prąd który zużywamy , a jej cena systematycznie rośnie .....

 

Pytanie brzmi , co bedzie warta pompa kupiona teraz za 20 lat ? Albo PV ? Obym sie mylił ale może sie okazać ze ich utylizacja zrujnuje z nadwyżką wypracowane zyski. No chyba ze zakopiemy je w ogródku :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,Rok to bardzo krótki czas teraz nieruchomości masz mocno napompowane

2,---

3, Podatkowy. Przegląd pompy spróbuj optymalizować o tym dalej. Zimia nie daje przepływu pieniężnego bez dzierżawy lub dopłat.

4. Dlatego właśnie liczysz kiedy się zwróci

5, Gogle. Jak wzystko jak kupisz w odpowiednim momencie to zarobisz na kapitalizacji dodatkowo masz dywidende .

6. Szukałeś czegoś innego

 

7. Optymalizacja można dać kable plus klimę kanałowa . Kablami będziesz grzać w taniej a klima może cały czas stabilizować temperaturę dodatkowo masz COP3. PV sprawa dyskusyjna nie musisz zakładać np 8kwp tylko można 3kwp ta opcja która najszybciej się zwróci aresztę prądu można dopłacać.

 

8.Najem jest niewygodny i mocno obciążający żaden z tego pasyny dochód.

 

9. Co będzie warte ? PC pewnie nic PV prawdopodobnie po wymianie falownika i na wykończeniu. Kwestia tego ile te rzeczy zarobiły. Już pisałem o zwrocie u mnie

PV 5lat klima jeden 3 lata kliima dwa 6 lat (nie uwzględnia to wzrostu cen) Pierwsze dwa mają okazję spłacić się i zarobić 100-300% .Co ze złomem ? kto każe ro utylizować zawsze znajdzie się złota raczka co odkupi w ostateczności wybebeszywszy i sprzedasz co nieco na złomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7. Optymalizacja można dać kable plus klimę kanałowa . Kablami będziesz grzać w taniej a klima może cały czas stabilizować temperaturę dodatkowo masz COP3.
A'propos klimy. Z dłuższej perspektywy czasowej nie lubię klimy jako ogrzewania. Tylko podłogówka - w wersji wodnej lub kablowej. Choć nie wykluczam zmiany zdania przy domu pasywnym (czy tam bardzo energooszczędnym), gdzie klima by działała krótko. Po prostu gorzej się czuję przy takim grzaniu powietrzem. Ale to oczywiście tylko moje odczucia, inni mają może inaczej.
8.Najem jest niewygodny i mocno obciążający żaden z tego pasyny dochód.
To akurat zależy od skali i sposobu zarządzania. Przy 2-5 mieszkaniach, którymi na dokładkę zarządza się samemu - fakt, momentami może być uciążliwy. Dużo zależy też od najemców. Są tacy, od których od 4 lat nie usłyszałem nawet jednej prośby/żądania, a bywają tacy, którzy zadzwonią w sprawie przepalonej żarówki w niedzielę o 20:00. To trzeba mieć na uwadze.
Co ze złomem ? kto każe ro utylizować zawsze znajdzie się złota raczka co odkupi w ostateczności wybebeszywszy i sprzedasz co nieco na złomie.
O, to, to. Niektórzy to mają jakieś wyimaginowane problemy. Ja nawet zużytych opon nie daję do utylizacji (w sensie nie płacę za to). Zawsze, ale to zawsze, na wszystko znajdzie się albo kupiec (choćby za grosze) albo w ostateczności za darmo ktoś przyjedzie i odbierze. Kwestia napisania jednego ogłoszenia na stosownym dla okolic portalu ogłoszeniowym. No ale jak ktoś chce szukać problemów, to sobie je zawsze znajdzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A'propos klimy. Z dłuższej perspektywy czasowej nie lubię klimy jako ogrzewania. Tylko podłogówka - w wersji wodnej lub kablowej. Choć nie wykluczam zmiany zdania przy domu pasywnym (czy tam bardzo energooszczędnym), gdzie klima by działała krótko. Po prostu gorzej się czuję przy takim grzaniu powietrzem. Ale to oczywiście tylko moje odczucia, inni mają może inaczej.To akurat zależy od skali i sposobu zarządzania. Przy 2-5 mieszkaniach, którymi na dokładkę zarządza się samemu - fakt, momentami może być uciążliwy. Dużo zależy też od najemców. Są tacy, od których od 4 lat nie usłyszałem nawet jednej prośby/żądania, a bywają tacy, którzy zadzwonią w sprawie przepalonej żarówki w niedzielę o 20:00. To trzeba mieć na uwadze. O, to, to. Niektórzy to mają jakieś wyimaginowane problemy. Ja nawet zużytych opon nie daję do utylizacji (w sensie nie płacę za to). Zawsze, ale to zawsze, na wszystko znajdzie się albo kupiec (choćby za grosze) albo w ostateczności za darmo ktoś przyjedzie i odbierze. Kwestia napisania jednego ogłoszenia na stosownym dla okolic portalu ogłoszeniowym. No ale jak ktoś chce szukać problemów, to sobie je zawsze znajdzie.

 

1, Dlatego mówię o hybrydzie podłogówka i klima . Jedno trzyma komfort drugie zbija koszty

2, Miałem wynajmowałem nie podobało mi się wole rzeczy niewymagające człowieka po drugiej stronie, łatwo dywersyfikacyjne i o dużej płynności (chociaż czasami to wada)Dlatego zamiast nieruchomości to wolę nieruchomości papierowe REITY w portfelu

3. Wszystko idzie sprzedać nawet za grosze a to lepsze niż zapłacić za utylizację, wyrzucić czy oddać za darmo. Ostatnio zużyte akumulatory sprzedałem o ok 50% więcej niż dostałbym na skupie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończymy budowę, zamieszkamy jeden sezon zimowy i będziemy myśleli, nad małym PV być może tez :-) ale zgadzam się z teoria Kaizena że to trzeba policzyć. Bo jak mam wywalić kasę, cieszyć się z zysku a za 20 lat wywalić to na hasiok i znowu ładować kolejna kasę to raczej nie widzę w tym biznesu

 

Kulibob, odnośnie wynajmu. Mała podpowiedź, kupiłem kawalerkę w 2006r za 43 tys, wynajmuje ja od 2010 do chwili obecnej, maksymalną przerwa w wynajmie to kilka dni. Jak myślisz ile jest teraz warta i ile już zarobiła ?

Edytowane przez sito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kulibob, odnośnie wynajmu. Mała podpowiedź, kupiłem kawalerkę w 2006r za 43 tys, wynajmuje ja od 2010 do chwili obecnej, maksymalną przerwa w wynajmie to kilka dni. Jak myślisz ile jest teraz warta i ile już zarobiła ?

 

Dlatego mówię odpowiednio długi termin inwestycyjny. Tak samo kupisz odpowiedni portfel papierów i masz to samo.

Kapitalizacja niema takiego znaczenia przynajmniej dla mnie ważniejsze jest przepływ pieniężny tu jest on ok ROE masz na najmie pewnie ok 50%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1, Dlatego mówię o hybrydzie podłogówka i klima . Jedno trzyma komfort drugie zbija koszty

2, Miałem wynajmowałem nie podobało mi się wole rzeczy niewymagające człowieka po drugiej stronie, łatwo dywersyfikacyjne i o dużej płynności (chociaż czasami to wada)Dlatego zamiast nieruchomości to wolę nieruchomości papierowe REITY w portfelu

3. Wszystko idzie sprzedać nawet za grosze a to lepsze niż zapłacić za utylizację, wyrzucić czy oddać za darmo. Ostatnio zużyte akumulatory sprzedałem o ok 50% więcej niż dostałbym na skupie

1. Przemyślę przy drugim domu :)

2. Jasne, każde rozwiązanie ma za i przeciw. REITy mają faktycznie dużą zaletę w postaci pasywności.

 

Mała podpowiedź, kupiłem kawalerkę w 2006r za 43 tys, wynajmuje ja od 2010 do chwili obecnej, maksymalną przerwa w wynajmie to kilka dni. Jak myślisz ile jest teraz warta i ile już zarobiła ?

Nie można patrzeć przez pryzmat jednej kawalerki. To co się sprawdza przy jednej kawalerce w portfelu, niekoniecznie sprawdzi się przy 3 mieszkaniach. Najem ma też różne oblicza, można wynajmować naprawdę długoterminowo zaufanej osobie, a można odnawiać co rok umowy, co jest znacznie bezpieczniejsze. Przy pewnej skali trzeba też przeorganizować zarządzanie. REITy mają swoje zalety jak i wady, tak samo jak nieruchomości. Nie jestem przeciwko nieruchomościom w portfelu, sam przecież je mam i chwalę. Zarobek jest zarówno na comiesięcznym cashflow jak i na obrocie. Wszystko jest dla ludzi, jeśli się odpowiednio zabezpieczy.

 

A co do tematu, to ciekawy jestem, czy w związku z zapowiedziami dotyczącymi dofinansowań magazynów energii, czy będą one dostępne dla osób już posiadających instalacje fotowoltaiczne (tzn. czy będzie można ubiegać się o dofinansowanie wyłącznie magazynu), czy znowu dotychczasowi użytkownicy zostaną wykluczeni. Już całkowicie pomijam wielkość dofinansowania, które prawdopodobnie niewiele zmieni w kwestii kosztu samej inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apropos jeszcze tych okresów zwrotu - jak na teraz kształtuje się ten okres zwrotu? Jak to wychodzi w waszych instalacjjach?

Jakie są ceny standardowych instalacji i jak to wychodzi po odliczeniach? Z ciekawości pytam :)

 

Początek 2020 5,2 roku (przyzwoity sprzęt i zabezpieczenia) wg stawek 2020. Nie przeliczałem już później dla 2021 ..... Optymalizowane szacunkowo pod drogą taryfę .

Podejrzewam że przeciętny obywatel ma 8-12 lat bez uwzględnienia wzrostu cen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem....

Tomasz przedstawił swój punkt widzenia że jak ma się dom to trzeba pakować w niego kasę bez opamiętania i liczenia. Nieważne czy się to opłaca czy nie. Czyli każdy z nas powinien robić fortecę ala Bill Gates. No i brać panele nawet jak prądu zużywa za 100zl miesięcznie

 

liczy się tzw. komfort życia, przecież nie po to ciężko pracujesz aby ciułać kasę...:) , oczywiście jakąś poduszkę finansową trzeba mieć. Tak dla przykładu kupiliśmy ostatnio dobrej klasy telewizor oled - lubimy oglądać sport i filmy przyrodnicze i teraz mamy obraz super- finansowo to się nigdy nie zwróci ...:), wartość tego zakupu jest zupełnie w innym miejscu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liczy się tzw. komfort życia, przecież nie po to ciężko pracujesz aby ciułać kasę...:) ,

 

Praca... straszne uczulenie po niej mam, jakieś syfy na brzuchu mi wychodzą, szczególnie jeśli to ktoś mi płaci jakąś umówioną stawkę a za ciężką pracę, otrzymujemy lekką stawkę. Często nie jest ważny obraz a treści przez nie przekazywane możesz i TVP1 oglądać w 8K na 100" TV i po 15 minutach się poddajesz. Wolę Netflix`a na 40" Led i serial który lubię, i który mnie interesuję.Albo YT na monitorze laptopa.14" full HD.

Może dla Ciebie ważny jest TV dla mnie ważniejsza jest ziemia, mieszkania, i to co daje mi poczucie bezpieczeństwa niestety ten kraj zaczyna mi się wrzynać w tyłek jak stringi u kobiet, więc robię wszystko aby jak najszybciej spakować swoje i rodziny szpargały i jadę do Czech. Tam rząd ma trochę lepiej poukładane w głowach. Oczywiście istnieje szansa, że wrócę jednak coraz bardziej prawdopodobne będzie jest że Czechy będą tylko tranzytem do Albanii. I tam zapuszczę korzenie.

Życie tanie jak barszcz, ciepło cały rok, Grecja i Chorwacja są sąsiadami więc będzie i takie same morze, kupi się jakąś gumową łódkę z silnikiem i co więcej do życia potrzebne - może tylko internet satelitarny. Takie plany a dopiero 40 lat minęło trzymajcie kciuki.

 

W Albanii "tubylcy" nawet jadło przynoszą - nie trzeba kupować :)

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liczy się tzw. komfort życia, przecież nie po to ciężko pracujesz aby ciułać kasę...:) , oczywiście jakąś poduszkę finansową trzeba mieć. Tak dla przykładu kupiliśmy ostatnio dobrej klasy telewizor oled - lubimy oglądać sport i filmy przyrodnicze i teraz mamy obraz super- finansowo to się nigdy nie zwróci ...:), wartość tego zakupu jest zupełnie w innym miejscu

 

A ja wole gdy rzeczy i pieniądze same pracują :) 100 tu 100 tam odpowiedni % do tego procent składany i poco komu ciężka praca po 8h.

 

Sąsiada też mam dużym tv a zapierdala od rana do nocy to ja już nie chcę żadnego tv :)

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizja ryje banię więc po co komu TV :D:D:D:D:D

 

jakoś tak ostatnio sporo ludzi patrzy na różne aspekty życia przez pryzmat polityki (tu na forum też jest paru pasjonatów tego podejścia)... to tylko pokazuje jak łatwo dali się zmanipulować i ustawić po jednej ze stron barykady. Nie mam jakoś wielkiego TV ( 65 cali) ale oglądanie sportu, filmów (dokument, przyroda, teatr...) to przy dobrym sprzęcie to spora frajda. Popatrzcie np. na ceny dobrej klasy wzmacniaczy - potrafią kosztować kilkaset tysięcy,...Ludzie kupują rowery warte czasami więcej niż mały nowy samochód , inni nie mają co do garnka włożyć - czy to powód aby robić wyrzuty tym pierwszym ?:) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem....

Tomasz przedstawił swój punkt widzenia że jak ma się dom to trzeba pakować w niego kasę bez opamiętania i liczenia. Nieważne czy się to opłaca czy nie. Czyli każdy z nas powinien robić fortecę ala Bill Gates. No i brać panele nawet jak prądu zużywa za 100zl miesięcznie

 

Naprawdę tak zrozumiałeś mój wpis?

No proszę cię.

No dobra. To bardziej łopatologicznie.

Stoimy w przededniu bardzo dużych podwyżek cen energii (mówi się nawet o 40% podwyżkach). W 2024 uwolnienie cen gazu. Już niektórzy spekulują 100% wzrost cen gazu. Do tego zapowiedź końca węgla. Dobra - pomijając zabawy z procentami (wiadomo nikt szklanej kuli na biurku nie ma) jedno jest pewne - rachunki za energię będą rosły. Jakie będzie tempo wzrostu tych rachunków? Prawdopodobnie bardzo duże. Pewnie częściowo za sprawą tego co się dzieje z klimatem.

Dla mnie zestaw pompa ciepła + własna elektrownia na dachu to gwarancja i zabezpieczenie samowystarczalności. Nie twierdzę że wyzeruję rachunki za energię do samych "opłat stałych" ale mocno je ograniczę. Jane - nie jest to tani interes. Ktoś tu podawał kwotę 70tys. zł. Nie sądzę aby było to aż tyle. Ja bym obstawiał bardziej - pompa ciepła 20 tys., panele 30 tys. Czyli mam 50 tys. Minus dotacje i zwroty podatku. Razem niech będzie tego koło 10 tys. Do wydania mam więc 40 tys zł. Czas zwrotu samych paneli fotowoltaicznych 6-7 lat. Jeśli energia zdrożeje tak jak niektórzy prorokują to ten czas się jeszcze skróci.

Dużo? Drogo? Długo?

Dla mnie nie. Wydawałem w swoim życiu pieniądze na bardziej bezsensowne rzeczy.

Osobiście znam wiele osób które zgodnie potwierdzają, że PV była to najlepsza inwestycja w dom.

A poza tym czy w kosztorysie budowy całego domu to aż taki wielki wydatek? Skoro wybudowanie domu dzisiaj to min. 7 stówek to czym jest to 40 tysięcy? No czymś ten dom i tak muszę ogrzać.

Mówicie, że PC + PV to powielany marketingowy bełkot poparty wszechobecną reklamą, że firmy szukają "jeleni" dających się nabrać na taki zestaw, że to nowomoda wśród budujących? Ale co z tego? To mój w pełni świadomy i przemyślany wybór, moje pieniądze i moje wydatki. Nie rozumiem dlaczego wzbudza to tyle emocji. Dlaczego tak bardzo niektórzy brzydzą się tą pompą ciepła? Czy może raczej - boją się. Bo sprężarka jest? A lodówki czy klimatyzacji w aucie się nie boją?

I te wszystkie wątki typu "czym ogrzewać najtaniej?".

 

Jakoś na szpanerską płaską dachówkę wydać 10 tys. więcej czy wielkoformatowy gres za 200/m2 nie ma problemu ale z tym źródłem ogrzewania wieczne dylematy - co taniej?

Najtaniej - to już było powiedziane wielokrotnie - drzewo z własnego lasu. Nie ma nic taniej. Kupić sobie las, kupić sobie piłę, wielki piec na drewno i za półdarmo ogrzewanie.

Edytowane przez tomasziolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...