Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Szalone ceny budowy domu


Recommended Posts

jakieś obowiązkowe ubezpieczenia też wziąłeś pod uwagę ? wciskali je obligatoryjnie

 

Niejedno ubezpieczenie banki w sądach przegrały. Inne maleją, bo są np. o LTV - i spada podstawa ubezpieczenia wraz ze spłatą kapitału. Więc raczej zmniejszają kolejne raty, niż zwiększają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no to jeszcze tylko trzeba zapytać tego tłumu, co stoi pod bankami z transparentami, czego oni chcą ?

 

Oj tam od razu tłumy. Przed bankami nie widzę pikiet. Raz na jakiś czas przedefiluje ulicą setka czy dwie tych, co chcą sprzedać mieszkanie (a wtedy są w plecy na różnicach kursowych) czy innych oportunistów co mogą wygrać kasę. Chociaż po wyroku TSUE pewnie każdy zechce wygrać kilkadziesiąt tysięcy. Jakbyś miał okazję, to byś nie skorzystał? I jeszcze bardziej będą się śmiali z tych, co wzięli kredyt w PLN i turlać ze śmiechu z tych, co twierdzą, że "kredyt trzeba brać w walucie, w której się zarabia". Kredyt trzeba brać w tej walucie, w której jest najniższe oprocentowanie. Bo nawet drastyczne zmiany kursu ledwo to zniwelują, a jeszcze wtedy można polamentować i uzyskać "ratunek".

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załóżmy że twoje wyliczenia są poprawne

1100 chf to około 2500 zł

teraz rata chf 1100 to około 4200 zł

 

jak się to ma do waszych gusowskich wykresów ? bo chyba mi nie powiesz, że obniżka liboru tak wpłynęła na wysokość raty ?

 

Zmieniła się rata z 600 CHF na 1100 CHF ?

Z jakiego powodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu. Teraz oprocentowanie jest niskie, więc nie ma sensu szybko spłacać. Ale warto mieć w umowie łatwe, bezprowizyjne nadpłacanie. Wtedy kiedy zechcesz - robisz sobie ratę większą, niż równa i kolejne się przeliczają.

 

A co powiesz w temacie spłaty zadłużenia?

Załóżmy taki scenariusz masz kredyt na 500k na 30 lat.

Po 10 latach wzrastają stopy procentowe i dochodzą do poziomu z przed 10 lat czyli 6 procent. Później idą dalej w górę i osiągają poziom z 2002 12%

Żeby było łatwiej różnicą w racie kredytów nadpłacamy raty w kredycie z ratami równymi.

Jak będzie wyglądać zadłużenie w takich przypadkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto nadpłacać teraz póki są na to pieniądze

 

Jak pieniądz jest tani, to nie ma sensu nadpłacanie. Zwłaszcza, przy franku, gdzie ciągle wielu ma oprocentowanie ujemne - czyli im wolniej spłaca, tym mniej zapłaci a kurs wyższy, niż w momencie zaciągania, czyli następuje realizacja różnic kursowych.

 

Np. przy wibor 12% w racie 5924,36zł - 91,03zł to spłata kapitału, natomiast 5833,33zł odsetki.

 

W pierwszej racie. A jaki sens ma zaciąganie kredytu, żeby go od razu nadpłacać? W każdej kolejnej racie udział kapitału rośnie - taki jest sens stałych rat.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pieniądz jest tani, to nie ma sensu nadpłacanie. Zwłaszcza, przy franku, gdzie ciągle wielu ma oprocentowanie ujemne - czyli im wolniej spłaca, tym mniej zapłaci a kurs wyższy, niż w momencie zaciągania, czyli następuje realizacja różnic kursowych.

 

 

 

W pierwszej racie. A jaki sens ma zaciąganie kredytu, żeby go od razu nadpłacać? W każdej kolejnej racie udział kapitału rośnie - taki jest sens stałych rat.

 

to jest teraz trochę tak, że nikt nie wierzy w te stopy sprzed 6 czy 8 lat

tak samo jak nie wierzył gdy frank był po 1,95 że będzie po 4,10

i tak samo nie wierzył, jak kghm był po 150 że będzie można go nabyć po 25...

 

będzie taki wibor i to niebawem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen: skoro piszę o wiborze to znaczy, że o kredycie w PLN, gdybym pisał o CHF to bym pisał o liborze. Moim zdaniem warto nadpłacać jak jest niski gdyż jest teraz "z czego" jak rata wzrośnie 2 lub 3 razy to wówczas może nie być.

Chyba, że ktoś ma kasę i spokojnie będzie w stanie taki kredyt spłacić w całości gdy stopy procentowe ruszą do góry.

 

zgadzam się z tobą

 

dodam: ludzie kupują tv za 4000. analizują, porównują, szperają po forach... przy kredycie nie wezmą prawnika za 300 zł, bo po co

ważne, że tv ma dobre piksele a piwo było dobre !

 

to samo jest jeszcze z odwiertami geotechnicznymi. budują się za 700 000 ale szkoda 1200 na badanie gruntu, które powie, co tu może stać i na jakich zasadach....

 

POLSKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny są takie po popyt przewyższa podaż , można to nazwać spekulacją jak kto woli. Sytuacja będzie trwała do momentu aż część stwierdzi że ceny są astronomiczne i nie warto budować ani kupować bo jedno z drugim jest nierozerwalnie złączone. wtedy rynek się załamuje albo jak kto woli bańka pęka ceny lecą na łeb i szyję firmy deweloperskie plajtują budowlane też bo nie ma komu sprzedawać . Aż wszystko wraca do normy . Reasumując ceny będą rosły przynajmniej narazie :p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny są takie po popyt przewyższa podaż , można to nazwać spekulacją jak kto woli. Sytuacja będzie trwała do momentu aż część stwierdzi że ceny są astronomiczne i nie warto budować ani kupować bo jedno z drugim jest nierozerwalnie złączone. wtedy rynek się załamuje albo jak kto woli bańka pęka ceny lecą na łeb i szyję firmy deweloperskie plajtują budowlane też bo nie ma komu sprzedawać . Aż wszystko wraca do normy . Reasumując ceny będą rosły przynajmniej narazie :p

 

nie nie nie i jeszcze raz nie

poprawię cię jako ekonomista i nie masz prawa się z tym nie zgodzić

 

więc:

ceny są takie, bo tani pieniądz (popyt) nakręca podaż i ją przewyższa. czyli podaż ( heńki co budują ) sobie wybierają i windują te "ceny"

 

sytuacja będzie trwała do momentu, aż pieniądza ( popytu ) zabraknie - a nie jak napisałeś ktoś stwierdzi

 

NIKT nie stwierdzi. daj ludziom rękę wezmą tors. nikt nie stwierdzi. pieniądz się skonczy to się skończą developerskie eldorado. bańka jest tak nadmuchana, jak pozwala rynek, czytaj, kilka rodzin na R.

 

koniec kropla. mam nadzieje, że cały murator zrozumiał ? czy ktoś zaprzeczy mojej tezie ?

 

kowalski jak widzi dziś domy po 700 000 - jeśli one dojdą do 1 500 000 to powie: oooo, to rośnie i będzie rosło. trzeba się spieszyć. i to nie kowalski decyduje, kiedy będzie dość. kowalski gra w cyrku a sznurkami pociąga kto inny.

 

odpowiadam, nie, nie ma go na liście forbsa... lista forbsa jest dla kowalskiego

Edytowane przez zyhu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto nadpłacać teraz póki są na to pieniądze (chyba, że ktoś ma odłożoną gotówkę i w każdej chwili może spłacić kredyt).

 

Kredyt 500k na 30 lat, rata teraz: 2273,23zł mc.

Kredyt 500k na 30 lat, rata przy wibor 6%: 3668,82

Kredyt 500k na 30 lat, rata przy wibor 12%: 5924,36zł

 

Czym wyższy wibor tym więcej odsetek spłacamy w racie. Np. przy wibor 12% w racie 5924,36zł - 91,03zł to spłata kapitału, natomiast 5833,33zł odsetki. Także w ogóle takiego kredytu nie opłaca się spłacać, trzeba załatwić gotówkę i spłacić kapitał.

 

Ja radzę nadpłacać kredyt póki wibor jest niski i skracać okres kredytu. Wcale nie tak dużo trzeba nadpłacić aby okres nam spadł z 30 do 20 lat przy tej samej racie.

W taki WIBOR 12 nie chce się wierzyć. Ile osób byłoby przygotowane na wzrost WIBOR do 6% ?

Jeżeli ktoś miałby zobowiązania na poziomie 30% to wzrost WIBOR byłby do przeżycia w standardzie o jeden niżej (dochód na poziomie 7600 PLN) pozostaje 4000zl (poprzednio 5400 - rocznie różnica16 800)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W taki WIBOR 12 nie chce się wierzyć. Ile osób byłoby przygotowane na wzrost WIBOR do 6% ?

Jeżeli ktoś miałby zobowiązania na poziomie 30% to wzrost WIBOR byłby do przeżycia w standardzie o jeden niżej (dochód na poziomie 7600 PLN) pozostaje 4000zl (poprzednio 5400 - rocznie różnica16 800)

 

zapamiętaj jedno

kiedy w 2008 roku coś koło tego dolar ( no i frank ! ) był poniżej 2,00 pln poszedłem do banku założyć odpowiednie konto bo chciałem gotówkę przewalić na USD.

 

jakieś było zatrwożenie pani, która mnie obsługiwała ! była przekonana, że stracę, mało tego widziałem, że serce tam zostawiała. generalnie - byłem dziwak.

Już nie powiem co się działo jak w Credit Suisse ( pko bp ) w funduszach powiedziałem, żeby wycofali sobie ( te panie w okienku ) f. akcji na r. pieniężnego

 

byłem traktowany niczym pijak w zabrudzonym garniturze. na szczęście ! z tymi paniami się spotkałem, jak rynek wydoił niektórych ze 90%

jedne patrzyły jak na morderce

inne jak na obłąkanego

jeszcze inne nie spojrzały w oczy

 

jedna zasada której się przez zycie nauczyłem to iść pod prąd. tego mnie nauczył jeden inwestor, który dorobił się majątku.

 

dlatego dupeczki i sprzątaczki załączają albo załanczają czerwone światło. weźcie to pod uwagę, nie musicie za to płacić. a to wkurza pewnie wielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z tobą

 

dodam: ludzie kupują tv za 4000. analizują, porównują, szperają po forach... przy kredycie nie wezmą prawnika za 300 zł, bo po co

ważne, że tv ma dobre piksele a piwo było dobre !

 

to samo jest jeszcze z odwiertami geotechnicznymi. budują się za 700 000 ale szkoda 1200 na badanie gruntu, które powie, co tu może stać i na jakich zasadach....

 

POLSKA

 

Prawnik tutaj nic nie da. Może doradca finansowy. No ale kto wyda 2k (2k z 1000 k to 0,2%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...