Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowa domu. Prośba o ocenę, uwagi i rady co do gotowego projektu.


Jaskr

Recommended Posts

Witam was wszystkich. Razem z żoną planujemy budowę domu. Mamy dużą dzialke, ok 4000 M2, nie ma wkoło gęstej zabudowy. Działka w bocznej drodze, praktycznie ' w polu '. Bardzo spodobał nam się następujący gotowy projekt. Planujemy jedynie zrezygnować z ogrodu zimowego i przeznaczyć to pomieszczenie na jadalnię. Bardzo prosimy o porady i oceny projektu. Uwagi estetyczne, funkcjonalne, użytkowe i w zakresie samej budowy i kosztów mile widziane. Dom ma być dla 4-5 osobowej rodziny. Pozdrawiam i dziękuję. Link do strony https://www.dobredomy.pl/projekt/pati/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną strych nie byłby adaptowany do mieszkania. Być może w przyszłości, zaleznie od potrzeb j stanu rodziny.

 

Jak to sobie wyobrażasz? Ile tam będzie miejsca o wysokości z 2,7m? I same okna połaciowe dasz?

 

Możliwość adaptacji strychu jest częstym chwytem marketingowym sprzedawców projektów - w praktyce awykonalne to jest albo skórka nie warta wyprawki.

Jak rezygnujesz z opcji adaptacji poddasza, może dać wiązary, strop lekki, cała termoizolacja w/na nim, niski dach, brak ściany kolankowej. Można okap "nasunąć" nisko nad okna i cieszyć się cieniem lato i słońcem gdy słońce jest nisko nad horyzontem. Można też dać tradycyjną więźbę - ale nie przejmować się specjalnie przestrzenią i postawić słupy (tylko pas po środku, tam gdzie najwyżej, odeskować i zrobić graciarnię) i zamontować wyłaz strychowy nie marnując miejsca na parterze.

Jak chcesz mieć realną opcję adaptacji - to dajesz wysoką ścianę kolankową (ten dom zrobi się paskudny), może i jaskółki dla zwykłych okien, więźbę pozwalającą wygospodarować miejsce (grubsza, więcej drewna to i droższa), schody itd. Wełnę można rozwinąć najpierw na stropie - potem, przy adaptacji przełożyć na połać (od razu na połać bez sensu, bo zwiększysz znacząco powierzchnię i więcej ciepła ucieknie). Już na starcie wydajesz sporo więcej kasy, niż w rezygnując z opcji adaptacji. I przez schody zmniejsza się użyteczność parteru.

 

Przerabianie ogrodu zimowego na jadalnię to słaby pomysł. Komplikujesz bryłę przestrzeni ogrzewanej i znacząco zwiększasz powierzchnię ścian. Jak chcesz więcej przestrzeni dziennej to zlikwidowałbym spiżarkę.

 

Układ rur CWU byłby fajny. Wszystko razem, małe straty, można rozważyć rezygnację z cyrkulacji - chociaż rury bym dał, najwyżej zawór na końcu, żeby w razie rezygnacji nie było tam zatoki dla legionelli. Tylko kuchnia bruździ - ale to bym rozwiązał dając tam przepływowy podgrzewacz nie podpinając do CWU (tylko zimna woda). W kuchni zużycie jest znikome i koszty ogrzania przepływowo będą mniejsze, niż straty na cyrkulacji.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o więcej uwag i komentarzy. Wszystko chętnie przyjmuje, bo i dopiero raczkujemy w temacie. Szeroki korytarz akurat wydaje nam się fajny - możliwość jego ładne aranżacji, upiększenia w ten sposób też wnętrza. Co do strychu. Wydaje się wam że przy tej budowie co w projekcie nie byłby on po adaptacji zbyt ustawy? Z kolei bardzo boks się że podniesienie ściany kolankowej spowoduje ze cała bryla mocno straci na wyglądzie.... A jaskółki zwyczajnie w świecie mi się nie podobaja. Generalny waszym zdaniem projekt do bani czy ma potencjał ? Co poprawić ? Śmiało pisać co przychodzi do głowy. Z góry dziękuję. Ps rezygnacja z możliwości adaptacji waszym zdaniem przyniosła by spore oszczędności? Jakiego rzędu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps rezygnacja z możliwości adaptacji waszym zdaniem przyniosła by spore oszczędności? Jakiego rzędu ?

 

Zależy, co zmienisz w projekcie i co jest tam przewidziane (jaka więźba, jaki strop). Same schody to może być kilkanaście tysięcy albo i więcej.

 

Pamiętaj jednak, że ta możliwość adaptacji jest iluzoryczna. Wyobraź sobie, jak te pomieszczenia by wyglądały. Pewnie wyjdzie ze 3-4m szerokości gdzie będzie z 1,5m ślepej ściany z GK bez okien, wyżej okno połaciowe. Do tego schody w najwyższym miejscu komplikują możliwość rozplanowania tam użytecznych pomieszczeń. Żeby dokładniej to rozrysować potrzebujesz przekroju.

 

Ten dom nie jest projektowany pod kątem oszczędności - skomplikowanie dachu, dołożenie słupów, ogrodu zimowego, schody, strop nad tarasem (który trzeba zaizolować ze wszystkich stron) to są znaczące koszty. Pytanie, czy funkcjonalność i efekt estetyczny są dla Ciebie tyle warte.

 

Jak zamierzasz ten dom ustawić względem stron świata? Ogrodem zimowym na południe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szeroki korytarz akurat wydaje nam się fajny - możliwość jego ładne aranżacji, upiększenia w ten sposób też wnętrza. Co do strychu. Wydaje się wam że przy tej budowie co w projekcie nie byłby on po adaptacji zbyt ustawy?

 

Szeroki korytarz może być ładny ale m2 korytarza kosztuje tyle co pokoju a tam nie mieszkasz. Oczywiście każdy wydaje swoją kasę jak uzna za stosowne.

Adaptacja góry jak pisał Kazien , iluzoryczna, albo to robisz praktycznie od razu albo zapominasz o temacie.

 

Zanim się zdecydujesz na budowę jakiegokolwiek domu powinieneś wiedzieć co chcesz wybudować Ty znasz swoje potrzeby a nie my. Ten projekt gdybym stawial zdecydowanie tylko parter, zwężylbym korytarz, zwiększyłbym pomieszczenia.

 

Za podane na stronie 500 tyś wg mnie nie postawisz tego domu .......jakieś 700 w wersji parterowej, a to z przyszlym użytkowym pewnie ze 150 wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz się zastanowić, co tak na prawdę Ci się w tym domu podoba, bo cena budowy tego domku jest duza w porównaniu do innych o podobnej powierzchni i nie adekwatna do wyglądu i wygody.

Mnie razi brak zamkniętej strefy nocnej a wielki korytarz powoduje, ze ta część dzienna przechodzi w korytarz.Tym bardziej, że jakbyś miał rezygnować z ogrodu zimowego, to salon będzie malutki( przy takiej powierzchni).

Wnioskuję, ze Jesteście młodzi i macie małe dzieci, którym ten korytarz bardzo się spodoba i wszelkie zabawy typu rolki itp. tam się przeniosą. Będzie wesoło ale nie cicho.

Goście do wc tez będą paradować przez cały dom a co będzie jak np. ktoś chory będzie w pizamce chciał tez skorzystać z toalety..?

Źle bym się czuła jakbym musiała z sypialni, po nocy wychodzić na tak otwartą przestrzeń korytarza i ukradkiem skradać się do garderoby lub łazienki, rozglądając się czy przypadkiem nikt mnie nie obserwuje. Wejście do garderoby i łazienki rodziców, powinna być bezpośrednio z sypialni.

 

Dla mnie brakuje tez pokoju gościnnego, bo ten na końcu korytarza to chyba jakieś nieporozumienie, został źle umieszczony.

 

Ale to dla Was ten dom powinien być wygodny a nie dla mnie, dlatego dobrze się jeszcze zastanówcie i przeanalizujcie wszystko na spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- po raz pierwszy widzę pokój sypialny dla dwóch osób, który nie posiada choćby szafy garderobianej ( ?! )

- komunikacja wewnętrzna parteru została poszerzona z uwagi na schody strychowe ( ? ), dodatkowo łączy stół jadalny pokoju dziennego z łazienką "strefy nocnej"

- przypadkowe lub ( co najmniej ) nieprzemyślane rozwiązania projektowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Projekt bardzo podoba się mnie i mojej żonie pod względem wizualnym. Z zewnątrz bryła wydaje nam się bardzo ładna. Jeżeli chodzi o rezygnację z ogrodu zimowego chodzi mi o jego wykorzystanie na cześć mieszkalna - domyślnie jadalnię. Generalnie niezbyt podobają nam się projekty parterowe w wyglądzie bardzo nowoczesne. Proszę o więcej uwag i ewentualnych rozwiązań które byście poprawili. Co da się poprawić? Co według was w projekcie jest fajnego a co kompletnym niewypałem? Będzie wdzięczny szczególnie za uwagi i możliwości ich poprawy lub innych rozwiązań. Wbrew pozorom nie jest az tak wiele projektów domów parterowych o niejako tradycyjbym, podobnym do tego wyglądzie. Jescze raz dzięki za porady
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybieranie domu po ładnej wizualizacji elewacji to podstawowy błąd.

Wybiera się po budżecie, jaki się ma na budowę i potrzeb.

Bo niemal każdą elewację z dachem skośnym można wystylizować w kierunku "dworkowym". Wiele projektów gotowych, obecnie rysowanych na wizualizacjach jak nowoczesne, pierwotnie wyglądało tradycyjnie. Np. Archon masowo zmieniał wygląd projektów.

Wiec nie skreślajcie z automatu domów o nowoczesnym wyglądzie.

 

Inaczej skończycie jak tysiące nierozsądnych - z rozgrzebaną budową, niespłaconym kredytem i awanturami w rodzinie, gdy zaczyna być krucho z kasą.

 

Bo co z tego,że domek ładny na rysunku, jak ma ogromną ilość wad w środku?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę zatem o pełną charakterystykę tych wad. Nie wszystkie zauważam a będzie mi wtedy łatwiej wiedzieć na co zwrócić uwagę. W ramach tego projektu myślałem również o zamianie miejscami dużej łazienki z pierwszym pokojem, graniczącym z pokojem dziennym. Myślę również nad możliwością oddzielenia strefy nocnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę zatem o pełną charakterystykę tych wad.

 

Liczysz na to że ktoś na temat każdej wady walnie tu rozprawkę?

Napisano już tu sporo.

ogromny korytarz, brak toalety w części dziennej, mikroskopijna sypialnia dla rodziców (brak szafy), Wg mnie nie za duża kuchnia, Strefa pom technicznych też do mnie nie przemawia, czym to ma byc ogrzewane? Te drzwi sugeruja ze jakieś paliwa stale.

 

Gdybyś podjął dyskusje z piszącymi byłby łatwiej cos podpowiadać , my piszemy a ty "proszę o więcej" nie odnosząc się do wymienianych spraw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
A widziałaś już projekty na [SPAM]? Bardzo fajne są i podają ceny minimalne. Domy są fajnie zaprojektowane, więc myślę, że znajdziecie coś dla siebie. Firma buduje domy w rzetelny sposób i nie przeciąga terminu :) Edytowane przez Elfir
polecenie niewiarygodne - forumowicz bez dorobku, jedyne wpisy z reklamą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Witam,

Chciałbym się zapytać czy ktoś buduje ten dom. Czy ma ktoś może zdjęcia z budowy lub cenne rady na co zwrócić uwagę.

Czy kocioł zgazowujący drewno z buforem sprawdziłby się do ogrzewania tego domu?

W projekcie jest izolacja podłogi 12 + 4 cm wylewki. Czy to nie mało pod podłogówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...