Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich. Niektórzy mnie już znają, ale ci co nie to na imię mam Kamil i mam 32lata. Domek będę budował dla swojej rodziny, czyli dla żony Karoliny(30l), córki Laury(11l) i syna Igora(4,5l). Oczywiście budować będę sam w miarę możliwości z pomocą rodziny (szczególnie w weekendy) oraz jak się ktoś znajdzie w okolicy do pomocy na co dzień. Działkę mamy taką działka podział 1.jpgdziałka podział 2.jpg. Jest to działka wydzielona z większej działki która jest teściowej i jej siostry. Trochę czasu zajęło dopięcie tych formalności, trochę nerwów, ale to już jest historia. Jak ktoś chce to może o tym poczytać w moim wątku o domu prawie pasywnym na tym forum. działka ma 12,5ara, ale przecina ją rów melioracyjny przez co nie można w pełni należycie wykorzystać działki. Działka była przekazana żonie jako darowizna po kosztach notarialnych, więc nie ma tez co wybrzydzać. Domek się zmieści, a resztę jakoś zagospodaruje. Problem był taki że na granicy działek stoi dom, stary dom który trzeba rozebrać. Praktycznie od wiosny działam z działką, czyli wycinka samosiejek, ogólne ogarnięcie działki bo nie była do niczego konkretnego wykorzystana, więc zaniedbana. Rozebrać też musiałem starą szopkę która była połamana. W środku było sianko i masa byle czego. Ogólnie kosztowało mnie bardzo wiele dni by to jakoś ogarnąć. Męczę się z tym tylko dlatego że było to darowane. W przeciwnym razie bym się za to nie brał. Dużo jest opowiadania co robiłem na tej działce, ale trochę też w swoim wątku o tym pisałem. cdn...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniany stary dom był taki stary 01.jpg o wymiarach 13x8m więc dość spory. Aby go zacząć rozbierać to najpierw trzeba było oczywiście zgłosić to do urzędu. Na wiosnę to załatwiałem. Trzeba było napisać nawet co zrobię z elementami domku. W moim przypadku, drewno wykorzystam na wiaty itp, a gruz na podjazd. Reszta drewna która nie będzie się do niczego nadawać poszła już na opał. Na dzień dzisiejszy Stoi trochę ścian a reszta jest na podjeździe który dalej robię. Nie wiem czemu nie mogę dodać więcej zdjęć. Próbuję ale mi nie pozwala. Bez sensu bo raczej nigdy nie było problemu dodawać 5 zdjęć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jakoś ogarnę to dodam fotki z rozbiórki domku.

Co do samego projektu to jest on na podstawie projektu lipińskich dom pasywny 4 tyle że ja swoje wymiary domku dostosowałem do planowanej technologii czyli szkieletu drewnianego oraz to że muszę mieć dach spadzisty więc zrobię dwuspadowy.

PARTER.jpgPIĘTRO.jpg i wizualizacje parter.1.jpgpiętro.2.jpg

23.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak będzie z zewnątrz 23.jpg22.jpg. Domek ma być piętrowy z pełnymi piętrami by się nie ograniczać skosami. Wiem że można skosy też fajnie zagospodarować, ale wolę pełne piętro. Żona woli domy z poddaszem, ale że ja to będę budować a nie ona to zrobię pod tym względem jak ja chcę. Potem zaczęła wymyślać że jej się mój projekt nie podoba, ale nie znalazłem sensownego domu z poddaszem który byłby tak praktyczny jak ten który ja chcę. Mój nie jest szczytem architektonicznym bo miał być prosty bez cudów. Są projekty które wyglądają ładniej z zewnątrz, ale w środku to już jak dla mnie dno. Ten projekt ma wszystko to co trzeba. Chodzi o nie malutki wiatrołap, bo jakieś klitki w której jak wejdzie szafa to już 4 osoby się nie zmieszczą. Małe pomieszczenie gospodarcze na reku czy inne tego typu urządzenia jest. Szkoda miejsca na "kotłownie" 10m2 w domu. Spiżarka też jest, mała ale wystarczająca. Przede wszystkim żona chciała aby kuchnia nie była otwarta na salon, bo jak gotuje to chce sobie zamknąć drzwi. Więc też masa projektów mi odpadła bo 90% albo więcej obecnie dostępnych ma kuchnię otwartą. niby taka moda, ale ja też uważam że tak jest lepiej. Mój projekt ma osobną kuchnię z możliwym wyjściem na taras więc jest ok. Kuchnia jest trochę duża, ale obecnie mamy malutką i wiem że to jest katorga gdy pare osób musi w niej coś robić, bo tu impreza, święta itp. Musi być komfortowa i to nie podlega dyskusji. Zmieści się w niej jakiś stolik by móc zjeść szybki śniadanko czy coś w tym stylu. Mam też kibelek na dole a pod schodami zmieści się prysznic który w przyszłości jak będzie luźna gotówka się zamontuje. Salon z jadalnią 4x6,9m też jest optymalny i nie przesadny. Taki w sam raz. Na parterze jest też dodatkowy pokój który będzie gościnny lub na jakąś siłownię. Na pietrze dwa pokoje dla dzieci po 12m2 są wystarczające. Sypialnia małżeńska taka która wszystko pomieści co ma zmieścić. Nie przesadzona z wielkością. Wchodzi się do niej przez mały jakby przedpokój gdzie na wprost zamiast garderoby będzie kącik na biurko dla żony do swoich biurowych spraw, a po lewej jest łazienka którą zrobię na samym końcu jak starczy gotówki. A jak nie to będzie jakiś składzik. Będzie jedna główna łazienka też nie duża ale nie zabraknie w niej tego co jest potrzebne. Dodatkowo będzie pomieszczenie na pralnie. Na końcu korytarza zrobi się wnękę na jakąś szafę, których nigdy za mało. Projekt wydaje się nie mały bo prawie 150m2, ale nie da się go tak pomniejszyć by pomieszczenia nie wyglądały jak małe klitki. Zarazem Wszystkie te pomieszczenia są potrzebne szczególnie na parterze. Przez to parter ma tai obrys gdzie piętro jest jakie jest. Oczywiście duże okna są od południa a wejście do domu od północy. Do boku domu dostawiony będzie garaż bo niby w bryle domu są na niego niższe podatki, a przy okazji ciężko z miejscem by stał luzem. Więcej napisze innym razem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona woli domy z poddaszem, ale że ja to będę budować a nie ona to zrobię pod tym względem jak ja chcę. Potem zaczęła wymyślać że jej się mój projekt nie podoba, ale nie znalazłem sensownego domu z poddaszem który byłby tak praktyczny jak ten który ja chcę..

 

Budujesz na jej ziemi, w jej miejscu, na oczach jej rodziny.

 

Radziłbym słuchać żony; dom, który proponujesz, ma dość dużą i ciężką bryłę i nie wszystkim się musi podobać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chciałem dach kopertowy ale planuję PV więc do tego lepszy jest dach dwuspadowy. Na ten który zaprezentowałem zmieści się 30 sztuk paneli, co da moc 8kW.

Ja chce zbudować domek o prostej konstrukcji i prostej bryle by była możliwie jak najtańsza w budowie, oraz prosta w wykonaniu. Ja to będę budować więc musi być tak proste by nawet ktoś niekumaty to mógł pojąc i wykonać. Przy okazji chcę aby domek był możliwie jak najbardziej energooszczędny, niemal pasywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wróżę temu pomysłowi przyszłości skoro twojej żonie się nie podoba.

Może na początek znajdź wizualizację czegoś co spełnia twoje wymagania, co żona zaakceptuje. Są dachy kopertowe z długim szczytem jak masz bardziej prostokątny dom.

 

Moc 8kW można uzyskać z około 20 paneli 400W 1x2m czyli 40m2. To chyba niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wróżę temu pomysłowi przyszłości skoro twojej żonie się nie podoba.

Może na początek znajdź wizualizację czegoś co spełnia twoje wymagania, co żona zaakceptuje. Są dachy kopertowe z długim szczytem jak masz bardziej prostokątny dom.

 

Moc 8kW można uzyskać z około 20 paneli 400W 1x2m czyli 40m2. To chyba niewiele.

 

Ja się kieruję przy projekcie prostotą oraz możliwie najwyższa energooszczędnością projektu. Żona przede wszystkim chciała mieć kuchnię osobną, przez co wiele projektów mi odpadło. jak już ten projekt miałem w fazie projektowania przez architekta to mi wymyśliła że jej się nie podoba, mimo że nie raz jej go pokazywałem. Wymyśliła że jej podobają się domki z poddaszem użytkowym oraz w stylu dworkowym. Znalazłem taki projekt co z zewnątrz mi się też podobał, ale w środku był moim zdaniem mniej funkcjonalny. Tylko ładnie z zewnątrz wygląda. To jest ten projekt https://www.extradom.pl/projekt-domu-stas-alter-murowana-beton-komorkowy-KRD2158. przy okazji nie bardzo by mi pasował w technologii szkieletu drewnianego bo to sprawdzałem. Wiem że każdy projekt można adaptować na dom szkieletowy, ale tego jakoś w tym nie widzę, a ja to muszę czuć by robić. Przy tym tego nie czuję. Tu bym wybrał murowanie z BK ale też analizując bardziej to skomplikowane by to było przy stropie. Przy okazji mi poddasze nie odpowiada bo nie można się otworzyć oknami na południe by pasywnie dogrzewało. Taki jest już ten projekt. Pewnie nie jednemu się będzie podobał i będzie uważał że jest lepszy, ale dla mnie jest gorszy pod każdym względem poza wyglądem zewnętrznym. Ja chce w domu mieszkać w środku, a nie oglądać go z zewnątrz i musi być funkcjonalny. Metraż po podłodze mają podobny, więc temu go odrzuciłem. Co prawda sypialnie są większe ale przez skosy to i tak sensownie się tego nie wykorzysta. Układ pomieszczeń odpowiada mi w domku piętrowym gdzie strefa dzienna i sypialnie są od południa. Oczywiście będzie zadaszenie by się chronić przed nadmiarem słońca. Być może będą też rolety, ale to zależy od funduszy. Jak będą to na okna południowe i wschodnie na parterze, na małe na pewno nie będę dawał. Żonie też odpowiada układ wewnętrzny tylko z zewnątrz się jej nie podoba. Może coś uda się wymyślić by mimo takiej bryły jakoś się do tego przekona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw panele PV na ziemi i budujesz co chcesz.

 

I mam marnować miejsce na działce? Jeszcze tym bardziej że by tylko przeszkadzały. Nie mam na działce na to miejsca i tej opcji nawet nigdy nie brałem pod uwagę. Panele albo na dachu albo wcale, a że je chce to wybór jest oczywisty. W budowie najwygodniej dla mnie jest dach czterospadowy bo nie uśmiecha mi się robić szczyty na dziesięciu metrach, ale nic nie poradzę. Trochę wysoko jakbym spadł, ale będzie trzeba się dobrze zabezpieczyć w razie czego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw je przy płocie.

Nie ma zakazu ich stawiania przy granicy działki.

20 paneli postawione przy 20 metrowym płocie nie zajmie dużo miejsca a w zimie nie będziesz się zastanawiał czy wyciągać drabinę i ściągać śnieg z paneli na dachu, czy czekać na rękę boską żeby ten śnieg zgarnęła.

 

Nie mam miejsca na panele na działce. Tu mam przykładowe zagospodarowanie działki jakie zrobiłem 31 (2).jpg to co widać co przecina mi działkę to rów melioracyjny przez który samo zagospodarowanie działki jest problematyczne. Na pewno mniej więcej w tym miejscu co widać będzie stał basen. Reszta to się zobaczy, ale też mam taką wysoką olchę którą będzie ciężko ściąć, gdyż obok niej idą kable z prądem, a drzewo jest jeszcze pochylone nad nimi. Pewnie jakiś ciężki sprzęt sobie z tym poradzi ale raczej nikt po jedno drzewo mi nie przyjedzie. Drzewo na dzień dzisiejszy mi nie przeszkadza, ale jak postawię dom to już będzie ciężko się go pozbyć jak będzie taka potrzeba. Najlepiej to zrobić przed postawieniem domu. Dobrze byłoby je ściąć tak by pień wykorzystać na jakiś domek na drzewie dla dzieciaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ogrzewania słońcem przez duże okna od południa to się zastanów.

W naszym klimacie w zimie słońca jest niewiele a wtedy miałbyś mieć te zyski.

W lecie będziesz się przed słońcem bronił bo będzie Ci dom przegrzewać.

 

Ale okres grzewczy jest od października do kwietnia lub czasem dłużej. A okna nie robię jakieś giganty tylko balkonowe 180x230 więc nie będą za mocno dogrzewać. Wiem że będzie to problem temu będzie balkonik który przesunie mi wpadanie słońca bezpośrednio do domu tak by nie wpadało w okresie letnim. To plus rolety powinno pomóc, plus pewnie jakaś klima w salonie, lub kanałówka jak uda się zrobić w sensownych pieniądzach. Jeszcze do przemyślenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt fajny, nie rób balkonu w tej technologi to źródło problemów z wilgocią ja muszę zlikwidować balkony bo i tak mając taras się z nich nie korzysta. Okna możesz duże zostawić z barierkami. zmniejszysz też koszty. MOżesz zrobić tzw żygowniki czyli porfenetry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na projekt Gładyszów 36 dws (lub Gładyszów 36 gg dws jak chcesz 2 stanowiska garażowe). Projekt jest o tyle fajny, że nad garażem można mieć stryszek i pralnię. Ja prawdopodobnie będę go budował (wersję gg dws) i mam wrażenie, że masz podobne potrzeby.

 

Mam wjazd od północy więc chce oknami otworzyć się na południe i dachem jedną połacią tez na PV więc projekty tego typu z góry odpadają. Praktycznie tylko ten jeden mi pasuje co by spełniał większość założeń. Prostszego o takich możliwościach na energooszczędność nie ma i by nie był przesadnie za duży. Przykładowo okna na ten domek z ciepłym montażem to koszt 22k a wydawało mi się że będzie znacznie więcej. A to cena za okna od lokalnego handlarza i jeszcze się nie targowałem a pewnie do 20k się uda zejść. Wiem że niektórzy za okna dają dwa razy mniej, ale nie w domach energooszczędnych, a niektórzy trzy razy więcej przy większych przeszkleniach. Ja okna robię w naturalnym rozstawie słupków ściennych. Przykładowo taka byłaby ściana najdłuższa bez okien 10.jpg a ja tak zrobię otwory na okna 11.jpg jednym słowem wywalam dwa słupki, daję nadproże i już mam otwór na okno tarasowe/balkonowe. Nie bawię się w robienie okna w dowolnym miejscu tylko dostosowuję się do tego co mi daje konstrukcja. A taka ściana północna 12.jpg te małe okna będą między słupkami temu będą takie a nie inne by było prosto. Temu też są w takim a nie innym miejscu bo tak wypadają słupki ścienne w rozstawie co 62,6cm. Jak widać słupki ścienne i belki stropowe idą w jednej linii by budować zgodnie z tą zasadą http://budujzdrewna.pl/technologia/konstrukcja/energooszczedna-konstrukcja-szkieletu-drewnianego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt fajny, nie rób balkonu w tej technologi to źródło problemów z wilgocią ja muszę zlikwidować balkony bo i tak mając taras się z nich nie korzysta. Okna możesz duże zostawić z barierkami. zmniejszysz też koszty. MOżesz zrobić tzw żygowniki czyli porfenetry

 

Tu ma od architekta elewację południowa elewacja ogrodowa.pdf

Edytowane przez kamilb1987b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się kieruję przy projekcie prostotą oraz możliwie najwyższa energooszczędnością projektu. Żona przede wszystkim chciała mieć kuchnię osobną, przez co wiele projektów mi odpadło. jak już ten projekt miałem w fazie projektowania przez architekta to mi wymyśliła że jej się nie podoba, mimo że nie raz jej go pokazywałem. Wymyśliła że jej podobają się domki z poddaszem użytkowym oraz w stylu dworkowym. Znalazłem taki projekt co z zewnątrz mi się też podobał, ale w środku był moim zdaniem mniej funkcjonalny. Tylko ładnie z zewnątrz wygląda. To jest ten projekt https://www.extradom.pl/projekt-domu-stas-alter-murowana-beton-komorkowy-KRD2158. przy okazji nie bardzo by mi pasował w technologii szkieletu drewnianego bo to sprawdzałem. Wiem że każdy projekt można adaptować na dom szkieletowy, ale tego jakoś w tym nie widzę, a ja to muszę czuć by robić. Przy tym tego nie czuję. Tu bym wybrał murowanie z BK ale też analizując bardziej to skomplikowane by to było przy stropie. Przy okazji mi poddasze nie odpowiada bo nie można się otworzyć oknami na południe by pasywnie dogrzewało. Taki jest już ten projekt. Pewnie nie jednemu się będzie podobał i będzie uważał że jest lepszy, ale dla mnie jest gorszy pod każdym względem poza wyglądem zewnętrznym. Ja chce w domu mieszkać w środku, a nie oglądać go z zewnątrz i musi być funkcjonalny. Metraż po podłodze mają podobny, więc temu go odrzuciłem. Co prawda sypialnie są większe ale przez skosy to i tak sensownie się tego nie wykorzysta. Układ pomieszczeń odpowiada mi w domku piętrowym gdzie strefa dzienna i sypialnie są od południa. Oczywiście będzie zadaszenie by się chronić przed nadmiarem słońca. Być może będą też rolety, ale to zależy od funduszy. Jak będą to na okna południowe i wschodnie na parterze, na małe na pewno nie będę dawał. Żonie też odpowiada układ wewnętrzny tylko z zewnątrz się jej nie podoba. Może coś uda się wymyślić by mimo takiej bryły jakoś się do tego przekona.

Odrzuciłeś projekt bo układ pomieszczeń był zły? Przecież to się łatwo zmienia nawet ściany nośne się daje zastąpić słupami.

Jak robisz szkielet to w tym pokazanym byś zastąpił środkowa ścianę fundamentową dwoma słupami.

 

Jak taki dom ci nie pasował do szkieletu? Przecież w szkielecie można zrobić każdy dom to tylko kwestia rozpiętości konstrukcji. A jak rozpiętość jest za duża to się robi słupy albo engineered beams.

 

Zresztą spójrz na większość konstrukcji amerykańskich - one wyglądają jak twój dom, w identycznej bryle wewnętrznej, są piętrowe, często z dachem dwuspadowym, tylko mają albo werandy albo taki ładniejszy układ dachu.

 

Bazujesz na projekcie gotowym? A jaki to ma sens jak robisz szkielet, przecież i tak musisz przeprojektować konstrukcje, podejrzewam że dałoby się w tej samej cenie zrobić projekt indywidualny.

Edytowane przez ACCel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...