Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wybór kominka rekreacyjnego- pomóżcie zielonemu


waka

Recommended Posts

Cześć.

Chcę mieć w domu kominek rekreacyjny, tylko dla klimatu w długie śnieżne wieczory.

Rozglądam się za jakimś wkładem i szukam czegoś wartego polecenia w dobrym stosunku jakości do ceny.

Nie chcę mieć bardzo podniesionej temperatury w salonie więc szukam czegoś co będzie emitowało jak najmniej ciepła.

Mam zrobione wewnątrz tynki i wylewki. Mam rozumieć, że wkład ma być usadowiony bezpośrednio na wylewce, a nie na płytkach, czyli kominek zrobić przed kładzeniem płytek?

Ktoś może mi polecić cos fajnego?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę mieć bardzo podniesionej temperatury w salonie więc szukam czegoś co będzie emitowało jak najmniej ciepła.

Mam zrobione wewnątrz tynki i wylewki.

 

Masz doprowadzenie powietrza z zewnątrz do kominka?

Wentylacja grawitacyjna?

Jakie masz obciążenie cieplne pomieszczenia, w którym chcesz postawić kominek?

Zdecydowany jesteś na kominek? Czy może wchodzi w grę koza, piecokominek albo piec z porządną akumulacją?

Jakie środki chcesz przeznaczyć na ten cel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i panie do rzeczy jeśli chcecie pomóc

Jeśli już miałbym stawiać w salonie coś do spalania drewna, to postawiłbym piecyk w typie:

https://allegro.pl/oferta/koza-piec-wolnostojacy-thor-8-montaz-24-gratisy-8232414658

https://www.raczynski-kominki.pl/abx-stalowe/3351-abx-turku-7-plus-kafle-cotto-wysylka-gratis.html

 

W razie czego za pare lat można będzie wrzucić to na wózek i wywieźć na złom, nie robiąc demolki w salonie

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najmniej ciepła będzie emitować dowolny wkład lub dowolna koza bez palącego się w środku drewna.I do takie wniosku kiedyś dojdzie @waka.

Można też wstawić kozę (bo tanio i łatwo usunąć) i spalać małe ilości opału. Będzie mała emisja ciepła.

Budować kominek z wkładem i później w nim nie palić bo emituje za dużo ciepła to bezsens.

 

Ale najlepiej jest próbować przy niskich nakładach finansowych czyli np. koza.

Coś nowoczesnego czy tradycyjnego?

Np.

https://bielsko-kominki.pl/Piecyk-ROMOTOP-OVALIS-AKUM-03-stal

https://bielsko-kominki.pl/pl/p/Piec-wolno-stojacy-Aduro-9-7/23077620

https://bielsko-kominki.pl/pl/p/Piec-akumulacyjny-Heta-Scan-Line-80-steatyt/23077647

Edytowane przez d7d
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vvvv ta Twoja Tarnava to ile ma kW ?

12? 14 ?

Uważasz, że paląc (paląc, nie wędząc) w niej wytwarzasz mniej ciepła, niż w kozie 7kW, z małym, wyłoźonym szarotopodobną wykładziną paleniskiem ?

Czyżby Twoja spalarka miała sprawność 40% ?

@Kaizen ma kozę Jotula i domu znacznie cieplejszego od twojego jakoś nie przegrzewa.

 

Ja mam wkład 7kW,, szybę mniejszą, niż Tarnava, obudowę z pełnego silikatu 18cm, odbiór części gorącego powietrza na korytarz i musze palić naprawde spokojniutko, aby salonu nie przegrzać.

Choć i tak po 3h temp dobija do 25C

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vvvv ta Twoja Tarnava to ile ma kW ?

12? 14 ?

Uważasz, że paląc (paląc, nie wędząc) w niej wytwarzasz mniej ciepła, niż w kozie 7kW, z małym, wyłoźonym szarotopodobną wykładziną

paleniskiem ?

Czyżby Twoja spalarka miała sprawność 40% ?

@Kaizen ma kozę Jotula i domu znacznie cieplejszego od twojego jakoś nie przegrzewa.

 

Ja mam wkład 7kW,, szybę mniejszą, niż Tarnava, obudowę z pełnego silikatu 18cm, odbiór części gorącego powietrza na korytarz i musze palić naprawde spokojniutko, aby salonu nie przegrzać.

Choć i tak po 3h temp dobija do 25C

 

A co to takiego masz u siebie. Brzmi niegłupio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to takiego masz u siebie. Brzmi niegłupio

 

BEF 450 7kW

http://salonkominkow.pl/gfx/produkty/original/c1d2ccf6ca447278be23ec4fddaf5e36.jpg

Fajny wkład, ale już nieprodukowany

Ale producent (BEF) ma dużo fajnych wkładów małej mocy

https://www.befpolska.com/pl/katalog-produktow/seria-wkladow-kominkowych

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vvvv ta Twoja Tarnava to ile ma kW ?

12? 14 ?

Uważasz, że paląc (paląc, nie wędząc) w niej wytwarzasz mniej ciepła, niż w kozie 7kW, z małym, wyłoźonym szarotopodobną wykładziną paleniskiem ?

Czyżby Twoja spalarka miała sprawność 40% ?

@Kaizen ma kozę Jotula i domu znacznie cieplejszego od twojego jakoś nie przegrzewa.

 

Ja mam wkład 7kW,, szybę mniejszą, niż Tarnava, obudowę z pełnego silikatu 18cm, odbiór części gorącego powietrza na korytarz i musze palić naprawde spokojniutko, aby salonu nie przegrzać.

Choć i tak po 3h temp dobija do 25C

 

Masz taką obudowę jak ja? Wiesz co to jest? Poszukaj sobie. (Tutaj pasuje jeden z twoich epitetów) Już Ci nie raz pisałem, że łykasz wszystko bezkrytycznie to co ktoś napisze. Już nie raz to udowodniłeś.

 

PS. O jaka inna śpiewka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz tego wermikulitu ?

Jaką pojemność cieplną ma ta obudowa ? Jak wypada w porównaniu do 18cm pełnego silikatu i 12cm żelbetowej płyty nad wkładem ?

 

No i nie odpowiedziałaś na pytanie - ile kW ma Twój wkład ? Możesz podać model ?

Jakie wymiary szyby ?

 

Co ci da obudowa, skoro:

wkład kominkowy traci przez przednią szybę ok. 30 – 60 % swojej mocy termicznej. Wyobraźmy sobie, że powierzchnia pokoju dziennego wynosi 40 m2, a jego maksymalne straty ciepła osiągają 40 m2 x 50 W/m2, a więc 2 000 W. Załóżmy, że wkład do kominka zamontowanego w tym pomieszczeniu posiada moc 10 kW, oraz ma średnie przeszklenie, przez które emitowane jest 40 % całkowitej energii. Przy mocy 10 kW przez szybę wypromieniuje 4 000 W energii cieplnej

 

Żeby obudowa miała sens i można było mówić o akumulacji musi swoje ważyć, a szyba powinna być mała (w porównaniu do typowych wkładów konwekcyjnych 14kW)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz tego wermikulitu ?

Jaką pojemność cieplną ma ta obudowa ? Jak wypada w porównaniu do 18cm pełnego silikatu i 12cm żelbetowej płyty nad wkładem ?

 

No i nie odpowiedziałaś na pytanie - ile kW ma Twój wkład ? Możesz podać model ?

 

Po co mam ci odpowiadać? Zastanowiłeś się? Nie ma zamiaru z Tobą dyskutować. Tak wyjątkowo dzisiaj odpisałem, bo jak zwykle idiotycznego posta wrzuciłeś. Nie mamy o czym.

 

Professional Max żeliwnym deflektorem. Moc to od 6 do 12 kW. Wszystko masz na stronie producenta.

 

Na YT masz filmy prezentujące jak to "działa". Poszukaj sobie. Zrób tak z materiałem z którego masz obudowę, wrzuć na YT i podaj link. Ręka twoja. Śmiało. Czekam na wynik.

:bye:

 

PS. Spalarkę to ty masz. Ja ma kominek. Bardzo dobry i do tego polski produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli żadnej merytorycznej dyskusji, żadnych danych, żadnych obliczeń. No cóż - sam sobie wystawiasz świadectwo.

Na temat wkładów Tarnavy nie ma co dyskutować - moźe kiedyś był to przyzwoity wkład.

Producent nie podaje nawet sprawności... certyfikaty dopuszczenia do obrotu Instytutu Nafty i Gazu :lol: z lat 2003-2009.

A chwalenie się żeliwnym deflektorem w sytuacji, kiedy inni producenci stosują dwa - ceramiczny i żeliwny, brak ceramicznych okładzin komory spalania... No cóż... koncept i przede wszystkim moc tych wkładów pozostała gdzieś w okolicach początku 21. wieku... świat poszedł do przodu.

To już kratki.pl mają ofertę dużo lepiej dopasowaną do współczesnych domów

 

@waka nie ma różnicy czy wybierzesz wkład polski, czeski, czy niemiecki- tylko nie pakuj się w "żeliwne 12kW" i to jeszcze z dużą szybą.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli żadnej merytorycznej dyskusji, żadnych danych, żadnych obliczeń. No cóż - sam sobie wystawiasz świadectwo.

Na temat wkładów Tarnavy nie będę dyskutować - ładnych parę latek zrobili to tutaj zduni...

Producent nie podaje nawet sprawności...

 

@waka nie ma różnicy czy wybierzesz wkład polski, czeski, czy niemiecki- tylko nie pakuje się w "żeliwne 12kW" i to jeszcze z dużą szybą.

 

Z tobą merytorycznie?

:rotfl::rotfl::rotfl::rotfl:

Proste jak drut. Nie raz już było. Do tego naucz się czytać ze zrozumieniem. O sprawność zadzwoń to ci podadzą. Racja nie żeliwo. Moc poszukaj. Duża szyba. Masakra. Niech robią tak jak ty to potem będzie więcej frustratów i leczących kompleksy w wątkach kominkowych.:wiggle:

Dokładnie nie dyskutuj jak nie wiesz i się nie znasz. "Experty". Nie znam się, ale się wypowiem.

 

Nie poszukałeś? Nie dałeś rady? :lol2:

Polecam warto. Czekam na twój film. Daj znać.

:popcorn:

 

 

@waka masz rozwiązanie.

 

Jeśli już miałbym stawiać w salonie coś do spalania drewna, to postawiłbym piecyk w typie:

https://allegro.pl/oferta/koza-piec-wolnostojacy-thor-8-montaz-24-gratisy-8232414658

https://www.raczynski-kominki.pl/abx-stalowe/3351-abx-turku-7-plus-kafle-cotto-wysylka-gratis.html

 

W razie czego za pare lat można będzie wrzucić to na wózek i wywieźć na złom, nie robiąc demolki w salonie

 

Jak się będzie przegrzewać to postawisz tak jak @fotohobby lodówkę na wino i będzie super.

Powodzenia.

Dobrych wyborów życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, @waka.

 

 

Sam oceń, które opinie były dla Ciebie bardziej cenne.

Nie bardzo widzę możliwość rzeczowej dyskusji z kimś, dla kogo największym sukcesem w napisaniu posta jest dobór właściwych emotikonów...

 

Ty myślisz, że ja z tobą konkuruję? :lol2: :lol2::lol2::lol2:

Że jak ktoś sobie wybierze tak ty masz, to jakoś będzie mi "źle" :cry:

Moje to? Każdy se wybiera jak mu pasuje. Tak jak w temacie o ciepło właściwe i innych. Napisałem co uważam. Tyle. Każdy ma mózg.

 

PS Co do emotikonów to z tobą inaczej się nie da. :D

PS2. Kominek w super obudowie przegrzewa pomieszczenia a koza o takiej samej mocy nie. No cóż pożytecznych nie brakuj. Tak jak pisałem, niektórzy łykają wszystko bezkrytycznie.

 

No i na koniec napisz co w końcu "polecasz" (nie mi oczywiście), bo raz tak raz tak. Kozę czy piecyk z linku który podałeś czy kominek, który masz (podobny)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem wyraźnie, że jakąś kozę małej mocy.

Spytaj @Kaizen, jak wygląda kwestia palenia w takiej - on ma wszystko opomiarowanie, więc może służyć wykresami.

https://www.agathos.pl/piece-wolnostojace-akumulacyjne-piecokominki/895-piec-typu-koza-5-kw-evora-akum.html

Widzisz, jaka tu jest moc ? Nadal uważasz, że taki piecyk emituje więcej energii, niż Tarnava 12kW ?

 

Polecenie żeliwnego klamota o mocy 12kW w wersji Image, czyli z dużą szybą (mam choć nadzieję, że podwójną), pokazuje, że w kwestii domów energooszczędnych zatrzymałeś się mniej więcej tam, gdzie producent Twojego wkładu - na poczatku wieku.

Jakąkolwiek "super" obudowa nie zastosujesz (ile waży Twoja obudowa? Jaką ma pojemność cieplną? Dlaczego jej nie opiszesz? ), to z takiego wkładu blisko połowa energii zostanie wypromieniowana.

I nawet, jeśli przydusisz ten wkład do mocy 6kW, to będzie 3kW w salonie - kompletnie niepotrzebne w nowym domu..

 

Linka do wkładów podałem, bo autor watku celuje jednak we wkład kominkowy. BEF (ale tez np kratki.pl) ma w swojej ofercie wkłady przystosowane do obecnych wymagań.

No i spełniają najnowsze normy, czego o Tarnavie powiedzieć nie można, bo ich dokumentacją na stronie jest delikatnie mówiàc - uboga.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...