Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gdzie tu wstawić kominek


heteranthera

Recommended Posts

Normy emisji po 2022 roku były dawno zapowiadane, większość dobrych marek ma już opracowane i wdrożone do produkcji odpowiednie wkłady kominkowe. W nowoczesnych wkładach kominkowych, z komorą do górnego spalania, redukcja emisji PM jest nawet o 90% w stosunku do wcześniejszych norm .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jezus Maria, co za masakryczny wątek... :evil: Jedno proste pytanie i kilkanaście odpowiedzi, prawie wszystkie nie na temat, a całkiem sporo w ogóle od czapy :bash: Tylko współczuć założycielowi...

 

Ad rem: wydaje mi się, że najlepiej będzie pod schodami, ale wklej jeszcze raz rzut pomieszczeń, bo poprzednie były w kiepskiej rozdzielczości i niewiele było widać, a teraz chyba je w ogóle wcięło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie układ dość ciężki, przez centralne umieszczenie schodów i duże przeszklenia. No i informacje mimo wszystko są niepełne, bo nie widać reszty pomieszczeń (np. aneks kuchenny?), nie wiadomo jak planujesz ustawić meble oraz tego, co jest na piętrze.

Idealne umieszczenie kominka musiałoby spełniać co najmniej kilka warunków:

- blisko środka (centralnej części) domu - ale przy paleniu tylko rekreacyjnym ma to mniejsze znaczenie

- blisko przewodów kominowych - albo przynajmniej miejsca gdzie można je zrobić

- w dobrze widocznym miejscu - bo każdy chce patrzeć na ogień, a nie np. mieć go za plecami

- nie za blisko wrażliwych sprzętów, np. telewizora

Tu chyba nie da się spełnić wszystkich warunków, więc zawsze potrzebny będzie jakiś kompromis.

Kilka moich propozycji: https://imgur.com/a/jZlVYZn

1 - nie najlepsze miejsce, ja bym tam nie zrobił (za blisko wyjścia na taras), ale widziałem kominki postawione w takich miejscach

2 - najbardziej klasyczne położenie, komin można puścić prosto w górę lub - jeżeli sytuacja na piętrze nie pozwala - wyciągnąć przez ścianę i poprowadzić na zewnątrz

3 - tu można zrobić efektownie wyglądający kominek tunelowy lub trzyszybowy, łączący salon i (chyba) kuchnię, niebieskim kolorem zaznaczone miejsce na ewentualną wnękę na drewno

4 - w takim miejscu jest kominek (a właściwie stylowa koza) w domu moich rodziców i też się sprawdza, choć palenie daje mniej frajdy bo siedzi się do niej plecami

Moje ulubione z powyższych jest miejsce 2, ewentualnie 3 jeżeli ktoś stawia na efekciarstwo i designerski wygląd wnętrz, a mniej zależy mu na samym ogniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo pobiera powietrze do spalania z pomieszczenia zakłócając przepływ powietrza w wentylacji

 

Tak samo jak w grawitacyjnej.

Nie ma przeciwwskazań prawnych ani empirycznych (sprawdziłem).

 

Edyta.

Po zastanowieniu doszedłem do wniosku, ze myliłem się. Przy WG sytuacja jest gorsza, bo może zaciągać zasyfionymi kominami wywiewu. Przy WM nawiew dalej będzie nawiewał (tyle, że więcej) a wywiew wywiewał (tyle, że mniej).

Dyskusja o WM + kominek

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie cug ma wiekszy do komina niuż marna wentylacja na 1 biegu. Spali powietrze z pokoju to pójdzie na pokój :)

 

Przy wentylacji grawitacyjnej powietrze wyrzucone przez komin jest uzupełniane przez nawiewy, a przy WM nawet wspieranie wentylatorem nie uchroni przed próżnią w domu? Przecież do kominka trzeba raptem kilku m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...