Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika - na co zwracać uwagę?


damijot

Recommended Posts

Dzień Dobry,

 

chciałbym pokrótce opisać doświadczenia po rozmowach z ludźmi, którzy mają fotowoltaikę, a którzy są niezadowoleni, bo źle się za to zabrali.. a więc na co zwracać uwagę?

 

1. Sprawdź czy firma pół roku wcześniej nie zajmowała się zupełnie czym innym, a teraz zajmuje się instalacjami - fakt jest boom, na fotowoltaikę i wiele firm w to wchodzi, ale jeżeli firma tak łatwo się przebranżowiła, to pytanie czy za 5 lat będzie dalej na rynku albo czy dalej będzie zajmować się tym samym?

2. Zwróć uwagę na moc instalacji - średnio do swojego rocznego zużycia dodaj 15/20%, aby uwzględnić bilans energetyczny, żeby nie dopłacać do rachunków, które powinny zawierać już tylko opłaty dystrybucyjne

3. Taniej nie znaczy lepiej, wiele firm proponując usługę w niskich cenach dając dobre panele czy inwertery, oszczędza na osprzęcie montażowym - pamiętajmy, że jest to inwestycja na lata, jeżeli firma zasłania się, że w większych firmach musi więcej osób zarobić, dlatego jest taniej - pomyślmy, im większa firma, tym większy zakup hurtowy, czyli niższa cena zakupu sprzętu w hurcie ( na YouTube, znajdziemy pełno filmów ze złych montaży )

4. Zastanów się na czym Ci zależy - szybki zwrot czy jakość sprzętu

5. Przejrzyj dokładnie kartę katalogową inwertera sprawdź nominalne obciążenie urządzenia w stosunku do mocy paneli - inne obciążenie będą dawać chociażby panele w stosunku wschód - zachód, a inne gdy cała konstrukcja skierowana jest na południe

6. Nie zwracaj uwagi tylko na panele i inwerter, ale całość usługi, podpytaj o rekomendacje firmy

Edytowane przez Elfir
reklama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Sprawdź czy firma pół roku wcześniej nie zajmowała się zupełnie czym innym, a teraz zajmuje się instalacjami - fakt jest boom, na fotowoltaikę i wiele firm w to wchodzi, ale jeżeli firma tak łatwo się przebranżowiła, to pytanie czy za 5 lat będzie dalej na rynku albo czy dalej będzie zajmować się tym samym?

 

Ważni są ludzie, nie firma. Co z tego, że "firma" jest nowa, jak to instalator z dwudziestoletnim doświadczeniem "poszedł na swoje"? Albo co da dwudziestoletni staż firmy, jak pracują same świeżaki, bo doświadczeni pracownicy "poszli na swoje" czy wyjechali do Niemiec?

 

2. Zwróć uwagę na moc instalacji - średnio do swojego rocznego zużycia dodaj 15/20%,

 

To już pachnie spamem i marketingiem albo niekompetencją. Nie ma najmniejszego sensu ekonomicznego pokrywanie prądu z taniej strefy fotowoltaiką. Wypadałoby tu poradzić sprawdzenie, jak nadwyżkę rozlicza ZE i dobrać moc tak, żeby pokryć jak najwięcej z drogiej strefy i jednocześnie jak najmniej z taniej.

 

rachunków, które powinny zawierać już tylko opłaty dystrybucyjne

 

Czyli Twoim zdaniem PV nie wpływa na opłaty dystrybucyjne?

 

3. Taniej nie znaczy lepie

 

To oczywista oczywistość. Odkrywcze byłoby poradzenie jak sprawdzić, że "taniej nie znaczy gorzej".

 

5. Przejrzyj dokładnie kartę katalogową inwertera sprawdź nominalne obciążenie urządzenia w stosunku do mocy paneli - inne obciążenie będą dawać chociażby panele w stosunku wschód - zachód, a inne gdy cała konstrukcja skierowana jest na południe

 

I jakie wyciągać z tego wnioski?

 

6. Nie zwracaj uwagi tylko na panele i inwerter, ale całość usługi, podpytaj o rekomendacje firmy

 

Kogo pytać? Firma zawsze da namiary na kilku przyjaciół, co będą ją wychwalać pod niebiosa. Jedyna opcja to samemu wyszukać przykłady fuszerek, sprawdzić, jak powinno być prawidłowo i dopytać, dlaczego uziom taki a nie inny (a może brak), przepięciówki brak albo taka a nie inna w ofercie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważni są ludzie, nie firma. Co z tego, że "firma" jest nowa, jak to instalator z dwudziestoletnim doświadczeniem "poszedł na swoje"? Albo co da dwudziestoletni staż firmy, jak pracują same świeżaki, bo doświadczeni pracownicy "poszli na swoje" czy wyjechali do Niemiec?

Sugerujesz, by przed podpisaniem umowy prześwietlić pracowników firmy i w umowie zastrzec sobie konkretnych ludzi? :)

 

To już pachnie spamem i marketingiem albo niekompetencją. Nie ma najmniejszego sensu ekonomicznego pokrywanie prądu z taniej strefy fotowoltaiką. Wypadałoby tu poradzić sprawdzenie, jak nadwyżkę rozlicza ZE i dobrać moc tak, żeby pokryć jak najwięcej z drogiej strefy i jednocześnie jak najmniej z taniej.

A nie lepiej zwyczajnie przejść na taryfę antysmogową, będzie jeszcze taniej. Oh, wait... :lol2: Wnioski dotyczące Twoich porad pozostawiam innym. Ja swojego zdania na temat trafności Twoich porad dotyczących opłacalności nie zmieniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda czasu na tę stronkę żadnych konkretnych danych, a wylane morze tekstu.

 

A o jakie konkretne dane Panu chodzi? nie jest stroną dla takich profesjonalistów jak Pan, ale dla osób, które chcą się coś bliżej dowiedzieć o fotowoltaice. Pana odpowiedź świadczy niestety o frustracji, a nie o chęci pomocy. A może Pan zademonstruje coś swojego, z konkretnymi danymi. Pozdrawiam i życzę więcej relaksu i mniej stresu.

Edytowane przez Elfir
Błąd ortograficzny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry,

 

chciałbym pokrótce opisać doświadczenia po rozmowach z ludźmi, którzy mają fotowoltaikę, a którzy są niezadowoleni, bo źle się za to zabrali.. a więc na co zwracać uwagę?

 

1. Sprawdź czy firma pół roku wcześniej nie zajmowała się zupełnie czym innym, a teraz zajmuje się instalacjami - fakt jest boom, na fotowoltaikę i wiele firm w to wchodzi, ale jeżeli firma tak łatwo się przebranżowiła, to pytanie czy za 5 lat będzie dalej na rynku albo czy dalej będzie zajmować się tym samym?

2. Zwróć uwagę na moc instalacji - średnio do swojego rocznego zużycia dodaj 15/20%, aby uwzględnić bilans energetyczny, żeby nie dopłacać do rachunków, które powinny zawierać już tylko opłaty dystrybucyjne

3. Taniej nie znaczy lepiej, wiele firm proponując usługę w niskich cenach dając dobre panele czy inwertery, oszczędza na osprzęcie montażowym - pamiętajmy, że jest to inwestycja na lata, jeżeli firma zasłania się, że w większych firmach musi więcej osób zarobić, dlatego jest taniej - pomyślmy, im większa firma, tym większy zakup hurtowy, czyli niższa cena zakupu sprzętu w hurcie ( na YouTube, znajdziemy pełno filmów ze złych montaży )

4. Zastanów się na czym Ci zależy - szybki zwrot czy jakość sprzętu

5. Przejrzyj dokładnie kartę katalogową inwertera sprawdź nominalne obciążenie urządzenia w stosunku do mocy paneli - inne obciążenie będą dawać chociażby panele w stosunku wschód - zachód, a inne gdy cała konstrukcja skierowana jest na południe

6. Nie zwracaj uwagi tylko na panele i inwerter, ale całość usługi, podpytaj o rekomendacje firmy

 

:spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doradzam na tym forum od 5 lat w sprawach PV a ty? ]

 

A jakie to ma znaczenie? Staż w żaden sposób nie określa poziomu wiedzy.

 

***

Gościk - forum nie jest platformą do promowania stron internetowych. Jego ideą jest przekazywanie wiedzy tutaj a nie poprzez odsyłanie do innych stron.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wiedzieć na co zwracać uwagę, to trzeba zaczerpnąć trochę wiedzy. Najlepiej poczytać w internecie coś napisane prostym, zrozumiałym językiem np. tutaj : https://fotowoltaika-energia-sloneczna.pl/

w tym o wymianę licznika na dwukierunkowy, mogą przeprowadzić osoby mające kwalifikacje G1-E/D lub kwalifikacje UDT.

Że niby może mi ktokolwiek z uprawnieniami wymienić licznik?

 

Nie pamiętam, abyśmy przeszli na Ty. Warto, aby Pan sobie uzmysłowił, że doradzanie przy braku tzw. kultury osobistej nie jest wskazane i więcej czyni szkody niż pożytku.

 

W internecie nie ma panów. Są koledzy.

 

Sugerujesz, by przed podpisaniem umowy prześwietlić pracowników firmy i w umowie zastrzec sobie konkretnych ludzi? :)

 

Ja tak robiłem z ekipą od SSO, dekarzem, tynkarzami, elektrykiem od ogrzewania, ekipą od okien. Oczywiście, że nie każdy pracownik jest kluczowy - ważne, żeby na miejscu pracami kierował sensowny człowiek i przed wyborem rozmawialem z szefem ekipy, który miał kierować pracę na miejscu. Oceniałem ich wiedzę i myślenie.

Nie zrobiłem tak z ekipą od elewacji - i do dzisiaj żałuję.

 

A nie lepiej zwyczajnie przejść na taryfę antysmogową, będzie jeszcze taniej.

 

Być może. Zależy od sytuacji - trzeba policzyć. Ale ten wątek nie o tym.

Edytowane przez Kaizen
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym o wymianę licznika na dwukierunkowy, mogą przeprowadzić osoby mające kwalifikacje G1-E/D lub kwalifikacje UDT.

Że niby może mi ktokolwiek z uprawnieniami wymienić licznik?

 

 

 

W internecie nie ma panów. Są koledzy.

 

 

 

Ja tak robiłem z ekipą od SSO, dekarzem, tynkarzami, elektrykiem od ogrzewania, ekipą od okien. Oczywiście, że nie każdy pracownik jest kluczowy - ważne, żeby na miejscu pracami kierował sensowny człowiek i przed wyborem rozmawialem z szefem ekipy, który miał kierować pracę na miejscu. Oceniałem ich wiedzę i myślenie.

Nie zrobiłem tak z ekipą od elewacji - i do dzisiaj żałuję.

 

 

 

 

Być może. Zależy od sytuacji - trzeba policzyć. Ale ten wątek nie o tym.

 

Pełne zdanie brzmi: "Reasumując, montaż, nadzór, pomiary i sporządzenie wniosku do OSD o przyłączenie mikroinstalacji do sieci energetycznej, w tym o wymianę licznika na dwukierunkowy, mogą przeprowadzić osoby mające kwalifikacje G1-E/D lub kwalifikacje UDT."

Cytowanie wyrwanych z tekstu fragmentów powoduje wyciąganie błędnych wniosków.

 

 

Cytat Napisał Gościk

A nie lepiej zwyczajnie przejść na taryfę antysmogową, będzie jeszcze taniej.

 

Być może. Zależy od sytuacji - trzeba policzyć. Ale ten wątek nie o tym.

 

To nie jest mój cytat. proszę poprawić.

Edytowane przez Gościk
Uzupełnienie postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełne zdanie brzmi: "Reasumując, montaż, nadzór, pomiary i sporządzenie wniosku do OSD o przyłączenie mikroinstalacji do sieci energetycznej, w tym o wymianę licznika na dwukierunkowy, mogą przeprowadzić osoby mające kwalifikacje G1-E/D lub kwalifikacje UDT."

Cytowanie wyrwanych z tekstu fragmentów powoduje wyciąganie błędnych wniosków.

 

Rzeczywiście. Źle zrozumiałem.

Wypadałoby jeszcze dodać, że takie uprawnienia to kilkugodzinny kurs + egzamin i można je wyrobić za jakieś 300zł (nie brakuje ogłoszeń z kursami i gwarancją zdawalności). Więc na dobrą sprawę każdy może je sobie wyrobić (w tym przyszły prosument i sam zamontować i podpisać wniosek). Oczywiste też, że nie jest to żaden dowód na choćby blade pojęcie o instalacji PV u potencjalnego wykonawcy, bo uprawnienia są na całą elektrykę a co można przekazać w kilka godzin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście. Źle zrozumiałem.

Wypadałoby jeszcze dodać, że takie uprawnienia to kilkugodzinny kurs + egzamin i można je wyrobić za jakieś 300zł (nie brakuje ogłoszeń z kursami i gwarancją zdawalności). Więc na dobrą sprawę każdy może je sobie wyrobić (w tym przyszły prosument i sam zamontować i podpisać wniosek). Oczywiste też, że nie jest to żaden dowód na choćby blade pojęcie o instalacji PV u potencjalnego wykonawcy, bo uprawnienia są na całą elektrykę a co można przekazać w kilka godzin?

 

Oczywiście, prawda. Należałoby poważniej podejść do tego typu szkoleń i egzaminów. Kiedyś, jak organizował to tylko SEP było trudniej zdać egzamin. Lepiej jest przynajmniej na razie ze szkoleniami i egzaminem UDT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 months później...

Jakie firmy w Polsce od fotowoltaiki, z 20-letnim stażem, padają? Chyba takich nie ma?

Także dobrze napisał - trzeba m.in. sprawdzić, od ilu lat istnieje firma, z która masz zamiar podpisać umowę na montaż paneli. To chyba oczywista oczywistość.

Edytowane przez Stanowska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie firmy w Polsce od fotowoltaiki, z 20-letnim stażem, padają? Chyba takich nie ma?

Także dobrze napisał - trzeba m.in. sprawdzić, od ilu lat istnieje firma, z która masz zamiar podpisać umowę na montaż paneli. To chyba oczywista oczywistość.

 

W obecnej sytuacji tzn korona wirusa firmy masowo upadają ze STAŻEM od ZERO LAT DO 20, dlatego długość istnienia firmy nie ma żadnego znaczenia a wręcz przeciwnie mnie instalację robiła firma z 5 miesięcznym stażem i jest mega zadowolony bo mam jakość i warunki umowy lepsze niż u innych "wiodących firm" Inną sprawą jest to że pracownicy tej firmy to eksperci w swoich dziedzinach dlatego mogą mi zaoferować jakość.

 

Co do firm to możesz się zdziwić bo firmy w PKD wpisują wszystko hurtem jak leci wszelkie dziedziny i faktycznie firma może istnieć od 5 czy 7 lat ale przez ten czas piekła torty robiła fryzury intymne, kursy pull dance aż w końcu wzięła się za PV. Sprawdzisz że istneieje i opinie też mogła mieć super ale czy ma fachowców czy zależy im na zaistnieniu na rynku i dostarczeniu wysokiej jakości ? Jeżeli ma referencje to może to olać i kroić łosi na opinii.

 

Ja zrobiłem kasting w którym przesłuchałem 4 wykonawców i na podstawie moich odczuć wybrałem swojego wykonawcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obecnej sytuacji tzn korona wirusa firmy masowo upadają ze STAŻEM od ZERO LAT DO 20, dlatego długość istnienia firmy nie ma żadnego znaczenia a wręcz przeciwnie (...)

Możesz poprzeć swoje twierdzenie liczbami?

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...